Контакт

Вести

Обама: Уривањето на авионот за Европа мора да биде ‘сигнал за будење’

Објавено пред

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека уривањето на малезискиот патнички авион во источна Украина на границата со Русија треба да биде „сигнал за будење“ на Западот и во прв ред на Европа за просудувањето дека Русија е одговорна за кризата којашто, според него, дошла до пресвртница.

Додека запре со обвинувањата на сметка на Русија за падот на малезискиот авион во кој загинаа 298 луѓе, американскиот претседател Барак Обама ја обвини Москва дека пропуштила да го запре насилството што овозможило да дојде до уривањето на авионот. САД сметаат дека авионот е погоден со ракета земја-воздух истрелана од територија којашто е под контрола на проруските бунтовници кои тврдат дека не поседуваат ракетен систем кој може да погоди цел на височина од 10.600 метри на којашто летал малезискиот авион на линијата од Амстердам кон Куала Лумпур. Руското министерство за одбрана, пак, објави дека има докази оти во времето на прелетот на авионот во близина на границата со Русија бил активен ракетен систем „Бук М1“ на украинската армија кој може да собори летало на големи височини. „Ова сигурно ќе биде повик за будење за Европа и светот врзано со последиците од ескалацијата на судирите во источна Украина, дека тие нам да бидат локализирани, дека нема да бидат сопрени“, изјави Обама пред новинарите во Белата куќа.Mногу американски пoлитичари сметаат дека би било многу корисно европските држави да се приклучат на американска иницијатива за заострување на економските санкции  иизолација на Русија. Меѓутоа, Европската унија многу помалку од САД е наклонета ко засилени економски санкции за Русија којашто Западот ја смета за одговорна за конфликтот во Украина меѓу прозападните власти дојдени со превратот во март во Киев и проруското население во југоисточните региони. Европа инаку има многу поголема трговска размена со Русија, отколку САД којашто е речиси незначителна, и десетици илјадни западноевропски компании се присутни на големиот руски пазар, покрај делумната зависност на континентот од руските енергенси.Американскиот претседател ја заострил пораката за рускиот претседател Владимир Путин, ден откако во телефонскиот разговор со Обама наводно му се пожалил на новите американски санкции насочени кон рускиот енергетски сектор. Во текот на телефонскиот разговор кој требаше да испрати сигнали дека Обама и Путин и натаму можат да комуницираат и покрај драстичните разлики во ставовите последните месеци, беше објавено дека Обама дознал од Путин за падот на малезискиот авион. Тврдејќи дека авионот е урнат и нарекувајќи го „глобална трагедија“ Обама во петокот на прес-конференцијата, уште еднаш правејќи притисок врз Москва, изјави дека „насилството коешто таму се одвива, во голем дел е овозможено со руска поддршка“, „Ако господин Путин одлучи дека нема да дозволиме тешкото вооружување и приливот на борци од Украина преку руско-украинската граница, тогаш тоа ќе престане“, изјави американскиот претседател.„Тој ја има најголемата контрола над ситуацијата“, изјави Обама за Путин додавајќи дека „досега, во најмала рака, не ја практикуваше“.Американската претседателка при Обединетите нации, Саманта Пауер, на итната седница на Советот за безбедност во петокот доцна навечер. Ја обвини Москва дека последните неколку седмици го зголемила бројот на тенкови, борени возила и ракетни фрлачи во југозападна Русија, а биле распоредени и напредни системи на противвоздушна одбрана. „Оваа војна мора да биде завршена, Русија може и мора да ја заврши“, изјави Пауер./крај/мф/сн

Извор: Reuters

Вести

Макрон: Брегзит е историски аларм за ЕУ

Објавено пред

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави денеска дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ е историски аларм што треба да ја принуди Унијата да се подобри.

Макрон рече дека на европските граѓани повеќе од кога и да било им е потребна обединета Европа за да ги бранат своите интереси што ги загрозуваат САД и Кина и да се справат со предизвиците како што се климатските промени, миграцијата и технолошкиот напредок.

„Овој излез е шок. Тоа е историски аларм што мора да се чуе во секоја од нашите земји, низ цела Европа и да нè натера да размислиме“, рече Макрон.

Тој ги критикуваше, како што рече, лагите, претерувањата и поедноставувањата што ја одбележаа кампањата за брегзит во 2016 година.

„Денес е тажен ден, да не го криеме тоа. Но, исто така, и ден што мора да нè натера да ги правиме работите поинаку“, рече францускиот претседател.

Тој додаде дека наскоро ќе ја посети Велика Британија со надеж дека двете земји ќе изградат нов, што е можно поблизок однос.

Велика Британија ја напушти Унијата на полноќ минатата ноќ. Од денеска почна транзиционен период во кој Лондон ќе преговара за условите за нов однос со ЕУ и нејзините членки.

