Контакт

Регион

Вилкерсон: CIA вмешана во обидот за пуч во Турција

Објавено пред

Директорот на американската Централна разузнавачка агенција CIA, Џон Бренан, без сомнение одиграл улога во обидот за воен пуч во Турција, изјави за агенцијата Sputnik Лоренс Вилкерсон, шеф на кабинетот на поранешниот државен секретар на САД Колин Пауел.

Според неговите зборови, без сомнение Бренан и другите знаеле што се случи во Турција и совршено е јасно дека САД имале нешто со тоа.„Или преку внатрешните канали сме советувале на воздржаност од тоа што се случува одвреме навреме или, напротив, силно сме придонеле за тоа, или нешто меѓу“, рече Вилкерсон.Тој додаде дека САД подолго го користат пучот како стандарден политички и воен механизам за смена на проблематичните влади на оние земји што се однесуваат непријателски кон американските интереси и изнесе податок дека за време на мандатот на Роналд Реган под раководство на CIA и неговиот директор Бил Kејси биле изведени 58 тајни операции.„Затоа на момент размислете. За она што сега се случува вашите деца и внуци ќе читаат по 25 години, како што сега читаат за соборувањето на премиерот на Иран Мохамед Мосадик во 1953 година. Зарем во некој момент не ви се чини дека тоа може да се направи во Каракас и Киев или во Анкара, Дамаск и Багдад“, запраша Вилкерсон. /крај/мф/ст

Извор: Макфакс

Регион

Во Србија сè поголем број деца заразени со Ковид-19, на респиратор приклучени и бебиња

Објавено пред

Уште 64 лица починаа од инфекција со коронавирус во Србија вчера. Истиот ден шест деца биле приклучени на респиратор и се борат за живот. Меѓу нив има и три бебиња, информираат здравствените работници во таа земја.

Медиумите анализираат дека има сè повеќе деца кои стојат во редици пред амбулантите за ковид. Некои од нив, според тамошните информации, завршуваат на респиратор. Не се поштедени ниту бебињата. Според здравствените работници во една болница има две бебиња, заразени на петтиот или десеттиот ден од животот, и дишат со помош на респиратор.

„Секогаш кога ќе нè прашаат каква е состојбата со овие пациенти, ние велиме дека се витално загрозени бидејќи се на механичка вентилација и нивните бели дробови се навистина оштетени“, вели Снежана Рсовац, шеф на интензивна нега на Универзитетска клиника во Белград.

Во Институтот за мајка и дете шестмесечно бебе и уште три деца на возраст од 7, 16 и 17 години се на респиратор.

„Повремено гледаме подобрување, а потоа состојбата се влошува. Се надеваме дека, како што велат луѓето, телото само ќе се бори со оваа болест, се разбира, со помош на лекови и сите процедури што ги преземаме. Сепак, постојано е еден чекор напред, еден чекор назад. Засега ситуацијата е сè уште критична и доста сме загрижени за овие четири деца“, вели заменик-директорот на Институтот за мајки и дете, професор Владислав Вукомановиќ.

Загрижувачки се и бројките на заразени деца. Според последните информации, во Ниш само вчера имаше седумдесет.

„Тие се прилично очигледни од почетокот на учебната година. Овие проценти се приближно 20 до 25 проценти од училишните деца, студенти. Тоа го немавме во претходните бранови“, вели заменик-директорот на Клиничкиот центар во Ниш, Радмило Јанковиќ.

Дали полните клиники за ковид ќе ги испразнат училишните клупи? Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, чека експертски препораки.

„Значи, ќе се донесе најдобрата можна одлука, најдобрата можна, најбезбедната за децата и најдобрата одлука за нивните семејства. Она што ми е исклучително важно и што мислам дека не треба да се менува е децата од прво до четврто основно училиште да продолжат да одат на училиште“, рече Брнабиќ.

Прикажи повеќе...

Европа

Рекорден број новозаразени од коронавирус во Бугарија

Објавено пред

Во Бугарија во последните 24 часа се регистрирани 6.813 нови случаи на коронавирус, што е највисока дневна бројка од почетокот на пандемијата откога вчера беше регистриран рекорден број нови инфекции и смртни случаи.

Од последното намалување во таа земја, како последица на инфекцијата починале 124 лица, што е намалување во однос на претходниот ден кога беа пријавени 243 смртни случаи.

Според тамошните медиуми, во болниците има 7.300 пациенти, а од 700 места на интензивна нега во земјата, 608 се зафатени.

Поради зголемувањето на хоспитализациите, и Бугарија се соочува со недостиг на медицински персонал.

Соочена со растечките инфекции и најбавната вакцинација меѓу земјите на ЕУ, Бугарија, со население од седум милиони и 23.440 смртни случаи од Ковид-19 од почетокот на пандемијата, воведе задолжителни здравствени пропусници за повеќето затворени јавни простори.

Новите ограничувања предизвикаа протести, при што некои политички партии ја обвинуваат преодната влада дека не успеала да управува со пандемијата пред парламентарните избори на 14 ноември.

Бројот на вакцинирани, од кои само 24 отсто кај возрасната популација во споредба со просекот на ЕУ од 74 отсто, е зголемен од минатиот четврток кога властите го ограничија пристапот до ресторани, кина и спортски сали, меѓу другото, за оние што биле имунизирани, анализираат медиумите.

Прикажи повеќе...

