Контакт

Регион

Шефот на косовската тајна служба поднесе оставка

Објавено пред

Две недели по апсењето на шестмина турски државјани на Косово, Директорот на косовската тајна служба, Дритон Гаши, поднесе оставка, пишува приштинскиот портал „Зери“.

Оставката од Гаши се случи по барање на косовскиот премиер Рамуш Харадинај поради апсење и депортација на шестмина турски државјани, кои официјална Анкара ги смета за следбеници на движењето ФАТО, кое го предводи верскиот лидер во егзил, Фетулах Ѓулен.

Гаши ја поднел оставката до канцеларијата на премиерот и денеска се поздравил со вработените, потврди и портпаролката на владата, Доњета Гаши.

„Да. Има неколку дена за примопредавање на должноста“, рекла кусо Гаши.

Претходно, поради истата причина, оставка по барање на Харадинај поднесе и министерот за полиција, Фљамур Сефај. Барањето на Харадинај што се однесуваше на тоа Сефај и Гаши да поднесат оставки дојде еден ден откако шестмината Туци биле уапсени и депортирани во Турција. Претходно им беше укината дозволата за престој во Косово.

Харадинај ги побара оставките затоа што акцијата за апсење и депортација на турски државјани била спроведена во заедничка акција со турската тајна служба, а владата, односно тој, не биле известени за тоа.

Оставката на Гаши треба да ја потпише и претседателот на привремените косовски институции, Хашим Тачи, кој претходно рече дека не се согласува со промена во врвот на косовската тајна служба.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

(Видео) Волк во кафез донесен на фудбалски турнир во Улцињ

Објавено пред

На неодамна одржан фудбалски турнир во Улцињ организаторите донеле волк во минијатурен кафез и го изложиле како трофеј, па целиот настан предизвика зачуденост во јавноста и кај здруженијата за заштита на животните.

Видеото, кое се распространи на социјалните мрежи, прикажува неколку мажи како носат кафез со волк среде преполна сала, како и маж што се обидува да седне врз кафезот додека насобраната толпата вика и навива. Преплашеното животно се грчи и нервозно врти во круг, пишува порталот CdM од Подгорица.

Не е јасно која била целта на овој чин и што сакале со него да постигнат организаторите.

Невладината организација „Галоп“ објави дека дознале оти се работи за некава традиција на турнирот, но сметаат дека вакви работи не треба да се повторат.

„Тие неофицијално ни рекоа дека традицијата потекнува од претходните години кога наводно бил носен мртов волк. Во моментот собираме информации и набргу ќе поднесеме кривични пријави. Ова е тешко да се гледа и се надеваме дека конечно ќе ги насочиме ваквите работи на вистинскиот пат“, изјавиле од организацијата.

Прикажи повеќе...

Регион

Приштина се согласила да ги укине царините за српски производи, тврдат косовските медиуми

Објавено пред

Приштинскиот портал „Газета експрес“ објави документ во кој, меѓу другото, постои и обврска Косово да ги укине царините за Србија, пренесува „Спутник“.

Според информациите од регионалните медиуми, се работи за документ потпишан во Берлин за воспоставување авиолинија на релација Белград – Приштина.

Приштинскиот портал тврди дека наводно го поседува целосниот документ што двете страни го објавиле како писмо со намери и тоа како посебни документи во однос на тоа што двете страни одделно се обврзуваат да испорачаат со цел слободни воздушни коридори.

Косово, според документот за приштинската страна и КФОР со „Луфтханза“, исто така се обврзува дека договорите за слобода на движење и т.н. ИБМ-договор (за интегрирано управување со премините), кои се постигнати во Брисел, ќе се однесуваат на патници, пошта и товар што ќе се пренесуваат на оваа релација, пренесе „Б92“.

Приштинскиот весник „Коха диторе“ проценува дека косовската државност е доведена во прашање во документот потпишан од косовска страна во Берлин бидејќи во него се избегнува употреба на називите на косовските институции.

„Во писмото потпишано од Косово се зборува за отворање посебна линија меѓу Приштина и Белград, но се избегнува терминологија за именувања на државните институции“, пишува приштинскиот весник.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прикажи повеќе...

Регион

Мицотакис: Изборот на Сакеларопулу го симболизира преминот во нова ера

Објавено пред

Изборот на Катерина Сакеларопулу за прва жена претседател на Грција со големо мнозинство гласови го симболизира преминот во нова ера, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис непосредно по гласањето во парламентот.

„Резултатот од гласањето потврдува дека во главните прашања можеме да се договориме за нова ера за Грција со првата жена претседател, Катерина Сакеларопулу“, рече грчкиот премиер, пренесе АНА.

