Контакт

Регион

Цената на сувлакито во Грција три евра поради поморот на свињите во Кина

Објавено пред

Новоформираниот синдикат на производители на сувлаки од Атина објави дека цената на сувлакито, традиционално јадење што го сакаат и туристите и локалното население во Грција, би можела да изнесува до три евра поради зголемувањето на цената на свинското месо во светот.

АНА објави дека по оваа изјава, реагирале претставници на синџири за брза храна и продавачи на сувлаки во обид да ја смират ситуацијата. Многу од продавачите интервјуирани од грчката агенција рекоа дека очекуваат да ги апсорбираат дополнителните трошоци и дека цените на пита гиро и гиро ќе останат непроменети, а другите беа повнимателни во изјавите и не го отфрлија порастот од 0,1 евро (10 евроценти) да биде на товар на граѓаните.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Од почетокот на годината 75 случаи на глувчева треска во Словенија

Објавено пред

Оваа година во Словенија се забележани повеќе од 70 случаи на глувчева треска, акутна инфективна болест пренесена од хантавирусите кои се јавуваат во човечкото тело преку контакт со секрет на заразена глодачи, предупреди словенечкиот Национален институт за јавно здравје.

До 16 мај потврдени се 75 случаи на оваа болест против која нема вакцина, а во некои случаи може да биде смртоносна.

Повеќето случаи се регистрирани во југоисточниот дел на земјата, особено во покраините Доленска и Прекумурје, според Хина.

Болеста се јавува во неколку фази, а се карактеризира со висока температура, тешка главоболка и болка во бубрежниот предел на стомакот.

Прикажи повеќе...

Регион

Ќерката на хрватската претседателка ќе студира на „Харвард“, доби стипендија повисока од годишната плата на Колинда

Објавено пред

Ќерката на хрватската претседателка, Колинда Грабар-Китаровиќ, 18-годишната Катарина Китаровиќ, ќе студира во САД и е примена на четири универзитети, кои нудат стипендија.

„’Харвард’ беше нејзиниот прв избор иако таа беше примена на четири највисоки американски универзитети. Јас нема да кажам за кои универзитети се работи, но ‘Харвард’ и ‘Стенфорд’ се меѓу нив“, открива Колинда Грабар-Китаровиќ велејќи дека нема да има трошоци за хрватските даночни обврзници бидејќи во САД нема да има осигурување.

Според Index.hr, Китаровиќ рече дека ќерка ѝ добила стипендија од сите четири универзитети за кои аплицирала и дека универзитетите побарале од нив да заработува од 2.000 до 3.000 американски долари годишно.

„Овие четири универзитети нудат стипендија што е двојно повисока од мојата годишна плата. Ако таа отиде на еден од нив, таа држава ќе ѝ го плати образованието. Таа ќе се врати во Хрватска со она што некој друг го вложил во неа, во овој случај САД“, рече Грабар-Китаровиќ.

Таа објасни дека Катарина е талентирана за математика, физика, за пишување и дека била врвна спортистка.

Прикажи повеќе...

Регион

Грчката опозициска Нова демократија води пред СИРИЗА во пресрет на изборите за ЕП

Објавено пред

Во пресрет на изборите за Европскиот парламент и локалните избори во Грција на 26 мај, најголемата опозициска партија во оваа земја, Нова демократија, ја задржува предноста над владејачката СИРИЗА од 6,5 отсто, пренесува грчкиот весник „Катимерини“.

Во анкетата објавена од грчкиот весник „Та неа“, 30 отсто од испитаниците ги поддржуваат конзервативците, а 23,5 отсто ја поддржале владејачката партија СИРИЗА.

Според податоците од истражувањето, сојузот од левиот центар Движење за промени е поддржан од 6,6 отсто од испитаниците пред екстремната десница Златна зора со 6,3 отсто и Комунистичката партија на Грција со 5,9 проценти.

Резултатите од анкетата покажуваат дека 63,4 отсто од испитаниците изјавиле оти очекуваат Нова демократија да победи на изборите што ќе се одржат за помалку од една недела, само 17 отсто сметаат дека ќе победи СИРИЗА, а дури 56,9 отсто од испитаниците велат дека негативно гледаат на актуелната грчка влада во споредба со 36,3 проценти, кои велат дека позитивно ја оценуваат нејзината работа.

Резултатите од изборите за Европскиот парламент и локалните избори што ќе се одржат в недела во Грција се моќен показател за политичките партии во земјата, со оглед на тоа што парламентарните избори ќе се одржат наесен, односно во октомври.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт6 часа

Ѓоковиќ за 6 месеци заработи 5,2 милиони долари!

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ со пласманот во финалето на Мастерсот во Рим дополнително ја зголеми заработката за изминатите 6 месеци....

