Контакт

Регион

Четворица загинати во поплавите во Бугарија и Турција, поплавени хотели и куќи

Објавено пред

Невремето на јужниот бугарски брег на Црното Море однесе два животи, а на западот на Турција пет лица исчезнаа во поплавите.

dobivaj vesti na viber

Две лица загинаа, а уште три лица се сметаат за исчезнати, објави бугарскиот телевизиски канал „БТВ“, повикувајќи се на властите.

Многу хотели и куќи се поплавени по обилните дождови, јавуваат бугарските медиуми. Властите во градот Царево прогласија вонредна состојба откако реката Велека се излеа од коритото. Според извештаите, патиштата беа поплавени, некои мостови беа однесени, а неколку одморалишта беа отсечени.

Во одморалиштето Синеморец прекинато е снабдувањето со електрична енергија, а помалото село Кости е евакуирано. Властите во Царево ги повикаа луѓето да се преселат на повисоки места каде што е можно.

Петмина исчезнати во Турција

По обилните дождови и поплавите на западот на Турција, пет лица се водат како исчезнати, меѓу кои и едно дете, јави државната новинска агенција Анадолија. Поплавите однесоа и бунгалови во одморалиштето во западната провинција Киркларели во близина на границите со Грција и Бугарија.

Обилни дождови во понеделникот го погодија и градот Мугла во југозападна Турција, а гром предизвика пожари на 36 локации, јави Анадолија. Агенцијата за справување со катастрофи АФАД прогнозираше невреме во западниот и југозападниот дел на земјата, предупредувајќи за поројни поплави, удари на гром и силен ветер.

Турција во средината на август беше погодена од топлотен бран. Температурите на исток и понатаму се над нормалните вредности за овој период од годината, додека на други места времето е стабилизирано, соопшти метеоролошката служба.

Регион

Лондон повика на дијалог меѓу Белград и Приштина

Објавено пред

Државниот министер за Европа во британското Министерство за надворешни работи, Лео Дочерти, изрази задоволство што британските сили ќе придонесат за зајакнување на КФОР и рече дека тоа ја покажува посветеноста на Лондон кон НАТО и стабилноста на Западен Балкан.

dobivaj vesti na viber

На социјалната мрежа Икс (Твитер), Докерти повика на деескалација на ситуацијата на Косово и Метохија и нагласи дека единствениот одржлив пат за мир на Косово и Метохија е преку дијалог.

„Повикуваме на смиреност и деескалација од сите страни. Единствениот остварлив пат кон мирот во Косово е преку дијалог“, рече Докерти.

Британското Министерство за одбрана ја префрли командата на еден баталјон од својата армија на НАТО, за да може баталјонот да му пружи поддршка на Косово доколку е потребно, соопшти претходно министерството.

Прикажи повеќе...

Регион

Септември најтопол во последните 90 години

Објавено пред

Месецот септември 2023 година е еден од најтоплите во последните 90 години, се вели во извештајот на Националниот институт за метеорологија и хидрологија (NIMH) за времето во септември.

dobivaj vesti na viber

Просечните месечни температури се движат од 16 до 23 Целзиусови степени, со отстапување од месечната норма помеѓу плус 1 и плус 4 степени. Највисоката измерена температура беше 37,2 степени на 23 септември во Крумовград. Во Софија највисоката измерена температура беше 32,2 степени, исто така на 23 септември. Најниската минимална температура на станица во населено место е 2,1 степен на 12 септември во Чепеларе, а најниска е измерена на врвот Мусала на 28 септември – минус 1,3 степени.

Во поголем дел од земјава месечните количини на врнежи се меѓу 1 и 120% од климатската норма. Само во дел од регионот Рило-Родоп има станици со месечна количина на врнежи до 200% од нормата, а на јужниот брег на Црното Море и во Странџа – до 493% (Ахтопол). Во просек за земјата овој месец, септември има помалку врнежи од септември 2022 година, но повеќе од септември 2021 година, известува НИМХ. Најголема измерена 24-часовна количина на врнежи е 207 мм дожд во село Кости, рег. Бургас, на 5 септември. Поројниот дожд во регионот Странџа во периодот од 4 до 6 септември предизвика катастрофа.

1–3 септември: На антициклонско поле со низок градиент времето ќе биде претежно сончево, со поголема кумулусна облачност попладне над источните предели и планините, со изолирани слаби врнежи од дожд. Температурите се повисоки од вообичаеното. На 2 септември речиси истовремено четири пожари избувнаа во планината Сакар, на границата со Турција, на територијата на општините Свиленград и Тополовград, каде беше прогласена вонредна состојба. Топлото време и силните ветрови помагаат во ширењето на пожарите. Пожарот зафаќа 10.000 хектари пасишта и бадеми. Жителите на селата Варник и Маточина во Свиленград мора да бидат евакуирани.

