Контакт

Регион

Хрватска одлучи: Лицата кои прележале коронавирус, ќе добијат по една доза вакцина

Објавено пред

Во Хрватска официјално е одлучено дека луѓето кои го прележале Ковид-19 треба да примаат само една доза од вакцината против оваа болест, а не две, пишуваат хрватските медиуми.

„Сега веќе има доволно податоци дека втората доза по заздравувањето од болеста не придонесува за нивото на антитела“, рече директорот на хрватскиот институт за јавно здравје Крунослав Чапак.

Според него, втората доза на вакцината треба да ја прими лице кое во меѓувреме се разболело, три до шест месеци по закрепнувањето.

„Наша препорака е луѓето кои ја примија првата доза на „Астра зенека“ да ја добијат и втората доза“, рече Чапак.

„Секој што ја преживеал болеста ќе добие една доза на вакцина, тоа е официјална одлука. Податоците за времетраењето на имунитетот по болеста покажуваат дека истиот е во времетраење од 3 до 6 месеци, а веруваме дека овој имунитет е доволен за шест месеци“, рече директорот на хрватскиот институт за јавно здравје.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Австриски министер предупредува на борба меѓу два модела на живот во Западен Балкан

Објавено пред

Австрискиот министер за надворешни работи, Александар Шаленберг, вели дека односите на ЕУ со Западен Балкан не смеат да бидат сведени само на процесите на пристапните преговори, туку дека на регионот мора да му се даде опиплива перспектива на повеќе начини.

Пред стратешката дебата на министрите на ЕУ за Западен Балкан, Шаленберг предупредува на борба меѓу два модела на живот во регионот.

„Едниот е европски модел, а другиот може да дојде однадвор ако му свртиме грб на Западен Балкан и се создаде вакуум што ќе се почувствува бргу и кој нема да биде во наш стратешки интерес“, нагласува Шаленберг.

Неговиот словенечки колега, Анзе Логар, вели дека официјална Љубљана го поддржува ставот оти Западен Балкан има стратешка вредност за ЕУ.

Пред состанокот на Советот на ЕУ, Логар објави дека Словенија ќе организира неформален самит за Западен Балкан на почетокот на октомври.

Прикажи повеќе...

Регион

Масовна вакцинација на граѓани на возраст од 18 до 50 години во Словенија

Објавено пред

Во Словенија денес почнува масовна вакцинација против коронавирусот на граѓани на возраст од 18 до 50 години, најави словенечкиот премиер, Јанез Јанша.

Тој изјави дека масовната вакцинација е овозможена со поголеми количини испорачани вакцини и воведување централизирана платформа за регистрација и евиденција на вакцинирани. Јанша на „Твитер“ напиша дека во мај ќе има на располагање повеќе од 450.000 вакцини, а потоа и поголеми количини.

Во Словенија досега повеќе од 20 проценти од вкупното население примиле една доза вакцина.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Црна Гора 66 нови случаи на коронавирус

Објавено пред

Во Црна Гора четири лица починаа од коронавирус во последните 24 часа, а потврдени се 66 нови случаи, објави Институтот за јавно здравје.

Вкупниот број на смртни случаи поврзани со Ковид-19 во Црна Гора од почетокот на пандемијата е 1.540.

Вкупниот број на активни случаи на коронавирус е 1.804.

Од почетокот на пандемијата во март минатата година, вкупниот број на регистрирани случаи на коронавирус во Црна Гора е 98.303.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Средба Заев-Фон дер Лајен: Идентитетски прашања не смее да бидат на масата за разговори

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев во рамките на неговата посета на Брисел, оствари средба и со...

Македонија3 часа

Заев од Брисел: Идентитетот не може да биде причина за блокада на европските интеграции

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот во Владата за европски прашања, Никола Димитров, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и...

Македонија4 часа

Од 12 до 18 мај полициски час од 24 часот, дозволено да биде и организирање настани на затворено

Кризниот штаб предложи олеснување на рестриктивните мерки – полицискиот час да почнува од 24 часот, угостителските објекти да работат до...

Свет5 часа

(Видео) Застрашувачки снимки од Индија, пациенти оставени да умираат, лекарите се кријат

Во Индија се појавија застрашувачки снимки од пациенти заразени од коронавирус, кои, според тврдењата на нивните семејства, лекарите ги оставиле...

Свет5 часа

(Видео) Пет лица повредени при напад со нож на Нов Зеланд

Пет лица се повредени, а три се во критична состојба кога биле прободени со нож во супермаркет на Нов Зеланд,...

Свет6 часа

Состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, фокусот е Западен Балкан

Шефовите на дипломатиите на Европската Унија денеска во Брисел ќе одржат дискусија за посилен политички ангажман на ЕУ со партнерите...

Свет6 часа

(Видео) Седум лица убиени на роденденска забава во Колорадо

Седум лица, вклучително и напаѓачот, беа убиени синоќа во пукање на роденденска забава во Колорадо Спрингс во американската држава Колорадо,...

Македонија23 часа

Регистрирани нови 135 заболени и 14 починати од коронавирус во земјата

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 74,...

Свет23 часа

(Видео) Илон Маск призна дека има Аспергеров синдром на телевизиско шоу

Елон Маск откри дека има Аспергеров синдром, за време на неговото гостување во американското ТВ-шоу „Saturday Night Live“. Тој откри...

Регион1 ден

(Видео) Хрватскиот министер за здравство вакцинираше граѓани

Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош заедно со лекарите на Хрватскиот институт за јавно здравје и Наставниот институт за јавно...

Топ1 ден

Се преврте автомобил кај клучката Коњари, загина 27 годишник

Во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне на автопатот Скопје-Штип, во близина на клучката Коњари, загина 27 годишно лице...

Македонија1 ден

Во болниците во земјата од коронавирус се лекуваат 760 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и...

Македонија1 ден

(Видео) Колариќ: Шилегов делел субвенции за инвертер клими на партиски луѓе

Советничката на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, Светлана Колариќ на денешната прес-конференција обвини за измама и злоупотреба во врска со најавените...

Македонија1 ден

Во земјава досега втора доза вакцина против Ковид-19 примиле 22.900 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 107.978 граѓани, а ревакцинирани се 22.900 граѓани. Прва доза...

Свет1 ден

(Видео) Путин: Секогаш ќе се сеќаваме дека величествената победа над нацизмот ја постигна советскиот народ

Претседателот на Русија, Владимир Путин, на почетокот на традиционалната воена парада во Москва, им го честиташе на граѓаните Денот на...

Македонија1 ден

Заев за „Катимерини“: Во 21 век да ја одредуваш историјата на друга нација не е во согласност со европскиот дух

Премиерот Зоран Заев во нeделното издание за грчки „Катимерини“, во интервјуто со наслов „Заедно за Балкан од 21 век“, говори...

Свет1 ден

Делови од кинеската ракета паднаа во Индискиот океан

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денес во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во...

Свет2 дена

Макрон: САД да ги повлечат забраните за извоз на вакцини

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика САД да се откажат од ограничувањата на извозот на вакцини против Ковид-19 и компонентите...

Регион2 дена

Хрватски медиуми: Зошто Вучиќ создава најмоќна воена сила во регионот?

Хрватските медиуми пишуваат дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја создава најмоќната воена сила во регионот. „ Во последно време...

Спорт2 дена

Дејан Георгиевски обезбеди олимписка норма

Македонскиот репрезентативец во таеквондо, Дејан Георгиевски, избори пласман на Олимписките игри во Токио, во категоријата до 87 килограми. Европските квалификации...

Досие