Контакт

Вести

Нетанјаху објави 12-часовен прекин на огнот во Газа, мировните иницијативи продолжуваат без успех

Објавено пред

Израелскиот премиер Бенјамин Натанјаху во разговор со американскиот државен секретар Џон Кери во петокот навечер изјавил дека израелската армија ќе ги сопре воените дејствија во палестинската енклава Појасот Газа во период од  12 часа во сабота.

Како што изјавил за Reuters неименуван извор од американската дипломатија, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху на државниот секретар на САД, Џон Кери, му соопштил дека прекинот на огнот ќе започне во сабота во 7 часот наутро по локално време. Претходно беше соопштено дека израелскиот воено-политички кабинет ги отфрлил предлозите на Кери за прекин на огнот во Појасот Газа каде 18 дена израелската армија спроведува операција против палестинските милитанти од исламистичкото движење Хамас.Во меѓувреме американскиот државен секретар во петокот навечер изјави дека сѐ уште постојат несогласувања околу терминологијата за постигнување примирје во Газа и повика на седумдневно хуманитарно примирје во текот на муслиманскиот празник Рамазан бајрам следната седмица.„Работиме на тоа да се склучи седумдневно примирје, седум дена хуманитарно примирје во чест на муслиманскиот празник за да може луѓето да се натераат да работат заедно на воспоставување потраен, одржлив прекин на огнот кој би бил долгорочен“, изјави Кери на прес-конференцијата во египетската престолнина Каиро. Египет, како и повеќепати порано, се јави во улога на мировен посредник поведувајќи иницијатива за почеток на преговори за постигнување примирје.Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун и шефот на египетската дипломатија Самех Шукри, кои во текот на прес-конференцијата го придружуваа Кери, го поддржаа повикот за прекин на борбите во текот на рамазанскиот Бајрам.Американскиот државен секретар, исто така, истакна дека е постигнат „сериозен напредок“ во насока на постигнување примирје, но дека останува уште многу работа која треба да се заврши, и додаде оти убеден дека израелскиот премиер Нетанјхау е одлучен во намерата да работи на постигнување примирје.Кери додаде дека Израел можеби отфрлил некои термини од предлогот за примирјето, но дена ниту имало „формален или конечен предлог, или предлог подготвен за гласање, кој би му бил понуден на Израел“. „Сѐ уште мораме да поработиме на некоја терминологија, но убедени сме дека имаме основна рамка која може и којашто во крајна линија ќе заживее“, истакна Кери.Малку пред прес-конференцијата во Каиро, израелската државна телевизија извести дека Израел го отфрлил американскиот предлог. „Безбедносниот кабинет едногласно го одби предлогот на американскиот државен секретар Џон Кери за примирје“, ајви телевизијата додавајќи дека членовите на кабинетот ќе продолжат да дискутираат за предлогот.Целиот петок од рано претпладнето траеја дипломатските преговори за да се постигне „хуманитарно примирје“ во војната меѓу Израел и Хамас во Појасот Газа. Според израелската државна телевизија, владата на премиерот Бенјамин Нетанјаху бара израелската армија да остане во Појасот Газа за да продолжи да ги уништува ткн „јуришни тунели“ кои Хамас ги прокопувал дури и во времето на примирјето.Се чини дека тој услов тешко ќе ја добие согласноста на палестинското исламистичко движење Хамас, кој од 2007 година по кусата војна со ривалското движење Фатах, од кое доаѓа претседателот на Палестинската самоуправа Махмуд Абаза, самостојно управува со Појасот Газа, каде на мало подрачје живеат 1,8 милиони луѓе.Предлогот за кој станува збор, Кери уште во средата му го изнесе на Нетанјаху, и тој предвидува седумдневен прекин на огнот период во кој израелските сили не би требало сосема да се повлечат од Газа. Двете страни, исто така, се повикуваат на почеток на преговори за траен договор со египетско посредување. Во разговорите би учествувало и палестинското раководство, се наведува уште во предлогот на Кери/Покрај тоа, САД, енералниот секретар на ОН и Европската унија би дале гаранции дека преговорите ќе бидат концентрирани на отстранување на ракетите и затворање на тунелите во Појасот Газа, како и на прекин на блокадата на оваа палестинска енклава и поправање на тешките штети нанесени во текот на израелската офанзива „Линија на одбраната“ започната на 8-ми јули.