Контакт

Вести

Бројот на жртвите во Газа надмина 500 и покрај апелот на ОН

Објавено пред

Најмалку девет Палестинци, од кои седум деца, се убиени во понеделникот наутро во израелски воздушен напад врз Рафај на југот од палестинската енклава Појасот Газа каде не престануваат судирите и покрај повикот на Советот за безбедност при Обединетите нации на итен прекин на непријателствата на вонредната седница ноќта кон понеделникот.

Советот за безбедност при ОН се состана на барање на Јордан откако неделата беше најкрвавиот ден во двонеделната војна меѓу Израел и палестинското исламистичко движење Хамас кога загинаа повеќе од 60 Палестинци и 13 израелски војници.„Членките на Советот за безбедност изразуваат сериозна загриженост поради сé поголемиот број настрадани. Членките на СВ повикуваат на моментален прекин на непријателствата“, изјави за новинарите амбасадорот на Руанда во ОН, Еужен Гасана, по итниот состанок на Советот. Членките на ВС повикаа на почитување на меѓународното хуманитарно право, вклучително на заштитата на цивилите, додаде амбасадорот Гасана.Меѓутоа, во понеделникот наутро девет Палестинци се убиени и сите се членови на едно семејство кои живееле во куќа која била цел на гранатирање. Портпаролот на израелската армија објави дека во понеделникот наутро се убиени најмалку десет Палестинци кои се уфрлиле во јужен Израел, преку тунелите кои водат од централниот дел на Појасот Газа. „Терористите коишто се уфрлија во Израел низ два тунела од северот на Појасот Газа се забележани и убиени се повеќе од десет“, рече. Во израелските редови елитната бригада Голани во последните 24 часа загуби 13 војници, или вкупно 18 загинати израелски војници од почетокот на офанзивата „Линија на одбраната“ која започна на 8-ми јули. Тоа се најтешките загуби за израелската војска од Либанската војна во 2006 година досега.Седум војници загинале во експлозија на бомба при минување на оклопни возила, трија во престрелка со палестинските активисти на две различни локации и уште тројца настрадале во пожар во една зграда, прецизира израелската армија./ Во понеделникот се пронајдени уште 16 тела на Палестинци убиени во воздушен напад врз една куќа во близина на Кан Јуенс, на југот на Појасот Газа. Шеџаија, источното предградие на Газа, беше најжестоко бомбардирано од страна на израелската армија од почетокот на судирите и притоа загинаа најмалку 72 Палестинци, соопшти портпаролот на медицинските служби во Газа. Повеќе од 250 лица се ранети во оваа населба во неделата и уште 450 во целиот Појас Газа, додава портпаролот.Во меѓувреме портпаролот Абу Убаида на военото крило на Хамас зборувајќи маскиран преку телевизијата на движењето, изјави дека за време на борбите во Појасот Газа е заробен еден израелски војник. Тој го идентификуваше заробениот војник како Шаул Арон Засега од израелска страна нема коментари, армијата соопшти дека ја проверува информацијата дека во текот на борбите е заробен нивен војник. Израелското воено радио, телевизиските станици и интернет медиумите го игнорираа тврдењето на Хамас. Доколку биде потврдена оваа вест, Арон ќе биде првиот израелски воен заробеник во Га за од 2011 година кога по пет години беше ослободен војникот Гилад Шалит заробен во 2006 година. Израел во 2011 година ослободи повеќе од илјада палестински затвореници за да биде ослободен Шалит. Меѓутоа, Хамас тврди дека тие повторно се уапсени по убиството на тројцата израелски тинејџери во другата палестинска енклава Западниот брег (од реката Јордан), и нивното ослободување го поставува како еден од условите за прекинување на огнот./крај/мф/сн

Извор: Reuters/AFP

Вести

Макрон: Брегзит е историски аларм за ЕУ

Објавено пред

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави денеска дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ е историски аларм што треба да ја принуди Унијата да се подобри.

Макрон рече дека на европските граѓани повеќе од кога и да било им е потребна обединета Европа за да ги бранат своите интереси што ги загрозуваат САД и Кина и да се справат со предизвиците како што се климатските промени, миграцијата и технолошкиот напредок.

„Овој излез е шок. Тоа е историски аларм што мора да се чуе во секоја од нашите земји, низ цела Европа и да нè натера да размислиме“, рече Макрон.

Тој ги критикуваше, како што рече, лагите, претерувањата и поедноставувањата што ја одбележаа кампањата за брегзит во 2016 година.

„Денес е тажен ден, да не го криеме тоа. Но, исто така, и ден што мора да нè натера да ги правиме работите поинаку“, рече францускиот претседател.

Тој додаде дека наскоро ќе ја посети Велика Британија со надеж дека двете земји ќе изградат нов, што е можно поблизок однос.

