Контакт

Вести

Дополнителни сили на Националната гарда се упатуваат во Фергусон

Објавено пред

Гувернерот на американската сојузна држава Мисури, Џеј Никсон, нареди во вторникот распоредување на дополнителни сили на Националната гарда на САД во градот Фергусон, каде што продолжуваат безредијата и грабежите кои започнаа во понеделникот навечер по објавувањето на одлуката на големата порота дека нема судски да го гони белиот полицаец кој во август го уби 18-годишниот црн тинејџер за кој се тврди дека бил невооружен.

dobivaj vesti na viber

Претходно во понеделникот гувернерот Џеј Никсон, прогласи вонредна состојба и на улиците го зголеми бројот на припадниците на Националната гарда и полицајците предвидувајќи го ваквото сценарио.

Американската сојузна управа за воздухопловство издаде и привремена забрана за летови кон Фергусон, поради насилните протести во коишто според соопштението на полицијата од округот Сент Луис на Twitter, се слушаат истрели од автоматско оружје.

Во другото предградие на Сент Луси, Универзити Сити, во близина на Фергусон, еден полицаец е ранет со истрел од огнено оружје, но засега не е познато дали тој случај е поврзан со безредијата во Фергусон, соопшти полицијата преку социјалните мрежи. Полицаецот е ранет во раката и се очекува негово целосно закрепнување, а се трага по напаѓачот, се додава во соопштението.

Веднаш по објавувањето на одлуката на големата порота и одбивањето да подигне тужба против 28-годишниот бел полицаец Дарен Вилсон за убиството на 18-годишниот Мајкл Браун, и покрај апелите на американскиот претседател Барак Обама и семејството на убиениот афроамериканскиот тинејџер, во гратчето Ферусон, избувнаа протести од разгневената толпа којашто ги преплави улиците на предградието на Сент Луис.

Како што соопшти полицијата во Фергусон уште во август, Вилсон го застрелал Браун во полициско возило откако се кошкале околу пиштол, а полицаецот подоцна побарал медицинска помош во локалната болница поради повреда на лицето. Меѓутоа, очевидци велат дека напротив, момчето било убиено надвор од полициското возило и тоа додека ги држело во воздух рацете во знак на предавање.

Тензиите во Фергусон се разгореа летово откако полицијата веќе следниот ден по инцидентот емитуваше снимки на кои е идентификуван подоцна убиениот Браун како врши грабеж во продавница и го малтретира нејзиниот сопственик, но истакна дека грабежот и пукањето во кое тој смртно настрадал не се поврзани. Демонстрантите ја критикуваа полицијата дека се обидува со објавувањето на снимките „да го оправда убиството во стилот на егзекуција“.

Според американските медиуми, полицијата тврди дека употребила чадни бомби, но очевидци обвинуваат дека бил употребен солзавец. Има извештаи за безредија во коишто демонстрантите кршеле прозорци на дуќаните, кои биле ограбувани и потпалувани, но засега нема информации за повредени или уапсени.

„Нема правда, нема мир“ скандираа разгневените демонстранти во понеделникот навечер, откако полицаецот Вилсон беше ослободен од вината. „Престанете да фрлате камења“, се обрати полициски офицер кон демонстрантите кои по одлуката на големата порота масовно излегоа на протести во Фергусон. Станува збор за продолжение на расните безредија и немири од август кога беше убиен Браун со шест истрели.

По тримесечното заседание, обвинителот на округот Сент Луси, Роберт Меккалох, извести дека полицаецот нема судски да биде гонет, што афроамериканската заедница во Фергусон и го очекуваше.

„Задачата на големата порота е да ги раздвои фактите од фикциите“, изјави за медиумите Меккалох, додавајќи дека членовите на големата порота тврделе дека нема доволно причини за судски прогон на полицаецот Вилсон. „Нема сомневања дека агентот Вилсон го усмртил Мајкл Браун“, рече обвинителот Меккалох, изразувајќи жалење поради неговата трагична смрт. Меѓутоа, дванаесетте членови на големата порота, од кои девет се белци и тројца се црници, спровеле сеопфатно разгледување, сослушувајќи околу 60 очевидци и тројца форензичари, и проучувајќи стотици фотографии и другите важни елементи.

Истовремено „продолжува истрагата на сојузно ниво којашто е независна од почетокот на локалната истрага, и така ќе остане“, изјави американскиот министер за правосудство Ерик Холдер, додавајќи дека сојузните власти нема да извлекуваат предвремени заклучоци.

Американците го изразуваат незадоволството од одлуката на големата порота во Фергусон и во другите градови низ САД. На њујоршки Тајмс Сквер и во Вашингтон, се собраа повеќе илјади луѓе. Пред Белата куќа демонстрантите ги истакнаа транспарентите „Правда за Мајкл Браун“ извикувајќи „Рацете се во воздух, не пукајте“.

Според многу аналитичари во САД, убиството на црното момче, како и неколку други слични случаи кои се одиграа претходно и подоцна, покажува во која мерка расизмот сé уште е присутен во Америка и на свиреп начин ги откри напрегнатите односи во малото гратче со мнозинско црнечко население и полицијата во којашто повеќето вработени се белци.

