Контакт

Регион

Четири неодговорени прашања за убиствата и монструмот од Градачац

Објавено пред

Нермин Сулејмановиќ (35), бодибилдер и фитнес инструктор со дебело криминално досие, го зави во црно гратчето Градачац, БиХ,  убивајќи тројца, и тешко ранувајќи уште три лица.

dobivaj vesti na viber

Тој дополнително ја шокираше јавноста и целиот регион бидејќи своите убиства ги пренесуваше во живо на „Инстаграм“.

Во изминатата недела беа откриени многу детали за грозоморното злосторство кое дефинитивно можеше да се спречи, пишува „Блиц“.

Монструмот имал свесна или несвесна поддршка од оние кои, пред се, требало да ја заштитат неговата невенчана сопруга Низама Хеќимовиќ, која со своето деветмесечно бебе побегнала во куќата на нејзината тетка поради семејно насилство.

Многу делови од оваа монструозна криминална сложувалка сè уште не се составени. Ова се четирите најважни прашања во врска со Нермин Сулејмановиќ кои се’ уште се неодговорени.

1. Кој и каде ќе го закопа?

Телото на тројниот убиец е во Комеморативниот центар во Тузла, а до денес никој не поднел барање за негово подигање. Оваа информација за „Клих.ба“ ја потврди Фарук Латифагиќ, директор на Комеморативниот центар во Тузла.

„Обдукцијата е направена и телото е кај нас, а подготвено е за погреб. Сега е потребно лекарот кој ја констатирал смртта да издаде потврда за смрт и дозвола за погреб. Чекаме членови на семејството или некој од Градската управа на Градачац да не контактира за отстранување на телото, бидејќи се работи за лице од нивното подрачје“, изјави Латифагиќ.

За ова прашање се огласи и таткото на убиецот, Фикрет Сулејмановиќ.

„Нема кој од семејството да го погреба. Тоа го договарале, па дури и го организирале неговите соборци и пријатели криминалци. Тоа што го направи е испровоцирано, не може нормален човек, само негативец“, изјави Фикрет Сулејмановиќ.

Нермин Сулејмановиќ, според сите проценки, би можел да ја доживее судбината на Вук Бориловиќ, масовниот убиец од Цетиње – да му се избришат сите траги. Имено, никој не знае каде и кога е погребан Бориловиќ.

2. Кој му давал информации?

Најголем дел од вниманието сега е посветено на откривањето дамки во редовите на полицијата и судовите кои на убиецот му ја откриле локацијата на која се криела неговата невенчана сопруга и на тој начин практично му овозможиле да ја убие.

Главна осомничена е локалната полицајка Џенан, за која роднините на Незима Хеќимовиќ тврдат дека била во врска со убиецот, пишува „Блиц“.

Затоа уште од првиот момент, како што пишува весникот, се појавил дека му дава информации од истрагата и наводно ја открила локацијата каде се кријат Низама и нејзината ќерка. Џенан до вчера беше надвор од Босна и Херцеговина, на одмор во Италија.

„Лично слушнав кога Нермин и кажа дека е во врска со Џенан“, рекла тетката на убиената Незима.

Неколку дена пред масакрот, локалниот суд го отфрлил предлогот на МУП да му забрани на Сулејмановиќ да и се приближува на жртвата.

Судијката Лејле Нумановиќ одбила да ја изрече таа мерка велејќи дека „нема доволно докази“.

Конечно, под истрага е и висок инспектор на локалната полициска станица. Се сомнева дека долго време бил во контакт со Сулејмановиќ, заедно оделе во теретана, а извесен период му бил и тренер.

Со Сулејмановиќ се дружела и ќерката на овој инспектор.

3. Дали другите убиства биле планирани или случајни?

Главна мета на Сулејмановиќ била неговата невенчана сопруга Низама Хеќимовиќ, која прва ја убил. Сепак, се уште не е разјаснето дали другите жртви, убиени и ранети, случајно биле мета на монструмот или тој одлучил да ги убие од претходно.

Сулејмановиќ го познавал семејството Ондер, па ладнокрвно ги убил синот Денис и таткото Џенгиз, а подоцна ја ранил нивната мајка, односно сопругата Хариса.

Нивната ќерка Хана на погребот истакна дека „не може да си прости што го запознала Сулејмановиќ со семејството“, обвинувајќи се себеси за нивната средба кога имала само 16 години.

Сепак, врз основа на убиствата снимени на Инстаграм, за време на директниот пренос на масакрот, излегува дека средбата на Сулејмановиќ со Ондери била – случајна!

„Ги убив таткото и синот. Господ знае како налетаа на мене. Убив жена и двајца непријатели. Се надевам дека го убив и полицаецот. Бебето е живо“, изјави тогаш Сулејмановиќ.


4. Зошто престанал да убива?

