Контакт

Регион

Ципрас: ЕУ треба да преземе конкретни мерки против Турција

Објавено пред

Европската унија (ЕУ) треба да преземе конкретни мерки против Турција, ако таа земја продолжи со нелегалното однесување во источниот Медитеран, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас.

„Клучниот столб на нашата позиција е почитување на меѓународното право и секој што не го почитува треба да се соочи со последиците“, рече Ципрас на самитот на јужните земји од ЕУ што се одржува во Малта.

Говорејќи пред лидерите на Кипар, Франција, Италија, Малта, Португалија и Шпанија, рече дека инсистирањето на Турција за истражување на природниот гас на кипарското крајбрежје не претставува билатерално прашање на Кипар и Турција, ниту на Грција и Турција, туку дека тоа е прашање на ЕУ.

„Грција изрази целосна поддршка на кипарскиот претседател Никос Анастасиадис“, рече Ципрас.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Вучиќ во Париз: Косово не може да стане член на УНЕСКО

Објавено пред

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, по обраќањето на 40. конференција на УНЕСКО во Париз, рече дека Косово не може да стане член на таа меѓународна организација, пренесува „Спутник“.

„Имаме добри односи со УНЕСКО и не постои никаков страв дека некој би можел да го наруши поредокот во кој само меѓународно признати земји се членки на УНЕСКО. Тоа значи дека сум уверен оти Косово не може да стане член и дека Србија во оваа многу значајна организација секогаш во иднина ќе успева да ги одбрани своите интереси“, рече Вучиќ.

УНЕСКО, според него, повторно е организација што сите ја почитуваат, што се гледа и по огромниот одѕив на земјите на оваа конференција. Тој наведе дека Србите знаат оти УНЕСКО е важена за заштита на културно-историските споменици на Косово и значајна за развојот на образованието поради своите планови, стратегии и програми.

Според Вучиќ, учестото на оваа конференција била уште една можност Србија да го заштити територијалниот интегритет и да предупреди за загрозеноста на нејзиното културно наследство на Косово, кое е под заштита на УНЕСКО.

„Тоа културно наследство и не е од важност само за српскиот идентитет, туку и за цела Европа и светот“, нагласи тој истакнувајќи дека мора да се почитува Повелбата на УНЕСКО.

Прикажи повеќе...

Регион

Словенечката полиција откри 730 килограми ирански хероин

Објавено пред

Словенечката полиција минатиот месец во бродски контејнер на пристаништето во Копер откри 730 килограми хероин за компанија со седиште во Будимпешта.

Во соработка со унгарските колеги успешно била завршена операцијата за следење на товарот и откривање на сторителите, објавија денеска на прес-конференција претставници на двете полиции.

Присуството на дрога во контејнерот, кој по скенирањето бил оценет како сомнителен, било откриено од полициско куче, а пратката била скриена во контејнер со 437 ролни полиетиленски филм. Полицијата во него открила 1.421 пакување хероин, со вкупна тежина од 730 килограми, што е најголема количина од оваа опасна дрога пронајдена во Словенија во последните 30 години.

Двете полиции откриле дека криминална група од Унгарија организирала транспорт на контејнери со дрога од Иран преку Обединетите Арапски Емирати, односно Дубаи, до пристаништето Копер, пренесе хрватски „Индекс“. Контејнерот бил наменет за унгарска компанија, беше соопштено на прес-конференцијата.

Анализата на дрогата открила дека станува збор за хероин со висока чистота, односно мешавина со 70 проценти чист хероин, што може да чини меѓу 65 и 87 милиони евра според уличните цени на европскиот пазар.

Прикажи повеќе...

Регион

НАТО тврди дека не врши притисок врз Србија

Објавено пред

НАТО никогаш нема да врши притисок врз Србија да му се придружи, порача помошникот на генералниот секретар на НАТО за јавна дипломатија, Тачам Илдем. Тој истакна дека алијансата ги поддржува преговорите меѓу Белград и Приштина и претставува регионално присуство преку КФОР во Косово.

„Сакаме стабилен, безбеден и напреден Западен Балкан“, посочи Илдем на конференцијата „Минуваме низ ѕидови“, што ја организира Центарот за евро-атлантски студии во рамките на Седмата белградска недела на НАТО.

Според Илдем, постојат две клучни причини за тоа.

„Прво, го делиме со вас вашето гледање на демократијата и добрососедските односи со другите земји и со меѓународните организации, второ, кога соседите на НАТО се безбедни и стабилн, и ние сме безбедни и стабилни“, рече тој.

Илдем нагласи дека НАТО го сфаќа товарот што го носи Србија во зачувувањето на регионалната безбедност и ги поддржува нејзините амбиции за поблиска интеграција со ЕУ.

„Ја сфаќаме одлуката да станете партнер на НАТО, но да не барате членство“, рече Илдем.

Тој истакна дека НАТО не им кажува на своите партнери што да прават, туку само овозможува дијалог по прашањето на безбедносните предизвици. Тој додаде дека НАТО и неговите членки го разбираат правото на секоја земја да води сопствена безбедносна политика и да носи одлуки за тоа како ќе ја применува.

