Контакт

Регион

Црна Гора ги укинува мерките воведени на северот од земјата

Објавено пред

Сите специјални мерки против ширењето на коронавирусот во општините на северот на Црна Гора ќе бидат укинати од денес, соопшти Владата на оваа земја.

„Привремените мерки против ширењето на коронавирусот, воведени последователно во општините од Северниот регион на 25 јуни, дадоа резултати во стагнација на стапката на нови случаи, со што се создадоа услови за укинување на одредени мерки, со цел нормализирање на животот и економските интереси“, стои во владиното соопштение.

Сите угостителски објекти во Црна Гора ќе можат да работат од 6 до 24 часот, а оваа одлука важи за ресторани, кафеани, кафетерии, хотели и слични угостителски објекти, а се овозможува и обезбедување на угостителски услуги на плажа.

Во угостителските објекти, освен во крајбрежните општини (Херцег Нови, Котор, Тиват, Будва и Улцињ), угостителите мора да се придржуваат кон правилата според кои максимум двајца гости можат да седнат на маса во затворен простор, или четворица на терасата на објектот, забрането е самопослужување и задржување и стоење на шанкот, а столовите мора да бидат оддалечени едни од дрги најмалку два метра…

Се укинува и забраната за одржување на забавно-музички програми во рестораните, која беше воведена на 7 јули, но и натаму треба да се почитува физичкото растојание од два метра, а изведувачите да носат заштитни маски, освен пејачите и музичарите кои свират на дувачки музички инструменти, а на гостите им е забрането да танцуваат.

Продавниците, маркетите, трговските центри и пазарите треба да назначат лица кои ќе контролираат дали граѓаните или корисниците на услуги, кога влегуваат во овие установи, ги почитуваат обврските да носат заштитна маска и одржуваат физичко растојание.

Привремената мерка за фитнес центри и спортски сали, која беше воведена на 16 јули на територијата на Подгорица, се проширува на целата државна територија, така што во исто време може да има само по едно лице на 10 квадрати метри во просторот за рекреација, но не повеќе од 20 лица, со обврска да се почитуваат превентивните мерки.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

(Видео) Бура во Хрватска – паѓал град со големина на орев, ветрот корнел покриви

Објавено пред

Силно невреме попладнево зафати делови од Хрватска.

Во текот на денот, во Истра имаше локални врнежи, но попладнето се разви невреме кое го зафати и поширокото подрачје на Ријека. Епилог од невремето беа откорнати стебла и уништени покриви.

За ова подрачје денеска беше издандено портокалово предупредување.

„Бидете подготвени за посилни грмежи кои можат да предизвикаат голема штета и да се заштитите од молњата. Можно е оштетување на имотот и дрвјата. Можни се поројни поплави, силни ветрови и град, како и прекини во морскиот сообраќај“, соопштија надлежните.

Покрај Истра, неповолно време ги зафати и Карловац и Дуга Реса, каде падна град со големина на орев. Исто така, оштетен е и дел од зградата на градското собрание, чиј покрив беше срушен од ветрот.

Пожарникарите и полицијата се на местото на настанот, а засега нема информации за повредени.

Во Карловац паѓаше силен дожд и град, а некои жители известуваат дека градот им ги искршил прозорците, пренесува „Индекс“.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Србија сѐ повеќе млади луѓе страдаат со сериозна клиничка слика од коронавирусот

Објавено пред

Директорот на српскиот Клинички центар во ковид болницата „Драгиша Мишовиќ“, проф. д-р Владимир Џукиќ, денеска предупреди на сериозна клиничка слика кај младите, поради коронавирусот.

Во болницата моментално се лечат 195 пациенти болни од Ковид-19, на интензивна нега се околу 60 пациенти, а повеќе од 30 се на некој режим на механичка вентилација.

Џукиќ за телевизија „Пинк“ рече дека сега на болничко лечење се многу повеќе млади луѓе со тешка клиничка слика, од она што било во првиот бран на коронавирусот.

„Старосната граница е поместена. Имаме 14-годишно момче, ватерполист, кој без придружни болести е префрлен на вештачка вентилација. Тоа е сериозна клиничка слика кај младите која се забележува во сите држави во регионот“, рече Џукиќ.

Во болницата моментално се лечат и десетина деца.

„И кај децата се јавува посложена клиничка слика од претходно. Имаме многу повеќе деца со висока температура“, рече тој, додавајќи дека во вториот пик на вирусот потешка клиничка слика има и кај трудниците.

Прикажи повеќе...

Регион

Запленет имотот на познат бизнисмен во Албанија поради соменение за трговија за дрога

Објавено пред

Албанските обвинители заплениле огромни средства што му припаѓале на бизнисмен и медиумски магнат во Албанија, кој е осомничен за изградба на неговата империја од трговија со дрога.

Специјалното обвинителство за борба против корупцијата и организираниот криминал, познато како СПАК, соопшти дека властите заплениле имот во кој биле вклучени неколку станови, земјиште, возила, меѓу кои и „ролс ројс“, како и две телевизиски станици РТВ Ора и Канал Еден, врз основа на основано сомнение дека Или Ндроки, познат и како Џемал Пасмациу, бил вмешан во криминални активности.

