Контакт

Регион

Церар: Нема да отстапиме од арбитражната одлука

Објавено пред

Словенечкиот премиер Миро Церар изјави дека и како министер ќе се залага за континуитет на надворешната политика и кога се работи за граничниот спор со Хрватска. Идниот министер за надворешни работи во новата коалициска влада на Марјан Шарц, смета дека граничниот спор со Хрватска е решен со арбитражна одлука.

Како што изјавил, новата словенечка влада нема да отстапи од ставот дека Хрватска мора да ја примени арбитражната одлука, пренесе Хина.

„Нема да отстапиме од нашите ставови“ рекол Церар на сослушувањето пред парламентарниот одбор за надворешна политика, каде одржал излагање како кандидат за нов шеф на дипломатијата и одговарал на пратенички прашања.

Сепак, како што додал Церар, ќе се залага за добрососедски односи со сите соседи, и со Хрватска.

Регион

Вучиќ: Македонија и Црна Гора се секогаш против нас

Објавено пред

Српскиот претседател Александар Вучиќ коментирајќи го гласањето за прием на Косово во Интерпол, изјави дека не е изненаден како гласале земјите од регионот вчера во Дубаи, наведувајќи ги Македонија, Црна Гора, Хрватска, Словенија, Бугарија како земји кои гласале за приемот на Приштина, а Унгарија како пријателска земја која се воздржала.

„Во однос на регионот немаше изненадување. Црна Гора и Македонија се секогаш против нас. Црна Гора, Македонија, Хрватска, Словенија, Бугарија, секогаш се против нас“, рече Вучиќ во изјавата за ТВ Пинк. Тој потсети дека, Србија, иако ја признала Македонија под нејзиното уставно име, Скопје од друга страна, ја призна независноста на Косово.

„Тие имаат свои пријатели, и Скопје и Подгорица – во Приштина. На нив Албанците им се искрени пријатели. А нам ни испраќаат јасна порака – вие сте ни второкласни пријатели, помалку важни или помали пријатели. Нашиот одговор на ова е дека ќе имаме најдобра можна соработка, а нивната порака ја прифативме и добро ја разбравме кој им е поблизок и поважен“, објасни Вучиќ.

Прикажи повеќе...

Регион

Уапсен загрепчанец кој нарачувал дрога преку пошта

Објавено пред

Загрепската полиција неделава уапсила 20-годишник, кај кого биле пронајдени 525 грама амфетамин и 2 грама марихуана.

Полициската истрага покажала дека дваесетгодишниот загрепчанец, со намера за понатамошна препродажба, од Германија нарачувал амфетамин кој го добивал преку поштенски пратки. Уапсен бил токму при подигање на писма со амфетамин, а при претресот на неговиот стан биле запленети и мала количина марихуана, лаптоп и мобилен телефон.

По завршувањето на претресот, младиот загрепчанец бил одведен во притвор и против него е поднесена кривична пријава.

Прикажи повеќе...

Регион

Дубровник прогласен за најдобар град за живот во Хрватска

Објавено пред

Иселувањата од Хрватска добија размери на епидемија, според официјалните податоци на Државниот завод за статистика. Од 2013 до 2017 година од Хрватска се иселиле околу 150.000 граѓани, но неколку градови бележат пораст на популацијата, меѓу кои на прво место е Дубровник, пишува „Јутарњи лист“.

Во Хрватска од 2013 година се  доселиле 62 илјади луѓе, а девет од десет градови во кои има најмногу доселеници се лоцирани море.

Дубровник е град кој најмногу привлекува и каде за шест години се доселиле 1.545 луѓе повеќе отколку што се отселиле.

Овој град понесе титула за најдобар град за живот на недамнешниот избор во Хрватска. Дубровник нуди голем број можности за вработување и остварување на личните планови на поединците и младите семејства.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија58 минути

Унгарскиот министер за правда: Унгарија не може да го екстрадира Груевски, тој може да добие патнички документи

Унгарскиот министер за правда, Ласло Трочањи, за телевизијата „Еко“ изјави дека Никола Груевски може да аплицира за патнички документи како...

Македонија2 часа

Сијарто: Унгарските дипломати не го шверцуваа Груевски преку границите, тој имаше документи

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, денеска одржа прес-конференција на која рече дека Груевски морал да премине преку три...