Протестите ги нагласија лошите меѓурасни односи во Фергусон, предградие на Сент Луис со околу 20 илјади жители во кое над две третини од населението се црнци. Бројни здруженија за заштита на човековите права се жалеа во минатото дека полицијата се донесува расистички и бараа состав на полицијата да се усогласи со реалност – пред немири во локалната полиција од 53 вработени, 50 беа белци.

Кусо откако во понеделникот навечер беше објавена одлуката на големата порота, американскиот претседател Барак Обама и семејството на Мајкл Браун ги повикаа демонстрантите незадоволството да го изразат на мирен начин, а полицијата да се воздржи од жестоки реакции. Меѓутоа, полицијата беше принудена да фрли солзавец за да ги растера, пренесуваат агенциите.

Семејството на Браун изрази „длабоко разочарување“ од фактот дека полицаецот Вилсон нема судски да биде гонет, но повика на мир. „Длабоко сме разочарани од тоа што убиецот на нашето дете нема да мора да трпи последици од својот чин“, изјави семејството Браун во писмената изјава доставена до медиумите. „Мораме заедно да работиме на тоа да го поправиме системот кој овозможи да се случи ова“, се додава во изјавата на семејството кое ја покрена претходно кампањата секој полицаец кој работи на улиците на американските градови да почне да носи камера на униформата.

Претседателот Барак Обама во текот на ноќта кон вторникот од Белата куќа упатуваше апели за мир одлуката да се прекине судската постапка против полицаецот Вилсон.

„Ние сме држава втемелена на почитување на законите“, изјави Обама во кусата изјава само неколку минути по објавувањето на одлуката од Фергусон, каде што веќе беа започнати масовните безредија, како израз на револтот на граѓаните, претежно од афроамериканската заедница. „Им се придружувам на родителите на Мајкл Браун во апелите до сите оние кои се противат на ваквата одлука тоа да го сторат на мирен начин“, додаде Обама признавајќи дека гневот е „сфатлива“ реакција. „Ги повикувам силите на редот … да покажат воздржаност“, истакна претседателот на САД.

Обама, исто така, нагласи во изјавата дека во многу делови на САД и натаму владее недоверба меѓу силите на редот и припадниците на заедниците со друга боја на кожата, истакнувајќи дека таквата состојба мора да се поправи, меѓу другото и со зголемување на полицајците од редовите на малцинските заедници./крај/мф/сн

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Вести

Русија за истрагата за експлозијата на „Северен тек“: Шведска нешто крие

Објавено пред

Руските власти ја обвинија Шведска дека крие информации за истрагата за експлозијата што го оштети гасоводот „Северен тек“ минатата година.

dobivaj vesti na viber

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, изјави дека Русија има право да ги знае деталите од истрагата и дека е збунета од одбивањето на Шведска да соработува со руските обвинители.

Имено, Москва му предложи на Стокхолм поведување заедничка истрага за експлозиите, но Шведска и Данска го одбија тој предлог.

Захарова сугерира дека зад таа одлука има скриени причини.

„Можеби, по спроведувањето на истрагата, руските истражители би можеле да дојдат до незгоден заклучок за тоа кој ја извршил саботажата. За тоа кој ја смислил и ја извршил. Шведска крие што точно открила во текот на истрагата“, рече портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, како што објави „Гардијан“.

Прикажи повеќе...

Вести

(Видео) Силно невреме го зафати Солун, издадено предупредување

Објавено пред

Улиците во Солун се поплавени откако ненадејно невреме го зафати градот, придружено со силни грмежи.

dobivaj vesti na viber

Возилата беа спречени да минуваат, па сообраќајот беше запрен во голем дел од градот. Во многу случаи водата ја достигнувала висината на тротоарот, а сопствениците на продавници се обидувале со метли да спречат да влезе во објектите.

Кога започна невремето, на улиците имало многу луѓе кои се обидувале да најдат засолниште под блиските балкони, пренесува грчкиот портал „Вориа“.

Грчката хидрометеоролошка служба за денеска издаде итно предупредување за влошување на времето и обилни дождови и невреме.

Покрај Солун, големо невреме го зафати и Халкидики, а обилни врнежи имаше и во градот Вурвур, како и во Пефкохори.

Прикажи повеќе...

Вести

Украина апелира до Русија да го дозволи коридорот во Мариупол

Објавено пред

Украина денеска испрати нов апел до Русија да дозволи хуманитарен коридор во Мариупол и да ги пушти цивилите од овој опколен град.

dobivaj vesti na viber

Бараме отворање на хуманитарен коридор за цивили – објави вицепремиерката Ирина Верешчук на украинската телевизија, пренесува „Ројтерс“.

Верешчук нагласи и дека руските вооружени сили спречуваат хуманитарна помош да стигне до жителите на градот Херсон на југот на земјата.

