Контакт

Вести

Хамас го отфрли примирјето со Израел до укинување на блокадата на Газа

Објавено пред

Лидерот во егзил на палестинското исламистичко движење Хамас, Халед Машал изјави дека склучување на примирје со Израел е невозможно сѐ додека не биде симната целосно израелската блокада на палестинската енклава Појасот Газа, додека расте бројот на жртвите на двете страни.

„Хамас го отфрли денеска и има намера да ги отфрли и во иднина“ предлозите за прекин огнот со Израел, рекол за медиумите Халед Машал на прес-конференцијата во катарската престолнина Доха, пренесе AFP. Според него, така ќе биде сѐ додека не бидат разгледани барањата на Хамас, коишто вклучуваат симнување на блокадата врз Појасот Газа воведена уште во 2006 година. Хамас, според извештаите, бара десетгодишно примирје, Израел да ги ослободи палестинските затвореници ослободени според договорот од 2011 година за размена на израелскиот војник Гилад Шалит, а беа повторно уапсени по грабнувањето и убиството на трите израелски тинејџери во другата палестинска енклава Западниот брег на 12-ти јуни. Вториот услов на палестинското движење е отворање на сите гранични премини во Појасот Газа, како и преминот Рафах кон Египет го контролираат сили на Обединетите нации.Другите услови се повлекување на израелските тенкови од областите во кои навлегоа во рамките на сегашната офанзива „Линија на одбраната“, потоа целосно укинување на копнената, воздушна и поморска блокада на Појасот Газа, отворање меѓународен аеродром во Појасот Газа, проширување на риболовната област на 10 километри од брегот за Палестинците и пренасочување на воздушните коридори на израелските авиони за да не прелетуваат преку палестинската крајбрежна енклава. Услови се и израелско немешање во работата на палестинската влада на национално единство постигната со помирувањето меѓу ривалските палестински движења Хамас и Фатах во јуни, како и повторна изградба и обнова на индустриската зона покрај границата.Досега во последниот израелско-палестински судир двапати беше објавено примирје. Првото на 15-ти јули го прогласија Израелците, согласувајќи се со египетската мировна иницијатива. Тоа требаше да трае шест часа, но беше прекинато поради одбивањето на палестинските милитанти да го сопрат ракетирањето на јужните делови на Израел. Второто, ткн хуманитарен прекин на огнот беше објавен на 17-ти јули, но исто така беше предвремено прекинат.Додека од сите страни на светот пристигнуваат апелите за прекин на непријателствата меѓу Палестинците и Израелците, Мешал истакнува дека Хамас „нема забелешки“ на посредувањето, па така ни на египетското, но со услов да „престане агресијата и да се укине блокадата“. „Прво мораме да се согласиме во врска со исполнувањето на нашите барања, а тогаш ќе одлучиме кога ќе настапи примирјето“, рекол. Во таа смисла Машал тврди дека е наклонет кон „хуманитарното примирје“ коешто нема да биде „начин да се заобиколат“ барањата на Хамас.Во средата,на 16-от ден од израелската офанзива во Појасот Газа се убиени повеќе од 50 Палестинци од кои според болнички извор четири се деца, со што бројот на загинатите Палестинци се искачи на 680, меѓу кои повеќето се цивили, односно деца и жени, соопштија палестинските медицински служби.Од друга страна, во средата се убиени уште тројца израелски војници, со што вкупниот број на загубите од почетокот на судирите започнати на 8-ми јули на страната на Израел се искачи на 34, од кои 32 се војници загинати во борбите од започнувањето на копнената  воената операција во Газа, и двајца цивили кои загинале во ракетирањето на јужните израелски области од палестинска територија. Во палестинските гранатирања загина и еден работник од Тајланд.Податоците за жертвите во Газа тешко се собираат и тешко можат да се проверат имајќи го предвид хаосот кој владее во енклавата, не можноста да се евакуираат сите настрадани и жртви и недостигот од координација меѓу  спасувачките служби, додека тела секојдневно се извлекуваат од под урнатините на куќите, велат очевидци за светските медиуми.Според Обединетите нации, повеќето жртви се цивили, Високата комесарка за ОН за човекови права Нави Пилај изјави во средата дека Израел можеби сторил и воени злосторства убивајќи цивили, гранатирајќи куќи и болници во текот на офанзивата и оцени деката таквите инциденти мора непристрасно да се истражат. Пилај, исто така, го осуди и палестинското ракетирање на израелските територии. Повеќе од 118 илјади луѓе ги напуштиле своите домови во оваа густо населена палестинска енклава со околу1,8 милиони жители и засолниште побараа во камповите на ОН. Израелските сили „ги прекршија сите меѓународни закони и човечкиот морал“, изјави палестинскиот претседател Махмуд Абзад. Тој изминатите два дена го изрази гневот на Палестинците по повеќедневните безуспешни разговори во Египет, Турција и во Катар каде се обидуваше да постигне примирје меѓу Израел и Хамас, израелското исламистичко движење кое по кусата војна во 2007 година против ривалското умерено движење на Абаз – Фатах управува со Појасот Газа./крај/мф/сн

