Контакт

Вести

Најмалку 14 настрадани во безредијата Фергусон

Објавено пред

Болниците во Сент Луис, во американската сојузна држава Мисури, соопштија дека откако избувнаа безредијата во предградието Фергусон откако големата порота одлучи судски да не го гони белиот полицаец кој во август годинава уби афроамерикански тинејџер, настрадале 14 луѓе а 29 се приведени, пренесуваат американските медиуми.

dobivaj vesti na viber

До 1,25 часот наутро, во округот соопштија за 14 рането, од кои двајца се со прострелни рани нанесени од огнострелно оружје, пишува интернет изданието на локалниот дневен весник St. Louis Post-Dispatch.

Во меѓувреме, репортерката на локалната телевизиска станица KMOV, Емили Рау, на својот Twitter профил објави дека во „моментов (шест часот наутро во вторникот наутро) сé е мирно“. Додава дека многу од улиците на Фергусон на коишто се одвиваа безредијата изминатата ноќ се пусти.

Според изјавата шефот на локалната полиција, Џон Белмар, силите на редот „беа подготвени за таквиот развој на случувањата“. Основната цел на полициските сили, според него, била да се заштитат човечките животи и додаде дека, сепак, ситуацијата е многу посложен отколку што беше во август, веднаш откако 28-годишниот бел полицаец Дарен Вилсон го застрела 18-годишниот црномурест тинејџер Мајкл Браун. „Она со што се соочуваме изминатава ноќ, е многу пострашно од најстрашните ноќи во август кога беше првиот бран на расните немири во Фегусон)“, изјави Белмар за американската телевизиска мрежа ABC.

Полицаецот Дарен Вилсон кој го споредил тинејџерот кого го застрела со „демон“, пренесува весникот The Independent повикувајќи се на сведочењето на офицерот, што беше објавено од властите на државата Мисури.

„Се чувствував како петгодишно дете во рацете на Хулк Хоган“, така ја опишал судирот 28-годишниот Вилсон со десет години помладиот Браун во своето сведочење пред големата порота, којашто на крајот одлучи да го ослободи од судски прогон што предизвика гнев и протести на улиците на Фергусон.

Изминатата ноќ поради судирите со припадниците на силите на редот, кршење излози на продавници, потпалувања дуќани и автомобили и грабежи биле приведени 29 лица, соопшти полицијата.

Претходно во вторникот гувернерот на американската сојузна држава Мисури, Џеј Никсон, нареди во вторникот распоредување на дополнителни сили на Националната гарда на САД во градот Фергусон, каде што продолжуваат безредијата и грабежите кои започнаа во понеделникот навечер по објавувањето на одлуката на големата порота дека нема судски да го гони белиот полицаец.

Големата порота во гратчето Фегусон, којашто ја сочинуваат деветмина белци и тројца црнци, иако во ова предградие на Сент Луис мнозинството до 20-те илјади жители се афроамериканци, донесе одлука да не го гони полицаецот кој во август го застрела црното момче за кое се тврди дека било невооружено. Веднаш по објавувањето на одлуката, започнаа протести коишто набрзо прераснаа во насилни безредија. Полицијата била принудена да употреби чадни бомби, но очевидци тврдат дека бил употребен солзавец.

Случајот кој ја истакна расната сегрегација во САД, предизвика големо внимание на американската и светската јавност. Американскиот претседател Барак Обама повика учесниците на протестите низ повеќето градови во земјата, како Њујорк и Вашингтон, да ја почитуваат одлуката на поротата и своите ставови да ги искажат мирно Паралелно со тримесечната истрага на големата порота во Фергусон, од август се води и сојузна истрага за истиот случај којашто според министерството за правосудство на САД е сосема независна од истрагата на поротата. /крај/мф/сн

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Вести

Русија за истрагата за експлозијата на „Северен тек“: Шведска нешто крие

Објавено пред

Руските власти ја обвинија Шведска дека крие информации за истрагата за експлозијата што го оштети гасоводот „Северен тек“ минатата година.

dobivaj vesti na viber

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, изјави дека Русија има право да ги знае деталите од истрагата и дека е збунета од одбивањето на Шведска да соработува со руските обвинители.

Имено, Москва му предложи на Стокхолм поведување заедничка истрага за експлозиите, но Шведска и Данска го одбија тој предлог.

Захарова сугерира дека зад таа одлука има скриени причини.

„Можеби, по спроведувањето на истрагата, руските истражители би можеле да дојдат до незгоден заклучок за тоа кој ја извршил саботажата. За тоа кој ја смислил и ја извршил. Шведска крие што точно открила во текот на истрагата“, рече портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, како што објави „Гардијан“.

Прикажи повеќе...

Вести

(Видео) Силно невреме го зафати Солун, издадено предупредување

Објавено пред

Улиците во Солун се поплавени откако ненадејно невреме го зафати градот, придружено со силни грмежи.

dobivaj vesti na viber

Возилата беа спречени да минуваат, па сообраќајот беше запрен во голем дел од градот. Во многу случаи водата ја достигнувала висината на тротоарот, а сопствениците на продавници се обидувале со метли да спречат да влезе во објектите.

Кога започна невремето, на улиците имало многу луѓе кои се обидувале да најдат засолниште под блиските балкони, пренесува грчкиот портал „Вориа“.

Грчката хидрометеоролошка служба за денеска издаде итно предупредување за влошување на времето и обилни дождови и невреме.

Покрај Солун, големо невреме го зафати и Халкидики, а обилни врнежи имаше и во градот Вурвур, како и во Пефкохори.

Прикажи повеќе...

