Контакт

Свет

Трамп формира советодавно тело од деловни луѓе

Објавено пред

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп најави формирање на ткн „стратешки форум“ во кој ќе влезат 16 групни американски претприемачи со коишто ќе се советува во подготовката и оцените на сопствената економска политика.

Ова советодавно тело со коешто ќе претседава челникот на инвестицискиот фонд „Blackstone“, Стивен Шварцман, треба да го известува претседателот Доналд Трамп за тоа „како владините мерки влијаат врз економскиот раст, отворањето работни места и продуктивноста“, се наведува во соопштението на тимот за предавање на власта на новоизбраниот претседател.

Меѓу членовите на ова тело се и извршниот директор на банката „JPMorgan Chase“, Џејми Димон, на студијата „Walt Disney“, Боб Игер, на фабриката за автомобили на „General Motors“, Мејри Бара, и на произведувачот на авиони „Boeing“, Џим Мекнерни.

„Мојата администрација е одлучна во намерата да се потпира на стручноста на приватниот сектор и да ја намали владината бирократија која нашите компании ги спречува да вработуваат, да воведуваат иновации и да се развиваат на американска почва“, изјави Трамп, кој и самиот е директор на компанија и сопственик на империјата на недвижнини која го носи неговото име.

Трамп победи на американските претседателски избори, меѓу другото, благодарејќи и на ветувањето дека ќе ги сочува работните места во САД и рече дека е подготвен да воспостави директен дијалог со директорите на компаниите за тоа да се оствари.

Во четвртокот и се закани „со последици“ на компаниите коишто ќе посакаат да заминат од САД поради намалување на трошоците.

Како што уште се додава во соопштението, новоизбраниот претседател „почесто“ ќе се среќава со членовите на новото тело коешто првпат ќе се состане „во првата седмица од февруари“, по официјалната инаугурација и преземањето на должноста на 20-ти јануари.

И претседателот на заминување Барак Обама основаше консултативни тела составени од челници на компании, во прв ред ткн Советот за извоз во кој имаше дваесетина крупни бизнисмени./крај/мф/сн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Борисов: Жртвата на Гоце Делчев да биде пример за Бугарија и Република Северна Македонија

Објавено пред

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешното одбележување на 118-годишнината од смртта на Гоце Делчев рече дека тој е еден од најважните бугарски револуционери.

„Денес се навршуваат 118 години од трагичната смрт на големиот бугарски револуционер и македонски војвода Гоце Делчев, кој го даде својот живот за слободата и автономијата на Македонија и регионот на Едрене“, напиша премиерот во оставка Бојко Борисов, на „Фејсбук“.

Днес се навършват 118 години от трагичната гибел на големия български революционер и македонски войвода Гоце Делчев, дал…

Posted by Boyko Borissov on Tuesday, 4 May 2021

Тој додаде дека Делчев бил водач и идеолог на бугарските македонско-одрински револуционерни комитети, подоцна позната како Внатрешна македонско-одринска револуционерна организација. Национален херој во Бугарија и Република Северна Македонија, порача Борисов.

„Гоце Делчев е еден од најсилните симболи на нашата заедничка историја со Република Северна Македонија, заедничка историја што е во основата на договорот за пријателство, добрососедство и соработка од 2017 година. Нека неговата жртва биде пример за тоа како набргу да го најдеме вистинскиот пат кон нашата заедничка европска иднина. Неговиот вечен спомен!“, истакна бугарскиот премиер Борисов.

Прикажи повеќе...

Свет

Дел од огромната кинеска ракета ќе се урне некаде на Земјата, но не се знае каде

Објавено пред

Дел од огромната ракета што го лансира првиот кинески модул за вселенската станица „Тијанх“ паѓа назад на Земјата, а не е познато на која локација на планетата може да падне.

Јадрото на ракетата „Долг март 5Б“, висока 30 метри, го лансира модулот „Небесна хармонија“ во орбитата на Земјата на 29 април, пренесува „Гардијан“.

Тогаш „Долг март 5Б“ влезе во привремена орбита отворајќи можност за еден од најголемите неконтролирани влезови во атмосферата. Некои експерти стравуваат дека ракетата може да падне во населено место, а падот се очекува на 10 мај.

„Тоа потенцијално не е добро. Последен пат кога ја лансираа оваа ракета, нејзините големи метални делови летаа на небото и оштетија неколку згради на Брегот на Слоновата Коска. Повеќето изгореа, но огромни делови од металот паднаа на земја. За среќа, никој не е повреден“, рече Џонатан Мекдауел, астрофизичар на Универзитетот „Харвард“.

Дел од ракетата, според американската војска, орбитира околу Земјата со брзина од речиси 27.600 километри на час на надморска височина поголема од 300 километри.

Прикажи повеќе...

Свет

Колкy заработи „Фајзер“ оваа година од вакцините против коронавирусот

Објавено пред

Минатата година во трката за развој на вакцина против Ковид-19 компанијата „Фајзер“ донесе голема одлука. За разлика од конкурентите, кои се заколнаа дека ќе се откажат од профитот од сопствените вакцини за време на пандемијата на коронавирусот, „Фајзер“ го планира токму спротивното, пишува „Њујорк тајмс“.

