Контакт

Вести

Москва: Кусогледите санкции ќе ги влошат односите со САД, срамно е за ЕУ да зборува со јазикот на Вашингтон

Објавено пред

Москва во средата оцени дека американските санкции против неа се „деструктивни и кусогледи“, и само дополнително ќе ги влошат односите меѓу двете земји кои поради украинската криза на најниска точка од времето на Студената војна, а исто така е разочарана од несамостојноста на ЕУ во меѓународните односи, оценувајќи дека е „срамно за Европската унија која зборува со јазикот на Вашингтон“.
 

Москва во средата оцени дека американските санкции против неа се „деструктивни и кусогледи“, и само дополнително ќе ги влошат односите меѓу двете земји кои поради украинската криза на најниска точка од времето на Студената војна, а исто така е разочарана од несамостојноста на ЕУ во меѓународните односи, оценувајќи дека е „срамно за Европската унија која зборува со јазикот на Вашингтон“.

 

„Овие мерки на Вашингтон не можат да донесат ништо освен натамошно влошување на руско-американските односи и да создадат неповолна атмосфера во меѓународните односи во кои односите меѓу нашите земји често играат клучна улога. Вистинските штети поради деструктивната и кусогледа политика ќе бидат многу конкретни за Вашингтон“, се вели во изјавата на руското министерство за надворешни работи. Во својата прва реакција на најавата за новиот круг американски санкции коишто во вторникот навечер ги најави американскиот претседател Барак Обама.

САД во вторникот воведе нов круг санкции против руски банки, енергетски и воени компании, што се оценува како досега најсериозен чекор на Западот против Русија којашто ја обвинува дека им дава поддршка на бунтовниците во источна Украина кои не ги признаваат новите власти во Киев кои дојдоа на власт откако со поддршка на западните земји го соборија претседателот Виктор Јанукович, а ја обвинува Русија и за вмешаноста во падот на малезискиот патнички авион во областите коишто ги контролираат проруските бунтовници.

Американскиот претседател изјави дека санкциите ќе имаат „поголемо влијание врз руската економија отколку досега“, а се донесени з ада ја присилат Москва „да престане да ги поддржува проруските бунтовници“. САД ќе ги сопрат извозните кредити за Русија за да го отежнат финансирањето на нејзиниот економски развој, а ќе го блокираат и извозот на технологии за рускито енергетски екстро. Новите американски санкции го прошируваат и листата на руски банки под санкции на речиси сите најголеми банки во кои руската држава има удел над 50 отсто, освен „Сбербанк“. Целени се банките ВТБ, „Московска банка“ и „Руска земјоделска банка“, како и Руската обединета бродаградежна корпорација.

Руската дипломатија овие санкции ги осуди како „нелегитимно антируски“ потег на САД. Додека, пак, за санкциите што синхронизирано со Вашингтон ги објави Брисел, Москва објави дека е разочарана од неспособноста на Европската унија да игра самостојна ролја во светските односи, и оти е срамно за ЕУ која „зборува со гласот на Вашингтон“.

Комитетот на постојаните амбасадори на земјите членки на ЕУ (Coreper) во вторникот објави дека постигнал согласност за воведување економски санкции против Русија,со коишто долго време се закануваа европските челници но не можеа да постигнат внатрешен консензус при носењето на оваа одлука. Веќе од петок за руските банки во доминантна сопственост ќе биде ограничено финансирањето од европските инвестициски институции, на производителите од ЕУ им се забранува испорака на опрема за енергетскиот сектор , а на сила ќе стапи и ембаргото за увоз и извоз на воена опрема и технологија за двојна намена од ЕУ во Русија.

„Срамно е за Европската унија, којашто по долго трагање по својот ’единствен глас’, прозбори со јазикот на Вашингтон, практично напуштајќи ги основните европски вредности, вклучително и пресумпцијата на невиност“, се наведува во одделната реакција на руската дипломатија на одлуката на Унијата првпат да воведе економски секторски насочени санкции против Русија.

