Контакт

Регион

Убиецот на рускиот амбасадор осум пати го обезбедувал Ердоган

Објавено пред

Младиот турски полицаец кој го уби рускиот амбасадор во Анката Андреј Карлов во понеделниот вечерта, осум пати бил ангажиран во обезбедувањето на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган од јули, пишуваат во средата медиумите, ден пред погребот на амбасадорот и комеморацијата на којашто ќе присуствува и рускиот претседател Владимир Путин.

Дваесет и двегодишниот полицаец Мевлут Мерт Алтинташ пред камерите во понеделникот вечерта на отворање на изложба на фотографии во музеј во турската престолнина Анкара, го уби рускиот амбасадор Андреј Карлов извикувајќи исламистички пароли и одмазда за падот на сирискиот град Алепо во рацете на тамошните владини сили кои се сојузници на Русија. Потоа откако безуспешно беше убедуван да се предаде, Алтитнатш беше убиени од колегите полицајци.

Дневниот весник Hurriyet во средата пишува дека полицаецот Алтинташ, кој служел во Анкара во интервентните полициски сили последните две ипол години, бил припадник на безбедносна единица која го следела турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во осум наврати по неуспешниот обид за воен удар од ноќта на 15-ти јули годинава.

„Беше припадник на групата која се грижеше за безбедноста на претседателот, веднаш зад телохранителите“, пишува Андулкадир Селви, кого го сметаат за новинар близок на високите кругови на турските власти.

И покрај тоа што откако убиецот истрела неколку куршуми во амбасадорот извика „Алаху акбар“ (Господ е голем), и оти тоа е одмазда за Алепо, шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу му кажал на американскиот колега Џон Кери дека Анкара и Москва знаат дека зад атентатот стои мрежата на имамот Фетулах Ѓулен, кого САД одбиваат да ѝ го предадат на Турција која го обвинува за неуспешниот јулски пуч. Ѓулен, кој негира дека е вмешан во обидот за државен удар, исто така, во вторникот изрази жалење за убиството на рускиот амбасадор.

Турција и Русија формираа заедничка комисија за истрага на убиството на дипломатот, убиен со неколку куршуми од зад грб. Рускиот дел од тимот го сочинуваат 18 иследници, разузнавачи и полицајци, кои во вторникот утрото пристигнаа во Анкара за да учествуваат во истрагата.,

Во средата е објавено и дека рускиот претседател Владимир Путин ја одложува традиционалната голема прес-конференција и оти во четвртокот ќе присуствува на комеморацијата во чест на амбасадорот Карлов. Исто така, ќе биде одржан и верски обред во црквата „Христот Спасителот“ во Москва.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, потврди дека Путин одлучил да ја одложи прес-конференцијата и да ја презакаже за во петок, за да може да учествува на комеморацијата.

Од Кремљ во средата, исто така, соопштија дека е прерано да се заклучи кој стои зад убиството на рускиот амбасадор во Турција, откако Анкара директно го обвини имамот Фетулах Ѓулен. Истовремено долниот дом на рускиот парламент повика на јакнење на безбедносните мерки за руските дипломати во странство по убиството на амбасадорот./крај/мф/сн

Регион

Хрватска ќе им донира вакцини од „Астразенека“ на земјите од регионот

Објавено пред

Хрватска ќе донира 50.000 дози вакцини за земјите во регионот, и тоа 30.000 за Босна и Херцеговина и по десет илјади за Црна Гора и Косово, одлучи Владата.

Иако во одлуката не е наведено кои вакцини треба да се донираат, „Јутарњи лист“ од извор во Хрватскиот завод за јавно здравје дознава дека станува збор за вакцината на „Астразенека“, од која во моментов има најмногу во магацините на ХЗЈЗ.

Според последните податоци на Европскиот центар за превенција и контрола на болести, Хрватска во моментов има скоро 450.000 неискористени дози, а нешто повеќе од 200.000 се вакцини на „Астразенека“.

Досега во Хрватска пристигнаа вкупно 1,37 милиони дози вакцини од сите производители, од кои повеќе од половина (726.570) се од „Фајзер“.

Прикажи повеќе...

Регион

Прајс: Државите од Балканот ќе се противат на промена на границите

Објавено пред

Демократскиот конгресмен од Северна Каролина Дејвид Прајс смета дека балканските држави ќе се спротивстават на ситуацијата во која границите може повторно да станат неизвесни.

„ Не сум сигурен кој би можел да биде извор на такво нешто. Свесен сум дека се дистрибуира дипломатски. Мислам дека државите, како што ги познаваме, ќе се спротивстават на тоа и ние ќе ги поддржиме“, рече тој на прашањето за неофицијалните документи од непознат и нејасен извор, кои сугерираат можности за промена на границите меѓу земјите од Западен Балкан.

Прајс, еден од конгресмените со долгогодишно искуство во надворешната политика, кој го претставува 4-от округ во Северна Каролина во Претставничкиот дом од 1987 година, рече дека сето тоа „предизвикува спомени од минатите непријателства и се заканува да се подигнат тензиите на Балканот “, како што тој го нарече„ политички распарчена област со мноштво тековни несогласувања“.

„ Сепак, земји како Северна Македонија и Косово и други поминаа долг пат во развојот на демократијата и нивните сопствени односи. Ние сакаме да веруваме дека сме биле дел од тоа на парламентарно ниво, особено со Северна Македонија и Косово. Не можам да замислам дека овие земји би можеле да се вратат во ситуација кога границите се повторно несигурни “, рече Прајс.