Ндроки е виден додека одел кон полициската станица, но не бил приведен, пренесе АП.

Тој претходно беше уапсен во Турција и Италија под сомнение за припадност на криминални организации вклучени во трговија со дрога, но беше ослободен и во двата случаи.

Адвокатите на Ндроки изјавија дека ќе поднесат жалба против запленувањето на имотот, а самиот Ндроки изјавува дека запленувањето се случило затоа што тој е во спор со градоначалникот на Тирана.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Поранешни вработени во СЈО бараат од Пендаровски да им се извини: „Обвинителството не беше една личност“

Поранешни вработени во Специјалното јавно обвинителство реагираа на говорот на претседателот Стево Пендаровски во Пелинце. Тие велат дека СЈО не...

Македонија3 часа

Сè уште трае потрагата по момчето кое исчезна во Преспанското езеро

Повеќе од 20 часа се трага по момчето кое вчера исчезна во Преспанското езеро. Како што информираа од полицијата, станува...

Топ3 часа

Лекар од Итната помош физички нападнат од татко на починато лице

Taтко на момче кое починало во сообраќајна несреќа, нападнал лекар од Итната медицинска помош. Лекарот бил на интервенција по претходно...

Македонија3 часа

Досега 500 лица починаа од коронавирус во Македонија

Бројот на починати од коронавирус во земјава достигна 500 лица, откако денеска беа потврдени 3 нови смртни случаи. Тројцата починати...

Македонија4 часа

Гостивар со најмногу новозаразени во изминатото деноноќие

Гостивар е на врвот на листата со најмногу новозаразени од коронавирус во земјава во изминатите 24 часа. Според податоците на...

Свет5 часа

СЗО: Mајките да ги дојат своите деца и кога имаат ковид-19

Светската здравствена организација денеска предупреди дека наспроти големите надежи за пронаоѓање на вакцина, можеби никогаш нема да има чудотворено решение...

Македонија6 часа

Нови 74 заболени и тројца починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Свет7 часа

Германските ученици се вратија во училишните клупи во екот на пандемијата

Десетици илјади училишни деца денеска се вратија во училиштата во северна Германија. Мекленбург-Западна Померанија е првата од 16 германски држави...

Македонија8 часа

Џафери: Добро се чувствувам, јас ќе ја водам седницата

Претседателот на Собранието, Тала Џафери изјави дека утре тој ќе ја води конститутивната седница. Џафери денеска ја напушта Клиниката за...

Свет9 часа

Руски доктор: Пандемијата личи на проба за биолошка војна

Ситуацијата со пандемијата на коронавирус личи на проба за биолошка војна, изјави рускиот детски хирург, Леонид Рошаљ, пренесе „Спутник“. „...

Свет10 часа

Мелбурн ги затвора речиси сите продавници и фабрики за да го спречи вирусот

Вториот по големина австралиски град Мелбурн, во кој веќе на сила е ноќен полициски час, најави нови ограничувања за индустријата,...

Свет10 часа

Латинска Америка најтешко погоден регион во светот, има речиси пет милиони заразени

Аргентина вчера надмина 200.000 случаи на ковида-19, Колумбија поставува дневен рекорд, а во Латинска Америка се рушат црните рекорди со...

Свет10 часа

Трамп: Ретко кој заслужил смртна казна повеќе од бомбашот од Бостон

Американската сојузна влада би можела уште еднаш да побара смртна казна за Чеченецот Џохар Царнаев, изјави американскиот претседател Доналд Трамп....

Свет10 часа

Германците сакаат да продолжат да работат од дома и по пандемијата

Поголем дел од Германците сакаат да ја задржат можноста за работа од дома и по завршувањето на пандемијата на коронавирус,...

Свет11 час

Американски и британски фармери добиваат мистериозни пакети со семиња од Кина

Фармери во Велика Британија и САД веќе некое време примаат чудни пакувања со семиња од Кина во пошта што не...

Топ20 часа

Малолетник од Ресен исчезна во Преспанското езеро

Во водите на Преспанското езеро вчера исчезнало 16-годишно момче од Ресен. Во Полициската станица Ресен од Итната медицинска помош било...

Регион24 часа

Преглед на состојбата во регионот: Албанија со нов рекорд на новозаразени, во Косово уште 13 починати

Преглед на состојбата со коронавирус во регионот во последното деноноќие. Нов рекорд на новозаболени во Албанија Откако Албанија вчера регистрираше...

Македонија1 ден

Maлиот Ајан кој го победи карциномот заѕвони на ѕвонче пред да ја напушти Детската клиника

По долга битка со леукозата, малиот херој Ајан денеска ја напушти Детската клиника во Скопје. Придружен со аплауз од медицинскиот...

Македонија1 ден

Филипче: Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет

Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет, предупредува министерот за здравство, Венко Филипче. Tој апелира на почитување на...

Македонија1 ден

Регистрирани 166 новозаразени со коронавирус во Македонија, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1419 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на...

Досие