Контакт

Регион

600 бебиња во Србија добиле солен раствор наместо БСЖ вакцина

Објавено пред

Спроведувањето на БСЖ вакцината против туберкулоза е рутинска процедура за речиси сите бебиња во Србија, но 600 бебиња на Гинеколошко-акушерската клиника „Народeн фронт“ во Белград добиле инјекција со физиолошки раствор во рамото, пишуваат српските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Веста според написите ја соопштила Даница Грујичиќ, новоименуваната министерка за здравство во Владата на Србија, истакнувајќи дека децата не се загрозени и дека во наредниот период ќе ја добијат вистинската вакцина.

Грешката ја направила медицинска сестра вработена на оваа клиника, поради што докторот Жељко Милковиќ, вршителот на должноста директор на таа институција, понудил оставка, но таа не била прифатена, пренесува Радио телевизија на Србија (РТС).

Грујичиќ најави и дека се назначени тројца лекари кои ќе се грижат идните вакцини да бидат правилно извршени.

Бебињата ја примаат вакцината пред да заминат од породилното одделение, а доколку се родени надвор од болницата или поради некоја друга причина не е можно да се вакцинираат, децата треба да ја примат до 12 месеци, е објавено на веб-страницата на Институт за јавно здравје во Белград.

Според Правилникот за имунизација и начинот на заштита со лекови издаден од Министерството за здравство, вакцинацијата против туберкулоза во Србија е задолжителна за сите лица, освен за оние со „трајни контраиндикации“.

Туберкулозата не е минато, како што покажуваат податоците на Светската здравствена организација, според кои во 2019 година од оваа болест ширум светот починале 1,4 милиони луѓе.

Регион

Десетици албански деца исчезнати во Англија

Објавено пред

Речиси 20 отсто од децата мигранти без придружба од Албанија, кои годинава ги прифати Советот на округот Кент во Англија, се исчезнати, пишуваат медиумите.

dobivaj vesti na viber

До 31 октомври, локалните власти примија 197 албански деца, од кои 39 исчезнале.

„Еcpat UK“, која води кампањи за заштита на децата од експлоатација, посочи дека бројките се многу загрижувачки.

Советот тврди дека тесно соработувал со Министерството за внатрешни работи и со полицијата за заштита на загрозените деца. Институцијатa уверува дека се грижела за 197 албански деца кои биле во прифатната единица на Министерството за внатрешни работи во Кент во периодот од 1 јануари до 31 октомври.

Од Советот додаваат дека од 7 ноември, 39 се пријавени како исчезнати, но и дека оттогаш некои деца наполниле 18 години. Според владините бројки собрани од „Би-Би-Си“, 44.122 луѓе го преминале Ламанш со мали чамци досега оваа година, во споредба со 28.461 кои пристигнале во 2021 година.

Ова предизвика центарот Манстон во Кент да биде преоптоварен.

Советот на округот Кент во соопштението нагласи дека има значително зголемување на бројот на албански деца без придружба и дека тие се ранливи на експлоатација.

Советот, исто така, најави дека ќе утврди дали системот може да се подобри за да се спречи истото да се повтори во иднина.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ: Никој не може да ги заобиколи санкциите против Русија преку Србија

Објавено пред

„На територијата на Србија никој не може да ги заобиколи санкциите што ЕУ ѝ ги воведе на Руската Федерација, а Србија реагира и санкционира такви обиди бидејќи не ѝ треба никаков дополнителен профит благодарение на сопствената доволно силна економија“, изјави денеска српскиот претседател, Александар Вучиќ.

dobivaj vesti na viber

По средбата со еврокомесарот Оливер Вархељ, тој рече дека ги разбира неговите забелешки во однос на усогласувањето на надворешната политика на Србија со ЕУ.

„Ние не се занимаваме со криминал, не се занимаваме со заработка од нечии страдања за време на војната, ниту ни треба дополнителен профит. Имаме силна економија и јавни финансии за да се грижиме за себе, а со поддршка на Европската Унија немаме други поголеми проблеми“, рече Вучиќ.

Тој нагласи дека Србија секогаш реагирала кога се работи за реекспорт на стоки, а нашите надлежни органи учествувале во апсењето на оние што работеле на заобиколување на санкциите против Русија.

Вучиќ изрази благодарност и почит кон ЕУ за секаква поддршка, особено финансиска и помош од знаење, додавајќи дека никогаш не ја криел благодарноста на граѓаните на Србија кон даночните обврзници на Унијата, кои одвојуваат значителни средства за развој на нашата земја.

Прикажи повеќе...

Регион

Ескобар: Србија мора да ја почитува границата со Република Српска

Објавено пред

Заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, даде целосна поддршка на евро-атлантските интеграции на Босна и Херцеговина, како и на целиот регион, односно на приклучувањето на земјите од овој дел на Европа кон НАТО и ЕУ.

dobivaj vesti na viber

Тој зборуваше за ситуацијата во регионот на онлајн-дискусија организирана од Атлантскиот совет.

Според него, земјите од Западен Балкан веќе се дел од евро-атлантското семејство, но потребно е да се забрза нивното вклучување во структурите на ЕУ и НАТО.

Тој смета дека доделувањето кандидатски статус за БиХ е позитивен сигнал, но дека е неопходно да се оди подалеку од симболиката. Сепак, тоа е задача на домашните политичари во Босна и Херцеговина.

