Контакт

Регион

Џонсон: Нема да наметнуваме решение, поддршка за Вучиќ

Објавено пред

Американскиот сенатор, Рон Џонсон изјави дека САД нема да наметнуваат решение за статусот на Косово. Тој наведе дека сите официјални лица од САД, меѓу кои претседателот Доналд Трамп и потпретседателот Мајк Пенс, сакаат решение на проблемот со Косово.

„Сакам да му порачам на српскиот народ, дека Америка сака да ја види Србија успешна, ние сакаме мир и безбедност. Сакаме стабилност и просперитет. Нема да наметнуваме никакво решение. Сакам да го поддржиме Вучиќ и да му дадаме простор да изнајде решение. Имате храбар лидер. Тој го сака она што е најдобро за вашиот народ“, рече Џонсон по состанокот со српскиот претседател Александар Вучиќ во Белград.

Џонсон заблагодари на гостопримството, а притоа упати и честитки до Србија за економскиот напредок.

Американскиот сенатор изјави дека секогаш постои можност претседателот на САД, Доналд Трамп да ја посети Србија и дека тој ќе ја охрабри ваквата посета.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

(Видео) Инвазија од стршени во Хрватска

Објавено пред

Од

Далмација ова лето ја погоди вистинска инвазија од стршени.

Како што објавија од порталот „Далмација денес“, ова лето е забележан  голем број на овие опасни инсекти по должината на далматинскиот брег, на островите и во внатрешноста на земјата. Стршените ги градат своите гнезда каде што ќе стигнат: во градините, дворовите, поткровјата, гаражите, а понекогаш и во самите куќи.

Божидар Жуљевиќ, претседател на триљското Здружение на пчеларите, потврди дека ситуацијата е опасна.

„Бидејќи имам заштитен костим, луѓето секојдневно ме викаат. На пример, денес по покана влеговме во куќа во Биско. Јас бев во придружба на локалните пожарникари, но во просторијата каде што се наоѓаше гнездо долго околу 80 сантиметри, влегов сам. Верувајте, не е лесно да одите во соба со околу 1 000 стршени, никогаш не знаете дали некој ќе ви се протне во ногавицата. Велат дека три убоди на стршен имаат ефект на каснување од змија. Со лопата го уништив гнездото“, изјави Жуљевиќ во интервју за „Далмација денес“.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Хрватска две лица починаа од западнонилска треска

Објавено пред

Од

По втората смрт од западнонилска треска во Хрватска, експертите од Институтот за јавно здравје „Д-р Андрија Штампар“ ги предупредуваат граѓаните да се заштитат од комарци што го носат овој опасен вирус.

Инфицираните комарци, најчесто од родот Culex, се одговорни за пренесување на западнонилскиот вирус и најчесто се распространети на подрачјето на Хрватска, особено во летните месеци. Вирусот се одржува во природата во циклус меѓу комарци и птици кои се примарни вируси. Инфицираниот комарец го пренесува вирусот на луѓето, копитарите и на другите цицачи со убод, но вирусот не може да премине од човек на човек.

Досега во Хрватска починаа две лица. Еден човек од Бели Манастир, кој имаше хронична болест, почина пред десет дена, а за време на викендот во загрепската инфективна клиника почина 84-годишен маж. Во болницата, според вчерашните информации, на апаратите се приклучени уште четири лица кои се во кома. Кај повеќето од овие луѓе тоа е клиничка форма на болест која влијае на централниот нервен систем.

Со вирусот е инфицирано и 6-годишно девојче од Вуковар, но нејзината состојба не е опасна по живот.

Прикажи повеќе...

Регион

Грчки танкер се насука во Егејското Море, досега нема загадување

Објавено пред

Од

Еден грчки танкер со илјада тони нафта се насука утринава во близина на пристаништето на грчкиот остров Милос во Егејското Море, но „засега нема информации за истекување на нафта“, велат од пристанишната полиција.

„Испловувајќи од Лезбос, остров на североистокот од Егејското Море, во насока на Милос, на југоисток, танкерот ‘Фрес’ со грчко знаме се насука во водите пред пристаништето Адамас на Милос.  Засега нема повредени ниту, пак, дојде до загадување”, изјави претставник на канцеларијата за односи со јавноста на пристанишната полиција.

Во сопственост на грчката поморска компанија регистрирана во Пиреа, големо пристаниште во близина на Атина, во „Фреш“ има 16 членови на екипажот, и сите се од грчка националност.

„Сите се живи и здрави”, изјави официјалното лице.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија30 минути

Томевски: Поради острата миризба, станарите мораше веднаш да се евакуираат на безбедно

Околу 18 часот добивме дојава од граѓани што почувствувале остар мирис во влезот по што беше испратена екипа. Поради остриот...

