Контакт

Регион

Хаг: Шешељ е осуден на 10 години затвор

Објавено пред

Хашкиот трибунал го прогласи Воислав Шешељ за виновен и го осуди на казна затвор во времетраење од 10 години. Сепак, Шешељ нема да оди во затвор со оглед на тоа што во притворот на Хашкиот трибунал за време на судскиот процес помина вкупно 11 и пол години.

dobivaj vesti na viber

Со првостепената пресуда, судот на Хашкиот трибунал на 31 март 2016 година го ослободи Шешељ по сите девет точки од обвинението, во кое се товареше дека со говор на омраза поттикнал и поддржал воени злосторства во Хрватска и Босна и Херцеговина за време на војните по распадот на Југославија. На пресудата се жалеше Хашкото обвинителство, а Шешељ поднесе пишан одговор на жалбата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Таткото монструм од Србија се обидувал да стане инфлуенсер додека го држел заклучено девојчето во станот

Објавено пред

Деталите од животот на Урош Пашајлиќ (38), белграѓанецот кој беше уапсен под сомнение дека ја злоставувал невенчаната сопруга и ја држел заробена својата осумгодишна ќерка во стан на Звездара со години, продолжуваат да ја шокираат јавноста во Србија.

dobivaj vesti na viber

Од неговото барање детето да му биде доделено откако било одземено од мајката, потоа грозоморното запоставување, па сè до несреќните обиди на Пашајлиќ да изгради кариера како инфлуенсер преку своите социјални мрежи – постапките на овој човек  предизвикуваат гнев и бес кај Србите, пишува „Нова.рс“.

Пашајлиќ моментално се наоѓа во притвор поради сомнение дека извршил кривични дела семејно насилство, злоупотреба и тортура и затоа што ја запоставил својата осумгодишна ќерка и решил да не изнесува одбрана пред обвинителот, но накратко изјавил дека употребувал наркотици и алкохол подолго време.

Грозоморните злодела на Пашајлиќ излегоа на виделина откако неговата невенчана партнерка отишла во полиција бидејќи Пашајлиќ ја нападнал, а патем им кажала на полициските службеници и дека мажот ја чува во заробеништво нејзината ќерка во станот на улицата Ружице Сокиќ во Ѕвездара.

Тогаш, едно по едно, почнаа да испливуваат страшните детали.

Најпрвин беше откриено дека девојчето живеело во ужасни, нехигиенски услови во станот на Пашајлиќ, дека татко и’ ја оставил без храна, сама. Никогаш не посетувала предучилишна установа или основно училиште, не била на доктор, ниту пак го напуштила овој стан. Затоа таа никогаш немала можност за нормален живот и „благодарение“ на низа пропусти на надлежните институции останала невидлива за системот.

Поради контрадикторните одговори на надлежниот Центар за социјална работа и Првиот основен суд во Белград, не е јасно како е можно детето, откога и било одземено старателството на биолошката мајка, да заврши кај нејзиниот татко, за кој претходно било утврдено дека е зависник и бил осомничен за насилство. Судот во одговорот на прашањата на редакцијата на „Нова.рс“ посочил дека во еден момент побарал детето да биде со него до завршување на судската постапка.

На прв поглед може да се заклучи дека Пашајлиќ навистина сакал да се грижи за својата ќерка, меѓутоа, деталите кои излегоа во јавноста не само што го покажуваат спротивното, туку ја откриваат целата монструозност од затворањето на девојчето.

Додека таа ги поминувала деновите затворена во тоалетот, нејзиниот татко продолжил да живее ергенски живот.

Неговите профили на Фејсбук, Инстаграм и Јутјуб се полни со детали од неговиот личен живот. Сепак, од ниту еден пост не може да се заклучи дека тој воопшто има ќерка. Очигледно се обидел да ја држи подалеку од очите на јавноста и во виртуелниот свет. На едно од тие видеа се гледа како лежи во кадата полна со вода каде полицајците го пронашле девојчето кога упаднале во станот.

Видеото ги покажува неговите стапала во када полна со вода која полека истекува.

Тој се испробал и во улогата на „гејмер инфлуенсер“, така што се објавувал додека игра игри, а споделувал и фотографии од одмори, автомобили од различни модели и вредности. На одредени објави ги охрабрува своите следбеници на интеракција, барајќи од нив да му напишат во коментар како се чувствуваат и слично.

Веднаш по упадот на полицијата во станот, на девојчето му била укажана лекарска помош на Универзитетската детска клиника во Тиршова.

„Девојчето е примено во УДЦ Тиршова на рехидратација и реалиментација која и е неопходна поради тешка и долготрајна неухранетост“, велат од таа институција.

