Контакт

Вести

Израел ја засилува копнената офанзива, расте бројот на жртви во Газа

Објавено пред

Најмалку дваесет Палестинци се убиени во израелското бомбардирање на квартот Шеџаија во Газа од каде во неделата бегаат илјадници жители, на 13-от ден од офанзивата против палестинското исламистичко движење Хамас кој ја контролира палестинската енклава Појасот Газа каде што израелската армија којашто во саботата загуби уште два војника ја засилува копнената офанзива со што нејзините загуби се искачија на вкупно седум, додека бројката на палестински жртви се приближува до 400. 

Во израелското бомбардирање во неделата се убиени најмалку дваесет Палестинци во споменатата источна населба на градот Газа, пренесува Reuters повикувајќи се на болнички извори и очевидци. Во извештајот се додава дека болницата „Шифа“ во Газа е преполна со ранети довезени токму од квартот Шеџаија, која е оддалечена три километра.

Репортерите на AFP пренесуваат дека многу тела лежат на улиците, а екипите на медицинските екипи не можат да им пријдат поради интензивниот оган од израелските тенкови. Се додава дека палестинската телевизија al-Ketab прикажува грозоморни снимки на изгорени и растргани човечки тела, меѓу кои има и деца.

„Во копнената операција ’Линија на одбраната’ се вклучуваат дополнителни сили поради сузбивањето на тероризмот во Појасот Газа и воспоставување на сигурноста“, се истакнува во соопштението на израелската армија објавено во неделата. Израелската команда во неделата потврди дека загубила уште двајца војници во борбата при одбивањето на палестински специјален вод кој преку тунел влегол на територијата на Израел од центарот на Појасот Газа. Така, досега во речиси двете седмици борбени дејствија загинаа вкупно пет војници а 17 се ранети, покрај двете жртви од палестинските ракетирања на јужните делови од Израел, 400-те хоспитализирани од кои 283 биле во состојба на шок без телесни повреди.

Во Газа во неделата пред операцијата во Шеџаија каде што живеат 200 илјади жители од кои 40 илјади ја напуштиле населбата, биле убиени 12 Палестинци, така што бројот загинати изнесува над 370 луѓе, а ранети се повеќе од три илјади лица од почетокот на израелската офанзива на 8-ми јули. Според податоците на Обединетите нации меѓу загинатите и ранетите повеќе од три четвртини се цивили, додека УНИЦЕФ истакнува дека се убиени најмалку 73 малолетници.

Обединетите нации наведуваат дека во Газа примиле досега 62 илјади раселени, што е веќе поголем број од оној во судирот од ноември 2008 до јануари 2009 година, кога беа убиени повеќе од 1.400 Палестинци и стотина Израелци.

Израелската армија соопшти дека во саботата од позиции на палестинските милитанти биле истрелани 130 ракети, од кои 20 биле насочени кон Тел Авив. Според податоците од службата за односи со јавноста на Армијата за одбран на Израел (ЦАХАЛ), од почетокот на копнената фаза на операцијата во Појасот Газа биле убиени најмалку 130 Палестинци, од кои 110 биле активисти на радикални движења и организации, пренесува Итар-Тасс. За време копнената операција војската уништила 40 подземни тунели, поврзани со местата од кои се истрелуваат проектилите, како и складишта со оружје и командни центри. Токму уништувањето на овие тунели е објавената цел на израелската копнена операција.

Претседателот на палестинската самоуправа Махмуд Абаз во неделата во Доха би требало да се сретне со шефот на Хамас во егзил Калед Мешал, според палестински извори блиски до Абаз. Хамас, кој во вторникот го одби египетскиот предлог за примирје, во саботата навечер ги предаде своите услови за примирје на Египет, Катата, Турција, Арапската лига и на претседателот Абаз, откако не успеа иницијативата на шефот на француската дипломатија Лорен Фабиус по неговите разговори со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и претставници на палестинските милитанти.

Условите за примирје на Хамас се прекин на агресијата кон палестинскиот народ, целосно укинување на блокадата на Појасот Газа од копно, море и воздух која трае од 2006 година, отворање на преминот Рафах на границата со Египет, слобода на движењето на населението на Газа покрај границата со Израел, укинување на „тампон зоната“ на границата каде е забранет пристапот за палестинското население на Газа, која инаку е пренаселена со 1,8 милиони жители, овозможување за рибарење на 12 поморски милји од брегот на Газа, како и ослободување на палестинските затвореници кои беа ослободени во рамките на договорот за ослободување на израелскиот војник Гилад Шалит во 2011 година, повторно затворени по киднапирањето и убиството на тројцата израелски тинејџери во другата палестинска енклава Западниот брег./крај/мф/сн

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Вести

Макрон: Брегзит е историски аларм за ЕУ

Објавено пред

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави денеска дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ е историски аларм што треба да ја принуди Унијата да се подобри.

Макрон рече дека на европските граѓани повеќе од кога и да било им е потребна обединета Европа за да ги бранат своите интереси што ги загрозуваат САД и Кина и да се справат со предизвиците како што се климатските промени, миграцијата и технолошкиот напредок.

„Овој излез е шок. Тоа е историски аларм што мора да се чуе во секоја од нашите земји, низ цела Европа и да нè натера да размислиме“, рече Макрон.