Вести

Украина апелира до Русија да го дозволи коридорот во Мариупол

Објавено пред

Украина денеска испрати нов апел до Русија да дозволи хуманитарен коридор во Мариупол и да ги пушти цивилите од овој опколен град.

dobivaj vesti na viber

Бараме отворање на хуманитарен коридор за цивили – објави вицепремиерката Ирина Верешчук на украинската телевизија, пренесува „Ројтерс“.

Верешчук нагласи и дека руските вооружени сили спречуваат хуманитарна помош да стигне до жителите на градот Херсон на југот на земјата.

Украина денеска соопшти дека нејзините напори за евакуација на цивилите од опколените градови првенствено биле насочени кон Мариупол, но не објави никаков нов договор со Русија, кој би овозможил безбеден премин за нејзините заробени жители, пренесе Ројтерс.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија27 минути

Апасиев: Партиската полиција на Спасовски не престанува со тортурата врз левичарите

Непосредно пред одбележувањето на годишнината од раѓањето на таткото на македонската нација – Гоце Делчев, повеќе членови на Централниот комитет...

Регион36 минути

(Видео) Хаос во српскиот парламент, пратениците се упатија кон Вучиќ со извици „предавство“

Целосен хаос во српското собрание следуваше во попладневниот дел од расправата кога пратениците од опозицијата, пред сè, на Двери и...

Македонија3 часа

„Авионот е полн, нема да леташ за Париз“, патник вратен од аеродромот иако имал повратни билети на „Визер“

Патник од Скопје во саботата бил вратен од Меѓународниот аеродром „Скопје“ со објаснување дека авионот за Париз е полн иако...

Македонија3 часа

Петиција за одземање бугарско државјанство на Македонци; Основачот: Имаме проблем што не ја признавате историјата

Онлајн-петиција за одземање на бугарското државјанство на Македонци што шират омраза за Македонија е креирана на социјалната мрежа „Фејсбук“, а...

Македонија4 часа

Лидија Димова не призна вина, нејзиниот екссоработник смета дека е виновен за злоупотребите во Националната агенција за европски образовни програми

Ексдиректорката на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова, не чувствува вина за делата злоупотреба на службената...

Македонија4 часа

Спасовски: Ниедна партија не може да го присвои Гоце Делчев, граѓаните нека бидат сигурни за одбележувањето

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, порача дека ниедна политичка партија не може да го присвои ликот на Гоце Делчев....

Регион5 часа

Бугарија го осудува насилството врз македонските Бугари во Македонија

Бугарскиот парламент категорично го осуди насилството врз македонските Бугари во Македонија, како и омаловажувањето на проблемот со правата и безбедноста...

Свет5 часа

Медведев: Пред 80 години непријателот беше сопрен, исто ќе биде и сега

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, по повод одбележувањето на 80-годишнината од битката кај Сталинград, истакна дека...

Македонија6 часа

„Комитите“ повикаа на акција за чествувањето на Гоце Делчев

Навивачката група „Комити“ ќе присуствува на одбележувањето на денот на раѓањето на Гоце Делчев, кое ќе се одржи во црквата...

Свет6 часа

Поранешен командант на „Вагнер“: Сакам да им се извинам на Украинците

Еден од поранешните команданти на руската платеничка група „Вагнер“, кој побегна во Норвешка, изјави за „Ројтерс“ дека сака да се...

Свет6 часа

Белата куќа: Немаме непријателски намери кон Пјонгјанг

Белата куќа ги отфрли обвинувањата на Северна Кореја дека воените маневри на САД и нивните јужнокорејски сојузници во Жолтото Море...

Свет6 часа

Фрејзер: Русија побара седница на Советот за безбедност на ОН за Украина

Русија побара на 8 февруари да се одржи седница на Советот за безбедност на ОН посветена на Украина, изјави Ванеса...

Свет7 часа

Кириленко: Руска ракета погоди станбена зграда во Краматорск, најмалку двајца загинати

Најмалку две лица загинаа, а седум се повредени кога ракета лансирана од руските сили погоди станбена зграда во градот Краматорск...

Свет19 часа

Адвокатот на Бајден: ФБИ не најде доверливи документи во куќата на претседателот

Членови на американското Федерално истражно биро (ФБИ) денеска ја пребараа викендицата на претседателот Џозеф Бајден во Рихобот Бич, Делавер, но...

Македонија19 часа

Осудениот Михајловски за „27 април“ одбива да биде амнестиран: Бог е тој што може да ми суди

Вилијам Михајловски-Гајда, осуден на 13 годишна затворска казна за крвавите случувања во Собранието на 27 април, бара да не биде...

Македонија20 часа

Условна казна доби докторот кој ја породуваше Веапоска, родилката: Дај Боже на пресудата за вадењето на моите органи, да се казни со затвор

Условна казна му е изречена на гинекологот Мухамед Асани, затоа што во нелегална ординација во неговата куќа, давал здравствени услуги,...

Економија21 час

Маричиќ: Нови 53 милиони евра за Северна Македонија од ЕУ за инвестиции во енергетиката и животна средина

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил објави дека од страна на Европската...

Регион21 час

Милановиќ: Србија мора да разбере дека од романсата со Русија ќе излезе како измамен љубовник

Србија ќе мора на некој начин да го признае Косово, изјави денеска хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, оценувајќи дека Белград мора...

Свет22 часа

Захарова: Обидот за посегнување на руски имот ќе се смета за грабеж, ќе одговориме

Русија ќе возврати на обидите на Западот да ги заплени руските средства за да и ги предаде на Украина, изјави...

Европа24 часа

Оланд: Путин не е луд, туку е радикално рационален

Поранешниот француски претседател, Франсоа Оланд, смета дека рускиот претседател Владимир Путин не е луд, туку радикално рационален лидер, кој е...