Тој исто така истакна дека изборот на Сакеларопулу за претседател отвора прозорец кон иднината.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Изгласан Законот за младински додаток: Младите до 23 години ќе добиваат по 3.000 денари за работа во производство

Вечерва во Собранието пратениците го изгласаа Законот за младински додаток по скратена постапка. Овој закон предвидува на младите до 23...

Свет7 часа

Кинескиот град Вухан во изолација поради корона вирусот, сите транспортни мрежи ќе бидат затворени

Сите кинески сообраќајни и транспортни мрежи ќе бидат затворени во кинескиот град Вухан, во кој се забележани првите случаи на...

Македонија11 час

Раскината концесијата за Охридското Езеро, Димковски тврди дека концесионерот ги кршел законите

Владата донесе одлука за раскинување на договорот за концесија за Охридското Езеро со концесионерот „Летница-Белвица“. Причината за оваа одлука, како...

Македонија11 час

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ со 3.000 амандмани го блокира предлог-законот за отпис на камати

ВМРО-ДПМНЕ поднел 3.000 амандмани за предлог-законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови и трошоци на јавните препријатија, за кој...

Македонија11 час

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја тужи Царовска за в.д. директорите во центрите за социјална работа

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе биде поведена постапка за злоупотреба на службена дожност против ексминистерката Мила Царовска поради тоа што,...

Топ11 час

Измамник во Свети Николе изнудил 2.000 евра од жена, ја излажал дека е полицаец

Седумдесет и осумгодишна жена од Свети Николе пријавила дека била измамена за сума од 2.000 евра. Според пријавеното, вчера лицето...

Македонија12 часа

Микиќ: Нема потреба од паника за корона вирусот во Македонија

Информативните летоци ќе бидат превентивна мерка во Македонија да не се рашири смртоносниот корона вирус. Доктор Владимир Микиќ од Институтот...

Македонија13 часа

Уставниот суд нема да ја оценува уставноста на амнестијата на обвинетите за 27 април

Нема да се оценува уставноста на амнестијата со која некои од обвинетите за упадот во Собранието на 27 април се...

Македонија14 часа

Спасовски: Во земјата не се увезува штетен отпад

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, уверува дека во државата не се увезува штетен отпад за кој нема сертификати. Тој вели дека...

Македонија14 часа

Филипче: Чекаме препораки од СЗО за заштита од корона вирусот

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека чекаат Светската здравствена организација да даде препораки за тоа што треба да се...

Македонија14 часа

(Видео) Крпен студентски живот: 61 денар за оброк дневно, еден килограм месо месечно

Просечно по 61 денар се издвојува дневно за оброк за станарите во студентските домови. На секој станар му следуваат по...

Свет15 часа

СЗО: Постои голема веројатност корона вирусот да се прошири и надвор од Кина

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека постои голема веројатност новиот корона вирус да се прошири и во други делови на...

Свет15 часа

Сенатот на САД ги усвои правилата за постапката за импичмент на Трамп

По 13-часовна расправа, американскиот Сенат ги усвои правилата за водење на постапката за отповикување на претседателот Доналд Трамп вклучувајќи го...

Свет15 часа

Трамп: Имаме добар план за новиот корона вирус

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека САД имаат план за борба против корона вирусот, од коj во Кина загинаа деветмина,...

Регион15 часа

Протести на грчките острови поради преполните мигрантски кампови

Штрајкови и протести се одржаа на грчките острови Лезбос, Самос и Киос поради владиното справување со мигрантите што пристигнуваат од...

Свет17 часа

Саудиска Арабија негира дека го хакирала телефонот на Џеф Безос

Саудиска Арабија ги отфрли како апсурдни пишувањата на „Гардијан“ дека го хакирала телефонот на сопственикот на „Амазон“ и на „Вашингтон...

Свет19 часа

Путин го потпиша указот, Шојгу и Лавров и во новата руска влада

Рускиот претседател, Владимир Путин, синоќа потпиша указ за составот на новата влада предводена од премиерот Михаил Мишустин, при што ресорите...

Свет19 часа

Кина: Новиот вирус мутира, расте бројот на починати

Кинеската здравствена комисија соопшти дека 440 луѓе во 13 провинции биле заразени од новиот респираторен и смртоносен вирус од кои...

Македонија19 часа

Владата ги поништи одлуките на Мизрахи за в.д. директори на центри за социјална работа

Владата донесе одлука за поништување на решенијата за разрешување од должност и именување на вршители на должност директори во јавните...

Култура1 ден

Владата ќе ги плати трошоците за патување на екипата на „Медена земја“ на „оскарите“

Владата ќе ги плати патните трошоци за патувањето на петчлената филмска екипа и за хероината на филмот „Медена земја“ Атиџе...

Досие