Контакт

Регион

Шефот на црногорската гранична полиција поднесе оставка поради Порфирије

Објавено пред

Шефот на црногорската гранична полиција Васко Аковиќ поднесе оставка од функцијата, бидејќи српскиот патријарх Порфирије влегол во Црна Гора без контрола и евиденција, пренесуваат црногорските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Ова го објави црногорскиот портал ЦдМ, а информацијата ја потврди и претседателот на црногорскиот Хелсиншки комитет, Миодраг Влаховиќ, кој изрази почит кон Аковиќ за таа одлука.

„Регионалниот началник на граничната полиција Васко Аковиќ денеска поднесе оставка од таа функција затоа што патријархот на српската црква Порфирије со целата делегација без никаква контрола и евиденција влезе и излезе од Црна Гора. Голема почит за овој човек“, на Твитер напиша Влаховиќ.

Патријархот Порфирије и премиерот на Црна Гора Дритан Абазовиќ вчера го потпишаа Основниот договор со кој се уредуваат односите меѓу СПЦ и Црна Гора.

Договорот предизвика огорченост кај партијата на претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, ДПС, која заедно со неколку политички фракции во локалното собрание поднесе иницијатива за изгласување недоверба на 43-та Влада на Црна Гора.

Регион

Курти: Барикадите на север не доаѓаат од Србите од Косово, туку од Белград

Објавено пред

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека барикадите на север за да се спротивстават на одлуките на Владата на Косово не доаѓаат од Србите, граѓаните на Косово, туку се поставени „одозгора“, односно од Белград.

dobivaj vesti na viber

„Знаеме дека барикадите кои често се поставуваат на север не доаѓаат одоздола, туку се поставени одозгора. Тие ниту ве претставуваат вас, нашите граѓани, ниту ве штитат, а од друга страна, косовската полиција и другите безбедносни институции се составени од наши граѓани без разлика и се во служба на нашите граѓани без разлика“ – рече Курти на седницата на Владата на Косово.

Тој рече дека има многу „лажни информации“ за одлуката за непризнавање документи издадени од Србија.

„Слушнав за лажни вести дека личните карти (на Србија) ќе бидат одземени на север во замена за влез-излезен документ. Ова не е вистина. Документот е додаток кој се обезбедува бесплатно. Ве повикувам внимателно да ги следите најавите на нашата Влада и надлежните органи“ – рече тој.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Пожар го опустоши Закинтос, наредена евакуација на селата во северниот дел

Објавено пред

Наредена е евакуација во селото Мегала Алонија, во северниот дел на јонскиот грчки остров Закинтос, бидејќи шумски пожар ја загрозува областа.

dobivaj vesti na viber

Жителите на тоа село добиле порака преку телефонскиот број за итни случаи да се евакуираат кон селото Ано Волимес, пренесува „Катимерини“.

Од противпожарната служба во соопштението се наведува дека на гаснење на пожарот работат 24 пожарникари со 10 противпожарни возила, со помош на пет водни млаза и еден хеликоптер, пренесе „Телеграф.рс“.

Прикажи повеќе...

Регион

Ужас во Загреб: велосипедист паднал кога тркалото му пропаднало во трамвајска шина, загинал на самото место

Објавено пред

Маж загина во малку невообичаена несреќа што се случила вчера во Загреб.

dobivaj vesti na viber

Како што соопшти хрватската полиција, 69-годишен маж управувал велосипед „елопс“ во Медвешчак. Се движел по патот на Драшковиќ, каде што нема велосипедска лента, по источните трамвајски пруги по десниот раб на коловозот, во правец на север.

Свртел на десно и со последното тркало паднал во жлебот на трамвајската шина, изгубил контрола над велосипедот и паднал на асфалтот. Човекот починал на самото место, соопшти полицијата.

Од таму додаваат дека телото е пренесено во Институтот за судска медицина и криминалистика. Поради споменатиот настан, од 12:.5 до 14.30 часот трамвајскиот сообраќај бил во прекин.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Нови 693 позитивни на Ковид 19, починати се две лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.480 тестови,...

