Контакт

Регион

Собрани 1,8 милијарди евра за Србија и БиХ на донаторска вечер во Брисел

Објавено пред

За отстранување на последиците од поплавите што ги погодија Србија и Босна и Херцеговина во мај, на донаторска вечер во Брисел што се одржа во среда вечер беа собрани околу 1,8 милијарди евра. Од нив 995 милиони се за Србија, а 809 милиони евра за БиХ.

На донаторската вечер учествуваа претставници на 23 меѓународни организации и 60 земји.

 

Како што објави Б92, речиси 900 милиони евра од собраните средства за Србија се заеми, а од ЕУ ќе добие 80 милиони евра бесповратни средства.

 

„Цифрата од 1,8 милијарди евра помош што денеска е спомената на донаторската конференција е импозантна, но треба да се земе со резерва“, вели министерката за евроинтеграции на Србија, Јадранка Јоксимовиќ, нагласувајќи дека само мал дел од сумата претставуваат свежи пари.

 

„Мора да ги разделиме директните донации од кредитите и да ги видиме условите под кои ќе ги добиеме тие кредити“, рекла таа.

 

 

Како што објави Б92 најголем донатор од државите е Русија со 30.5 милиони евра. Потоа следуваат Швајцарија и САД со донирани 11,8 милиони евра, односно 16,6 милиони евра.

 

Македонија донираше по 100.000 евра за БиХ, Србија и Хрватска и над 100 илјади евра за одредени организации.

 

Од меѓународните организации најголем донатор е Европската банка за обнова и развој која и стави на располагање на Србија над 300 милиони евра за обнова на јавниот сектор, а на БиХ 58 милиони, додека на двете земји им е одобрено по уште 100 милиони ера за потребите на малите и средните општини за отстранување на последиците од поплавите.крај/мф/сд

 

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Уапсен странски државјанин кој учествувал во протестите во Белград

Објавено пред

Украинецот Р. Л. (21), израелски државјанин, е уапсен синоќа на булеварот Крал Александар, за време на немирите во Белград, во кои беа повредени 10 полицајци.

Тој, како што пренесуваат српските медиуми, на територијата на Србија влегол на 3 јули и престојувал во хостел во главниот град.

Тој се сомничи дека учествувал во насилните нереди во Белград. Се претпоставува дека се работи за безбедносно опасна личност, кој учествувал и во демонстрациите во Украина. Со него приведено е уште едно лице кој немал документи со него.

Српскиот претседател Александар Вучиќ на вчерашната прес конференција рече дека во организаицја на насилствата во Белград биле вмешани странски служби во главниот град на Србија и оцени дека нивната цел е нанесување штета на угледот на Србија и вршење притисок на Белград пред разговорите во Париз за Косово и Метохија.

„ Собирот беше добро организиран, а потфрли делот на безбедносните служби, зошто дури подоцна е воочено дека има и влијание на странски услуги во организацијата. Полицијата во согласност со законите ја врати контролата, бидејќи пристојните луѓе сами се повлекоа“ изјави Вучиќ.

Тој смета дека тоа е порака до оние од надвор, кои, како што истакна, „мислат дека не знаеме со колку прсти се вплеткани во она што се случуваше синоќа“.

Прикажи повеќе...

Регион

Куп патики на белградските улици по полициската акција против демонстрантите

Објавено пред

Во центарот на Белград, но и во други српски градови вчера се одржаа масовни протести против владеењето на претседателот Александар Вучиќ, кои започнаа еден ден претходно како незадоволство од најавеното враќање на вонредната состојба и полицискиот час поради коронавирусот, откако во земјата се одржаа избори.

И вчерашните протести, како и тие ден претходно, ексалираа со насилство кое најпрво избувна пред собраниската зграда.

Вооружените полициски сили околу 22 часот растераа голем број демонстранти кои гаѓаа со пиротехника и камења. Следеше стампедо, а детонации одекнуваа цело време.

За време на чистењето на булеварот „Краљ Александар“, каде демонстрантите се собраа по расчистувањето на немирите пред Собранието, полицијата постојано со палки удираше по луѓето во толпата, а после тоа стотици патики останаа на улиците.