Илдем нагласи дека НАТО сфаќа оти е контроверзен во Србија зашто сеќавањата на воздушната кампања во 1999 година и понатаму е болна за многумина, особено за оние што ги изгубиле саканите.

„НАТО-кампањата никогаш не беше против српскиот народ, туку за заштита на цивилите“, тврди Илдем и додава дека секој изгубен невин живот е трагедија поради која жалат.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија36 минути

„Никофон“ платил 1.800 место 5.000 денари за квадрат за гаражата кај „Аутомакедонија“, Центар бара раскинување на договорот

Заедно со граѓаните до крај ќе се бориме кај „Аутомакедонија“ да не се изгради катна гаража, туку парцелата да им...

Македонија2 часа

Мас: Германија ќе го поддржи патот на Северна Македонија кон ЕУ

Германија ќе даде свој придонес за продолжување на патот на Северна Македонија кон ЕУ, објави денеска германскиот министер за надворешни...

Македонија2 часа

(Видео) Зеќир Рамчиловиќ изгласан за потпретседател на Собранието

Со 62 гласа „за“, 16 „против“ и без воздржани, пратеникот Зеќир Рамчиловиќ е изгласан за потпретседател на Собранието. За оваа...

Македонија4 часа

Во Швајцарија уапсени членови на „Пинк Пантер“, меѓу кои и еден Македонец, ограбиле златарница

Швајцарската полиција уапси двајца црногорски државјани, двајца германски државјани, едно лице од Босна и Херцеговина и едно од Северна Македонија...

Македонија4 часа

Груевски нема да одговара за „Траeкторија“ поради застареност на делото

Експремиерот во бегство, Никола Груевски, нема да одговара за кривичното дело во предметот „Траекторија“, кое се однесува на изградбата на...

Македонија5 часа

Закажано првото рочиште за „Рекет“

Првото рочиште за предметот „Рекет“, во кој се обвинети Бојан Јовановски – Боки 13, поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, и...

Македонија6 часа

Заев: „Југохром“ ќе биде затворен додека не се стават филтрите

„Југохром,“ додека не се стават филтрите, нема да функционира, истакна премиерот Зоран Заев пред вчерашната владина седница во Тетово зборувајќи...

Европа7 часа

(Видео) Венеција под вода, регистриран вториот најголем бран во историјата

Венеција е погодена од вториот најголем бран на плима во историјата, кој ја поплави историската базилика и многу од градските...

Македонија7 часа

Игор Јанушев ќе биде шеф на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб...

Македонија7 часа

Заев: Побогатите граѓани да ги сменат системите за греење за да помогнат против загадувањето

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите пред почетокот на вчерашната владина седница во Тетово даде одговор на новинарски прашања...

Македонија7 часа

Пендаровски во Париз предаде копија од книгата на Глигоров „Македонија е се што имаме“

Претседателот Стево Пендаровски за време на посетата во Париз, во библиотеката на Парискиот мировен форум дал копија од книгата „Македонија е...

Свет8 часа

Хилари Клинтон : Под голем притисок сум да го предизвикам Трамп на изборите

Поранешниот државен секретар на САД и кандидат на последните претседателски избори во САД, Хилари Клинтон, вели дека е „под голем...

Свет8 часа

Жанин Анес и официјално стана наследник на Моралес во Боливија

Уставниот суд го призна решението опозициската сенаторка Жанин Анес да ја преземе функцијата привремен претседател на Боливија. Таа синоќа во...

Македонија8 часа

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас во Скопје

Министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас во текот на денешната работна посета на Северна Македонија е планирано да...

Спорт8 часа

Лука Модириќ е „Golden Foot“

Капитенот на фудбалската репрезентација на Хрвтаска Лука Модриќ во Монте Карло доби уште едно големо признание во кариерата, наградата „Golden...

Македонија19 часа

Заев во Тетово: Владата заседава во 10 региони за одблиску да го слушне гласот на граѓаните

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите пред одржувањето на редовната 165. седница на Владата во Тетово, истакна дека организацијата...

Регион19 часа

Рама: Приштина ја загрозува надворешната политика на Албанија

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека политичарите во Приштина, спротивставувајќи се на заедничката иницијатива за создавање на балканскиот мини шенген,...

Регион22 часа

Црна Гора не го прифаќа предлогот за мини шенген

Министерката за економија на Црна Гора, Драгица Секулиќ, во понеделникот рече дека приклучувањето кон иницијативата мини шенген за балканските држави...

Европа22 часа

Зелено светло за 13 нови одбранбени проекти на ЕУ

Владите на ЕУ дадоа зелено светло за 13 нови одбранбени проекти насочени кон развој на поголема воена моќ независна од...

Македонија1 ден

Холандија го ратификува протоколот за НАТО

Холандскиот сенат попладнево го ратификува протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО, соопшти министерот за надворешни работи, Никола Димитров....

Досие