Контакт

Регион

Четврта жртва на коронавирус во Србија

Објавено пред

Српскиот министер за здравство, Златибор Лончар, потврди денеска дека починала жена на возраст од 60 години од последица на зараза од коронавирус, пренесува Б92.

Ова е четврта жртва на коронавирусот во Србија.

Лончар за РТС изјавил дека жената била долгогодишен нерегулиран дијабетичар и дека починала вчера во попладневните часови.

„Таа беше на респиратори од 21 март, тешка форма, лекарите се бореа, но, за жал, не успеаја да помогнат“, рекол Лончар.

Тој апелира до граѓаните да бидат без контакти, во своите домови и да ги слушаат советите на експертите.

„Да не доаѓаме во оваа ситуација, тоа е единствениот начин“, додава Лончар.

До вчера на респиратори биле 21 лице, а Лончар вели дека се работи за тешки пациенти и дека немало поважни промени до утрово.

Во врска со двете бебиња кои се заразени со коронавирус, Лончар рекол дека тие се во стабилна состојба и без никакви проблеми.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Србија ја укина одлуката со која се цензурираа информации за коронавирусот

Објавено пред

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, објави дека ја повлекува одлуката за информирање во време на пандемијата на коронавирус, со која се забрануваше пониски нивоа на владини и здравствени установи да даваат информации во врска со здравствената состојба на граѓаните.
        
„Моја вина и глупосе што ја донесовме оваа уредба“, рече Брнабиќ, додавајќи дека и е криво што владината уредба „фрли сенка над сето добро што беше направено“.
        
Според неа, одлучено е уредбата да биде повлечена на барање на српскиот претседател Александар Вучиќ, јавуваат медиумите во Србија. Со спорната регулатива е предвидено дека информациите за состојбата, последиците и мерките преземени за борба против ширењето на коронавирусот може да ги даде само Кризниот штаб за сузбивање на Ковид-19, предводен од премиерот.Јавноста и медиумите се побунија против регулативата со образложение дека станува збор за класична цензура на медиумите.

Прикажи повеќе...

Регион

Грчката црква ќе држи велигденски служби зад затворени врати

Објавено пред

Грчката црква соопшти дека ќе држи литургии зад затворени врати за време на Велигденската недела и ја повика јавноста да ги почитува мерките за борба против коронавирусот, да останат дома и да се молат повеќе, за да ги заштитат своите најблиски.

Светиот Синод, кој се состана под раководство на архиепископот на Атина и цела Грција, Јерином, го поздрави предлогот на министерот за образование и религија Ники Керамеус според кој од  30 март литургиите во црквите и манастирите ќе се држат за време на Велигден зад затворени врати, пренесува грчката агенција АНА.

Прикажи повеќе...

Регион

Бројот на починати од коронавирус во Грција се искачи на 50, заразени се 1.415 лица

Објавено пред

Грција објави 101 нови потврдени случаи на коронавирус во земјата, со што вкупниот број достигна 1.415 случаи, при што смртните случаи се зголемија на 50, пишува грчкиот весник „Катимерини“.

Од новите инфекции, 20 биле потврдени на брод со 383 патници и членови на екипажот што е закотвен на пристаништето во Пиреас.

Во својот дневен брифинг за новинарите, епидемологот Сотирис Циодрас додаде дека 90 лица во моментот се на интензивна нега, а извршени се тестови на 17.350 лица.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Регион12 минути

Србија ја укина одлуката со која се цензурираа информации за коронавирусот

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, објави дека ја повлекува одлуката за информирање во време на пандемијата на коронавирус, со која...

Свет55 минути

ЕУ: На Западен Балкан пандемијата се користи за промоција на антиевропски ставови

Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) оцени дека кризата во врска со пандемијата на коронавирус на Западен Балкан се користи...

Македонија1 час

Во Битола 55 сантиметри снег, во Крушево – 47

Снежната покривка во Битола сотигна до 55 сантиметри, додека во Крушево има 47 сантиметри снег. Во Маврови Анови има 40...