Како што изјавија за AFP извори блиски на израелската влада, кабинетот на Нетанјаху со шефот на американската дипломатија Кери разговарал за промени на предложениот план за примирјето. Посредниците сакаат примирјето да стапи на сила пред муслиманскиот празник Рамазан Бајрам кој почнува со следната седмица, но со соочуваат со речиси непомирливите барања на Израел и на Хамас.Во катарската престолнина Доха, шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу се состана со водачот на Хамас во егзил, Халед Машал за да придонесе во напорите за воспоставување мир со Израел, соопштија турски извори. Давутоглу се сретнал со Машал и според анонимниот извор на CNNTurk разговарале за „праведно примирје“, а според оцените на истиот извор „разговорите напредуваат во добра насока“.Овој непланиран состанок се одржа по телефонските разговори меѓу шефовите на дипломатиите на САД, Турција и Катар, претходно во четвртокот навечер. Американскиот државен секретар Џон Кери ги повика Турција и Катар да извршат притисок врз Хамас за постигнување примирје и престанување на неговите ракетирања на Израел. Турција, којашто е жесток критичар на офанзивата на својот поранешен стратешки партнер во регионот – Израел, бара Хамас да биде вклучен во преговорите за примирје.Давотоглу во Доха се сретна и со катарскиот министер за надворешни работи Халед ал-Атија. „Соработуваме со Катар во врска со предлогот текстот на Хамас за примирјето“, изјавил турскиот извор. Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган кој за себе вели дека е еден од ретките муслимански челници кои се заземаат за правата на Палестинците, го обвини Израел дека спроведува „нацистички геноцид“ во Газа. Израел и САД, кој е сојузник на турција во НАТО, ја осудија оваа изјава.Истовремено челникот на либанското шиитско движење Хезболах, долгоогодишен непријател на Израел, и повика во петокот арапските и муслиманските земји да му пружат помош во оружј ена палестинскиот „отпор“ во Газа и рече дека е подготвен да даде поголема поддршка. Хасан Насралах ги повика „арапските и исламските влада да дадат политичка, морална, медиумска и помош во оружје, секоја според своите можности“.Насралах говореше по повод Денот на Ерусалим, кој годинава е посветен на солидарноста со Појасот Газа, каде од почетокот на офанзивата загинаа повеќе од 850 луѓе, повеќето цивили. „Ние во Хезболха секогаш бевме и секогаш ќе бидеме со народот, со сите чинители на палестинскиот отпор, без исклучок“, изјави Насралах чијашто моќна милитантна група се судри со Израел во разорната војна од 2006 година. Станува збор за петто истапување на Хасан Насралах во јавноста кој се крие од војанта во 2006 година, кога израелската армија не успеа да ја неутралзиира оваа либанска шиитска партија. Денот на Ерусопалим се слави последниот петок пред Рамазан Бајрам, светиот месец на постот за муслиманите, а Хезболах оваа година го одбележува под паролата „Солидарност со народот и со отпорот во Газа“. Прославата на Денот на Ерусалима е воведена во шиитски Иран по исламската револуција во 1979 година.Иран е политички и воен покровител на исто така шиитското движење Хезболах, кој од своето основање по иницијатива на иранската формација Чуварите на исламската револуција во 1982 година, по израелската инвазија врз Либан, заговара вооружена борба против еврејската држава. Хамас, кој од Израел бара во прв ред целосно прекинување на сите водови израелска блокада на Појасот Газа, сѐ уште не одовори на предлогот з апримирјето.Според претставници на палестинските служби во Газа, во петокот е убиени 55 палестинци во Газа, додека според болнички извори уште шест Палестинци се убиени во одвоени инциднети во близина на градовите Наблус и Хеброн. Во израелските бомбардирања во текот на изминатите 18 денови од офанзивата „Линија на одбраната“ (или „Раб на одбраната“ – Protective Edge или на хебрејски „Нераскинлива карпа“) загинале над 850 Палестинци меѓу кои поголемиот дел се цивили и многу деца, што предизвикува сѐ поголема критика од меѓународната заедница. Во истиот период загинаа 36 израелски војници и три цивила, во операцијата покрената како договор на ракетирањето на Хамас на јужните делови на Израел./крај/мф/сн