4–5 септември: Со поминување на циклон низ јужниот дел на Балканот, во Бугарија се создава ситуација со врнежи, со значителни врнежи, особено во југоисточниот дел на земјата, каде исто така се зајакнати од орографски причини. , како и од близината на Црното Море како дополнителен извор на топлина и влага. Вонредна состојба е прогласена во крајните југоисточни региони, а најтешко е погоден градот Царево. Ѕидовите на две брани се загрозени, реките се излеваат од коритата, 13 моста се целосно или делумно уништени. Влезните води влечат автомобили и камп приколки во морето, поплавуваат улици и хотели, активираат свлечишта. Селата и камповите се евакуирани, населените места, главно во општините Царево и Малко Трново, остануваат без струја и вода, патиштата се затворени. На 5 септември четири лица го загубија животот во поплавата во Царево.

Главните количини на врнежи измерени на метеоролошките станици НИМХ во областа на катастрофата се забележани во интервалот од околу 23:30 часот на 4 септември до 15:00–15:30 часот на 5 септември (околу 16 часа врнежи): село Кости – над 329,3 mm (l/m²), или 444% од месечната климатска норма, градот Ахтопол – 253 mm (над 466% од нормата), и селото Граматиково – 288,4 mm (423% од нормата).

6-8 септември: Откако ќе помине циклонот, врнежите постепено престануваат, дневните температури се зголемуваат.

9-14 септември: Притисокот од запад-северозапад продолжува да се зголемува. Времето е претежно сончево и мирно. Температурите во пораст, а максималната на повеќето места, освен во Црното Море, достигнува 30-35 степени.

15 септември: Ноќта на 15 септември над земјата поминува студен атмосферски фронт. На места во ноќните часови, како и во текот на денот попладне има краткотраен дожд и грмежи. Во повеќето области врнежите се слаби и умерени, но на Родопите се забележани позначителни количини. Температурите се намалуваат за 3 до 5 степени.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ Рама: КФОР мора да ја преземе контролата врз северот на Косово
16-17 септември: Воздушната маса над земјата останува нестабилна. На повеќе места има врнежи од дожд придружени со грмежи. Поинтензивни појави и значителни врнежи има во Југозападна Бугарија, Родопите и во североисточните предели. Температурите опаѓаат за уште 3-4 степени.

18–23 септември: Бугарија се наоѓа на границата на обемна и длабока циклонска област на северозапад и антициклон на исток. Времето е претежно сончево, со развој на засебна кумулус-врнежлива облачност и изолирани краткотрајни врнежи и грмежи главно во западната половина од земјата. Температурите повторно се во пораст и максималните во последните денови од периодот во повеќето предели се над 30 степени, на места достигнуваат и 36-37 степени.

24–28 септември: Мал циклонски вител се формира долж студениот фронт на циклонот во северозападниот дел на Балканот, кој брзо се движи кон југ. Северната половина на Балканот останува на периферијата на антициклонот над Источна Европа. Североисточниот ветер над Бугарија се засилува. Времето е променливо, за периодот релативно топло, иако дневните температури опаѓаат. Краткорочни врнежи има првиот ден во северозападните предели, а во последниот – во јужните и источните предели; врнежите се претежно слаби, но на места се забележани и поголеми количини.

29-30 септември: Со минувањето на циклонот во јужниот дел на Балканот, зголемувањето на притисокот и слабеењето на баричниот градиент, се очекува месецот да заврши мирно и топло за периодот, се вели во билтенот на НИМХ.

Прикажи повеќе...

Регион

Косовска влада: Војската на Србија тргна од три правци кон Косово

Објавено пред

Владата на Косово вечерва соопшти дека внимателно и будно ги следи последните случувања во врска со движењето на воените единици на вооружените сили на Србија во правец на линијата кон Косово.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението се додава дека движењата на српската војска биле извршени од три различни правци.

„Единиците на Втората бригада на српските вооружени сили се движеа од правец на Рашка кон северната граница на нашата земја, единиците на Третата бригада на вооружените сили на Србија се движеа од подрачјето на Ниш кон североисточната граница на нашата земја, а единиците на четвртата бригада се движеа од подрачјето на Врање кон источната граница на Република Косово“, се наведува во соопштението на Владата на Косово.

Како што додаваат, воените единици на српските вооружени сили вчера ги распоредиле своите воени и жандармериски капацитети во 48 напредни оперативни бази, кои се наоѓаат долж линијата со Косово, на неколку километри длабоко во територијата на Србија.

Ова распоредување, како што се вели, вклучува и распоредување на противвоздушни системи и тешка артилерија.

„Многу пати изразивме загриженост за постоењето на овие 48 напредни бази на српската војска и жандармерија и го потенциравме веќе докажаниот факт дека овие бази служат како поддршка за можна воена агресија врз Косово. Владата на Косово е во постојан контакт со САД и земјите од ЕУ во врска со оваа сериозна закана од Србија, а реакцијата на САД на ваквиот агресивен пристап на Србија беше итна и директна“, посочуваат од косовската влада.

Тие го повикуваат претседателот Вучиќ и институциите на Србија веднаш да ги повлечат сите воени трупи од граничната линија со Косово и да затворат и демилитаризираат 28 напредни воени бази и 20 бази на жандармеријата кои претставуваат постојана закана.

