Контакт

Свет

Сириската армија зазема ново важно упориште на бунтовниците во источно Алепо

Објавено пред

Сириските војници со поддршка на сојузничките провладини локални милиции целосно под своја контролата го заземале квартот Масакин-Ханано, едно од најголемите и стратешки најважни упоришта на бунтовничките исламистички групации во источниот дел на вториот по големина град во земјата Алепо, пренесува во саботата либанската арапска телевизија.

dobivaj vesti na viber

Единиците на сириската војска на владата на претседателот Башар ал-Асад неколку дена под жесток оган ја држеа населбата Масакин-Ханано, кој фактичко го отвора преминот од северниот дел подлабоко кон источните квартови на Алепо. Владините сили во овој сектор главно се борат со вооружената коалиција Џаеш ал-Фатах, во која е и Џебхат ал-Фатах ал-Шам, поранешната Џебхат ан-Нисра сириското крило на Ал Каеда.

Уште во понеделникот сириските владини сили ги пробија првите борбени пробија позиции на бунтовниците во Масакин, но дури во сабота успеале да го да го скршат отпорот и потполно да ја преземат контролата врз квартот.

Во меѓувреме, дел од војниците се оставени да вршат чистење на квартот, а дел веќе се упатени во операцијата за заземање на квартот Хајдари, кој уште е под контрола на бунтовниците, пренесе државната новинска агенција SANA. Во извештајот се наведува дека војската настојува да го подели териториите кои се контролирани од бунтовничките групи на три зони, потоа да ги опколи и да ги принуди да го положат оружјето. Нападот се поддржан со силен артилериски оган, се додава.

Во вторникот сириската команда ги повика бунтовниците кои уште се утврдени во некои од источните квартови на северниот град Алепо „да го искористат најновиот указ за општа амнестија, и да го положат оружјето, враќајќи се на секојдневниот живот“. Војската, исто така, бараше радикалните исламистички групи да го прекинат крвопролевањето бомбардирајќи станбени населби и да не го користат населението како човечки штит.

Последните неколку месеци ситуацијата во Алепо е крајно влошена по пропаѓањето на американско-рускиот договор за примирје, откако сириската армија најави операции за целосно враќање на контролата на стратешки важниот град кој од 2014 година е поделен на квартови кои ги држат владините сили и квартови на истокот под контрола на вооружените опозициски сили кои се во коалиција со радикалните исламисти. /крај/мф/сн

Европа

Киев бесен од изјавата на Зоран Милановиќ дека „Крим никогаш повеќе нема да биде дел од Украина“

Објавено пред

Украинското Министерство за надворешни работи во вторникот го критикуваше хрватскиот претседател Зоран Милановиќ за неогвата изјава дека Крим никогаш нема да се врати под украинска контрола, опишувајќи го неговиот коментар како „неприфатлив“.

dobivaj vesti na viber

Во изјавата на Милановиќ во понеделникот, за воената помош која Загреб треба да му ја даде на Киев, Милановиќ рече дека е „јасно дека Крим никогаш повеќе нема да биде дел од Украина“.

„Ги сметаме за неприфатливи изјавите на претседателот на Хрватска, кои всушност фрлаат сомнеж на територијалниот интегритет на Украина“, напиша на Фејсбук портпаролот на украинското Министерство за надворешни работи, Олег Николенко.

Во понеделникот, Милановиќ рече дека е „лудо“ да се мисли дека Русија може да биде поразена во конвенционална војна и ги критикуваше западните земји за снабдување на Украина со тешки тенкови и друго оружје.

Милановиќ им рече на новинарите во хрватскиот главен град Загреб дека воената помош што западните земји му ја даваат на Киев е залудна и само ќе го продолжи конфликтот.

– Јас сум против испраќање на какво било смртоносно оружје таму, тоа ја продолжува војната – рече Милановиќ за напорите на Западот да и помогне на Украина да стави крај на илегалната и неиспровоцирана инвазија на Путин.

– Која е целта? Распад на Русија, промена на власта? Се зборува и за распад на Русија. „Тоа е лудо“, рече тој.

Милановиќ исто така изјави дека Крим – полуостровот што Русија го анектираше од Украина во 2014 година – никогаш нема да му биде вратен на Киев.

Она што Западот го прави во однос на Украина е „длабоко неморално бидејќи нема решение за војната“, им рече Милановиќ на новинарите за време на посетата на касарната во источниот град Петриња,пренесе Блиц.рс.

Прикажи повеќе...