Украина денеска соопшти дека нејзините напори за евакуација на цивилите од опколените градови првенствено биле насочени кон Мариупол, но не објави никаков нов договор со Русија, кој би овозможил безбеден премин за нејзините заробени жители, пренесе Ројтерс.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион5 минути

Курти претстави шест услови за формирање на ЗСО

Косовскиот премиер Албин Курти постави шест услови за прифаќање на формирањето на Заедницата на општини со српско мнозинство, меѓу кои...

Македонија59 минути

Апасиев: Партиската полиција на Спасовски не престанува со тортурата врз левичарите

Непосредно пред одбележувањето на годишнината од раѓањето на таткото на македонската нација – Гоце Делчев, повеќе членови на Централниот комитет...

Регион1 час

(Видео) Хаос во српскиот парламент, пратениците се упатија кон Вучиќ со извици „предавство“

Целосен хаос во српското собрание следуваше во попладневниот дел од расправата кога пратениците од опозицијата, пред сè, на Двери и...

Македонија3 часа

„Авионот е полн, нема да леташ за Париз“, патник вратен од аеродромот иако имал повратни билети на „Визер“

Патник од Скопје во саботата бил вратен од Меѓународниот аеродром „Скопје“ со објаснување дека авионот за Париз е полн иако...

Македонија3 часа

Петиција за одземање бугарско државјанство на Македонци; Основачот: Имаме проблем што не ја признавате историјата

Онлајн-петиција за одземање на бугарското државјанство на Македонци што шират омраза за Македонија е креирана на социјалната мрежа „Фејсбук“, а...

Македонија4 часа

Лидија Димова не призна вина, нејзиниот екссоработник смета дека е виновен за злоупотребите во Националната агенција за европски образовни програми

Ексдиректорката на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова, не чувствува вина за делата злоупотреба на службената...

Македонија5 часа

Спасовски: Ниедна партија не може да го присвои Гоце Делчев, граѓаните нека бидат сигурни за одбележувањето

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, порача дека ниедна политичка партија не може да го присвои ликот на Гоце Делчев....

Регион5 часа

Бугарија го осудува насилството врз македонските Бугари во Македонија

Бугарскиот парламент категорично го осуди насилството врз македонските Бугари во Македонија, како и омаловажувањето на проблемот со правата и безбедноста...

Свет6 часа

Медведев: Пред 80 години непријателот беше сопрен, исто ќе биде и сега

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, по повод одбележувањето на 80-годишнината од битката кај Сталинград, истакна дека...

Македонија6 часа

„Комитите“ повикаа на акција за чествувањето на Гоце Делчев

Навивачката група „Комити“ ќе присуствува на одбележувањето на денот на раѓањето на Гоце Делчев, кое ќе се одржи во црквата...

Свет7 часа

Поранешен командант на „Вагнер“: Сакам да им се извинам на Украинците

Еден од поранешните команданти на руската платеничка група „Вагнер“, кој побегна во Норвешка, изјави за „Ројтерс“ дека сака да се...

Свет7 часа

Белата куќа: Немаме непријателски намери кон Пјонгјанг

Белата куќа ги отфрли обвинувањата на Северна Кореја дека воените маневри на САД и нивните јужнокорејски сојузници во Жолтото Море...

Свет7 часа

Фрејзер: Русија побара седница на Советот за безбедност на ОН за Украина

Русија побара на 8 февруари да се одржи седница на Советот за безбедност на ОН посветена на Украина, изјави Ванеса...

Свет7 часа

Кириленко: Руска ракета погоди станбена зграда во Краматорск, најмалку двајца загинати

Најмалку две лица загинаа, а седум се повредени кога ракета лансирана од руските сили погоди станбена зграда во градот Краматорск...

Свет20 часа

Адвокатот на Бајден: ФБИ не најде доверливи документи во куќата на претседателот

Членови на американското Федерално истражно биро (ФБИ) денеска ја пребараа викендицата на претседателот Џозеф Бајден во Рихобот Бич, Делавер, но...

Македонија20 часа

Осудениот Михајловски за „27 април“ одбива да биде амнестиран: Бог е тој што може да ми суди

Вилијам Михајловски-Гајда, осуден на 13 годишна затворска казна за крвавите случувања во Собранието на 27 април, бара да не биде...

Македонија21 час

Условна казна доби докторот кој ја породуваше Веапоска, родилката: Дај Боже на пресудата за вадењето на моите органи, да се казни со затвор

Условна казна му е изречена на гинекологот Мухамед Асани, затоа што во нелегална ординација во неговата куќа, давал здравствени услуги,...

Економија21 час

Маричиќ: Нови 53 милиони евра за Северна Македонија од ЕУ за инвестиции во енергетиката и животна средина

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил објави дека од страна на Европската...

Регион22 часа

Милановиќ: Србија мора да разбере дека од романсата со Русија ќе излезе како измамен љубовник

Србија ќе мора на некој начин да го признае Косово, изјави денеска хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, оценувајќи дека Белград мора...

Свет23 часа

Захарова: Обидот за посегнување на руски имот ќе се смета за грабеж, ќе одговориме

Русија ќе возврати на обидите на Западот да ги заплени руските средства за да и ги предаде на Украина, изјави...