Извор: AFP

Вести

Болниците во Белгија преполни, бараат помош од Германија

Објавено пред

Белгија побара од Германија да прими пациенти со коронавирус во своите болници за да го намали притисокот врз сопствените единици за интензивна нега, кои се преполни со пациенти поради пандемијата од Ковид-19, објавуваат белгиските новински агенции.

Тие ја цитираат изјавата на шефот за итна медицинска помош Марсел Ван дер Авере, кој рече дека нема повеќе резервни кревети за пациентите во неколку болници во земјата.

Според официјалните податоци, во Белгија се регистрирани скоро 450 новозаразени лица со коронавирус на 100.000 жители во последните две недели. Иако бројот е малку помал отколку пред неколку недели, бројот на починати во меѓувреме се зголеми на просечно околу 40 смртни случаи на ден.

Прикажи повеќе...

Вести

Меркел: Tенка e границатa помеѓу војната и мирот

Објавено пред

Како никој да не разбира колку е тенка границата помеѓу воениот конфликт и мировното решение, изјави германската канцеларка, Ангела Меркел, во Бундестагот.

Тоа го изјави по повод зголемените тензии во источен Медитеран меѓу Турција и Грција и Турција и Кипар.

Пред денешниот самит на ЕУ со Турција, Меркел се осврна на поплаките за кршење на човековите права во Турција, но не пропушти да ѝ оддаде признае на официјална Анкара за спектакуларните и забележителни заслуги за време на бегалската криза во земјата, која и самата има 4 милиони бегалци, повеќе од сите други земји во светот“, објави грчката агенција АНА.

„Во секоја пригода мора да ги редефинираме нашите односи со Турција и да инсистираме на соработка за сите важни, заеднички проблеми и отворени прашања“, истакна германската канцеларка, Ангела Меркел.

Прикажи повеќе...

Вести

Грета Тунберг се врати на протестите по пауза поради коронавирусот

Објавено пред

Младата активистка за животна средина Грета Тунберг се врати придружувајќи им се на другите млади демонстранти пред шведскиот парламент за да го одбележат Денот на глобалните протести против климата во социјално дистанцираниот свет.

„Главната надеж, како и секогаш, е да се обидеме да имаме влијание врз нивото на свесност и јавното мислење, така што луѓето ќе станат посвесни“, им рече на новинарите 17-годишната активистка.

Пандемијата на коронавирусот го спречи одржувањето  масовни собири во рамките на движењето „Петок за иднината“ што го инспирираше Тунберг и ја намали јавната видливост на движењето во последните месеци.

Тунберг ги започна самостојно протестите пред шведскиот парламент во Стокхолм на 20.8.2018 година. Студентите ширум светот наскоро почнаа да ја следат, организирајќи редовни големи протести, а таа беше поканета да разговара со политичките и деловните лидери на конференциите на ООН и на годишниот Светски економски форум во Давос.

Нејзините пораки без двоумење испратени до претседателите и премиерите, заедно со научни факти за потребата од итно намалување на емисиите на стакленички гасови, ѝ донесоа пофалби и награди, но и повремени критики, па дури и закани по живот.

Таа ги повикува пратениците да останат на историскиот договор за климата во Париз од 2015 година, според кој богатите и сиромашните земји треба да преземат мерки за сузбивање на зголемувањето на глобалните температури поради кои се топат глечерите, се зголемува нивото на морето и се менува начинот на врнежи.

