Контакт

Регион

Чиле одобри присуство на Косово на Генералното собрание на Интерпол

Објавено пред

Чилеанските власти го одобрија учеството на приштинската делегација на Генералното собрание на Интерпол, што ќе се одржи во Сантјаго од 15 до 18 октомври, објави РТС.

Минатогодишниот обид на Приштина да стане полноправен член на Интерпол беше неуспешен бидејќи оваа иницијатива не го доби потребното мнозинство гласови.

Претходно, српскиот министер за внатрешни работи, Небојша Стефановиќ, изјави дека не се направени никакви измени од последното Генерално собрание на Интерпол во Дубаи, со што би се сменила одлуката за неприфаќање на Косово.

Тој исто така потсети дека евентуалниот прием ќе доведе до политизација на таа професионална полициска организација и дека една од далекосежните последици би била издавање налози за апсење засновани врз политички, а не полициски критериуми.

Регион

Прва пилот-забава во Хрватска без маски и дистанца

Објавено пред

Во Хрватска вечерва се одржува првата пилот-забава со цел да се провери дали собирите на граѓани кои се вакцинирани, тестирани и оздравени од Ковид-19, се епидемиолошки безбедни.

Пилот забавата започна во 18 часот во ресторан во загрепската улица „Стројарска“, каде ќе биде присутен дежурен епидемиолог од Хрватскиот институт за јавно здравје, кој ќе набудува сè.

Како што пренесува Индекс.хр, ќе има 70 до 80 гости, од кои само еден дел е познат од претходно. Сите, како што е наведено во барањето на епидемиологот и Кризниот штаб, биле вакцинирани со две дози вакцина.

По една недела, учесниците повторно ќе бидат тестирани дали некој е заразен.

Вечерашниот експериментален настан не е класична вечера во ресторан каде групи луѓе се држат на дистанца, туку идејата е да се дружат едни со други без да има растојание меѓу нив и без маски.

Поканетите гости се од различна возраст, и помлади и постари, меѓу нив, има и студенти по медицина, здравствени работници, угостители и други.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Словенија 200 луѓе по грешка добиле смс-порака дека ќе бидат уапсени

Објавено пред

Околу 200 луѓе во Словенија добиле смс-порака да очекуваат да бидат уапсени, што се покажало дека е испратено по грешка од словенечкото Министерство за надворешни работи.

Како што се наведува, Министерството за внатрешни работи само го тестирало масовното испраќање на пораки, кое ќе се користи за време на словенечкото претседателство со Советот на ЕУ, а со цел да ги информира лицата кои аплицирале за електронско следење на настаните за промените во датумите на тие настани, пренесува портал 24UR.

„ Сите ќе бидете уапсени“, гласеше пораката која ја добија околу 200 корисници, но 45 минути подоцна тие добија друга порака со извинување. Како што е наведено, станува збор за „човечка грешка“.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ: Една голема сила ќе бара повлекување на КФОР и УНМИК од Косово

Објавено пред

Имам разузнавачки информации, кои ме загрижуваат, а тоа е дека голема сила ќе побара повлекување на КФОР и на УНМИК од Косово, изјави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ, по посетата на касарната во Дедиње.

“Тоа би било катастрофа за нас и не знам дали сте свесни што би значело тоа. Јас ќе го замолам Столтенберг да го искористи своето влијание за да спречи тоа да се случи”, рече Вучиќ.

Тој обајсни дека го очекуваат важни состаноци, односно дека претседателот на Словенија утре ќе ја посети Србија но и дека Вучиќ ќе оди во таа земја, на самит, каде треба да се состане со лидерите од регионот, но исто така со Вљоса Османи.

„Оттаму, одам директно во Брисел, а вечерта ќе се сретнам со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на вечера, и тој разговор ќе биде многу важен“, рече Вучиќ.

Тој исто така рече дека не може да каже за која земја станува збор, но и дека тоа се разузнавачки информации од официјални извори.

Вучиќ рече дека средбата со Столтенберг е од особено значење.

Тој додаде дека Приштина најави дека годишно ќе издвојува 100 милиони евра за армијата, што е неспоредливо со Србија, која е на ниво од две милијарди евра.

„Овие податоци не може да се споредуваат и не треба да се плашиме, но јасно ни е што некој би сакал да направи“, рече Вучиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Од утре Грција ги отвора границите за Македонците

Од утре се отвора граничниот премин Евзони за сите граѓани на Северна Македонија, објави премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук....