Македонија8 часа

Протест против изградбата на Али-пашината џамија: Во Охрид се случува атак врз достоинството и чувствата на охриѓани

Жителите на Охрид предводени од граѓанското здружение „Совест“ излегоа на мирен протест пред општината каде го изразија својот револт од,...

Македонија8 часа

„Анима мунди“: Здружение формирано пред 2 месеца ќе биде во раководните структури во ЈП „Лајка“

Иако градоначалниокот на Скопје, Петре Шилегов, ветуваше дека во новото јавно претпријатие „Лајка“ за третман на бездомните животни ќе бидат...

Македонија9 часа

ВМРО-ДПМНЕ бара расправа за адвокатските услуги на власта

ВМРО-ДПМНЕ  поднело иницијатива до собраниската комисија за финансирање и буџет за надзорна расправа за склучените договори за консултантски, адвокатски и...

Македонија9 часа

Отворена постапка за неовластено снимање на разговорот на Павле Богоевски

Скопската полиција  достави известување до Oсновното јавно обвинителство Скопје кон кое е приложен записник за примена кривична пријава со кој...

Македонија9 часа

Директорката на Детската клиника поднесе оставка

Директорката на ЈЗУ „Универзитетска клиника за детски болести“, Катарина Ставриќ, од лични причини поднела оставка од функцијата за време на...

Топ10 часа

Едно лице загина во сообраќајната несреќа на патот Кичево – Охрид

Едно лице го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што се случи попладнево на магистралниот пат Кичево – Охрид. Како...

Македонија13 часа

(Видео) Заев и Хан на Виенскиот економски форум: Политичката стабилност отвора можности за нови инвестиции во земјата

Премиерот Зоран Заев, денеска, во Виена имаше свое воведно обраќање на отворањето на Виенскиот економски форум, Виенски економски разговори –...

Македонија13 часа

(Видео) Во јуни ќе се одржи првата Парада на гордоста во Скопје

Првата Парада на гордоста за правата на ЛГБТ-заедницата во земјата ќе се одржи на 29 јуни, информираа од организационот одбор...

Македонија14 часа

Горан Трајковски даде оставка од директорската функција

Директорот на Дирекцијата за заштита на личните податоци, Горан Трајковски, во петокот доставил барање до Собранието за престанок на функцијата...

Европа15 часа

Шведски обвинител бара апсење на Асанж

Шведски обвинител, кој води истрага во врска со обвинението за наводно силување против основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, денеска поднесе...

Регион15 часа

(Видео) Силно невреме ја погоди Србија, паѓаше град со големина на лешник

Во многу градови во Србија, вчера, во попладневните часови, почна да паѓа силен дожд, а потоа и град со големина...

Hitech16 часа

Гугл и ја укина лиценцата на компанијата Хјуавеи

Американскиот Гугл и ја суспендираше лиценцата на компанијата Хјуавеи (Huawei), што значи дека кинескиот производител на мобилни телефони ќе остане...

Свет16 часа

Трамп се закани дека ќе го уништи Иран

Претседателот на САД, Доналд Трамп, издаде остро предупредување до Иран со закана дека ќе биде уништен доколку бидат нападнати американските...

Европа1 ден

Предвремени избори во Австрија на почетокот од септември

Австрискиот претседател, Александар ван дер Белен, денеска, по разговорите со австрискиот канцелар Себастијан Курц, се заложи за одржување на предвремени...

Македонија1 ден

Пендаровски до Тамара: Оставивте трајна вредност, песна посветена на секоја жена

Тамара Тодевска со својот настап на Евровизија и песната „Proud“ („Горда“) го освои осмото место, што е највисокиот пласман за...

Економија1 ден

За вградување на сончеви колектори и нови ПВЦ прозорци обезбеден буџет од 30 милиони денари

Деновиве беа објавени јавните огласи за надоместување на дел од трошоците за купени и вградени сончеви термални колекторски системи во...

Топ2 дена

Загина 61-годишник од Босилово кој со автомобил се забил во дрво

На магистралниот пат Струмица – Граничен премин „Ново Село“, помеѓу селата Дабиле и Босилово во утринските часови на 18 мај...

Македонија2 дена

(Видео) Заев во Србија на отворањето на Коридор 10: Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи

Премиерот, Зоран Заев, на покана на српскиот претседател, Александар Вучиќ присуствуваше на свеченото отворање на новото автопатско решение од 26...

Естрада2 дена

Тамара го освои осмото место на „Евровизја“, нејзината изведба ни го носи највисокиот пласман досега

Македонија и нашата претставничка Тамара Тодевска за првпат годинава од речиси сите земји добија поени на изборот за песна на...

Досие