Контакт

Регион

Бугарија сака поголемо присуство на НАТО во регионот

Објавено пред

Бугарија сака поголемо присуство на воените сили на НАТО во југоисточна Европа и на Црното море, како и одржување на повеќе заеднички воени вежби со Алијансата, изјавил бугарскиот претседател Росен Плевнелиев во вторникот на состанокот на шефовите на земјите членки на НАТО во Варшава.

 

„Случувањата во Украина докажаа дека не можеме да ги земеме „здраво за готово“ мирот и безбедноста во Европа“, изјавил Плевнелиев.

 

Плевнелиев на состанокот предложил „зголемување на бројот на НАТО силите во југоисточна Европа и на Црното море, поголем број заеднички воени вежби, како и поактивна употреба на заедничките воени објекти во Бугарија“, пренесуваат бугарските медиуми.

 

Претходно, полскиот претседател Бронислав Коморовски изјавил дека присуството на НАТО во централна и источна Европа треба да биде адекватно на случувањата во Украина и дека „руско-украинскиот конфликт е најважниот безбедносен предизвик во Европа од крајот на Студената војна“.

 

„Трагедијата на малезискиот авион треба да не натера да бараме решенија кои ќе ја засилат безбедноста на источното крило на Европската унија и НАТО“, изјавил Коморовски, отворајќи го самитот на кој покрај Полска, учествуваат лидерите на Бугарија, Романија, Летонија, Литванија, Естонија, Словачка, Чешка и Унгарија.

 

Лидерите на деветте поранешни комунистички земји, сегашни членки на НАТО, се состанале за да разговараат околу одбранбената стратегија во пресрет на самитот на Алијансата во септември во Велс.

 

„Со особено внимание ги следиме случувањата меѓу Русија и Украина, нешто што го сфаќаме како однос помеѓу Западот и Истокот“, изјавил Коморовски, додавајќи дека „елементот на стабилизирањето на источното соседство на НАТО и ЕУ треба да биде со доследна поддршка за Украина во нејзината интеграција и реформите во земјата“, пренесува AFP.

 

Полскиот претседател истакнал дека за 44 дена почнува „најважниот самит на НАТО“, откако овие земји станале членки на Алијансата, и дека НАТО треба да се врати кон „обезбедувањето на капацитетите за колективната одбрана“.

 

Романскиот претседател Трајан Басеску, пред заминувањето за состанокот во Варшава, порачал дека Романија има осум важни теми во пресрет на септемврискиот самит на Алијансата, од кои една предвидува и редефинирање на односите меѓу НАТО и Русија./крај/мф/бс

Регион

Хрватска на границата постави сензори за откривање на отчукувањата на срцето на скриените мигранти

Објавено пред

Дополнителни 12 гранични премини се опремени со детектори кои со сензори ги следат отчукувањата на срцето со цел да откријат мигранти скриени во камиони, тврдат од хрватското Министерство за внатрешни работи.

Тоа се уреди што преку сеизмички сензори ги регистрираат минималните вибрации на луѓето во затворен простор, а резултатите се прикажани на лаптоп.

Веќе во првата недела на употреба, уредите дале резултати и откриени се повеќе нелегални мигранти, соопшти хрватското Министерство за внатрешни работи.

Уредот е целосно приспособен на корисникот и е лесен за употреба, велат од Министерството.

 

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Две лица загинаа, а едно е повредено во пожар во фабрика во Нови Сад

Објавено пред

Две лица загинаа, а едно е повредено во големиот пожар што избувна денес околу девет часот во фабриката „Котекс вискофан“ во Нови Сад, потврдија од Институтот за итна медицинска помош.

„Нашите два тима интервенираа околу 9 часот на улицата Приморска, каде што избувна пожар во фабриката ’Котекс вискофан’, а лекарите пронајдоа две лица без знаци на живот. За жал, за нив можеа да констатираат само смрт. Станува збор за мажи на возраст од 62 и 48 години, додека еден маж на возраст од 40 години бил итно пренесен во Сремска Каменица во Институтот за белодробни заболувања поради прекумерна изложеност на чад“, велат од Брза помош чии екипи се уште се на терен и ја следат ситуацијата, пренесува „Блиц“.

Пожарот кој е ставен под контрола, сè уште го гаснат 20 пожарникари со осум противпожарни возила, а на терен биле испратени и две цистерни со вода од ЈКП „Градска чистота“.

Полицијата го обезбедува фабричкиот круг и повеќето работници се безбедни.

„Котекс вискофан“ се занимава со производство на колагенски обвивки за месната индустрија.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) 17 граѓани на Украина сакале да влезат во Грција и покрај забраната

Објавено пред

На атинскиот аеродром „Елефтериос Венизелос“ 17 државјани на Украина се во притвор, вклучително и деца, кои пристигнале во Атина од Киев и покрај забраната за летови од оваа земја.

Иако на државјаните на трети земји не им е дозволено да влезат во Европа, Украинците пристигнале во Атина со два лета на „Рајанер“ и „Визер“.

Еден од патниците, Максим, тврди дека тие биле строго контролирани на аеродромот во Киев, како и дека самостојно извршиле тестирање на коронавирус во родниот град.

Меѓутоа, кога пристигнале во Атина и по проверката, од Украинците било побарано да потпишат документ во кој тие ја даваат својата согласност за итно депортирање во нивната земја.

