Контакт

Регион

Die Welt: Русија цели дестабилизација во Србија

Објавено пред


 

Европската унија веќе има доволно проблеми со Брекзит, популисти,Трамп и Турција, но зад сцената во Брисел се појавија нови главоболки за дипломатите кои се предизвикани од еден поинаков проблем, кој се повеќе излегува во преден план: точно на влезната врата на ЕУ, ескалираа тензии со полна сила, пишува во понеделникот, во коментирот на  германскиот национален весник Die Welt.

 

Во голем број земји од Западен Балкан врие, истовремено Русија, Кина, Саудиска Арабија и Катар се обидуваат да го прошират своето влијание во регионот, а тоа е една опасна мешавина, посочува Die Welt.

 

“Балканот е силно чувствителна област, каде во најкус можен рок може да се ревитализираат одамна надминатите конфликти”, предупреди шефот на Комисијата за надворешни работи во Европскиот парламент, Дејвид МекАлистер.

 

Според МекАлистер, проблемот сепак оди подлабоко. “Москва се обидува да влијае на медиумите,на  дел од политиката и во општеството во Србија. Русија води позната политика на дестабилизација во Србија. Ова дава повод за голема загриженост “, истакна МекАлистер.крај/мф/кс

Регион

За Пленковиќ Србија и натаму е агресор со кој сака дијалог

Објавено пред

Од

Хрватските власти, кои присуствуваа на комеморацијата на жртвите од Јасеновац во Спомен-паркот, ги коментираа реакциите на српскиот министер за одбрана, Александар Вулин, по пораката на Загреб дека не е добредојден во Република Хрватска. Андреј Пленковиќ не пропушти можност да повтори дека Србија ѝ била агресор на Хрватска од 1991 до 1995 година.

Пленковиќ нагласил дека забраната за влез на Вулин во Хрватска е јасна порака на став и одлучност на официјален Загреб, дека нема да толерира однесување како тоа на српскиот министер за одбрана. Тој повторил дека бил добар чекор тоа што парламентарната делегација ја напуштила Србија по инцидентот во српското Собрание.

Хрватскиот премиер истакна дека Хрватска сака да ги намали тензиите и да отвори простор за дијалог меѓу двете земји.

Прикажи повеќе...

Регион

Инцидент со усташки поздрав во Јасеновац

Објавено пред

Од

Во пресрет на државната комеморација во Јасеновац, припадници на Хрватските вооружени сили носелe знаме со усташки поздрав „подготвени за дом“, пренесе хрватскиот портал „Индекс.хр.

Според порталот, првокацијата со знамето ја предизвикале двајца мажи кои, како што се наведува, се претставници на ХОС.

Инаку, знамето, со дозвола на хрватската држава, има усташки поздрав во согласност со неговиот грб.

Индекс.хр. Објави со посебно објаснување, во заграда, дека инцидентот не се случил во самиот Спомен парк, туку во местото Јасеновац.

Хрватското МНР претходно соопшти дека српскиот министер за одбрана, Александар Вулин не е добредојден во Хрватска, на што Вулин возврати дека Србија на оваа провокација, наскоро ќе реагира државнички.

Прикажи повеќе...

Регион

Вулин: На Хрватска ѝ смета тоа што Србија ја зборува вистината

Објавено пред

Од

На властите во Хрватска им смета тоа што Србија ја зборува вистината и им сметаат Србите кои ја зборуваат вистината, изјави српскиот министер за одбрана, Александар Вулин, коментирајќи го соопштението на хрватското министерство за надворешни работи, дека тој не е добредојден во Хрватска.

Вулин истакна дека Србија, на оваа провокација, наскоро ќе реагира државнички.

„Најстрашната вистина за Јасеновац не е само тоа што се случило, туку тоа што сегашна Хрватска не сака ниту да се покае, не сака да изрази каење за тоа ѓто го направила“ изјавил Вулин.

Тој нагласил дека нема да престане да ја зборува вистината, таква каква што е.

„Германија заврши со тоа. Кажа дека се кае поради злосторствата од Втората светска војна, не доаѓа во Матузен да положи цвеќе. Тешко е да се замине во Јасеновац на гроб на убиените деца, а потоа во Блајбург на гроб на касапите на тие деца. Нас не боли секое сеѓавање, но некој веќе мора да каже – „Се каеме“, нема да одиме во Блајбург да покажеме венци на гробовите на усташите“ порача Вулин.

Српскиот министер посочи дека не ни планирал да оди во Јасеновац, каде комеморацијата ја одрува хрватската влада.

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ вчера порача дека можното доаѓање на српскиот министер за одбрана, Александар Вулин на подрачјето на Јасеновац, не би било добро решение, поради, како што рекол, неговите претходни неприфатливи изјави.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 часа

Владата ги објави националните стратегии за спречување екстремизам и борба против тероризмот

Владата ги објави националната стратегија за спречување на насилен екстремизам (2018-2022) и националната стратегија за борба против тероризам (2018-2022) заедно...

