Контакт

Свет

Советникот на Трамп во Москва навестува признавање на Крим за руска територија

Објавено пред

Советникот на изборниот штаб на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, Картер Пејџ, во интервјуто за агенцијата РИА во текот на неговиот престој во руската престолнина Москва, го опишува како „катастрофално“ нивото на „дезинформации“ на кои почивале одлуките на странските актери во врска со настаните во Украина и околу Крим.

Според Картер Пејџ, историјатот на случувањата последните години во Украина во целост и особено во врска со црноморскиот полуостров Крим се едни од најфлагрантните примери на ткн „лажни вести“ во последниот период.

„Уверен сум дека ќе има нови можности за надминување на овие заблуди и погрешниот курс кој е утврден во врска со Украина“, вели Пејџ за РИА Новости одговарајќи на прашањето дали според него новата американска администрација ќе ја реализира политиката на признавање на присоединувањето на Крим и каква улога ќе има украинското прашањево политиката на новиот американски претседател Доналд Трамп.

.Црноморскиот полуостров Крим, на кој живее мнозинско етнички руско население (58 отсто, покрај 16 отсто Украинци и 12 отсто кримски Татари), откако со февруарските протести во Киев беше соборен претседателот Виктор Јанукович, на 16-ти февруари 2014 година со референдум и огромно мнозинство изгласа враќање на автономијата укината во 1990 година со осамостојувањето на Украина и присоединување на Руската Федерација, што западот го смета за руска анексија на украинска територија.

Портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков, коментирајќи ја изјавата на Пејџ во врска со Крим, истакна дека Кремљ ги оценува само изјавите кои доаѓаат од актуелната американска администрација.

Трамп, уште во период кога беше само кандидат за претседателска номинација, изјави дека доколку биде избран ќе го разгледа прашањето за признавање на статусот на Крим како руски. Републичките власти на Крим сега изразуваат уверување дека избраниот американски претседател нема да се откаже до својата изјава.

Пејџ во интервјуто се осврнува и на целта на неговата посета на Москва. Според него, можноста за соработка со рускиот приватен сектор во скоро време ќе биде поволна, и оти тој работи на редица потенцијални проекти во таа сфера/

Зборувајќи за неодамнешната ненадејна приватизација на дел од државниот удел во рускиот нафтен гигант „Роснефт“, коа беше постигната рекордната цена на акцијата на компанијата и поставен нов рекорд според пазарната капитализација. Според него, тоа покажува дека санкциите на Западот против Русија наметната поради нејзината наводна улога во украинската криза не им наштетиле на руските компании, туку повеќе на западниот бизнис.

„Американските, како и европските компании се многу заинтересирани за враќање на рускиот пазар. Нивниот интерес опфаќа широк спектар на сектори“, додава Пејџ.

Пејџ во четвртокот допатува во Москва на средби со тамошни претприемачи и политичари, а истакна дека во руската престолнина ќе остане до 13-ти декември./крај/мф/сн

Свет

Во налет на циклонот во Индија загинаа најмалку 21 човек, исчезнати се 96 луѓе

Објавено пред

Најмалку 21 човек загина, а 96 се водат за исчезнати во голем удар на циклон во западна Индија, носејќи им проблеми на милиони луѓе кои веќе страдаат од голем бран на коронавирус.

Стотици илјади луѓе останаа без електрична енергија при ударот на циклонот „Таукте“ долж брегот на западната индиска држава Гуџарат. Ова е едно од почестите бури за кои експертите велат дека се резултат на климатските промени.

epa09206536 A handout screengrab photo from a video made available by the Indian National Disaster Response Force (NDRF) shows NDRF personnel conducting a rescue operation and clearing the road after cyclone Tauktae hits Mumbai and nearby areas, India, 17 May 2021. According to the India Meteorological Department (IMD) forecast, Cyclone Tauktae will make a landfall over the Gujarat coastal area, including Kerala, Karnataka, Maharashtra and Goa with a wind speed of around 150 kmph. EPA-EFE/NATIONAL DISASTER RESPONSE FORCE / HANDOUT BEST QUALITY AVAILABLE HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Циклонот беше проследен со брзина на ветер од 185 километри на час, тој откорна дрвја и ги сруши столбовите за пренос на електрична енергија и антените на мобилната телефонија. За време на влезот подлабоко на копното, тој малку ослабе.

Индиската морнарица објави дека брод за поддршка на нафтени платформи потонал под ударот на големи бранови, а 96 од 273 лица од тој брод исчезнале.

Министерството за одбрана објави дека се спасени 177 лица, а операцијата се очекува да продолжи во текот на денот поради „крајно предизвикувачките услови на море“.

Повеќе од 200.000 луѓе во опасните зони се евакуирани од своите домови.

Прикажи повеќе...

Свет

Израел ја уништи единствената лабораторија за испитување коронавирус во Газа

Објавено пред

Со денови се интензивираат судирите меѓу Израел и Палестина, а во еден од нападите на појасот Газа, израелските сили ја уништија единствената лабораторија за испитување на коронавирус.

Според „Гардијан“, во нападот била оштетена и канцеларијата на Катарскиот црвен крст.