Тие одбиле и биле притворени.

Грчките власти им го одзеле багажот, вклучително и нивните лаптопи.

Сега Украинците протестираат против лошите услови во притворот тврдејќи дека им недостигаат основни работи, како тоалетна хартија и сапун, и дека никој не им обезбедил вода и храна.

Патниците стапиле во контакт со украинскиот конзул, кој ги информирал дека не им е дозволено да влезат во Грција и дека ќе треба да се вратат со истите летови. Двата лета се планирани за денес.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Заболените од коронавирус и оние во самоизолација до утре можат да се пријават за да гласаат

Утре истекува рокот за пријавување на лицата кои се позитивни на Ковид-19 или се во домашна изолација, а кои сакаат да гласаат...

Свет2 часа

Шведска, сепак, воведува мерки против коронавирусот

Во Шведска денеска стапуваат во сила строги правила за почитување на мерките за физичка дистанца во угостителските објекти. Минималното растојание...

Македонија2 часа

Филипче: На денот на изборите ќе биде безбедно да се гласа

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, истакна дека во изминатите четири месеци тој и колегите од Комисијата за заразни...

Свет3 часа

Секој десетти заболен од Ковид-19 во Англија е медицински или социјален работник

Десет проценти од сите инфекции на Ковид-19 во Англија забележани меѓу 26 април и 7 јуни биле меѓу здравствени или...

Регион5 часа

Црна Гора воведе карантин за сите што доаѓаат од Србија

Националното координативно тело за заразни болести во Црна Гора најави неколку епидемиолошки мерки за целата земја и особено за северот...

Македонија5 часа

Управниот суд ја отфрли тужбата на Наќе Чулев против Владата

Владата соопшти дека како тужена страна го доби решението од Управниот суд, со кое тужбата на тужителот Министерство за внатрешни...

Свет6 часа

Мелбурн ставен во карантин поради коронавирусот

Вториот по големина австралиски град, Мелбурн, ќе биде ставен под карантин поради коронавирусот, пренесе агенцијата АФП. Засега нема повеќе информации...

Свет6 часа

Коронавирусот може да се пренесе преку воздухот, тврдат 239 научници во отворено писмо до СЗО

Ако е точно дека коронавирусот се пренесува преку воздухот, тоа значително ќе влијае на мерките за нејзина контрола, пишува „Њујорк...

Македонија16 часа

„Правда за Кољо“ – нов протестен марш во Аеродром

Стотина млади лица вечерва одржуваа протестен марш од скопската населба Аеродром до кривичниот суд, носејќи транспарент „Правда за Кољо“. Граѓаните,...

Македонија17 часа

Шилегов: И вториот тест е негативен, невидливиот противник е победен

„Вечерва ги добив резултатите од вториот тест на Ковид-19. Како и вчерашниот, и денешниот е негативен.И официјално, невидливиот противник е...

Свет18 часа

Руските власти ископале ров околу село за да го заштитат од Ковид-19

Руските власти ископале ров околу оддалечено сибирско село за да го стават во карантин, откако десетици жители се заразиле со...

Регион20 часа

Во Србија шест лица починаа од коронавирус, регистрирани 289 новозаразени

Во последните 24 часа во Србија од ефектите на коронавирусот починаа уште шест лица, додека  регистриранисе  289 новозаразени лица, соопшти...

Македонија22 часа

ДИК со герила-акција во Охрид и Струга: Ти си на ред! Гласај безбедно!

Државната изборна комисија ја води кампањата „Ти си на ред“ за претстојните предвремени парламентарни избори 2020. Со герила-акција, за првпат...

Македонија23 часа

Во просек 13 отсто од тестираните на коронавирус во земјата се позитивни

Во просек 13 отсто од тестираните на Ковид-19 се позитивни, а неделно се прават 8.000 теста, истакна министерот за здравство,...

Македонија24 часа

(Интервју) Бачев: Ќе коалираме со онаа партија што ќе се залага за враќање на уставното име

Поништување на преспанскиот договор, поништување на договорот со Бугарија, враќање на уставното име на државата – се црвените линии под...

Македонија24 часа

Обвинителот Бубевски заболен од коронавирус, Фатиме Фетаи е во самоизолација

Обвинителот Гаврил Бубевски, кој беше дел од СЈО, а сега е дел од скопското Обвинителство и ги застапува предметите „Насилство...

Регион1 ден

Чедомир Јовановиќ објави фотографија од болница: Уморен сум, сè уште ми е неопходен кислород

Лидерот на српската Либерално-демократска партија ЛДП, Чедомир Јовановиќ, се огласи на „Твитер“ од Клиниката за инфективни болести во Белград, каде...

Македонија1 ден

Петмина починати и 78 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Санчез: Се надевам дека по 15 јули, Северна Македонија ќе остане со проевропска влада

Се надевам дека по изборите на 15 јули, Северна Македонија ќе продолжи со ваква проевропска влада, влада што ќе остане...

Регион1 ден

(Видео) И покрај забраната, Грција им дозволи влез на српските туристи кои со часови чекале на граница

Грција донесе одлука од денеска од 6 часот наутро повторно да ги затвори границите за Србија по порастот на бројот...

Досие