Економија5 часа

Државата нема контрола како се враќаат парите од ковид-мерките, тоа ќе ја чини 23 милиони евра

Државата не предвидела како ќе го контролира враќањето на доделените средства за финансиска поддршка на работодавците и физичките лица за...

Македонија5 часа

Нема хоспитализиран пациент со мајмунски сипаници на Клиниката за инфективни болести

Нема хоспитализиран пациент суспектен за мајмунски сипаници, информираат од Клиниката за инфективни болести. „Во врска со пациентот што се споменува...

Европа5 часа

Полскиот премиер ја обвини ЕУ за империјалистичко однесување кон помалите членки

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја обвини Европската Унија за империјалистичко однесување кон помалите членки во статија објавена на веб-страницата „Велт“...

Свет6 часа

Хаос на аеродром во Париз, маж се заканувал со нож, полицијата го убила

На парискиот аеродром „Шарл де Гол“ полицијата отворила оган врз маж вооружен со нож, јавува BFMTV повикувајќи се на неименуван...

Македонија7 часа

Гори борова и дабова шума во Охридско

Сè уште е активен пожарот кај охридските села Вапила и Сирула. Како што соопшти Центарот за управување со кризи, гори борова...

Свет8 часа

Кина најави нулта толеранција за сепаратистичките активности на Тајван

Предупредувањето од Пекинг, кој го смета Тајван за своја територија, дојде неколку дена по невидените воени вежби на Кина во...

Свет8 часа

Зеленски: Војната на Русија против Украина мора да заврши со ослободување на Крим

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека конфликтот со Русија нема да заврши додека не се ослободи црноморскиот полуостров Крим,...

Свет8 часа

Јенс Столтенберг: Србија со години е близок партнер на НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, оцени дека Северноатлантскиот сојуз е долгорочен и близок партнер со Србија велејќи дека партнерството...

Свет8 часа

Русија: Од почетокот на август од Украина се извезени 370.000 тони храна

Над 370.000 тони храна се извезени од украинските пристаништа во 12 брода од почетокот на август, изјави шефот на рускиот...

Свет8 часа

Во експлозија на аеродромот на Крим загина едно лице, а осум се повредени

Едно лице загина, а осум се повредени во инцидент на аеродром на Крим, соопшти локалното Министерство за здравство. „Бројот на...

Свет22 часа

Нов вирус се појави во Кина: Заразени 35 луѓе – имаат треска, замор, кашлица, анорексија

Нов тип на хенипавирус добиен од животинско потекло, Langia henipavirus, кој може да зарази луѓе е пронајден во источната кинеска...

Свет23 часа

Поранешен шеф на кампањата на Трамп: Споделив доверливи информации со Русите

Пол Манафорт, кој беше менаџер на кампањата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп во 2016 година, призна дека споделил доверливи...

Македонија23 часа

МОН го повлекува учебникот по Социологија за втора година гимназиско образование

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник...

Македонија1 ден

Регистрирани 679 новозаразени од коронавирус, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Економија1 ден

ССМ: Вредноста на минималната синдикална кошничка во јули 2022 е 47.042 денара

Вредноста на синдикалната минимална кошница со вклучена инфлација (трошоци за живот) за јули изнесува 47.042,00 денара и не може да...

Македонија1 ден

МНР: Ги отфрламе сите наводи дека се подготвуваат нови обврски за двете држави надвор од договорените принципи

„Во врска со појавени шпекулации во јавноста за нови заемни документи меѓу Северна Македонија и Бугарија, дозволете да информираме дека...

Регион1 ден

Румен Радев: Изборите на 2 октомври треба да произведат стабилно и одговорно мнозинство

„За сите од најголема важност е овие избори да дадат одговорно мнозинство. Исто така, важно е ова мнозинство да ужива...

Свет1 ден

Градоначалникот на Нагасаки: Нуклеарното оружје е реална и присутна закана

Нуклеарното оружје е реална и присутна закана откако Русија ја нападна Украина, изјави денеска градоначалникот на Нагасаки на 77-годишнината од...

Свет1 ден

Зеленски со порака до Западот: Забранете им на Русите да влезат, нека живеат во свој свет

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика западните земји да го забранат влезот на сите руски граѓани. Во интервју за „Вашингтон...