Прикажи повеќе...

Вести

Рекордно топло време во Австралија

Објавено пред

Во Австралија вчера биле измерени рекордни 40,9 степени Целзиусови, со што е надминат претходниот рекорд од 40,3 степени Целзиусови, поставен на 7 јануари во 2013 година, соопшти Бирото за метеорологија, објави Би-би-си.

Овие температури се просек од максималните температури измерени во целата земја.

Австралија во изминатиов период се бори со сериозна суша и пожари. Според најавите од метеоролозите, во текот на неделата ќе биде уште потопло, што значи дека рекордот може повторно да се сруши.

На почетокот на неделата Перт, главниот град на Западна Австралија, забележа три дена по ред над 40 степени, рекорд за декември.

Премиерот Скот Морисон се соочува со јавна критика за неговиот одговор на природните непогоди и климатските политики на неговата влада.

 

Прикажи повеќе...

Вести

Пентагон тестира балистичка ракета

Објавено пред

Пентагон тестираше балистичка ракета, што е забранета со Договорот за нуклеарни боеви глави со среден дострел (ИНФ). Тестирањето било извршено вчера од базата Ванденберг во Калифорнија.

„Во моментот сме во фаза на оценување на резултатот од тестирањето“, соопшти Пентагон.

САД во август се повлекоа од договорот кој во 1987 година го потпишаа со Русија, откако утврдија дека Москва го прекршува истиот. Кремљ ги отфрли таквите обвинувања.

Договорот го потпишаа поранешните американски и советски претседател Роналд Реган и Михаил Горбачов и со него беа забранети проектили на копно со дострел од 500 и 5.500 километри.

Пентагон во август тестираше крстосувачка ракета со дострел поголем од 500 километри.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Вулин: Ова е обид за државен удар, вечерва се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион3 часа

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион4 часа

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет7 часа

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Регион9 часа

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија9 часа

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија10 часа

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија12 часа

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Регион12 часа

Белград по синоќешниот хаос – запалени автомобили, смет, скршени стакла

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, објави на „Фејсбук“ фотографии од хаосот што остана на улиците на Белград по синоќешните немири....

Регион13 часа

(Видео) Демонстрант во Белград: Тато, ова е за тебе затоа што почина бидејќи немаше респиратор

Новинарка на телевизијата „Н1“ пред српскиот парламент ја сними шокантната исповед на Петар Ѓуриќ, син на познатиот уметник Љубиша Ѓуриќ,...

Регион13 часа

(Видео) Полицијата со палка тепа момчиња што мирно седат на клупа во Белград

Полицијата во Белград, по неколкучасовни масовни протести, почна да ги тепа луѓето, дури и оние што седат мирно. Како што...

Македонија14 часа

ИЈЗ: Намалување на бројот на новозаболени и починати, зголемување на бројот на оздравени

Неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 29 јуни до 5 јули 2020 година бележи намалување на...

Свет15 часа

Мистериозен синдром поврзан со коронавирусот предизвикува оштетување на мозокот кај децата

Коронавирусот може да предизвика големи невролошки проблеми кај некои деца, откриле научниците. Иако на младите им е полесно да се...

Свет15 часа

(Видео) Автобус полн со матуранти во Кина падна од мост во езеро, најмалку 21 загинат и 15 повредени

Најмалку 21 човек загина, а 15 се повредени кога автобус излета од патот и падна во езеро во Кина. Автобусот...

Свет15 часа

Во САД над 3 милиони заразени со Ковид-19

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина три милиони, сè повеќе сојузни држави бележат рекорден број нови случаи, а...

Македонија16 часа

Задолжителен тест за граѓаните на Србија, Косово, БиХ и на Црна Гора при влез во земјата, препорача Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести утрово одржа состанок, на кој донесе одлука да достави предлог до Владата од утре при влез...

Регион16 часа

(Видео) Солзавец и оклопни возила на протестите во Белград по најавата за нов полициски час

Полицијата во Белград утрово успеа да ги растера демонстрантите што од синоќа протестираа по најавата на претседателот на Србија, Александар...

Свет1 ден

СЗО: Епидемијата се забрзува, се појавуваат докази дека вирусот се пренесува преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека епидемијата на коронавирус се забрзува и дека се појавуваат докази за пренесување на Kовид-19...

Регион1 ден

Србија го враќа полицискиот час, забрана за движење од петок до понеделник

Од утре во Србија ќе биде забрането собирање на повеќе од пет луѓе во отворен и затворен простор, а од...

Македонија1 ден

ДИК ќе прави симулација на изборниот ден во услови на пандемија

Државната изборна комисија утре ќе спроведе симулација на процесот на гласање под посебните протоколи поради пандемијата на коронавирус. Симулацијата ќе...

Досие