Сулејмановиќ убил три лица, повредил уште три, а потоа застанал. Снимил видео, па се самоубил пред полицијата, иако претходно од ловџија зел повеќе муниција и го наполнил до врвот резервоарот на БМВ-то во кое се возел.

Затоа, се поставува прашањето зошто се предомислил, бидејќи ништо не укажувало дека го завршил масакрот.

„Ги предупредив сите по ред дека ќе дојде до ова. Чекам да го наполнам оружјето и да продолжам понатаму“, беа последните зборови на монструмот во преносот на „Инстаграм“.

 

Регион

(Видео) Автомобил експлодира во близина на трговски центар во Белград

Објавено пред

Утрово во близина на трговскиот центар во Бањица во Белград се случила експлозија, објави нова.рс.

dobivaj vesti na viber

Засега не е познато како дошло до експлозијата, ниту дали има повредени.

Случајни минувачи јавуваат дека се слушнала силна детонација, а во овој дел од градот е видлив црн чад, јавуваат српските медиуми.

Прикажи повеќе...

Регион

По Македонија и Србија падна на тестот со знамињата – премиерката на Италија пречекана со унгарски знамиња на улиците

Објавено пред

Откако во Македонија, неколкупати странски дипломати беа пречекани со знамиња на други држави, денес Србија направи грешка за време на пречекот на италијанската премиерка, Џорџа Мелони.

dobivaj vesti na viber

Како што јавуваат српските медиуми, Мелони која се наоѓа во посета на Белград по пристигнувањето доби букет цвеќе од Вучиќ, а во знак на добредојде на улиците беа поставени знамиња – но не италијански, туку унгарски.

„Знамињата, како што секогаш се прави при пристигнувањето на странските претставници, беа поставени покрај автопатот и главните улици во градот, како и пред Палатата Србија, каде што е средбата меѓу италијанската премиерка и српскиот претседател. Пред Палатата знамињата беа правилно поставени, но проблем настана покрај автопатот. Некој во организацијата очигледно направил пропуст“, пишува „Нова.рс“.

Имено, комбинацијата на боите на италијанското и унгарското знаме е иста, но кај Унгарија тие се поставени хоризонтално, а кај Италија вертикално.

Унгарско знаме

Италијанско знаме

Српското знаме беше поставено по должина, па така знамето го претставуваше симболот на Унгарија.

Во Македонија не еднаш во изминатите години беше направена грешка со знамињата. Шефицата на словенечката дипломатија Тања Фајон лани беше во Скопје, а нејзиниот колега Бујар Османи ја пречека со знамето на Словачка. Претходно, во 2018 година, експремиерот Зоран Заев го пречека тогашниот австриски канцелар Себастијан Курц во Скопје со знамето на Летонија. Понатаму, поранешниот француски амбасадор Кристијан Тимоние во 2019 година во Охрид беше пречекан со холандското знаме, а неколку месеци подоцна, Мило Ѓукановиќ беше дочекан со наопаку поставено црногорско знаме.

Прикажи повеќе...

Регион

Италијанскaта премиерка во Белград: Италија ќе биде со Србија на патот кон Европа

Објавено пред

Италија ќе продолжи да биде меѓу првите земји кои се залагаат за проширување на Европската Унија и ќе ја поддржува Србија на нејзиниот пат кон Европа, изјави во Белград италијанската премиерка, Џорџа Мелони.

dobivaj vesti na viber

Претседателката на италијанската влада денеска пристигна во прва официјална посета на Србија откако е на функцијата, а српскиот претседател Александар Вучиќ ја пречека со највисоки државни почести.

„За Италија е важно Западен Балкан да се приклучи на европското семејство“, рече Мелони на заедничката прес-конференција по разговорот со Вучиќ, додавајќи дека „Италија ќе биде со Србија на патот кон Европа“.

„Она што треба да го направат европските институции е сериозен и брз процес за да се гарантира обединување на цела Европа“, оцени Мелони.

Италија се залага за проширување на ЕУ и повторно обединување на Европа, додаде италијанската премиерка, нагласувајќи ја важноста на односите меѓу Италија и Србија, кои, убедена е, можат дополнително да се развиваат, бидејќи Србија има стратешко значење за нејзината земја.

„Претседателот Вучиќ знае дека може да смета на нашата поддршка за да се забрза процесот на приближување кон Европската унија“, рече Мелони.

Таа укажа на успешниот меѓувладин дијалог меѓу Рим и Белград и значајната трговска размена, тврдејќи дека заедничката иднина на Србија и Италија е ветувачка.

Мелони, нагласувајќи дека Италија се бори против илегалната миграција, му се заблагодари на Белград за сите напори што ги прави на тоа поле.

Оценката на Вучиќ е дека Италија објективно и суштински пристапува кон решавање на проблемите во регионот и дека двете земји имаат добри политички и економски односи, со трговска размена од 4,6 милијарди евра.

