Контакт

Регион

Ципрас повика на трансформација на неговата партија СИРИЗА

Објавено пред

Поранешниот грчки премиер и лидер на СИРИЗА, Алексис Ципрас, повика на трансформација на неговата партија во пошироко движење, кое ќе биде унија на прогресивните и демократски сили.

„Треба да ги зачуваме своите корени. Сепак, не треба да се плашиме да се претвориме во дрво со силни и длабоки корени и гранки кои ќе се отворат за да ги прифатат сите прогресивни и демократски идеи“, рече Ципрас на седницата на Централниот комитет на партијата.

Тој нагласи дека трансформацијата на партијата би ја претворило СИРИЗА во „партија на масите“ и „главен глас на прогресивните сили во земјата“.

„СИРИЗА прави многу на предвремените избори по нападот со кој се соочи по поразот на изборите за Европскиот парламент во мај“, рече Ципрас оценувајќи дека партијата има моќ да се спротивстави на плановите што ќе и наштетат на работничката класа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

(Видео) Акција на специјалната единица РОСУ во Косово, уапсени две лица

Објавено пред

Повеќе од 100 припадници на специјалната единица на косовската полиција РОСУ со 25 оклопни возила и џипови утринава околу 5 и 50 часот влегле на северот на Косово, при шти биле уапсени двајца Срби во врска со убиството на политичарот Оливер Ивановиќ, пренесува „Танјуг“. Српските полициски власти велат дека упадот бил брутален и спротивен на сите прописи и резолуции.

Српските медиуми пренесуваат дека акцијата не била најавена, а два часа откако почнала се огласила косовската полиција и соопштила дека во раните утрински часови на северот на Косово спровела акција во врска со убиството на Оливер Ивановиќ.

(Телевизијата „Клан Косова“ објави видео за кое се наведува дека е од акцијата на РОСУ)

Pamje nga aksioni policor në Veri të Mitrovicës

Pamje nga aksioni policor në Veri të Mitrovicës

Posted by Klan Kosova on Вторник, 15 октомври 2019

„Полициската акција е изведена врз основа на налог за претрес од Основниот суд, Посебно одделение, а која резултираше со апсење на осомничениот полицаец Р.Б.“, се наведува во соопштението.

Полицијата додала дека се трага по уште еден осомничен полицаец, а дека е уапсено уште едно лице кај кое е пронајдено оружје.

Акцијата завршила околу 8 часот, по што косовската единица се повлекла јужно од реката Ибар.

„Танјуг“ пренесува дека двајцата Срби се уапсени по наредба на Специјалниот суд во Приштина. Едниот од нив е полициски истражител на северот на Косово, Раде Басара, кој ја водел истрагата за убиството на Оливер Ивановиќ и за кого постои сомневање дека ги криел доказите. Вториот осомничен полицаец, кого полицијата не го пронашла, е командант на косовската полиција за северот на Косово, Жељко Бојиќ.

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, рекол дека синот на Бојиќ бил одведен во непознат правец.

Според него, специјалците на РОСУ биле вооружени до заби, а целта била, како што рекол, криминализација на Србите и план да се обвинат за убиството на Ивановиќ. Тој рекол дека упадот на РОСУ бил брутален.

Директорот на српската полиција, Владимир Ребиќ, рекол дека српската полиција во текот на ноќта имала сознанија дека приштинските власти ќе влезат на северот на Косово. Тој рекол дека Белград е спремен да реагира ако дојде до егзодус на српскиот народ, но уверен е дека меѓународната заедница нема да го дозволи тоа.

Тој рекол дека 24 блиндирани возила влегле на подрачјето на северот на Косово спротивно на сите прописи и резолуции.

Оливер Ивановиќ беше убиен на 16 јануари 2018 година. Тој беше лидер на Србите на Косово.

Прикажи повеќе...

Регион

Словенија: Полицијата во воз пронајде 13 килограми хероин вреден над милион евра

Објавено пред

Словенечката полиција откри повеќе од 13 килограми хероин во меѓународен патнички воз кој патувал од Турција за Австрија, што е меѓу најголемите заплени на дрогата во Словенија годинава. Според словенечката полиција, дрогата била откриена при проверка на воз на станицата Добово, при влез на возот во Словенија и била во вагон што го користел персоналот на возот.
        
Криминологот од полициското одделение Ново Место, Франце Божичник, на прес-конференција изјави дека биле пронајдени повеќе од 13 килограми хероин во 25 пакети кои биле скриени во тобра која му припаѓала на 35-годишен српски државјанин.
        
Еден српски државјанин, кој бил дел од персоналот на возот, е уапсен и задржан во притвор и се соочува со затворска казна од 5 до 15 години ако биде осуден за трговија со дрога. Полицијата се сомнева дека осомничениот е дел од поширок криминален ланец шверцери и дилери на дрога и спроведува понатамошни истраги, при што проценетата вредност на запленетиот хероин е 1,33 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Регион

Косово го повлече барањето за прием во Интерпол

Објавено пред

Премиерот во оставка на Косово, Рамуш Харадинај, денеска испрати писмо до Собранието на Интерпол во кое се вели дека Приштина ја повлекува својата апликација за членство во меѓународната полициска организација, објави порталот „Косово онлајн“.

„Имајќи предвид дека изборите за парламентот беа организирани во Косово на 6 октомври, љубезно ве замолувам нашата апликација за членство да биде одложена до следната седница на Генералното собрание на Интерпол“, се вели во писмото на Харадинај.

