Контакт

Вести

Потресно писмо до Обама од норвешки болничар во Газа

Објавено пред

Норвешкиот болничар Мадс Гилберт, кој секојдневно се обидува да спаси животи на недолжни цивили во болницата Шифа во појасот Газа, упатил писмо до американскиот претседател Барак Обама во кое раскажува за страдањата и загубените животи на цивилното население во регионот.
 

Норвешкиот болничар Мадс Гилберт, кој секојдневно се обидува да спаси животи на недолжни цивили во болницата Шифа во појасот Газа, упатил писмо до американскиот претседател Барак Обама во кое раскажува за страдањата и загубените животи на цивилното население во регионот.

 

„Изминатата ноќ беше екстремна. „Копнената инвазија“ врз Газа резултираше со мртви, крвави, распарчени и тешко повредени Палестинци од различна восраст, сите цивили, сите невини…Хероите во клиниките и болниците на Газа работат во смени од 12 до 24 часа, бледи се и изморени вложувајќи надчовечки напори со цел да спасат што е можно повеќе човечки животи.Тие се грижат, се обидуваат да бидат разумни во овој хаос од безживотни тела од сите големини и возраст, од оние кои може да одат и оние кои се неподвижни, оние кои крварат и оние кои веќе искрвариле, оние кои дишат и оние кои го издишале последниот здив. Луѓе… Сегашната „најморална армија на светот“ ги третира овие луѓе како животни. Мојата почит кон ранетите нема граници, во нивните обиди да помогнат и покрај големите болки, патења и шок, мојата почит кон лекарите нема граница. Мојата близина со Палестинците во овие моменти ми дава сила, иако многупати сум посакал да врискам и силно да гушнам некој, и со прегратка да заштитам дете кое е прекриено со крв. Но тоа не можеме да си го дозволиме, а не можат ни тие. И повторно стигаат десетици повредени. Се уште во клиниките имаме локви крв. Чистачите со лопати ја собираат крвавата облека, парчиња човечки ткива, коски на убиени… И сето тоа со цел да бидеме подготвени за следниот ден, за следните жртви. Повеќе од 100 лица примивме во изминатите 24 часа во нашата болница Шифа. Тоа е премногу и за најдобро опремените болници, но ние овде немаме струја, вода, лекови, кревети, инструменти, операциони сали, монитори… Сè е нефункционално бидејќи опремата е донесена од музеите на старите болници. Но, овие херои не се жалат. Тие одлучно продолжуваат со својата работа, исто како големите борци. И додека ви го пишувам писмово, токму во овој момент, повторно почнува да свири израелскиот воен оркестар и ја почнува својата одвратна симфонија. Токму сега, ракетите на израелската морнарица слетуваат на брегот, над нас летаат авиони Ф – 16 и хеликоптери Апачи. И сè тоа е направено и финансирано токму од САД. Господине Обама, имате ли вие срце? Ве повикувам да поминете само една ноќ со нас во болницава. Уверен сум дека вашиот престој ќе значи и промена на историјата. Никој кој е со срце и толку голема моќ не би можел да си замине од болницата Шифа, а да не остане одлучен во намерата да го запре крвопролевањето врз палестинскиот народ. Но оние без срце, немилосрдните, повторно испланираа напад врз Газа. Реките крв ќе продолжат да течат и во текот на оваа ноќ. Слушам дека веќе ги активираа своите инструменти на смртта. Ве молам, направете сè што можете. Ова, ова не може да продолжи вака…“, напишал норвешкиот болничар, Мадс Гилберт./крај/мф/ап

 

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Вести

Макрон: Брегзит е историски аларм за ЕУ

Објавено пред

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави денеска дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ е историски аларм што треба да ја принуди Унијата да се подобри.

Макрон рече дека на европските граѓани повеќе од кога и да било им е потребна обединета Европа за да ги бранат своите интереси што ги загрозуваат САД и Кина и да се справат со предизвиците како што се климатските промени, миграцијата и технолошкиот напредок.

„Овој излез е шок. Тоа е историски аларм што мора да се чуе во секоја од нашите земји, низ цела Европа и да нè натера да размислиме“, рече Макрон.

Тој ги критикуваше, како што рече, лагите, претерувањата и поедноставувањата што ја одбележаа кампањата за брегзит во 2016 година.

„Денес е тажен ден, да не го криеме тоа. Но, исто така, и ден што мора да нè натера да ги правиме работите поинаку“, рече францускиот претседател.

Тој додаде дека наскоро ќе ја посети Велика Британија со надеж дека двете земји ќе изградат нов, што е можно поблизок однос.

Велика Британија ја напушти Унијата на полноќ минатата ноќ. Од денеска почна транзиционен период во кој Лондон ќе преговара за условите за нов однос со ЕУ и нејзините членки.

Прикажи повеќе...

Вести

Рекордно топло време во Австралија

Објавено пред

Во Австралија вчера биле измерени рекордни 40,9 степени Целзиусови, со што е надминат претходниот рекорд од 40,3 степени Целзиусови, поставен на 7 јануари во 2013 година, соопшти Бирото за метеорологија, објави Би-би-си.

Овие температури се просек од максималните температури измерени во целата земја.

Австралија во изминатиов период се бори со сериозна суша и пожари. Според најавите од метеоролозите, во текот на неделата ќе биде уште потопло, што значи дека рекордот може повторно да се сруши.