Парискиот договор бара од владите да презентираат национални планови за намалување на емисиите со цел да се ограничи зголемувањето на глобалните температури на под два Целзиусови степени.

Денес протести за климата се планирани и на други места.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија57 минути

Од коронавирус почина 22-годишен пациент од Битола

Дваесет и двегодишен пациент од Битола е еден од починатите од коронавирус во изминатите 24 часа. Од Министерството за здравство...

Македонија1 час

3.000 денари за глас на изборите – фатен поткупувач во Делчево

На разговор во полицијата е повикан 35-годишник од Делчево со иницијали Н.С. кој се сомничи дека дал 3.000 денари во...

Македонија1 час

„Ти почина без да умреш, а ние умревме без да починеме“ – Maкедонија се сеќава на Тоше Проески

Македонија се сеќава на музичката ленегда, Тоше Проески кој загина пред 14 години во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, Хрватска....

Македонија3 часа

Нови 395 случаи на заразени со ковид, починаа 14 лица

Денес се регистрирани 395 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со Ковид-19...

Топ4 часа

Син ја убил мајка си во Скопје

Скопјанец со нож утрово ја убил својата мајка во Аеродром. „Денеска (16.10.2021) во 07.50 часот на ул.„23ти Октомври“, полициски службеници...

Македонија6 часа

Димитров: Не верувам дека Софија ќе направи отстапки за Скопје под надворешен притисок

„Ако водечките политички, а не само политички структури во Северна Македонија, не го сменат нивното однесување во билатералните односи, не...

Македонија8 часа

Проблеми со гласањeто во затворите: Недостаток на паравани, затвореници ги нема на избирачки список

Доцнел почетокот на гласањето низ затворите во Македонија, поради технички проблеми. Досега е евидентирано дека во затворот „Идризово“ немало паравани...

Македонија9 часа

Уапсени четири лица во Скопје за давање изборен поткуп

Полицијата уапси четири лица кои ги гони за давање изборен поткуп. Станува збор за скопјани, кои како што тврди МВР,...

Македонија11 час

Денеска изборен молк – гласаат затворениците, болните и лицата со Ковид-19

На полноќ заврши изборната кампања и почна изборниот молк пред Локалните избори што ќе се одржат утре. Денеска гласаат болните,...

Регион1 ден

Автобус со работници пропадна во дупка на патот во Солун

Автобус што превезувал работници од нафтена рафинерија во Солун денеска пропаднал во дупка на патот, која била предизвикана од обилните...

Свет1 ден

Крај на рестрикциите – САД ги отвора границите за вакцинираните граѓани

СAД денеска објавија дека ќе ги отворат своите граници за целосно вакцинираните патници од 8 ноември. Одлуката означува крај на...

Топ1 ден

Украден сеф со 84.000 денари од Поштата во Миладиновци

Украден сеф со 84.000 денари од Пошта во село Мичадиновци. „ На 14.10.2021 во 8:40 часот во Полициското одделение Петровец...

Свет1 ден

(Видео) Американски разорувач спречен да влезе на руска територија

Американски разорувач се обиде да ја наруши државната граница на Русија во Јапонското Море, а беше спречен во тоа од...

Свет1 ден

(Видео) Британски пратеник избоден со нож до смрт додека држел говор во црква

Британски пратеник од Конзервативната партија, сер Дејвид Ејмс денеска беше избоден со нож неколку пати по што почина, објавија британските...

Македонија1 ден

9 починати и 413 нови случаи на Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.025 тестирања, а регистрирани се 413 нови случаи на...

Топ1 ден

Четворица повредени во превртениот автобус во Битола

Четири лица се повредени во несреќата што утрово се сучи во Битола кога се преврте автобус со работници од фабриката...

Македонија1 ден

(Видео) Спасовски: Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава

Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава. Затоа и ве поканувам во еден празничен изборен дух да...

Македонија1 ден

Во Македонија активни 6.602 случаја на коронавирус

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963, бројката на оздравени пациенти е 182.473,...

Македонија2 дена

Последен ден од предизборната кампања

Денеска е последниот ден од предизборната кампања за локалните избори што ќе се одржат в недела. Агенцијата за аудио и...

Македонија2 дена

Ученици од 364 основни и 109 средни училишта треба да бидат тестирани на Ковид-19

Во рамките на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид-19 во основните и средните училишта,...

Досие