Свет15 часа

Над 50 загинати во Кабул, Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот

Во бомбашкиот напад во Кабул расте бројот на загинати. Според најновите информации, загинале 52 лица, меѓу кои 21 жена и...

Економија17 часа

Без безбедносни сертификати се пушта автопатот Демир Капија-Смоквица, вели Груевски

Екс-премиерот и актуелен пратеник Никола Груевски обвинува дека власта го пушта во употреба автопатот Демир Капија -Смоквица без соодветните безбедносни...

Македонија18 часа

Единствена Македонија: По секоја цена ќе ја спроведеме намерата на народот за стратешки сојуз со Русија

Марионетската власт во Македонија и нивните странски газди мора да се во паника штом започнаа да го плашат народот со...

Македонија20 часа

Колариќ: Дали Шилегов има однапред договорена милионска зделка за набавка на автобуси?

Од опозициската партија реагираат дека градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов досега потпишал два меморандуми за пробно користење на автобус на...

Македонија21 час

Приведени четворица скопјани кои ограбувале бензиски пумпи, маркети и аптеки

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против Д.Ј.(35), Ш.Е.(50) и М.Е. (36), сите од Скопје, и против едно...

Регион21 час

Вулин: На Хрватска ѝ смета тоа што Србија ја зборува вистината

На властите во Хрватска им смета тоа што Србија ја зборува вистината и им сметаат Србите кои ја зборуваат вистината,...

Македонија22 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги излажа семејствата на убиените момчиња кај Смилковско

Од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ го обвинуваат премиерот Зоран Заев дека не го исполнил тоа што го ветил, а тоа, како...

Македонија1 ден

Милевски до Филипче: „Немаш право да ги уценуваш родителите да ги вакцинираат децата

Претседателот на Либарално демократската партија, Горан Милевски ја критикуваше одлуката на министерот за здравство, Венко Филипче за задолжително вакцинирање на...

Македонија2 дена

(Видео) Нови вакцини против стрептокока и рота вируси

Главни приоритети на Министерството за здравство за оваа година е комплетно осовременување на Календарот за имунизација, со воведување нови вакцини,...

Македонија2 дена

(Видео) Филипче: Вакцините се најдобрата инвестиција во здравјето

Долго време Македонија беше еден од лидерите по процентот на вакцинација, за жал сега веќе не е така. Мораме напорно...

Македонија2 дена

Неказнивоста останува проблем во Македонија, се наведува во новиот извештај на Стејт департментот

Владата преземала некои мерки за истражување, гонење и казнување на претставници кои извршиле злоупотреби, вклучително полицајци виновни за употреба на...

Македонија2 дена

(Видео) Стоп за извршителите -протест на 1 мај

Иницијативата „Стоп за извршителите“ најави протест за 1 мај. Оттаму порачуваат дека не се задоволни од предложениот закон на Владата,...

Македонија2 дена

(Видео) МВР во лов на пијани возачи во Скопје, за една ноќ казнети се 248 лица

Министерството за внатрешни работи синоќа од 23 до 5 часот изутрина спроведе акциски контроли на подрачјето на СВР Скопје со...

Македонија2 дена

(Видео) Ако во мај објавиме решение за името, поканата за НАТО автоматски ќе се активира, вели Заев

Имаме условена покана за НАТО и таа ќе се активира автоматски откако ќе се постигне решение за името, порача премиерот...

Македонија2 дена

(Видео) Заев ќе се појави како сведок во „Монструм“ ако судот го побара тоа

Ќе се појавам како сведок во „Монструм“ ако судот го побара тоа од мене, рече премиерот Зоран Заев во врска...

Вести2 дена

Русија: Одлуката на Северна Кореја не е доволна, потребни се возвратни мерки од САД

САД требa да преземат возвратни мерки откако Северна Кореја ги запре нуклеарните и ракетните тестирања, смета шефот на меѓународниот комитет...

Вести2 дена

Трамп за одлуката на Северна Кореја: Ова е добра вест за целиот свет

Порака од Ким Џонг-ун: Северна Кореја ќе ги запре нуклеарните тестирања и тестирањата на интерконтинентални балистички ракети. Исто така ќе...

Вести2 дена

Пресврт во политиката на Ким Џонг-ун: Северна Кореја ќе ги запре нуклеарните тестирања

Северна Кореја соопшти дека ги запира тестирањата на балистички ракети со долг дострел и планира да ги затвори полигоните за...

Економија2 дена

Тевдовски најави проект од 35 милиони долари за изградба на детски градинки

Нови проекти од областа на социјалата, инфраструктурата и поддршка на малите и средни претпријатија во фокус на Пролетните средбите на...

Досие