Контакт

Актуелно

Европа19 минути

Покрената истрага против Курц во врска со аферата „Ибица“

Покрената е истрага против австрискиот канцелар Себастијан Курц поради лажна изјава пред парламентарниот истражен комитет во врска со аферата „Ибица“....

Европа38 минути

Австријците подготвени да надоместат за одморот пропуштен минатата година

Половина Австријци минатата година поради пандемијата се откажале од одмор, но оваа година скоро сите сакаат да заминат на летување....

Свет1 час

Трамп: Додека јас бев во Белата куќа, владееше мир

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, зборуваше за конфликтот меѓу Израел и палестинскиот Хамас, велејќи дека на тоа подрачје владеел...

Свет2 часа

Итен состанок на Советот за безбедност на ООН поради ескалацијата на нападите меѓу Израел и Палестина

Советот за безбедност на Обединетите Нации денеска ќе одржи итен состанок посветен на ескалацијата на тензиите меѓу Израелците и Палестинците,...

Македонија3 часа

Денеска нестабилно со пороен дожд и грмежи

Претпладне времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне во северните делови ќе биде нестабилно со локален пороен...