Според информациите на „Нова.рс“, девојчето е во исклучително лоша состојба. Храната ја добива преку инфузија, а откако ќе го опорави метаболизмот, следните чекори се разговор со психолози и социјализација.

Прикажи повеќе...

Регион

Спречен голем терористички напад врз Евреи во Атина

Објавено пред

Во Атина е спречен терористички акт од големи размери организиран од странство. Планиранaта цел на терористите била еврејски ресторан-синагога во центарот на градот, во Псири, а нападот да биде извршен за време на велигденските празници во Грција.

dobivaj vesti na viber

Трагедијата е навреме избегната благодарение на заедничката акција на грчката полиција и разузнавачката служба, во соработка со израелската разузнавачка служба, пишува „Политика“.

За планираниот напад, приведени се двајца Пакистанци кои подолго време биле на територијата на Грција и постапувале по наредба на трето лице од Иран кое се смета за „мозок“ на акцијата. Кај уапсените се пронајдени телефони со кореспонденција и информации кои потврдуваат дека веќе бил утврден датумот, местото и списокот на лица кои ќе бидат вклучени во целата акција, се вели во соопштението на грчката полиција.

Уапсените Пакистанци биле подолго време следени, особено по информациите на израелската разузнавачка служба Мосад дека веќе биле гонети на Кипар и Истанбул за планирање напади врз израелски објекти во тие земји. Истрагата во Грција започна на крајот на минатата година. Во телефонот се пронајдени и видео снимки од објектот каде требало да извршат вооружен напад. Како уште едно решение се споменувал и отровнен гас, но најпосле било одлучено тоа да биде експлозија организирана во време кога синагогата ќе биде полна и ќе има многу луѓе и туристи на улиците поради Велигденски празници, иако главната намера на терористите не била да ги напаѓаат грчките цели.

Прикажи повеќе...

Регион

Хеликоптери од Хрватска набргу ќе пристигнат во Украина

Објавено пред

Хрватскиот министер за одбрана, Марио Баножиќ, изјави во Одеса дека очекува набргу во таа земја да пристигнат 14-те транспортни хеликоптери што Хрватска ѝ ги донира на Украина.

dobivaj vesti na viber

Неговиот украински колега Олексеј Резников изјави дека се размислува за обука на украински инструктори за деминирање во Хрватска. Баножиќ вчера беше во еднодневна посета на Украина, каде што во Одеса се сретна со својот украински колега Резников.

На прес-конференцијата како одговор на прашање на украински новинар рече дека очекува набргу да биде завршен трансферот на хеликоптерот. Хрватска ѝ донира на Украина 14 транспортни хеликоптери, од кои дванаесет се модели МИ 8 МТВ-1 и два модела МИ 8 Т. Резников ја нарече Хрватска голем пријател на Украина и му се заблагодари на Баножиќ за неговиот личен ангажман во помагањето на Украина.

„Вашите луѓе ја знаат трагедијата на Вуковар, знаат каков е споменот на загинатите, какво е мачењето на цивилите. Знаете како да ја зајакнете одбраната кога имате непријател“, изјави украинскиот министер, пренесе „Хина“. Украина ја доби првата помош од Хрватска на 28 февруари, четири дена по почетокот на инвазијата.

„Братската нација Хрватска помогна да се спротивстави на руската агресија, но и ги протера своите сили од области како Харков, Суми и Киев“, рече Резников.

Тој додаде дека Хрватска има одлично искуство во деминирање и затоа се размислува за обука на украински инструктори во Хрватска.

Баножиќ истакна дека хрватскиот народ, поради искуството од татковинската војна, знае низ што поминува Украина, дека стои на нејзина страна, дека оваа поддршка ќе продолжи колку што е потребно и дека е убеден во победата на Украина. Тој на Резников му подари реплика на водената кула Вуковар и телото на неактивирана граната во калибар од 120 милиметри, што била испукана кон неговото родно Винковци за време на татковинската војна.

Украинскиот министер на Баножиќ му подари шрапнели и традиционална украинска кошула, соопшти Министерството за одбрана.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Ковачевски стигна во Белград, со Вучиќ и Брнабиќ излезе на прошетка покрај Сава

Премиерот, Димитар Ковачевски, стигна во официјална посета на Србија и заедно со неговата српска колешка, Ана Брнабиќ и српскиот претседател,...

Македонија9 часа

(Видео) Ги снема бомбите, одекнаа лажни вести за киднапирање и труење ученици, казните споро патуваат

Стивнаа бомбите во училиштата, но почнаа да одекнуваат лажни вести, кои еднакво ги вознемирија учениците, наставниците, родителите и јавноста. Казните...