Свет2 часа

Руски воен транспортер со медицинска опрема пристигна во САД

Руски воен транспортен авион пристигна во Њујорк, носејќи медицинска опрема и маски, како помош за САД во борбата против коронавирусот....

Забава2 часа

Во НАСА пристигнале 12 000 апликации за идни астронаути

Американската вселенска агенција (НАСА) објави дека примила 12 000 апликации за идната генерација астронаути, за околу десетина слободни места, а...

Свет3 часа

„Ламборгини“ ќе произведе хируршки маски за да помогне во борбата против Ковид-19

Италијанскиот производител на луксузни автомобили „Ламборгини“ претвори некои оддели во својата фабрика „Сант’Агата болоњезе“ во погони за производство на хируршки...

Македонија14 часа

Се забрануваат нови вработувања во јавниот сектор

Во јавниот сектор времено се забрануваат новите вработувања, нови ангажирања преку агенции за привремени вработување и нови договори на дело,...

Македонија15 часа

Починатата родилка од Охрид немала коронавирус

Министерството за здравство информира дека се негативни резултатите на битолчанецот кој беше пронајден починат во својот стан и кај родилката...

Македонија18 часа

Бројот на излекувани пациенти со коронавирус во Македонија се искачи на 17

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, денеска се испишани пет пациенти....

Македонија18 часа

ЕУ дозволи пристап за земјава до Европскиот солидарен фонд

Северна Македонија доби пристап и до Европскиот солидарен фонд, од каде заедно со земјите – членки на ЕУ ќе бидат...

Македонија19 часа

Се продолжува породилното отсуство додека трае вонредната состојба

Родилките чие породилно отсуство од работа истекува за време на вонредната состојба, ќе може да останат дома цело време додека...

Македонија20 часа

Со Ковид-19 заразена медицинска сестра од Клиниката за пулмологија

Во Куманово медицинска сестра, вработена на Клиниката за пулмологија, дошла на работа без симптоми, но вчера ѝ се појавила зголемена температура...

Економија20 часа

Ангеловска: Подготвени сме за најлошото сценарио за буџетот, работиме да се случи најдоброто

Многу е тешко за економските аналитичари, вклучително и за меѓународните финансиски институции, да ги предвидат случувањата за време на кризата...

Македонија20 часа

Нов смртен случај на коронавирус во земјата, позитивна и починатата пациентка од Струга

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести во Скопје починала една пациентка од Лабуништа на возраст...

Економија21 час

Ангеловска: Каматите на кредитите не може да бидат укинати, банкарскиот сектор треба да биде стабилен

Банките ќе пресметуваат камати на одложените кредити за да се овозможи нормално функционирање на банкарскиот сектор. Министерката за финансии, Нина...

Свет21 час

Речиси 2.500 туристи ќе тужат скијачки центар во Австрија поради коронавирусот

Речиси 2.500 туристи спремаат тужба против ски-центарот Ишгл во Австрија поради лошо постапување за време на епидемијата на коронавирусот и...

Свет22 часа

(Видео) Во Лондон за пет дена направена болница за 4.000 пациенти

Британската агенција за јавно здравје со помош на војската за пет дена ја претвори конференциската сала „Ексел“ во Лондон во...

Македонија23 часа

Министерството за здравство со совети како да го заштитиме менталното здравје во време на коронавирус

Карантинот, изолацијата и социјалното дистанцирање се мерки што докажано го забавуваат ширењето на Ковид-19 и ни помагаат да го заштитиме...

Македонија23 часа

Починаа родилката од Охрид и нејзиното бебе

На Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје доцна синоќа почина пациентка на возраст од 37 години од Охрид, која...

Свет23 часа

За еден ден во Москва излекувани 45 луѓе од коронавирусот

Нови 45 луѓе, кои се излекувале од коронавирусот, се пуштени од болница во Москва изминатите 24 часа, соопштија градските власти....

Досие