Српскиот министер за внатрешни работи, Небојша Стефановиќ, на „Фејсбук“ напиша дека повлекувањето е голема победа за Србија.

„Голема победа на Србија и меѓународното право. Благодарение на работата на делегацијата на Република Србија, апликацијата на т.н. Косово е повлечена непосредно пред почетокот на Генералното собрание на Интерпол во Сантијаго“, напиша тој.

Осумдесет и осмото Генерално собрание на Интерпол се одржува во Чиле до 18 октомври, на кое, според претходните најави, една од точките на агендата требаше да биде барањето на Приштина за прием во организацијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет54 минути

Ердоган го одби повикот на САД за примирје

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го одби повикот на САД за итен прекин на огнот во северна Сирија. Ова следи...

Свет58 минути

Семејство во Холандија живеело 9 години во подрум чекајќи го крајот на светот

Во подрумот на куќа во Руинерволд, Холандија, е пронајдено семејство кое таму живеело изминативе девет години чекајќи го крајот на...

Регион2 часа

Словенија: Полицијата во воз пронајде 13 килограми хероин вреден над милион евра

Словенечката полиција откри повеќе од 13 килограми хероин во меѓународен патнички воз кој патувал од Турција за Австрија, што е...

Европа2 часа

САД ги повикаа каталонските демонстранти на „умереност“

Соединетите американски држави ги повикаа каталонските демонстранти на „умереност“ во реакцијата на судската пресуда за политичарите кои организираа референдум за...

Македонија13 часа

Спасовски најави намалување на казните за сообраќајни прекршоци

Потпретседателот на СДСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на граѓанската трибина во Кичево најави дека наскоро ќе следува...

Свет14 часа

(Видео) Судири на протестот на пожарникарите во Париз, полицијата употреби солзавец и водени топови

Француската полиција употреби солзавец и водени топови во судирите со пожарникарите кои протестираат во Париз. #Policiers contre #pompiers, quand les...

Македонија16 часа

Министрите на ЕУ не донесоа одлука за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија не донесоа одлука за определување датум за почеток на преговори...

Европа17 часа

(Видео) Најмалку 170 повредени во судирите во Барселона

Најмалку 170 лица се повредени, меѓу кои и 40 полицајци, во судирите меѓу демонстрантите и полицијата кај Меѓународниот аеродром во...

Регион18 часа

Косово го повлече барањето за прием во Интерпол

Премиерот во оставка на Косово, Рамуш Харадинај, денеска испрати писмо до Собранието на Интерпол во кое се вели дека Приштина...

Спорт19 часа

Михајлов ја презеде одговорноста, си поднесе оставка

Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Бугарија Борислав Михајлов ја напуштил функцијата по расистичките испади на навивачите на синоќешниот квалификациски натпревар...

Свет19 часа

Оштетен аеродромот во Барселона, откажани 45 лета

Поради протестите во Шпанија, откажани се 45 лета на меѓународниот аеродром „Ел Прат“ во Барселона, кој, според информациите, претрпел мала...

Свет20 часа

Руската сајбер-шпионка од скандалот со велешките лажни интернет-страници приведена во Минск

Руската државјанка и осомничена сајбер-шпионка, Ана Богачева, на која САД ѝ наметнаа санкции поради наводно мешање во изборите и чие...

Топ20 часа

Откриена 14-члена криминална група, која организирала шверц на 400 мигранти од Грција

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал, Секторот за криминалистички истраги, Националната единица за сузбивање шверц на мигранти и трговија...

Македонија21 час

Кривични пријави против Меѓународниот сојуз, „Томато продукција“ и „БМЈ медија груп“

Против Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски – Боки 13, против „Томато продукција“, каде што беше сместена телевизијата „1ТВ“, и против...

Економија21 час

Владата ја зголеми минималната плата на 14.500 денари

Владата ја зголеми минималната плата на 14.500 денари, објави на владина седница премиерот Заев. Тој истакна дека е постигнат договор...

Македонија22 часа

Заменик-министерот за здравство, Асим Муса, поднесе оставка

Заменик-министерот за здравство, Асим Муса, денеска, на прес-конференција, соопшти дека се повлекува од функцијата. Неговата одлука за повлекување следува по...

Македонија23 часа

На судењето за ТНТ вештак тврди дека и со „нокиа 3310“ може да се прислушува

Во Кривичниот суд утрово продолжи судењето за предметот ТНТ на СЈО. Беше сослушан вештакот Орце Симев, предложен од обвинетите. Вештакот,...

Македонија24 часа

Пендаровски до ЕУ: Дајте ни шанса и дозволете ни да покажеме дека сме подготвени

Македонскиот претседател, Стево Пендаровски, денеска очекува одлука од Европската Унијија, а не сигнал. Тој во интервју за австрискиот весник Die...

Дијаспора1 ден

Македонски организации во Бугарија: Ја повикуваме Софија да го запре говорот на омраза

,,За жал не може да се каже дека прифатената позиција на Владата и парламентот на Република Бугарија изненадува – таа...

Македонија1 ден

Поранешни вработени во „Охис“ на протест пред Собрание, бараат неисплатени плати

Вработени во „Охис“ ја блокираа улицата пред Собранието. Бараат исплата на 24 неисплатени плати. Велат дека протестираат секој вторник и...

Досие