Македонија2 часа

(Видео) Апостолски: Недозволиво е да се одреди мерка притвор без да биде сослушан обвинетиот

Денеска, го добивме решението за мерката притвор на Сашо Мијалков. Без да се повика на сослушување, недозволиво е на обвинетиот...

Македонија3 часа

Директорот на затворот „Скопје“: Мијалков е во ќелија со други затвореници, има право на посети и два часа прошетка

Нема наредба од судот за ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, да биде спроведен на рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ поврзан со...

Македонија3 часа

Хан очекува објаснување од Орбан за азилот на Груевски

Еврекомесарот за проширување, Јоханес Хан на Твитер објави дека доколку е потврдена информацијата дека Унгарија одобрила азил за Никола Груевски,...

Свет3 часа

(Видео) Напад во Денвер, едно лице загина, двајца напаѓачи се уапсени

Доцна синоќа во центарот на Денвер две лица отвориле оган при што неколкумина беа ранети, а едно лице загина. Шефот...

Свет3 часа

(Видео) Американскиот Сенат преку писмо побара од Трамп втора истрага за Кашоги

ЦИА не успеа со сигурност 100 %, да утврди дали саудискиот престолонаследник го наредил убиство на новинарот Џамал Кашоги, изјави...

Македонија3 часа

МЗД: Да се разреши составот на Комисијата која утврди дискриминација кон Груевски

Со утврдувањето дискриминација кон Никола Груевски, Комисијата за заштита од дискриминација покажа селективно и непрофесионално работење, смета Мрежата за заштита...

Македонија14 часа

СЈО барало притвор за Мијалков поради оперативни информации дека ќе бега

Во решението на кривичниот суд за притворот на ексдиректорот на тајната полиција, Сашо Мијалков, пишува дека мерката му е определена...

Македонија15 часа

Адвокатот на Мијалков: Недозволиво е што тој не беше известен за притворот

Недозволиво е судија на претходна постапка или кривичен совет да не ја извести странката, во случајов Сашо Мијалков, дека за...

Македонија17 часа

(Видео) Мијалков спроведен во затворот во Шуто Оризари

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, вечерва е спроведен во истражниот затвор во Шуто Оризари поради опасност од бегство, велат...

Македонија18 часа

Владата го одби предлог-законот за амнестија предложен од ВМРО-ДПМНЕ

Владата на денешната владина седница донесе негативно мислење за предлог-законот за амнестија за настаните од 27 април. „Владата донесе негативно...

Uncategorized20 часа

Амнестија во текот на судскиот процес, прекин на постапката за тие што не тепале на 27 април?

Кој ќе се спаси од кривична одговорност за инцидентите од 27 април, најверојатно ќе се утврдува според обвинителниот акт, односно...

Македонија20 часа

Влада: Очекуваме Будимпешта да го предаде Груевски во Македонија

Владата соопшти дека официјално покрај протестната нота доставена вчера за улогата на амбасадите на Унгарија во бегството на Груевски од земјата,...

Бегството на Груевски22 часа

Груевски: Добив азил во Унгарија, продолжувам да ја барам правдата

Поранешниот премиер Никола Груевски, на неговиот „Фејсбук“ профил, ги потврди информациите дека добил политички азил во Унгарија. Тој себе си...

Македонија22 часа

Кривична за директор на јавно претпријатие кој незаконски си зел аванси од над 2 милиона денари

Гевгелиската полиција поднесе кривична пријава против 29-годишен директор од Дојран поради сомнение за сторено кривично дело „проневера во службата“. Како...

Бегството на Груевски22 часа

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски до Министерството за правда на Република Унгарија. „Барањето за...

Македонија1 ден

Сведокот ги препозна двајцата напаѓачи што го претепаа Никола Саздовски

На денешното рочиште за убиството на 20-годишниот навивач на групата „Комити“ повеќе од два часа сведочи сведокот Миле Алексовски, кој...

Свет1 ден

(Видео) Девојка со српско потекло меѓу убиените во Чикаго

Една од трите жртви на пукањето во болницата „Мерси“ во Чикаго е 25-годишна девојка со српско потекло, пишуваат српските медиуми....

Македонија1 ден

При апсењето на Бошкоски пронајдени се пиштол и хрватски пасош

Денешното рочиште за случајот „Тортура“, кој се однесува на апсењето на претседателот на партијата ОМ, Љубе Бошкоски, продолжи со репродуцирање...

Досие