Производителот на лекови со седиште во Њујорк и германскиот партнер за вакцини „Бионтек“ објавија продажба на вакцини од 3,46 милијарди долари во првите три месеци, а сега предвидуваат продажбата да достигне приближно 26 милијарди долари во 2021 година, а не околу 15 милијарди долари, како што беше предвидено претходно, пренесува АП.

Двете компании очекуваат набргу да добијат одобрение во САД и ЕУ за давање вакцина на деца на возраст од 12 до 15 години, исто така продолжуваат да тестираат вакцини за други категории пациенти и работат на развој на нови верзии на вакцини, кои имаат подолг рок на траење и не бараат ултраскладирање.

За разлика, на пример, од „Модерна“, вакцината на „Фајзер“ не е клучна за деловната активност на оваа компанија. Минатата година „Фајзер“ оствари профит од 9,6 милијарди долари пред вакцината против коронавирусот да има некакво влијание врз нејзините резултати, пишува „Њујорк тајмс“.

Од „Фајзер“ велат дека, дури и без продажба на вакцини, компанијата е на пат да ја постигне својата цел да ги зголеми приходите за најмалку 6 проценти секоја година до 2025 година. Компанијата соопшти дека оваа година може да произведе две милијарди дози вакцини вклучувајќи 200 милиони дози ветени на САД до крајот на мај.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Полициски час од 23 часот, угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот

Од денеска полицискиот час ќе почнува од 23 часот, а угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот, одлучи...

Регион12 часа

Борисов: Жртвата на Гоце Делчев да биде пример за Бугарија и Република Северна Македонија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешното одбележување на 118-годишнината од смртта на Гоце Делчев рече дека тој е еден од...

Свет13 часа

Колкy заработи „Фајзер“ оваа година од вакцините против коронавирусот

Минатата година во трката за развој на вакцина против Ковид-19 компанијата „Фајзер“ донесе голема одлука. За разлика од конкурентите, кои...

Свет13 часа

(Видео) Масакр во Бразил: тинејџер со мачета влегол во градинка и убил три деца и учителка

Осумнаесетгодишно момче со мачета влегло во градинка и убило три деца и учителка во Саудадес во бразилската држава Санта Катарина....

Македонија14 часа

Од Австрија пристигна првата количина вакцини од „Фајзер“

Mинистерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со Каролине Едштадлер, сојузна министерка за ЕУ и Устав на Австрија. „Денеска, од...

Македонија15 часа

Регистрирани 67 новозаболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 1.169 тестирања, а регистрирани се 67 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопе...

Европа18 часа

Шефот на СЗО за Европа: Гледаме светлина на крајот од тунелот

Шефот на канцеларијата на СЗО во Европа, Ханс Клуге, изјави во Сараево дека е претпазлив оптимист и верува дека светот...

Македонија18 часа

Поднесено обвинение против Оливер Дерковски за набавката на софтверот за изборите

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, и...

Економија20 часа

Дизелот поскапува

Од ноќеска на полноќ дизелот поскапува за половина денар, а цената на бензините останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Свет22 часа

Светски научници: Нема да се постигне имунитет на стадо, вирусот брзо мутира

Меѓу научниците постои растечко верување дека имунитетот на стадото кога станува збор за коронавирус нема да се постигне во блиска...

Македонија23 часа

ИЈЗ: Намален бројот на новозаболени и починати од коронавирус

Во периодот од 26 април до 2 мај е регистриран намален број на новозаболени и починати од коронавирус во Македонија...

Македонија23 часа

Во Македонија досега се вакцинирани повеќе од 76.000 луѓе

Во Македонија досега се вакцинирани 76.937 граѓани, а две дози примиле 15.334 луѓе, соопшти Институтот за јавно здравје. Вакцинацијата во...

Свет23 часа

(Видео)15 починати и 70 повредени откако се сруши надвозник на метро во Мексико Сити

Најмалку 15 лица загинаа, а 70 се повредени кога се сруши надвозник на метрото во Мексико Сити, соопштија локалните власти....

Свет24 часа

(Видео)Тепачка во џамија во Турција: Верниците ги прекршија корона-мерките, полицијата реагираше со солзавец

Во регионот Газиантеп во југоисточна Турција, во џамија настана тепачка во која учествуваа собраните верници и членови на Фондацијата „Фуркан“...

Македонија2 дена

(Видео) Се утврдуваат причините за пожарот над Галичник

Полициска екипа врши увид и ги утврдува причините за пожарот кој избувна вчера над Галичник. Директорот на Центарот за управување...

Македонија2 дена

Повторно гореше трска кај Калишта

Нов случај на запалена трска на брегот на Охридското езеро, во делото од Струга кон Калишта е забележан вчера. „На...

Топ2 дена

Жена со повреди на главата пронајдена мртва во куќа во Охрид

Жена е пронајдена мртва во викенд-куќа во Охрид. Нејзиното тело било пронајдено утрово, од маж со кој престојувале во куќата....

Топ2 дена

Дваесетгодишна девојка од Скопје со автомобил излетала од пат, повредени три лица

Три лица се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера во скопското село Црешево. Според информациите на МВР, вчера...

Македонија2 дена

Кризниот штаб предлага полицискиот час да почнува од 23 часот, угостителските објекти да работат до 22 и 30 часот

Главниот координативен кризен штаб го поддржа предлогот на Министерството за здравство за измена на времетраењето на забраната за движење, односно...

Македонија2 дена

Во болниците во Македонија од коронавирус се лекуваат 1.085 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Досие