Еден демонстрант рече дека бил претепан од повеќе од десет припадници на српската полиција.

Прикажи повеќе...

Регион

Брнабиќ: Ова се најнасилни протести досега

Објавено пред

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, рече дека протестите од изминатите два дена во Белград се најнасилните протести досега, но кажа дека нема да дојде до насилен преврат и анархија.

Брнабиќ порача дека ќе се сочува демократскиот поредок и стабилноста во земјата. Оцени дека насилните протести без сомнеж нанеле голема штета на претстојните разговори за Косово.

Според Брнабиќ, единствена цел на протестите е да се ослабне Србија и нејзината позиција пред разговорите за Косово. Укажа дека оваа атмосфера е направена со поддршка на различни медиуми, политичари, но и странски фактор.

Таа повтори дека протестот нема врска со коронавирусот, затоа што мерките сè уште не се воведени.

Оцени дека зад насилството стои најлош вид на десница и ги отфрли критиките од Европа за наводна прекумерна сила од страна на полицијата.

„Полицијата се обиде да ги зачува мирот и стабилноста и реагираше дури кога дојде до упад во собранието“, рече Брнабиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион50 минути

Брнабиќ: Ова се најнасилни протести досега

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, рече дека протестите од изминатите два дена во Белград се најнасилните протести досега, но кажа...

Македонија1 час

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ може да влезат во земјава само со негативен тест

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ од денеска може да влезат во земјава само со негативен тест за...

Регион2 часа

Повредени 19 полицајци и 17 демонстранти на протестот во Белград

За време на синоќешните протести и немири пред Собранието на Србија во Белград  повредени се 19 полицајци и 17 демонстранти....

Македонија2 часа

(Аудио) Објавен разговорот меѓу Заев и лажната Грета Тунберг

Руските пранкери Владимир Кузнетсков и Алексеј Столиров го објавија разговорот со поранешниот премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара со...

Регион12 часа

Вулин: Ова е обид за државен удар, се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион13 часа

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион14 часа

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет16 часа

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Регион18 часа

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија19 часа

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија19 часа

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија22 часа

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Регион22 часа

Белград по синоќешниот хаос – запалени автомобили, смет, скршени стакла

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, објави на „Фејсбук“ фотографии од хаосот што остана на улиците на Белград по синоќешните немири....

Регион23 часа

(Видео) Демонстрант во Белград: Тато, ова е за тебе затоа што почина бидејќи немаше респиратор

Новинарка на телевизијата „Н1“ пред српскиот парламент ја сними шокантната исповед на Петар Ѓуриќ, син на познатиот уметник Љубиша Ѓуриќ,...

Регион23 часа

(Видео) Полицијата со палка тепа момчиња што мирно седат на клупа во Белград

Полицијата во Белград, по неколкучасовни масовни протести, почна да ги тепа луѓето, дури и оние што седат мирно. Како што...

Македонија24 часа

ИЈЗ: Намалување на бројот на новозаболени и починати, зголемување на бројот на оздравени

Неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 29 јуни до 5 јули 2020 година бележи намалување на...

Свет1 ден

Мистериозен синдром поврзан со коронавирусот предизвикува оштетување на мозокот кај децата

Коронавирусот може да предизвика големи невролошки проблеми кај некои деца, откриле научниците. Иако на младите им е полесно да се...

Свет1 ден

(Видео) Автобус полн со матуранти во Кина падна од мост во езеро, најмалку 21 загинат и 15 повредени

Најмалку 21 човек загина, а 15 се повредени кога автобус излета од патот и падна во езеро во Кина. Автобусот...

Свет1 ден

Во САД над 3 милиони заразени со Ковид-19

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина три милиони, сè повеќе сојузни држави бележат рекорден број нови случаи, а...

Македонија1 ден

Задолжителен тест за граѓаните на Србија, Косово, БиХ и на Црна Гора при влез во земјата, препорача Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести утрово одржа состанок, на кој донесе одлука да достави предлог до Владата од утре при влез...

Досие