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Вести

Болниците во Белгија преполни, бараат помош од Германија

Објавено пред

Белгија побара од Германија да прими пациенти со коронавирус во своите болници за да го намали притисокот врз сопствените единици за интензивна нега, кои се преполни со пациенти поради пандемијата од Ковид-19, објавуваат белгиските новински агенции.

Тие ја цитираат изјавата на шефот за итна медицинска помош Марсел Ван дер Авере, кој рече дека нема повеќе резервни кревети за пациентите во неколку болници во земјата.

Според официјалните податоци, во Белгија се регистрирани скоро 450 новозаразени лица со коронавирус на 100.000 жители во последните две недели. Иако бројот е малку помал отколку пред неколку недели, бројот на починати во меѓувреме се зголеми на просечно околу 40 смртни случаи на ден.

Прикажи повеќе...

Вести

Меркел: Tенка e границатa помеѓу војната и мирот

Објавено пред

Како никој да не разбира колку е тенка границата помеѓу воениот конфликт и мировното решение, изјави германската канцеларка, Ангела Меркел, во Бундестагот.

Тоа го изјави по повод зголемените тензии во источен Медитеран меѓу Турција и Грција и Турција и Кипар.

Пред денешниот самит на ЕУ со Турција, Меркел се осврна на поплаките за кршење на човековите права во Турција, но не пропушти да ѝ оддаде признае на официјална Анкара за спектакуларните и забележителни заслуги за време на бегалската криза во земјата, која и самата има 4 милиони бегалци, повеќе од сите други земји во светот“, објави грчката агенција АНА.

„Во секоја пригода мора да ги редефинираме нашите односи со Турција и да инсистираме на соработка за сите важни, заеднички проблеми и отворени прашања“, истакна германската канцеларка, Ангела Меркел.

Прикажи повеќе...

Вести

Грета Тунберг се врати на протестите по пауза поради коронавирусот

Објавено пред

Младата активистка за животна средина Грета Тунберг се врати придружувајќи им се на другите млади демонстранти пред шведскиот парламент за да го одбележат Денот на глобалните протести против климата во социјално дистанцираниот свет.

„Главната надеж, како и секогаш, е да се обидеме да имаме влијание врз нивото на свесност и јавното мислење, така што луѓето ќе станат посвесни“, им рече на новинарите 17-годишната активистка.

Пандемијата на коронавирусот го спречи одржувањето  масовни собири во рамките на движењето „Петок за иднината“ што го инспирираше Тунберг и ја намали јавната видливост на движењето во последните месеци.

Тунберг ги започна самостојно протестите пред шведскиот парламент во Стокхолм на 20.8.2018 година. Студентите ширум светот наскоро почнаа да ја следат, организирајќи редовни големи протести, а таа беше поканета да разговара со политичките и деловните лидери на конференциите на ООН и на годишниот Светски економски форум во Давос.

Нејзините пораки без двоумење испратени до претседателите и премиерите, заедно со научни факти за потребата од итно намалување на емисиите на стакленички гасови, ѝ донесоа пофалби и награди, но и повремени критики, па дури и закани по живот.

Таа ги повикува пратениците да останат на историскиот договор за климата во Париз од 2015 година, според кој богатите и сиромашните земји треба да преземат мерки за сузбивање на зголемувањето на глобалните температури поради кои се топат глечерите, се зголемува нивото на морето и се менува начинот на врнежи.

Парискиот договор бара од владите да презентираат национални планови за намалување на емисиите со цел да се ограничи зголемувањето на глобалните температури на под два Целзиусови степени.

Денес протести за климата се планирани и на други места.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Приведена очна лекарка од Куманово, која преку поткуп собрала 116.000 денари

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово, во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното...

Македонија8 часа

16 починати и 491 нов случај на Ковид-19

Министерството за здравство информира во последните 24 часа направени се 3.747 тестирања, а регистрирани се 491 нов случај на Ковид-19,...

Македонија9 часа

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија11 час

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во зависност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Економија12 часа

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Ќе се конфискува имотот од над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже, предвидува драфт верзијата...

Македонија12 часа

Наставата продолжува со физичко присуство, состојбата со ковид во училиштата засега е стабилна

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб,...

Македонија13 часа

Софијанова: Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика, но може да предизвика сериозен синдром

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај...

Регион13 часа

„Еуроактив“: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во...

Македонија13 часа

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан и е на 40 место во светот, според истражувањето на Институтот за економија...

Регион14 часа

Хеликоптери на КФОР надлетуваат над премините на северот на Косово, ситуацијата мирна но напната

Покрај припадниците на „Росу“ ситуацијата на северот на Косово ја следеше КФОР, кој патролираше со хеликоптер, пишуваат регионалните медиуми. Главните...

Македонија16 часа

Попишани 1.212.339 луѓе, 378.033 домаќинства и 516.787 станови

Вкупно 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за...

Македонија17 часа

Вчера се вакцинирале 12.099 граѓани, од нив 2.969 примиле прва доза

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Свет17 часа

Талибанците бараат да се обратат на Генералното собрание на ОН

Талибанците побараа да им се обратат на светските лидери пред Обединетите нации, a за таа пригода го назначија својот портпарол...

Свет18 часа

(Видео) Еден од најсилните земјотреси досега ја погоди Австралија

Земјотрес со јачина од 6 степени, еден од најсилните што е забележан во Австралија, го погоди југоистокот од оваа земја....

Македонија1 ден

Регистрирани 554 нови случаи на Ковид-19, пријавени 17 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на...

Македонија1 ден

Радев: Изјавите и ветувањата во дијалогот со Северна Македонија повеќе не функционираат

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки решенија што...

Свет1 ден

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем...

Свет1 ден

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптира во неделата исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздухот и...

Регион1 ден

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово...

Македонија1 ден

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на евроинтеграцијата

И покрај тоа што сè’ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата...

Досие