Во последниот месец, во меѓународната јавност се појавија два таканаречени „нон-документи“, во кои се разговараше за прашања што предизвикаа страсти меѓу земјите од Западен Балкан.

„Нон-пејпер“ е неофицијален, непотпишан и неодобрен документ во кое било официјално тело.

Првиот „нон-пејпер“ стана тема откако медиумите во Словенија, Хрватска и Босна и Херцеговина шпекулираа за постоење на наводен документ кој содржи предлог за повлекување нови граници во поранешна Југославија.

Босанските медиуми тврдат дека словенечкиот премиер Јанез Јанша го испратил до претседателот на Европскиот совет, Чарлс Мишел, а словенечкиот портал „Нецензуриран“ дури ја објави содржината на неофицијален документ, од непотврдена автентичност, во кој, наводно, се презентирани идеи за поделба на БиХ, анексијата на Република Српска до Србиј и обединување на Косово со Албанија.

Јанша во неколку наврати јавно тврдеше дека тој ниту го составил, ниту го испратил документот, додека од друга страна, кабинетот на Чарлс Мишел не можеше да го потврди или негира неговото доаѓање.

Прикажи повеќе...

Регион

Земан: Признавањето на Косово е грешка

Објавено пред

Претседателот на Чешка, Милош Земан, вели дека и понатаму останува на ставот дека признавањето на независно Косово е грешка.

Тој вели дека ова го кажал и за време на посетата на Белград во септември 2019 година.

„По многу години во политиката, јас сум познат како личност која е доследна на своите ставови. Сè уште верувам дека признавањето на независно Косово е грешка и го споменав тоа за време на мојата посета на Белград во септември 2019 година. За ова прашање разговарав и со највисоките официјални лица во мојата земја, но тие не се согласија со мене и бидејќи живееме во време на демократија, морам да го почитувам мислењето на мнозинството“, рече Земан, пренесува „Б92“.

Земан пред две години беше во Белград, а оваа година е домаќин на српскиот претседател Александар Вучиќ во Прага.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

Вархеји: Албанија би можела да ги започне разговорите за членство во ЕУ без Северна Македонија

Доколку продолжи бугарската блокада на Македонија, Брисел би можел да ги раздвои разговорите со Скопје и Тирана за членство во...

Регион11 минута

Хрватска ќе им донира вакцини од „Астразенека“ на земјите од регионот

Хрватска ќе донира 50.000 дози вакцини за земјите во регионот, и тоа 30.000 за Босна и Херцеговина и по десет...

Свет22 минути

Повторно пукање во училиште во САД: Ученичка пукаше во наставничката и соучениците

Повторно пукање во училиште во САД. Ученичка од шесто одделение извадила пиштол од ранецот и пукала во соучениците и наставничката....

Македонија17 часа

Во Македонија 324 нови случаи на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 324 нови случаи на коронавирус, а пријавени се 1.178 оздравени и 26...

Македонија19 часа

Антикорупциска утврдила дека парите платени на приватна фирма за кинески вакцини се вратени

Документот кој го објави ВМРО-ДПМНЕ за исплата на пари од Министерството за здравство, со цел набавка на кинески вакцини, го...

Македонија20 часа

Заев: Само со нови докази повторно отворање на случајот за крвавиот упад во Собранието

Отворање на случајот одново само доколку има нови докази и моменти. Ова е ставот на премиерот Зоран Заев за барањето...

Европа20 часа

Фон дер Лајен: Сите земји да дозволат извоз на вакцини

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска изјави дека ЕУ е подготвена да го разгледа секој предлог што...

Македонија20 часа

(Видео) Премиерот Заев се вакцинираше со кинеската вакцина на „Синофарм“

Премиерот Зоран Заев се вакцинираше против коронавирус денеска на пунктот во спортската сала „Борис Трајковски“. Тој се вакцинираше со првата...

Македонија22 часа

Вчера се вакцинирале 9.123 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата и дека интересот за вакцинација секојдневно...

Регион23 часа

(Видео) Редици во трговски центар во Србија, покрај вакцинирање даваат пари и ваучери

Денеска во 9 часот наутро е отворен пункт за вакцинација во Трговскиот центар Ушче во Белград. Секој што сака да...

Свет23 часа

Болсонаро: Коронавирусот е направен за да се води биолошка војна

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека новиот коронавирус е можеби направен во лабораторија со цел да се води биолошка војна....

Свет24 часа

Најново истражување: „Фајзер“ штити повеќе од 95 проценти од коронавирус

Најголемата студија за ефикасноста на „Фајзер/Бионтек“ против коронавирусот кај општата популација покажа дека вакцината обезбедува повеќе од 95 проценти заштита...

Свет1 ден

Трета доза од вакцината на „Модерна“ штити од бразилскиот и јужноафриканскиот вид

Податоците од студија на 40 лица покажуваат дека дополнителната доза го зајакнува имунитетот против бразилскиoт и јужноафриканскиот вид на коронавирус....

Свет1 ден

ОН: Во светот недостигаат 900.000 акушерки

Светот во моментов се соочува со недостиг од 900.000 бабици и тоа е третина од потребните акушерки, се наведува во...

Македонија2 дена

Владата ги поддржува активностите на Општина Охрид за отстранување на бесправните градби

Владата ги поддржува активностите за отстранување на бесправните градби на охридското крајбрежје, кои ги изведува Општина Охрид, со што ги...

Македонија2 дена

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот...

Македонија2 дена

323 нови случаи на Ковид-19, починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени...

Македонија2 дена

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија2 дена

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија2 дена

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Досие