Според медиумите, процентот на луѓе позитивни на коронавирус е еден од највисоките во светот, односно дури 28 проценти.

Болниците во Газа, област која е под блокада на Израел скоро 15 години, се преплавени од пациенти.

Прикажи повеќе...

Свет

Испалени над 90 ракети од Појасот Газа кон Израел

Објавено пред

Во текот на ноќта од Појасот Газа беа истрелани околу 90 ракети кон Израел, објави израелската армија.

Се наведува дека 20 од тие ракети паднале во Газа, и дека израелскиот антиракетен систем пресретнал „десетици“ ракети, но бројот не е наведен, пренесува „Тајмс оф Израел“.

Исто така, израелската влада ја продолжи вонредната состојба во централниот град Лод за 48 часа.

Минатата недела Лод беше епицентар на конфликтот меѓу Палестинците и Израелците во време на борби во појасот Газа и постојани тензии во Ерусалим.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет12 минути

Во налет на циклонот во Индија загинаа најмалку 21 човек, исчезнати се 96 луѓе

Најмалку 21 човек загина, а 96 се водат за исчезнати во голем удар на циклон во западна Индија, носејќи им...

Свет22 минути

Израел ја уништи единствената лабораторија за испитување коронавирус во Газа

Со денови се интензивираат судирите меѓу Израел и Палестина, а во еден од нападите на појасот Газа, израелските сили ја...

Свет31 минута

Испалени над 90 ракети од Појасот Газа кон Израел

Во текот на ноќта од Појасот Газа беа истрелани околу 90 ракети кон Израел, објави израелската армија. Се наведува дека...

Регион14 часа

Лидерите на Западен Балкан со заедничка декларација: Итен почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Декларацијата усвоена од лидерите на Процесот „Брдо – Бриони“ на самитот укажува на важноста од брзото проширување на ЕУ за...

Македонија14 часа

Хрватскиот претседател: Членка на ЕУ навлегува во интимниот простор на Северна Македонија

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, најави дека ќе се спротивстави на условите што ги поставува Бугарија за почеток на преговорите...

Македонија14 часа

Заев: Следните парламентарни избори ќе се одржат во 2024 година, нема да има предвремени

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека предвремени парламентарни избори нема да има и дека следните ќе се...

Европа14 часа

ЕМА: Вакцината на „Фајзер“ може да се чува во обичен ладилник до еден месец

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек“ на стандардни температури во...

Македонија17 часа

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Економија20 часа

Oд полноќ се намалува цената на еуросупер БС-95 и на мазутот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет21 час

Индија почна со дистрибуција на свој лек против коронавирус

Индија почна со дистрибуција на нов, домашен лек за лекување на симптомите од Ковид-19. Властите го одобрија лекот 2-ДГ, кој...

Македонија21 час

Захариева: Властите во Македонија ќе направат сѐ што можат Бугарите таму да се сѐ помалку

И Европа и ние ќе го следиме пописот во РСМ и очекуваме да се спроведе според сите европски стандарди и...

Свет21 час

(Видео) Тврдат дека Израел фрлил забранета бомба врз Газа, од која се топи човечко месо

На социјалните мрежи се шири видео со ракетирање на Појасот Газа, за кое се тврди дека е доказ дека Израел...

Свет23 часа

СЗО: Животниот век на работниците загрозен по пандемијата на коронавирусот

Премногу долгото работно време е смртоносно за стотици илјади луѓе во светот и ова е тренд што може да се...

Европа24 часа

Германски виролог предупредува: И следната година ќе мора да се вакцинираме

Шефот на германскиот независен советодавен панел за вакцинација, вирусологот Томас Мертенс, изјави дека е многу веројатно декаи следната година  сите...

Свет1 ден

На повидок нова вакцина – „Санофи“ и „ГСК“ велат дека произведува силен имунолошки одговор

Француската фармацевтска компанија „Санофи“ денеска соопшти дека експерименталната вакцина против Ковид-19, која ја развива заедно со „Глаксо Смит Клајн“ ќе...

Свет1 ден

Израел утрово изврши серија воздушни напади на Газа, висококатници срамнети со земја

Израелските воздушни сили рано утрово извршија серија масовни воздушни напади на повеќе локации во градот Газа. Најновата беше извршена само...

Свет1 ден

Товарен воз со токсични материи излета од шините во САД

Во близина на градот Сибли во американската држава Ајова воз на компанијата „Унион Пацифик“, кој превезувал тенкови и вагони со...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: СДСМ останува локомотива за напредокот на македонската држава

Со задоволство сакам да соопштам дека денеска СДСМ одржа успешен 26. Конгрес, а веднаш потоа и прва седница на новоизбраниот...

Македонија2 дена

Лукаревска избрана за заменик-претседателка на СДСМ

Сања Лукаревска е новата заменик-претседателка на СДСМ, беше одлучено на денешниот 26. Конгрес на партијата. Таа беше изгласана со 682...

Свет2 дена

Нетанјаху со благодарност до земјите кои го поддржале Израел, меѓу нив и Македонија

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху на социјалните мрежи им се заблагодари на владите на голем број земји во светот за, како...

Досие