Велика Британија ја напушти Унијата на полноќ минатата ноќ. Од денеска почна транзиционен период во кој Лондон ќе преговара за условите за нов однос со ЕУ и нејзините членки.

Прикажи повеќе...

Вести

Рекордно топло време во Австралија

Објавено пред

Во Австралија вчера биле измерени рекордни 40,9 степени Целзиусови, со што е надминат претходниот рекорд од 40,3 степени Целзиусови, поставен на 7 јануари во 2013 година, соопшти Бирото за метеорологија, објави Би-би-си.

Овие температури се просек од максималните температури измерени во целата земја.

Австралија во изминатиов период се бори со сериозна суша и пожари. Според најавите од метеоролозите, во текот на неделата ќе биде уште потопло, што значи дека рекордот може повторно да се сруши.

На почетокот на неделата Перт, главниот град на Западна Австралија, забележа три дена по ред над 40 степени, рекорд за декември.

Премиерот Скот Морисон се соочува со јавна критика за неговиот одговор на природните непогоди и климатските политики на неговата влада.

 

Прикажи повеќе...

Вести

Пентагон тестира балистичка ракета

Објавено пред

Пентагон тестираше балистичка ракета, што е забранета со Договорот за нуклеарни боеви глави со среден дострел (ИНФ). Тестирањето било извршено вчера од базата Ванденберг во Калифорнија.

„Во моментот сме во фаза на оценување на резултатот од тестирањето“, соопшти Пентагон.

САД во август се повлекоа од договорот кој во 1987 година го потпишаа со Русија, откако утврдија дека Москва го прекршува истиот. Кремљ ги отфрли таквите обвинувања.

Договорот го потпишаа поранешните американски и советски претседател Роналд Реган и Михаил Горбачов и со него беа забранети проектили на копно со дострел од 500 и 5.500 километри.

Пентагон во август тестираше крстосувачка ракета со дострел поголем од 500 километри.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион3 часа

Вулин: Ова е обид за државен удар, вечерва се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион4 часа

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион5 часа

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет7 часа

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Регион9 часа

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија10 часа

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија10 часа

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија13 часа

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Регион13 часа

Белград по синоќешниот хаос – запалени автомобили, смет, скршени стакла

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, објави на „Фејсбук“ фотографии од хаосот што остана на улиците на Белград по синоќешните немири....

Регион13 часа

(Видео) Демонстрант во Белград: Тато, ова е за тебе затоа што почина бидејќи немаше респиратор

Новинарка на телевизијата „Н1“ пред српскиот парламент ја сними шокантната исповед на Петар Ѓуриќ, син на познатиот уметник Љубиша Ѓуриќ,...

Регион14 часа

(Видео) Полицијата со палка тепа момчиња што мирно седат на клупа во Белград

Полицијата во Белград, по неколкучасовни масовни протести, почна да ги тепа луѓето, дури и оние што седат мирно. Како што...

Македонија15 часа

ИЈЗ: Намалување на бројот на новозаболени и починати, зголемување на бројот на оздравени

Неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 29 јуни до 5 јули 2020 година бележи намалување на...

Свет16 часа

Мистериозен синдром поврзан со коронавирусот предизвикува оштетување на мозокот кај децата

Коронавирусот може да предизвика големи невролошки проблеми кај некои деца, откриле научниците. Иако на младите им е полесно да се...

Свет16 часа

(Видео) Автобус полн со матуранти во Кина падна од мост во езеро, најмалку 21 загинат и 15 повредени

Најмалку 21 човек загина, а 15 се повредени кога автобус излета од патот и падна во езеро во Кина. Автобусот...

Свет16 часа

Во САД над 3 милиони заразени со Ковид-19

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина три милиони, сè повеќе сојузни држави бележат рекорден број нови случаи, а...

Македонија17 часа

Задолжителен тест за граѓаните на Србија, Косово, БиХ и на Црна Гора при влез во земјата, препорача Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести утрово одржа состанок, на кој донесе одлука да достави предлог до Владата од утре при влез...

Регион17 часа

(Видео) Солзавец и оклопни возила на протестите во Белград по најавата за нов полициски час

Полицијата во Белград утрово успеа да ги растера демонстрантите што од синоќа протестираа по најавата на претседателот на Србија, Александар...

Свет1 ден

СЗО: Епидемијата се забрзува, се појавуваат докази дека вирусот се пренесува преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека епидемијата на коронавирус се забрзува и дека се појавуваат докази за пренесување на Kовид-19...

Регион1 ден

Србија го враќа полицискиот час, забрана за движење од петок до понеделник

Од утре во Србија ќе биде забрането собирање на повеќе од пет луѓе во отворен и затворен простор, а од...

Македонија1 ден

ДИК ќе прави симулација на изборниот ден во услови на пандемија

Државната изборна комисија утре ќе спроведе симулација на процесот на гласање под посебните протоколи поради пандемијата на коронавирус. Симулацијата ќе...

Досие