Тој ги критикуваше, како што рече, лагите, претерувањата и поедноставувањата што ја одбележаа кампањата за брегзит во 2016 година.

„Денес е тажен ден, да не го криеме тоа. Но, исто така, и ден што мора да нè натера да ги правиме работите поинаку“, рече францускиот претседател.

Тој додаде дека наскоро ќе ја посети Велика Британија со надеж дека двете земји ќе изградат нов, што е можно поблизок однос.

Велика Британија ја напушти Унијата на полноќ минатата ноќ. Од денеска почна транзиционен период во кој Лондон ќе преговара за условите за нов однос со ЕУ и нејзините членки.

Прикажи повеќе...

Вести

Рекордно топло време во Австралија

Објавено пред

Во Австралија вчера биле измерени рекордни 40,9 степени Целзиусови, со што е надминат претходниот рекорд од 40,3 степени Целзиусови, поставен на 7 јануари во 2013 година, соопшти Бирото за метеорологија, објави Би-би-си.

Овие температури се просек од максималните температури измерени во целата земја.

Австралија во изминатиов период се бори со сериозна суша и пожари. Според најавите од метеоролозите, во текот на неделата ќе биде уште потопло, што значи дека рекордот може повторно да се сруши.

На почетокот на неделата Перт, главниот град на Западна Австралија, забележа три дена по ред над 40 степени, рекорд за декември.

Премиерот Скот Морисон се соочува со јавна критика за неговиот одговор на природните непогоди и климатските политики на неговата влада.

 

Прикажи повеќе...

Вести

Пентагон тестира балистичка ракета

Објавено пред

Пентагон тестираше балистичка ракета, што е забранета со Договорот за нуклеарни боеви глави со среден дострел (ИНФ). Тестирањето било извршено вчера од базата Ванденберг во Калифорнија.

„Во моментот сме во фаза на оценување на резултатот од тестирањето“, соопшти Пентагон.

САД во август се повлекоа од договорот кој во 1987 година го потпишаа со Русија, откако утврдија дека Москва го прекршува истиот. Кремљ ги отфрли таквите обвинувања.

Договорот го потпишаа поранешните американски и советски претседател Роналд Реган и Михаил Горбачов и со него беа забранети проектили на копно со дострел од 500 и 5.500 километри.

Пентагон во август тестираше крстосувачка ракета со дострел поголем од 500 километри.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Казна за угостителски објект, на иста маса седеле четири лица кои не биле од исто семејство

Обвинителството предложи казни за угостителски објект во Скопје и за управителот на правното лице поради непочитување на мерките за заштита...

Регион1 час

Брнабиќ: Ова се најнасилни протести досега

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, рече дека протестите од изминатите два дена во Белград се најнасилните протести досега, но кажа...

Македонија2 часа

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ може да влезат во земјата само со негативен тест

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ од денеска може да влезат во земјата само со негативен тест за...

Регион2 часа

Повредени 19 полицајци и 17 демонстранти на протестот во Белград

За време на синоќешните протести и немири пред Собранието на Србија во Белград  повредени се 19 полицајци и 17 демонстранти....

Македонија3 часа

(Аудио) Објавен разговорот меѓу Заев и лажната Грета Тунберг

Руските пранкери Владимир Кузнетсков и Алексеј Столиров го објавија разговорот со поранешниот премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара со...

Регион12 часа

Вулин: Ова е обид за државен удар, се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион13 часа

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион14 часа

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет17 часа

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Регион19 часа

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија19 часа

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија20 часа

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија22 часа

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Регион22 часа

Белград по синоќешниот хаос – запалени автомобили, смет, скршени стакла

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, објави на „Фејсбук“ фотографии од хаосот што остана на улиците на Белград по синоќешните немири....

Регион23 часа

(Видео) Демонстрант во Белград: Тато, ова е за тебе затоа што почина бидејќи немаше респиратор

Новинарка на телевизијата „Н1“ пред српскиот парламент ја сними шокантната исповед на Петар Ѓуриќ, син на познатиот уметник Љубиша Ѓуриќ,...

Регион23 часа

(Видео) Полицијата со палка тепа момчиња што мирно седат на клупа во Белград

Полицијата во Белград, по неколкучасовни масовни протести, почна да ги тепа луѓето, дури и оние што седат мирно. Како што...

Македонија1 ден

ИЈЗ: Намалување на бројот на новозаболени и починати, зголемување на бројот на оздравени

Неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 29 јуни до 5 јули 2020 година бележи намалување на...

Свет1 ден

Мистериозен синдром поврзан со коронавирусот предизвикува оштетување на мозокот кај децата

Коронавирусот може да предизвика големи невролошки проблеми кај некои деца, откриле научниците. Иако на младите им е полесно да се...

Свет1 ден

(Видео) Автобус полн со матуранти во Кина падна од мост во езеро, најмалку 21 загинат и 15 повредени

Најмалку 21 човек загина, а 15 се повредени кога автобус излета од патот и падна во езеро во Кина. Автобусот...

Свет1 ден

Во САД над 3 милиони заразени со Ковид-19

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина три милиони, сè повеќе сојузни држави бележат рекорден број нови случаи, а...

Досие