Свет13 часа

Израелски трупи на границата со Газа, се планира копнена инвазија

Продолжија судирите меѓу израелските и палестинските сили. Ракети летаат од двете страни. Израелската армија објави дека војниците нема да имаат...

Македонија16 часа

Регистрирани 123 нови случаи на Ковид-19, починати се 17 лица

Во последните 24 часа се направени 2.598 тестирања, а регистрирани се 123 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 64,...

Македонија17 часа

Варвициотис: Не поддржуваме раздвојување на Северна Македонија и Албанија на патот кон ЕУ

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров утрово во Атина го започна своето учество на 6-от Економски...

Македонија19 часа

Пендаровски: Во регионот сè уште има премногу историја што не држи на задните седишта во Европа

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на виртуелната конференција „Пред иднината – Подготовки за НАТО 2030“ во организација на Атлантскиот...

Свет20 часа

Нова опасност во Индија, смртоносната „Црна Габа“ се појави кај заразените со коронавирус

Се поголем број пациенти во Индија кои се наоѓаат во тешка здравствена состојба поради коронавирусот, добиваат ретка инфекција, т.н. „Црна...

Македонија21 час

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Муслиманите во земјава, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се...

Македонија21 час

Од полноќ стапува на сила скратен полициски час

Од полноќ стапува на сила скратениот полициски час кој ќе трае до 4 часот наутро. Олабавување на рестриктивните мерки ќе...

Свет21 час

(Видео) Состојбата на Блискиот Исток се разгорува, Израел ја разгледува можноста за копнен напад на Газа

Дури и по полноќ, конфликтот меѓу израелските и палестинските сили не стивна. Проектили летаа од двете страни со несмален интензитет....

Свет1 ден

Нетанјаху: Ова е само почеток!

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху потврди дека се ликвидирани неколку команданти на Хамас и се закани со досега невиден напад на...

Регион1 ден

Европратеникот Џамбаски до Србија: Омразата кон Бугарите нема да ве однесе во ЕУ

Бугарскиот член на Европскиот парламент од партијата ВМРО БНД, Ангел Џамбаски ја предупреди Србија дека пристапувањето во ЕУ е можно...

Македонија2 дена

Нови 150 заболени и 16 починати од коронавирус во земјава

Во последните 24 часа се направени 2.093 тестирања, а регистрирани се 150 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 62,...

Македонија2 дена

(Видео) Пристигна унгарската донација од 6.000 дози вакцини, ќе бидат наменети за граничната полиција

Министрите за внатрешни и надворешни работи Оливер Спасовски и Бујар Османи денеска на скопскиот аеродром ја пречекаа делегацијата предводена од...

Македонија2 дена

Груевски, Камчев и Мијалков обвинети за „Плацовите на Водно“, се бара продолжување на притворот за Камчев

Обвинителството бара експремиерот Никола Груевски, заедно со неговиот кум Ристо Новачевски, ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, бизнисменот Орце Камчев, неговата...

Македонија2 дена

Хоџа: Погрешни се тезите дека ќе може сѐ и сешто да се легализира

Од Владата оценуваат дека по вчерашното усвојување на законот за утврдување на правниот статус на бесправно изградените објекти во законодавниот...

Свет2 дена

Погребана младата наставничка од Казањ, која со своето тело заштити дете од разулавениот убиец

Роднините, пријателите и учениците денеска ја испратија на вечно почивање Елвира Игнатиева (26), наставничка по англиски јазик, која загина во...

Македонија2 дена

Царовска: Жално е што нашите ученици не се подготвени за предизвиците што ги носи новото време

Министерката за образование, Мила Царовска, смета дека реформите што треба да се спроведат во образованито не се избрзани, туку дури...

Свет2 дена

Израел по бомбардирањето: Тел Авив во урнатини, децата сами на улица

Судирите меѓу израелските и палестинските сили продолжија утрово, а по ескалацијата на насилството и крвавите конфликти, Израел прогласи вонредна состојба...

Македонија2 дена

Македонскиот војник заразен од коронавирус во Африка со посебни протоколи пренесен на Инфективната клиника

Рано утрово во земјата пристигна 55-годишниот македонски потполковник позитивен на коронавирусот и суспектен на јужноафриканскиот сој, објави на социјалните мрежи...

Европа2 дена

Германски виролог: Оние што нема да се вакцинираат неминовно ќе се заразат

Германскиот виролог Кристијан Дрoстен очекува дека населението во Германија ќе добие имунитет против коронавирусот за една и пол година. Тоа,...

Досие