Контакт

Актуелно

Европа10 часа

Кадиров: Полска може да биде следна

Лидерот на руската јужна провинција Чеченија, Рамзан Кадиров, кој е поддржан од Кремљ, објави видео во кое предупредува дека Полска...

Македонија13 часа

Патријархот Кирил за Српската и Македонската црква: Долгата поделеност конечно е исцелена

Патријархот московски и на цела Русија Кирил денеска го поздрави повторното обединување на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА)...

Македонија14 часа

Ковачевски: Манастирот Св. Јован Бигорски е живо сведоштво за автентичниот македонски идентитет

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска го посети манастирот Св. Јован Бигорски, каде што беше пречекан...

Европа14 часа

Шолц: Путин сака нас да нè обвини за кризата со гладот

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека сака да му ја припише на Западот одговорност...

Свет15 часа

СЗО: Потврдени речиси 200 случаи во 20 земји на мајмунска сипаница

Светската здравствена организација соопшти дека речиси 200 случаи на мајмунска сипаница се пријавени во повеќе од 20 држави. Тие изјавија...