Тој не ги истакна етничките поделби и национализмот како главен проблем, туку корупцијата. Тој дури смета дека етнонационализмот е само маска за корупција додавајќи дека, според него, националистичките партии се најлоши во овој поглед.

Како добра алатка ги оцени американските санкции и ставањето одредени политичари од Босна и Херцеговина на црната листа.

Тој рече и дека САД ќе ги поддржат сите иницијативи, кои вклучуваат соработка меѓу земјите, вклучително и отворениот Балкан. Зборувајќи за ова, тој рече дека Србија мора да ја почитува меѓународната граница со Република Српска, како и со Косово.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија10 часа

Ковачевски: Повисоки пензии, повеќе пари за општините и здравството во буџетот за следната година

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за финансии Фатмир Бесими денеска, на заедничка прес-конференција, го претставија Предлог-буџетот за 2023 година, оценувајќи...

Македонија11 часа

МВР: Немало закани кон полицајци во Арачиново, случајот е целосно расчистен

МВР тврди дека никој не им се заканувал на полициски службеници во Арачиново, а случајот е целосно расчистен. „По извршени...

Македонија12 часа

Украдено возило на Итната помош во Кочани, полицијата го пронашла по пет часа

Доцна синоќа околу 03.40 часот од Општа болница Кочани било украдено службено обележано специјално возило „тојота“, сопственост на Итната медицинска...

Свет13 часа

(Видео) САД го претставија новиот стелт бомбардер, може да носи и нуклеарни бомби

САД синоќа го претставија својот нов стратешки стелт бомбардер Б-21 Рајдер, авион што може да лета без екипаж и да...

Македонија15 часа

Рашковски: Сингапур има биометрија, Србија сообраќаен софтвер, а Македонија ги има Трајчева и Русковска

Став на обвинетиот за предметот „Софтвери“ – поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашкoвски: „Жителите на Сингапур од 2022 година...

Забава15 часа

Патниците наскоро ќе можат да ги користат сите опции на своите телефони во авионите

Патниците во авионите во ЕУ наскоро ќе можат да користат мобилни телефони за време на летот без да го вклучат...

Спорт16 часа

Џака: Дресот на Јашари беше за мојот млад соиграч од Македонија

Капитенот на Швајцарија, Гранит Џака, објасни зошто по победата над Србија носеше дрес со презимето Јашари. Играчот од средниот ред...

Македонија16 часа

Османи одржа предавање на колеџ во Варшава: „Нема место за агресија во Европа во 21. век“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи одржа предавање на Колеџот на Европа во кампусот Натолин во Варшава, следствено по учеството...

Свет16 часа

Белата куќа ја објасни изјавата на Бајден: Засега не планира да се среќава во Путин

Белата куќа ја појасни изјавата што американскиот претседател Џо Бајден ја даде претходно, истакнувајќи дека американскиот претседател во моментов не...

Свет16 часа

Британскиот министер: Путин би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на армијата

Рускиот претседател, Владимир Путин, би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на војската пред да почне со нова...

Свет16 часа

Зеленски тврди дека од руско заробеништво се ослободени повеќе од 1.000 украински војници

Повеќе од илјада Украинци беа ослободени од руско заробеништво за време на војната, рече Володимир Зеленски. Украинскиот претседател изјави дека...

Економија1 ден

ЕУ постигна договор за руската нафта

Членките на Европската унија се согласија да ја ограничат цената на руската нафта на 60 долари за барел, во согласност...

Свет1 ден

(Видео) Еруптираше најголемиот активен вулкан во светот, лавата се поблиску до градот

Лава тече од вулканот Мауна Лоа на Хаваите, кој е најголемиот активен вулкан во светот и чија ерупција започна на...

Свет1 ден

Сноуден се заколна на верност на Русија и доби руски пасош

Едвард Сноуден доби руски пасош откако се заколна на верност на земјата која го штити од американските власти од 2013...

Свет1 ден

Британија стравува од бактерија што се шири во училиштата, за помалку од месец починаа четири деца

Велика Британија стравува од епидемија на стрептокока А откако за помалку од еден месец од вообичаено безопасната бактериска инфекција починаа...

Македонија1 ден

Мицкоски: За само 3 дена од 5 до 7 декември ЕСМ ќе увезе струја за околу 4.200.000 евра

Продолжуваат во владата „хероите” со „херојските дела“ во енергетиката. Нов увоз на струја и ново авансно „херојско” плаќање. За само...

Македонија2 дена

Триесет години „Макфакс“, десет години „А1он“ – медиумите на „Клип медија груп“ прославија јубилејни родендени

Првата независна новинска агенција „Макфакс“ прослави 30 години постоење, сега како дел од групацијата „Клип медија груп“, а јубилеи прославија...

Македонија2 дена

Лажни дојави за бомби во три основни училишта во Скопје

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави од училиштата...

Свет2 дена

Орбан: Проширувањето на санкциите на ЕУ за рускиот гас би имало трагични последици

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека продолжувањето на санкциите на ЕУ за рускиот гас и енергија од нуклеарните централи...

Свет2 дена

Сана Марин: Војната во Украина покажа дека Европа не е доволно силна

Финската премиерка Сана Марин изјави во Сиднеј дека Европа „не е доволно силна“ сама да се спротивстави на Москва. Премиерката...