На почетокот на неделата Перт, главниот град на Западна Австралија, забележа три дена по ред над 40 степени, рекорд за декември.

Премиерот Скот Морисон се соочува со јавна критика за неговиот одговор на природните непогоди и климатските политики на неговата влада.

 

Прикажи повеќе...

Вести

Пентагон тестира балистичка ракета

Објавено пред

Пентагон тестираше балистичка ракета, што е забранета со Договорот за нуклеарни боеви глави со среден дострел (ИНФ). Тестирањето било извршено вчера од базата Ванденберг во Калифорнија.

„Во моментот сме во фаза на оценување на резултатот од тестирањето“, соопшти Пентагон.

САД во август се повлекоа од договорот кој во 1987 година го потпишаа со Русија, откако утврдија дека Москва го прекршува истиот. Кремљ ги отфрли таквите обвинувања.

Договорот го потпишаа поранешните американски и советски претседател Роналд Реган и Михаил Горбачов и со него беа забранети проектили на копно со дострел од 500 и 5.500 километри.

Пентагон во август тестираше крстосувачка ракета со дострел поголем од 500 километри.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион50 минути

Грција повторно им забрани влез на српските туристи, метеж на границата со Бугарија

Грција донесе одлука од денеска од 6 часот наутро повторно да ги затвори границите за Србија по порастот на бројот...

Свет1 час

Австралија ќе ја изолира една од најнаселените држави поради коронавирусот

Австралија ќе ја изолира државата Викторија од останатиот дел од земјата и ќе воведе мерки без преседан како дел од...

Топ1 час

Притвор за двајцата скопјани кои киднапираа Италијанка

Судот им определи притвор од осум дена на двајцата скопјани кои киднапираа Италијанка. Тие се осомничени за кривично дело противправно...

Свет1 час

Индија стана трета земја во светот по бројот на заразени од коронавирус

Индија стана трета најпогодена земја во светот од пандемијата на коронавирус, со скоро 700.000 случаи, покажуваат најновите податоци. Министерството за...

Култура2 часа

Почина легендарниот композитор Енио Мориконе

Познатиот италијански композитор Енио Мориконе почина на 91-годишна возраст. Мориконе се смета за еден од највлијателните филмски композитори од доцните...

Македонија2 часа

Над 7.000 заразени со коронавирус во земјата

Бројот на заразени од коронавирус во земјата надмина 7.000 лица кога вчера беа регистрирани 115 новозаболени. Во моментот активни се...

Регион17 часа

Во Грција 25 новозаразени со коронавирус, осуммина се странски туристи

Грчките власти објавија дека регистрирале уште 25 заразени со коронавирус во изминатите 24 часа и дека нема смртни случаи. Од...

Регион17 часа

На изборите во Хрватска гласале 107.000 гласачи помалку од 2016 година

До попладне, околу 107.000 помалку гласачи излегоа на гласање за хрватскиот парламент отколку во 2016 година, покажуваат податоците на Државната...

Забава18 часа

Индиец со златна маска се штити од коронавирус

Индискиот бизнисмен Шанкар Курхаде рече дека платил околу 3.550 евра за златна маска направена по мерка којашто треба да го...

Свет19 часа

Во поплавите во Јапонија настрадаа 16 лица, а 20 се тешко повредени

Најмалку 16 лица загинаа, а 20 се повредени и се во сериозна состојба во западниот дел на Јапонија каде обилните...

Спорт20 часа

Руски голман заврши во болница откако го удрил гром на тренинг

Иван Заборовски, голман на рускиот третолигаш Знамја Труда завршил во болница, откако го погодил гром на тренинг на тимот. Иако...

Македонија20 часа

Регистрирани 115 новозаразени и седуммина починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на...

Топ21 час

Од куќа во Скопје украдени речиси милион евра

Скопјанец на возраст од 58 години во вечерните часови на 4 јули пријавил тешка кражба во неговиот дом. Според пријавеното,...

Македонија23 часа

Битолчаните кои претрпеле штети од поројниот дожд ќе може да аплицираат за помош од општината

По обилните врнежи од дожд, кои синоќа ја зафатија Битола и по целоноќните интервенции на терен од страна на екипите,...

Македонија24 часа

Уролог од Тетово е прв починат доктор со Ковид-19 во земјава

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека во градската болница ,,8 Септември” во Скопје, на 64 годишна...

Топ1 ден

Еден загинат и тројца ранети во пресметка со ножеви и пиштол во Батинци

Во вечерните часови на 4 јули во скопската полиција било пријавено дека во градската болница „Св. Наум Охридски“ со повреди...

Европа1 ден

Курц: Правиме сè за да спречиме ново затворање порди коронавирусот

Австрискиот канцелар Себастијан Курц истакна дека сака да спречи ново затворање на земјата, поради што е важно брзо да се...

Свет1 ден

Раперот Канје Вест најави дека влегува во претседателската трка, доби поддршка од Илон Маск

Американскиот рапер Канје Вест во саботата на „Твитер“ објави дека ќе се кандидира на претседателските избори во ноември и ќе...

Свет2 дена

СЗО: Забележан нов рекорд на новозаразени во еден ден

СЗО објави дека во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што претставува рекордно зголемување...

Македонија2 дена

147 новозаразени и шестмина починати во изминатите 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.296 тестирања за Ковид-19, а регистрирани се 147 нови...

Досие