Од руското министерство за надворешни работи, исто така, истакнуваат дека „политиката на ЕУ во моментов не се заснова на проверени факти, туку е пишувана по диктат на Вашингтон во прв ред меѓу сомнителните видеа на YouTube“. „Во Москва се разочарани до неспособноста на ЕУ да има самостојна улога во светските односи“, заклучува руската страна./крај/мф/сн

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Вести

Макрон: Брегзит е историски аларм за ЕУ

Објавено пред

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави денеска дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ е историски аларм што треба да ја принуди Унијата да се подобри.

Макрон рече дека на европските граѓани повеќе од кога и да било им е потребна обединета Европа за да ги бранат своите интереси што ги загрозуваат САД и Кина и да се справат со предизвиците како што се климатските промени, миграцијата и технолошкиот напредок.

„Овој излез е шок. Тоа е историски аларм што мора да се чуе во секоја од нашите земји, низ цела Европа и да нè натера да размислиме“, рече Макрон.

Тој ги критикуваше, како што рече, лагите, претерувањата и поедноставувањата што ја одбележаа кампањата за брегзит во 2016 година.

„Денес е тажен ден, да не го криеме тоа. Но, исто така, и ден што мора да нè натера да ги правиме работите поинаку“, рече францускиот претседател.

Тој додаде дека наскоро ќе ја посети Велика Британија со надеж дека двете земји ќе изградат нов, што е можно поблизок однос.

Велика Британија ја напушти Унијата на полноќ минатата ноќ. Од денеска почна транзиционен период во кој Лондон ќе преговара за условите за нов однос со ЕУ и нејзините членки.

Прикажи повеќе...

Вести

Рекордно топло време во Австралија

Објавено пред

Во Австралија вчера биле измерени рекордни 40,9 степени Целзиусови, со што е надминат претходниот рекорд од 40,3 степени Целзиусови, поставен на 7 јануари во 2013 година, соопшти Бирото за метеорологија, објави Би-би-си.

Овие температури се просек од максималните температури измерени во целата земја.

Австралија во изминатиов период се бори со сериозна суша и пожари. Според најавите од метеоролозите, во текот на неделата ќе биде уште потопло, што значи дека рекордот може повторно да се сруши.

На почетокот на неделата Перт, главниот град на Западна Австралија, забележа три дена по ред над 40 степени, рекорд за декември.

Премиерот Скот Морисон се соочува со јавна критика за неговиот одговор на природните непогоди и климатските политики на неговата влада.

 

Прикажи повеќе...

Вести

Пентагон тестира балистичка ракета

Објавено пред

Пентагон тестираше балистичка ракета, што е забранета со Договорот за нуклеарни боеви глави со среден дострел (ИНФ). Тестирањето било извршено вчера од базата Ванденберг во Калифорнија.

„Во моментот сме во фаза на оценување на резултатот од тестирањето“, соопшти Пентагон.

САД во август се повлекоа од договорот кој во 1987 година го потпишаа со Русија, откако утврдија дека Москва го прекршува истиот. Кремљ ги отфрли таквите обвинувања.

Договорот го потпишаа поранешните американски и советски претседател Роналд Реган и Михаил Горбачов и со него беа забранети проектили на копно со дострел од 500 и 5.500 километри.

Пентагон во август тестираше крстосувачка ракета со дострел поголем од 500 километри.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет8 минути

Австралија ќе ја изолира една од најнаселените држави поради коронавирусот

Австралија ќе ја изолира државата Викторија од останатиот дел од земјата и ќе воведе мерки без преседан како дел од...

Топ21 минута

Притвор за двајцата скопјани кои киднапираа Италијанка

Судот им определи притвор од осум дена на двајцата скопјани кои киднапираа Италијанка. Тие се осомничени за кривично дело противправно...