Во соопштението се нагласува и дека институциите на Косово, во координација со меѓународните партнери, се „порешителни од кога било да го заштитат територијалниот интегритет, да го зачуваат суверенитетот, уставниот поредок, јавниот ред и животот на граѓаните“.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 минути

Кривична пријава за скопјанецот кој запали стан во Хром за да прикрие убиство

МВР поднесе кривични пријави против две лица од Скопје за “убиство” и “тешки дела против општата сигурност”, на кој им...

Регион4 минути

Лондон повика на дијалог меѓу Белград и Приштина

Државниот министер за Европа во британското Министерство за надворешни работи, Лео Дочерти, изрази задоволство што британските сили ќе придонесат за...

Регион15 часа

Тензиите растат: борбени возила на српската армија во околината на Прокупље, се упатуваат кон внатрешноста на централна Србија

Колона борбени возила на Војската на Србија денеска повторно е забележана, овојпат во околината на Прокупље. Репортерите на српски Курир...

Регион15 часа

(Фото) Проценките достигнаа 5 милијарди евра: Грција ги сумира штетите од разорните поплави

Во Грција се сумираат штетите од разорните поплави што го погодија централниот дел на земјата поради невремето Даниел на почетокот...

Македонија17 часа

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Припадниците на Армијата на Македонија кои се дел од мултинационалните сили на НАТО во Бугарија се на ниво на задачата,...

Македонија17 часа

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски е против Законот за амнестија кој го предлага Владата. „Апсолутно не е соодветно ниту...

Економија18 часа

За доматите, краставиците и пиперот не се намалуваат увозните давачки во октомври и ноември оти тогаш производството е најголемо, вели Николовски

Министерот за земјоделие Љупчо Николовски денеска објасни дека за доматите, краставиците и пиперот не се намалуваат увозните царински давачки во...

Македонија19 часа

Меџити: глукомерите се безбедни, отсега нема да доцнат лековите

„Додека сум министер, отсега натаму нема да се случи да доцни тендерирање или јавни набавки за лекови, освен во случај...

Македонија21 час

ВМРО-ДПМНЕ објави документи за токсично млеко и јогурт, бара одговрност од Агенцијата за храна

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес конференција објави документи во врска со информациите дека во Македонија се увезува млеко кое содржи афлатоксин....

Економија21 час

ЕСМ ги повика потрошувачите да проверат дали објектите се подготвени за грејна сезона, а не кажува дали ќе ги намести цевките под Беласица

ЕСМ ги повикува потрошувачите да ги завршат интервенциите на внатрешната грејна инсталација, да овозможат пристап на екипите на компанијата до...

Македонија21 час

Заев: време е за нов македонски успех

Екс премиерот Зоран Заев во објава на Фејсбук по повод петгодишнината од референдумот напиша дека 30 септември 2018 година е...

Економија22 часа

Нови цени на горивата

Од денеска малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се намали за 2 денари, додека цените на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95,...

Македонија22 часа

Петровска – Тагaрeв: соработката во одбраната може да биде позитивен пример како да се развиваат односите меѓу двете држави

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Ново Село, Бугарија ќе ги посети припадниците на Армијата на Република Северна Македонија...

Македонија23 часа

Пендаровски ја додели специјалната награда „Камера 300“ на кинематограферот Шејмус Мек Гарви

Претседателот Стево Пендаровски присуствуваше и се обрати на затворањето на 44. издание на интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“...

Економија23 часа

СДСМ: Нова 55MW фотоволтаична електрана – најголема на Балканот

Започна со работа најголемата фотоволтаична централа на Балканот, со капацитет од 55 MW, која ги задоволува годишните потреби на 30.000...

Свет23 часа

Аеродромите во Њујорк откажаа повеќе од 40 летови: патниците се снимаа како газат во вода до колена

Патниците кои се обидуваа да побегнат од Њујорк со евтини авиокомпании надвор од аеродромот ЛаГвардија беа соочени со вода на...

Македонија24 часа

Со потпис на Груби е овозможено формирање на три нови фирми за коцкање, тврди ВМРО-ДПМНЕ

„Дали Артан Груби ја направи Македонија партнер во бизнис со бугарски мафијаш дел од кривични постапки кој се наоѓа во...

Регион2 дена

Милан Радоичиќ призна дека ја организирал групата во Бањска: „Лично ги направив сите подготовки“

Потпретседателот на Српската листа, Милан Радоичиќ, ја презеде целосната одговорност за настаните во селото Бањска на северот од Косово. Неговата...

Македонија2 дена

Млекото со афлатоксин се враќа во Србија, Трипуновски лажно шири паника, велат од АХВ

Неосновано ширење паника и доведување на граѓаните во заблуда е последната објавена вест на Цветан Трипуновски, претседател на Комисија за...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: Згрозен сум од неморалниот чин на Маричиќ

Како човек сум згрозен со гадење од овој сексистички и неморален чин на Маричиќ, човекот се прослави со сè, само...