Европа

Трамп тужи новинар за неовластено користење на аудио снимка

Објавено пред

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска покрена тужба против новинарот Боб Вудворд и го обвини дека незаконски користел аудио снимки од нивните разговори во објавеното аудио издание на неговата книга, со што ги прекршил интересите и авторските права на Трамп.
Трамп го обвинува новинарот Вудворд за систематско узурпирање, манипулирање и искористување на звучната снимка со објавување на „Трамп лентите“, аудио компилација од нивните разговори од 2022 година, според „Политико“.

dobivaj vesti na viber

Во тужбата поднесена во Окружниот суд на САД во Пенсакола, Флорида, Трамп бара отштета и признавање дека неговите интереси за авторски права се компромитирани.

Тужбата беше поднесена и против издавачката куќа „Simon & Schuster и Paramount Corporation“, матичната компанија на издавачот „Simon & Schuster“.

Во заедничкото соопштение што го објавија новинарот Боб Вудворд и издавачката куќа „Simon & Schuster“, се наведува дека тужбата на Трамп е „неоснована“, со оглед на тоа што интервјуата се снимени со негова согласност.

Централниот аргумент во тужбата на Трамп е тврдењето дека поранешниот американски претседател никогаш не се согласил неговиот глас да се користи во аудио изданието на книгата на Вудворд, туку се согласил да се снима, нагласувајќи во повеќе наврати дека таквите аудио снимки служеле исклучиво како материјал за печатено издание на книгата.

Прикажи повеќе...

Свет

Аналитичари: Трамп се доближува до Бајден

Објавено пред

Популарноста на американскиот претседател Џо Бајден е во благ пад откако информациите за тајните документи пронајдени во неговите канцеларии станаа јавни, а неговиот претходник Доналд Трамп малку ја зголемува предноста пред потенцијалниот републикански предизвикувач.

dobivaj vesti na viber

Иако Бајден долго време го поддржуваат помалку од половина од американските граѓани, пред две недели актуелниот претседател го постигна својот најдобар резултат од 2021 година – анкетите му дадоа поддршка од околу 48 проценти.

Тоа го укинаа резултатите од конгресните избори и кавгата на републиканците за идеалниот противник на Бајден на следните претседателски избори. Поранешниот претседател Трамп е во центарот на вниманието на медиумите поради истрагата што е покрената против него, вклучувајќи го и откривањето на стотици доверливи документи во неговото одморалиште Мар-а-Лаго на Флорида, кои ги зел со себе по напуштањето на Белата куќа.

Фокусирањето на Трамп помогна дел од американската јавност да се сети зошто воопшто гласаа за Бајден, но бидејќи во медиумите се појавија информации дека кај Бајден се пронајдени тајни документи од времето кога тој беше потпретседател на Барак Обама, Трамп падна во позадина, а многу неопределени гласачи го доведуваа во прашање интегритетот на Бајден.

Аналитичарите посочуваат дека двата случаи не се споредливи ниту по обемот на документите, ниту по начинот на кој се решени. Додека помошниците на Бајден веднаш го известиле Националниот архив за откривањето на документите, а потоа ги предале, Трамп и неговите адвокати прво одбиле да ги вратат документите за кои се знаело дека се во негова сопственост, а потоа тврделе дека ги вратиле сите. Претресот на ФБИ пронајде уште неколку кутии со доверливи документи во одморалиштето на Трамп.

Според најновата анкета на Си-ен-ен и ССРС, Бајден сега ужива поддршка од околу 46 отсто меѓу регистрираните гласачи, додека претходната анкета на Правниот факултет на Универзитетот Маркет покажа дека неговата поддршка се намали од 47 отсто на 44 отсто.

Си-ен-ен истакнува дека тоа не е голем пад, но сепак е значаен. Прашање е колку самото обелоденување на документите влијаело на тој пад – во исто време се зголеми и цената на горивото на американските пумпи, на што американските гласачи се исклучително чувствителни.

Трамп, од друга страна, почна да ја враќа предноста пред гувернерот на Флорида, Рон ДеСантис, кој многумина од десницата го поздравија како нова ѕвезда на Конзервативната партија по изборите.

Пред изборите, Трамп водеше со дури 30 поени пред ДеСантис кај републиканците, но откако резултатите на нивната партија сериозно пропаднаа, освен во Флорида на ДеСантис, водството на Трамп беше намалено на само десет поени.

Последните анкети покажуваат дека оваа предност повторно почнала да расте и сега изнесува околу дваесет процентни поени во корист на Трамп, што значи дека поранешниот претседател во моментов е најверојатниот победник на прелиминарните избори за републиканскиот претседателски кандидат.

Анкетата спроведена од колеџот Емерсон покажува дека 55 отсто од републиканските гласачи би го избрале Трамп, а околу 29 отсто би го избрале ДеСантис.