Свет34 минути

Индија стана трета земја во светот по бројот на заразени од коронавирус

Индија стана трета најпогодена земја во светот од пандемијата на коронавирус, со скоро 700.000 случаи, покажуваат најновите податоци. Министерството за...

Култура37 минути

Почина легендарниот композитор Енио Мориконе

Познатиот италијански композитор Енио Мориконе почина на 91-годишна возраст. Мориконе се смета за еден од највлијателните филмски композитори од доцните...

Македонија40 минути

Над 7.000 заразени со коронавирус во земјава

Бројот на заразени од коронавирус во земјава надмина 7.000 лица, откако вчера беа регистрирани 115 новозаболени. Во моментов активни се...

Регион16 часа

Во Грција 25 новозаразени со коронавирус, осуммина се странски туристи

Грчките власти објавија дека регистрирале уште 25 заразени со коронавирус во изминатите 24 часа и дека нема смртни случаи. Од...

Регион16 часа

На изборите во Хрватска гласале 107.000 гласачи помалку од 2016 година

До попладне, околу 107.000 помалку гласачи излегоа на гласање за хрватскиот парламент отколку во 2016 година, покажуваат податоците на Државната...

Забава18 часа

Индиец со златна маска се штити од коронавирус

Индискиот бизнисмен Шанкар Курхаде рече дека платил околу 3.550 евра за златна маска направена по мерка којашто треба да го...

Свет18 часа

Во поплавите во Јапонија настрадаа 16 лица, а 20 се тешко повредени

Најмалку 16 лица загинаа, а 20 се повредени и се во сериозна состојба во западниот дел на Јапонија каде обилните...

Спорт19 часа

Руски голман заврши во болница откако го удрил гром на тренинг

Иван Заборовски, голман на рускиот третолигаш Знамја Труда завршил во болница, откако го погодил гром на тренинг на тимот. Иако...

Македонија19 часа

Регистрирани 115 новозаразени и седуммина починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на...

Топ20 часа

Од куќа во Скопје украдени речиси милион евра

Скопјанец на возраст од 58 години во вечерните часови на 4 јули пријавил тешка кражба во неговиот дом. Според пријавеното,...

Македонија22 часа

Битолчаните кои претрпеле штети од поројниот дожд ќе може да аплицираат за помош од општината

По обилните врнежи од дожд, кои синоќа ја зафатија Битола и по целоноќните интервенции на терен од страна на екипите,...

Македонија23 часа

Уролог од Тетово е прв починат доктор со Ковид-19 во земјава

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека во градската болница ,,8 Септември” во Скопје, на 64 годишна...

Топ23 часа

Еден загинат и тројца ранети во пресметка со ножеви и пиштол во Батинци

Во вечерните часови на 4 јули во скопската полиција било пријавено дека во градската болница „Св. Наум Охридски“ со повреди...

Европа1 ден

Курц: Правиме сè за да спречиме ново затворање порди коронавирусот

Австрискиот канцелар Себастијан Курц истакна дека сака да спречи ново затворање на земјата, поради што е важно брзо да се...

Свет1 ден

Раперот Канје Вест најави дека влегува во претседателската трка, доби поддршка од Илон Маск

Американскиот рапер Канје Вест во саботата на „Твитер“ објави дека ќе се кандидира на претседателските избори во ноември и ќе...

Свет2 дена

СЗО: Забележан нов рекорд на новозаразени во еден ден

СЗО објави дека во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што претставува рекордно зголемување...

Македонија2 дена

147 новозаразени и шестмина починати во изминатите 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.296 тестирања за Ковид-19, а регистрирани се 147 нови...

Европа2 дена

Рација во 15 италијански региони поради снимање и споделување на детска порнографија

Три лица се уапсени во Италија, а 50 се под истрага поради порнографска злоупотреба на деца, вклучително и новороденчиња. Сликите...

Досие