Македонија1 час

Евакуирана зграда во Аеродром, паника кај станарите

Жителите од зграда на улицата Кузман Јосифовски – Питу, број 15, во скопската населба Аеродром, кај „Мезе бар“, се евакуирани...

Македонија4 часа

(Видеоинтервју) Софијанова: Балканската школа на педијатрите ги обедини кадрите и важните аспекти во лекувањето на децата

Повеќе од 500 доктори, медицински сестри и специјализанти ја посетиле Балканската школа на педијатрите, што првпат се одржа во хотелот...

Македонија4 часа

(ВИДЕОИНТЕРВЈУ) Јовановиќ: Путин преку своите дипломати сака да го сруши договорот помеѓу Македонија и Грција

Претседателот на српската Либерално-демократска партија, Чедомир Јовановиќ, во интервју за „Макфакс“ вели дека има руско влијание на Балканот и дека...

Крвав четврток8 часа

Напаѓачите добиваа насоки од команден штаб, сведочеше пратеникот Ферид Мухиќ за 27 април

На продолжението на судењето за настаните од 27 април, судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот, рече дека претседателот на...

Топ8 часа

Тинејџери силувале дете во Битола

Двајца тинејџери на возраст од 14 и 16 години се осомничени дека силувале дете во Битола. Според информациите на МВР,...

Димитар Апасиев, Тодор Петров Димитар Апасиев, Тодор Петров
Македонија8 часа

(Видео) Апасиев: Да се испита кој ги повикувал уставните судии на разговор и им влијаел на одлуката

Има сознанија дека уставните судии се повикувани на разговор пред денешната седница, вели Димитар Апасиев, еден од подносителите на инцијативата...

Kacarska Кацарска Kacarska Кацарска
Крвав четврток9 часа

Адвокатот на Тарчуловски не сака да суди Кацарска оти била роднина со оштетен

Судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот за крвавиот четврток, даде еден час пауза за претседателот на судот, Иван Џолев,...

Македонија9 часа

Референдум ќе има, одлучи Уставниот суд

Уставниот суд со 7 гласа „за“ и два „против“ ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука...

Топ10 часа

Почина пожарникар во Скопје, му се слошило додека гасел пожар

Пожарникар кој учествувал во гасење пожар во близина на транзитниот центар за странци во Скопје починал неколку часа по интервенцијата....

Крвав четврток10 часа

„Излезете комуњари, отворете“ викаа по нас, а ние стоевме зад регал за да не се одбие куршум, рече сведок за 27 април

Во кривичниот суд во Скопје со сослушување на четворица сведоци продолжи судското рочиште за 27 април, познат како крвавиот четврток....

Вести12 часа

Ким Џонг-ун наскоро ќе отпатува во Сеул

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун, по состанокот со претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин, изјави дека во наскоро планира да го...

Македонија12 часа

Ристиќ: Против полицајците кои ме приведоа ќе бидат преземени сите правни мерки

Актерката Ирена Ристиќ и нејзиниот адвокат Јанаки Митровски најавија дека против полицајците кои во саботата ја приведоа и ја одведоа...

Македонија12 часа

Заев во Вашингтон на покана од потпретседателот Пенс

Премиерот Зоран Заев патува за Вашингтон каде утре (20 септември) ќе има билатерална средба со американскиот потпретседател, Мајк Пенс. Како...

Македонија1 ден

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против Заев поради поткуп при избори

ВМРО-ДПМНЕ  достави кривична пријава во Јавното обвинителство против премиерот Зоран Заев, поради јавен повик на поткуп при избори. Димитар Димовски,...

Култура1 ден

(Видеоинтервју) Адеми: Нулта толеранција за корупцијата во културата, нови комисии на претстојниот конкурс

Строги и јасни критериуми по кои ќе одлучуваат новооформените комисии на претстојниот конкурс за проекти во културата, нулта толеранција за...

Топ1 ден

Камион удри во баба и внуче на пешачки премин на булевар Србија

Почина бабата која со внучето вчера беше прегазена на пешачки премин на булеварот Србија во скопската населба Аеродром, информира полицијата....

Македонија1 ден

,,Море Миле, нити е сечено, нити е лепено”, му рече обвинителката на Миле Јанакиески

Во кривичниот суд во Скопје продолжува рочиштето за предметот на СЈО со кодно име ,,Траекторија”, за провизиите за кинеските автопатишта....

Македонија1 ден

Хан до Мицкоски: Референдумот не е момент за политички игри

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, му кажал дека референдумот не е партиски...

Свет1 ден

Флоренс направи невидена катастрофа, а допрва следат најголемите поплави во историјата

Ураганот Флоренс, и покрај тоа што ослабна, и натаму предизвикува огромни штети во американските сојузни држави Јужна и Северна Каролина,...

Досие