Тој и се заблагодари на италијанската премиерка бидејќи секогаш сакала да го слушне мислењето на официјален Белград, додека немала едностран пристап кон проблемите во регионот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

„Велешанецот е „прометна жртва“, за да му се одземе цитроенот и поради долг од 500 евра“, вели обвинителот

Велешанецот Панче Жежовски, имал долг од 500 евра, а според обвинителот Гаврил Бубевски тој е „прометна жртва“. „Не можам до...

Македонија9 минути

Бубевски за причината за грабнувањето на Вања: Проверуваме дали средства од стан што го продала мајката се мотив   

Откога двајца од осомничените кажале дека информациите за времето и местото кога убиената Вања ќе излезе сама од дома ги...

Македонија44 минути

Таткото јавил кога Вања ќе излезе од дома, ја грабнале од влезот на зградата за да изнудат пари од мајката

Таткото на киднапираното па убиено 14-годишно девојче споделил со убијците информации кога и како Вања ќе излезе од дома, за...

Македонија45 минути

Спасовски: Со врзани раце и нозе, во вреќа за спиење ја ставиле во гепек

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски кажа дека ова е изолиран случај и дека нема врска со јавната безбедност генерално....

Македонија1 час

Бубевски: Ја убиле во паника, решиле парите да ги бараат подоцна

Основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје, Гаврил Бубевски изјави дека имаат искази за „тоа излегување од контрола за ова дејствие“,...

Македонија2 часа

(Видео) Спасовски и Бубевски за убиството на 14-годишната Вања

Прес-конференција на министерот за внатрешни работи на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски и Основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје Гаврил...

Македонија2 часа

Демократскиот сојуз: Владата да прогласи Ден на жалоста, а лидерската средба да се одложи

Демократскиот сојуз до семејството на Вања Ѓорчевска изразува длабоко сочувство и жалење за трагедијата што се случи. ДС бара темелна...

Македонија3 часа

„Бруталното убиство на Вања е пораз за цела држава, оставка на Спасовски веднаш“, бара ВМРО-ДПМНЕ

„Бруталното и грозоморно убиство на Вања е пораз за цела држава. Тоа се случи и поради нефункционирањето на системот, неспособноста...

Македонија3 часа

Пронајдени залутани деца на Средно Водно

На единствениот број за итни случаи 112 во ЦУК, вчера била добиена пријава за изгубени, залутани, деца во предел на...

Македонија3 часа

48-часовен притвор за тројцата осомничени за киднапирањето и убиството на Вања

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство, за определување мерка краткотраен...

Македонија11 часа

Апасиев го откажа учеството на лидерската средба: Треба да биде ден на жалост, а не лидерска за датум за избори

Утре треба да биде ден на жалост заради двојното убиство, а не на лидерска за датум за избори, вели претседателот...

Македонија11 часа

Taткото на Вања во полициска станица, досега не е побаран притвор

Таткото на 14-годишната, Вања Ѓорчевска, по која се трагаше цела недела, а чиешто тело беше најдено денеска, се’ уште е...

Македонија13 часа

Истите лица што ја убиле Вања се осомничени и за убиството на велешкиот фризер Панче по кој се трагаше, автомобилот му беше пронајден опожарен во средата

Истите лица кои стојат зад убиството на 14-годишната Вања по која со денови трагаше целата држава, се осомничени и за...

Македонија14 часа

Вања е пронајдена мртва – била убиена дента кога исчезнала

Во околината на Скопје пронајдено е безживотното тело на малолетната Вања Ѓ., која беше пријавена за исчезната на 27 ноември,...

Економија22 часа

(Видео) Кузеска: Пензионерите добиваат до 15.000 денари во наредните пет месеци

Со новиот пакет антикризни мерки пензионерите со најниски пензии до 14.000 денари, во наредните 5 месеци ќе добијат 15.000 денари...

Свет23 часа

Нов силен земјотрес на Филипините, повторно издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди Филипините, а веднаш беше издадено предупредување за цунами....

Топ1 ден

Скопјанец запали автомобил во Центар, огнот се прошири и на друго возило

Полицијата доцна синоќа околу 3.30 часот, во Центар, го приведе А.Г.(21) од Скопје. Тој се сомничи дека претходно на подрачје...

Македонија1 ден

Николоски: Омилената фирма на власта, Марковски, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само 10 булдожери од РЕК Битола

Владата руши рекорди во крадење, омилената фирма на власта, Марковски компани, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само...

Свет1 ден

Мистерија нерешена 14 години: го избришал своето минато, а потоа бил пронајден мртов

Во јуни 2009 година, човек по име Питер Бергман беше пронајден мртов на плажа во Ирска.Слаб маж облечен во црно...

Европа1 ден

(Видео) Напаѓач уби турист кај Ајфеловата кула и нападна уште двајца, извикал „Алах акбар“

Маж е убиен, а двајца повредени во напад со нож и чекан на улица во центарот на Париз. Францускиот министер...