Доколку Бајден и Трамп повторно се судрат на претседателските избори, резултатот би бил многу понеизвесен – и двата би биле избрани од околу 40 отсто од гласачите во овој момент,пренесе Денес.рс.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија3 минути

Ковачевски: Иако сите очекуваа зголемување на цената на струјата, сметките за малите потрошувачи се намалија

Зголеменото производство на електрична енергија е основа наредниот период да имаме можно намалување на електричната енергија, истакна премиерот Димитар Ковачевски...

Европа41 минута

Медведев со цитат од руски поет: „На Полјаците им беше наметната лажна националност“

Поранешниот руски претседател и актуелен заменик-претседател на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, како дел од проектот „Збор на класиците“...

Македонија46 минути

Реакција од затворот „Скопје“: Филип Андов раководи со институција затвор, а не со логор

„Казнено-поправната установа „Скопје“ реагира на изнесените лаги и невистини, како и манипулации од страна на одредени политички партии во изминатиот...

Свет2 часа

(Видео) Уште еден кит заринка на источниот брег на САД

Од минатиот месец, 15 китови се насукаа на источниот брег на САД, а 7,6 метарски грбав кит се насука на...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Оставка од Филип Андов-Сокол и одговорност од Тупанчески

„Во рок од еден месец јавноста дозна за три бегства од затвор. Последниот случај на бегство е повторно од затворот...

Економија3 часа

ММФ: Намалени се изгледите за рецесија

  Меѓународниот монетарен фонд малку ги зголеми изгледите за глобален раст во 2023 година поради „изненадувачки отпорната“ побарувачка во Соединетите...

Свет3 часа

Бајден: САД нема да испраќаат авиони Ф16 во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека Вашингтон нема да испраќа борбени авиони Ф16 во Украина, пренесе Ројтерс. Минатата недела западните...

Македонија3 часа

Претседавачот со ОБСЕ, Османи, на работни средби во Брисел со Борел, Џоана и Лајчак

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Османи, престојува во Брисел, при што ќе има работни средби во ЕУ и НАТО со цел...

Македонија15 часа

Бугарскиот амбасадор им се враќа на дипломатските должности во земјава

Бугарскиот амбасадор Ангел Ангелов им се враќа на своите дипломатски должности во земјава, потврдуваат од македонското МНР. Ангелов денеска во...

Европа15 часа

Орбан: Политичкиот систем во Европа ќе пропадне

Унгарскиот премиер Виктор Орбан вели дека актуелниот политички систем во Европа ќе пропадне во текот на оваа деценија. Орбан, како...

Европа18 часа

Кина со порака до Вашингтон: Уште една посета може скапо да ве чини

Кина одговори на извештаите за планот на претседателот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти, да го посети Тајван оваа...

Топ19 часа

Британци преку компјутерска измама оштетиле фирма за над 425 илјади евра

Полицијата поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради...

Македонија22 часа

Арсовска сменета од претседателската функција во ЗЕЛС, на нејзино место назначен Орце Ѓорѓиевски

Скопската градоначалничка Данела Арсовска е разрешена од претседателската функција во Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС). Одлуката е донесена...

Македонија22 часа

(Видео) Зеќири не беше донесен на судење; Судијката: Повикана е брзата помош, а во зависност од проблемите, ќе биде однесен во болница

Полицијата не можела да го спроведе Мухамед Зеќири од куќен притвор бидејќи кога службениците дошле да го земат, тој ги...

Македонија23 часа

(Видео) Владата: ЕУ е стратешки приоритет, реформските процеси ќе се интензивираат

Европската Унија е стратешки приоритет на Владата. Владеењето на правото ќе остане во фокусот на институциите за брз напредок во...

Македонија23 часа

(Видео) Ковачевски: Отворени се нови можности за економијата и за членството во ЕУ, повикувам на обединување и паметни одлуки

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се обрати на годишната конференција „Година на нови можности“, што се...

Регион24 часа

Милановиќ: Ја провоцираат Русија од 2014 да почне војна, па ние и Србите не се мразевме толку

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска ја коментира ситуацијата во Украина нагласувајќи дека Русија со години била провоцирана. Тој рече дека...

Македонија24 часа

(Видео) Јаневска: Доцни исплатата на стипендиите, а на студентите не им се исплатени ни парите за студентски оброк

„Учениците и студентите останаа без поддршка од државата. Доцни исплатата на ученичките и студентските стипендии. Наместо државата да ги мотивира,...

Регион1 ден

„Демостат“: Србија во ЕУ до 2030 година ако го прифати европскиот план за косовското прашање

Јасната перспектива за членство на Србија во Европската Унија, инвестициите во енергетскиот сектор и ослободувањето од зависноста од Русија во...

Европа1 ден

Ги чувале децата во вински подрум во Австрија, соседите се посомневале, реагира полицијата

Шест британски деца се спасени во Австрија кога беа откриени дека живеат во напуштен вински подрум со своите родители. Полицијата...