Македонија12 часа

Русковска најави борба по предлогот за да ја разрешат: Не сум поразена, не се каам

Вилма Русковска смета дека не е поразена со одлуката на дисциплинската комисија со која се бара нејзино разрешување од обвинителската...

Македонија13 часа

Министерот за правда жали што се дозволило да застари предметот против Мијалков

Жалам што се дозволи да застари уште еден предмет,, Титаник 2” и тоа за ист обвинет. Ваква е реакцијата на...

Македонија14 часа

Обвинителката Трајчева за казната: Не знам како е донесена таква одлука, јас во предметот немам постапувано

Обвинителката Ивана Трајчева не ја добила одлуката со која е казнета од Комисијата за утврдување дисциплинска одговорност, а поради претресот...

Македонија14 часа

Боки 13 остана речиси без желудник; Хирургот: Пациентот е во ризична состојба, опериравме повеќе од четири часа

Повеќе од четири часа траела операцијата на Бојан Јовановски-Боки 13, кој остана речиси без желудник. Тој беше опериран од тим...

Македонија16 часа

(Видео) Најтежок облик на дискриминација утврден во две основни училишта: родители испишуваат деца за да не учат со Роми

Народниот правобранител констатирал зголемување од 20 проценти на покренати претставки за повреда на човековите права и слободи во споредба со...

Македонија18 часа

Спасовски за „бомбашите“: Има група, кога ќе имаме докази, ќе има и кривична

МВР продолжува со истрагата за откривање на лицата што се закануваа со бомби. Министерот Спасовски соопшти дека за сега не...

Македонија18 часа

Арсовска: Ниту можам ниту сакам да донесам одлука за отстапување на Универзалната, тоа ќе го направи Советот

Дали Град Скопје ќе ја отстапи Универзалната сала на Владата ќе одлучи Советот на Скопје, соопшти денес градоначалничката Данела Арсовска....

Македонија18 часа

Јовески за случајот со починатата Јана: Обдукцискиот наод го немаме, работиме со другите докази

Јавното обвинителство работи на расветлување на случајот со починатото малолетно девојче во битолската болница. Јавниот обвинител на РСМ, Љубомир Јовески,...

Македонија19 часа

Нема да се преиспитува пресудата за „Јавна соба“ од Врховен суд, барањето е одбиено

Советот за казниви дела при Врховниот суд одлучуваше по поднесените барања за вонредно преиспитување на правосилна пресуда по предметот познат...

Региони20 часа

СПЦ: Украина го прогонува православието

Српската православна црква објави дека владата во Украина врши притисок, насилство и прогон на Украинската православна црква, која е под...

Европа20 часа

Русите планираат да регрутираат уште 400.000 војници, кои ќе се борат во Украина

Британското Министерство за одбрана го објави најновиот извештај на своето воено разузнавање за ситуацијата поврзана со војната во Украина. Руските...

Македонија20 часа

Во тек е операцијата на Боки 13; Адвокатот Туфегџиќ: Интервенцијата е животозагрозувачка

Во тек е операција на Бојан Јовановски-Боки 13 во болницата „Св. Наум Охридски“ – Скопје, дознава „Макфакс“. Тој утринава бил...

Свет20 часа

(Видео) Страшни сцени од Филипините: се запали траект со 250 патници, најмалку 30 лица загинаа

Се запали траект со 250 патници и членови на екипажот, најмалку 30 лица загинаа, а седум се водат за исчезнати...

Свет21 час

Се урнаа два воени хеликоптера во Америка, има жртви

Два хеликоптера на американската армија Black Hawk се урнаа за време на тренинг-инцидент вчеравечер во округот Триг, Кентаки, соопштија тамошните...

Свет21 час

Прв смртен случај од беснило на Нов Зеланд

Здравствените власти на Нов Зеланд денеска соопштија дека посетител од странство починал од беснило, па на тој начин оваа болест...

Свет21 час

Резников: Тенковска контраофанзива е можна во април или мај

Украина може да почне офанзива во април или мај, во која ќе се користат тенковите испратени од Западот, сугерира украинскиот...

Македонија1 ден

Децата на обвинителите и судиите скришум од јавноста си ги делеа дипломите

Во Врховниот суд, од страна на Академијата за судии и јавни обвинители денеска свечено беа доделени дипломите на синовите, ќерките,...

Македонија1 ден

(Видео) „Уште колку здрави деца како Јана треба да умрат“, „Сложни доктори и во петок закопуваат“, со пароли се бараше правда во Битола

Со транспаренти „Секогаш во нашите срца Јаничка“, „Формалности ни го водат здравството“, „Какви реформи“, „Сите сме Јана“, „Купена диплома слугува...