Регион

САД размислуваат за укинување на визите за Бугарија

Објавено пред

Бугарија е една од земјите за кои американскиот министер за внатрешна  безбедност, Алехандро Мајоркас, изјави дека САД размислуваат да ги додадат во програмата за укинување, што ќе им овозможи на бугарските граѓани да останат во САД до 90 дена без виза.

„Имаме четири кандидати: Израел, Кипар, Бугарија и Романија“, рече Мајоркас вчера на настан поврзан со туристичката индустрија и додаде дека САД се многу фокусирани на програмата.

Роберт Дау, шеф на Американската асоцијација за патувања, рече дека неодамнешното додавање на Хрватска во програмата за укинување на визите е стимул од сто милиони долари за американската економија. Хрватските граѓани од сабота може да патуваат во САД без виза.

„Секогаш кога ќе додадете една од тие земји, патувањето експлодира“, рече Дау.

Во моментот 40 земји се во програмата за ослободување од визи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Борисов: Гарантирам дека нема да преговараме со Северна Македонија додека бугарското малцинство не биде во Уставот

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов истакна дека нема да има преговори со Северна Македонија додека бугарското малцинство не биде внесено...

Македонија2 часа

Арсовска: Срамно е што моето семејство станува цел на црната кампања

Ниската црна кампања на Заев и Шилегов го допре дното инволвирајќи го моето најтесно семејство, реагира независната кандидатка за градоначалничка...

Македонија2 часа

(Видео) Петровска: И сопругот на Данела Арсовска има бугарска лична карта

СДСМ објави дека и сопругот на кандидатката за градоначалничка на Скопје поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, има бугарска лична карта....

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ има мнозинство во Советот на Град Скопје, рече Митева

Парламентарната опозиција во македонското собрание согласно бројот на освоени гласови на претстојните локални избори има апсолутно мнозинство во Советот на...

Македонија2 часа

Судење за „Плацови на Водно“ – сведок кажуваше како се купувале плацовите и становите на Груевски

Александар Ивановски-Теранова, во својство на сведок во случајот „Плацови на Водно”, посочуваше како биле купувани плацовите, но и становите на...

Забава4 часа

Пиштолот на Алек Болдвин испукал оловен проектил, вели шерифот

Револверот „колт“ со калибар 45, користен на сетот на филмот „’Рѓа“, не бил темелно проверен пред да му го дадат...

Македонија4 часа

Лични карти ќе можат да се подигнат и во сабота и недела

Во пресрет на одржување на вториот круг од локалните избори, што ќе се одржи в недела, на 31 октомври 2021...

Свет5 часа

Рекордни 48 милиони внатрешно раселени лица во светот

Бројот на внатрешно раселените лица поради конфликтот ширум светот достигна 48 милиони на крајот на 2020 година, што е највисока...

Регион6 часа

Во Србија сè поголем број деца заразени со Ковид-19, на респиратор приклучени и бебиња

Уште 64 лица починаа од инфекција со коронавирус во Србија вчера. Истиот ден шест деца биле приклучени на респиратор и...

Европа6 часа

(Видео) Ураганот продолжува да ја уништува Сицилија, драматични сцени од поплави

Југот на Италија се подготвува за уште два дена разорни дождови и поплави, додека реткиот медитерански ураган наречен Медикен го...

Свет17 часа

(Видео) Тројца ракувале со пиштолот со кој пукаше Болдвин – пронајден смртоносниот куршум

Полицијата тврди дека поседува куршум испукан од пиштолот што го користел актерот Алек Болдвин кога случајно ја застрела и уби...

Македонија22 часа

Регистрирани нови 444 случаи на Ковид-19, починале осум луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.210 тестирања,...

Свет1 ден

Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот

На сите шпански државјани што беа казнети поради прекршување на мерките за време на минатогодишното тримесечно заклучување ќе им бидат...

Македонија1 ден

(Видео) Петровска: Данела Арсовска има и бугарска лична карта

Данела Арсовска, освен бугарско државјанство, има и бугарска лична карта, издадена во 2017 година, тврди пратеничката од СДСМ, Славјанка Петровска....

Македонија1 ден

(Видео) „Името го добив по дедо ми Дане“ – Арсовска тврди дека не го менувала своето име и нема бугарско државјанство

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негира обвинувањата дека поседува...

Македонија1 ден

Италија забрани туристички патувања за нашите државјани, Данска ги олесни ковид-правилата за влез

Со најновата одлука на италијанските власти Република Северна Македонија се преместува од листата Д во листата Е, со што не...

Свет1 ден

Два процента од богатството на Илон Маск ќе го реши гладот ​​во светот

Мала група исклучително богати поединци може да помогнат во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од нивното...

Регион1 ден

САД размислуваат за укинување на визите за Бугарија

Бугарија е една од земјите за кои американскиот министер за внатрешна  безбедност, Алехандро Мајоркас, изјави дека САД размислуваат да ги...

Македонија1 ден

Бројот на заразени од коронавирус од почетокот на пандeмијата во Македонија надмина 200.000 лица

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата веќе изнесува 200.412 по вчерашните потврдени нови 511...

Македонија1 ден

Заев: Куманово повторно ќе држи лекции, сочувајте го социјалдемократскиот дух на Куманово

„Куманово и на овие избори ќе одржи лекција по социјалдемократија по прогресивност и, секако, по обединување и ќе даде пример...

Досие