Контакт

Вести

Путин: Русија не сака да биде лидер во Сирија, туку да придонесе во борбата против тероризмот

Објавено пред

Русија не тежнее кон водство во Сирија, туку сака да придонесе во борбата против тероризмот кој го загрозува целиот свет, изјави во вторникот рускиот претседател Владимир Путин на форумот „Русија повикува“ во Москва, и ја критикуваше неподготвеноста на САД да соработуваат, а оцени и дека најлошиот период од руската економска криза е минат, како и дека нема алтернативи за мировниот договор од Минск за украинската криза.

„Ние не тежнееме кон лидерство во Сирија. Во Сирија можеме да има само еден водач – сирискиот народ. Ние тежнееме кон тоа да го дадеме својот придонес во борбата против тероризмот, кој е опасен и за САД и за Русија и за европските држава, а из а целиот свет, без претерување“, истакна рускиот претседател Владимир Путин во рамките на неговото излагање на инвестицискиот форум „Русија повикува“.

„Нашите партнери имаат збрка во главата“, заклучи Путин одговарајќи на прашања од новинари и учесници на форумот. Коалицијата предводена од САД го призна неуспехот на својата мисија за обука на некои групи од сириската вооружена опозиција, потсети Путин. „Признаа дека таа акција не успеа, а сега само ја расфрлаат муницијата“, додаде.

САД, иако повеќе од една година спроведуваат воздушни операции врз позиции на Исламската држава во Сирија без мандат на ОН или во договор со владата во Дамаск, се противат на руската таква интервенција која влезе во втората седмица и е по бараше на владата на претседателот Башар ал-Асад. Вашингтон, наместо тоа одбра во борбата против џихадистите да им помогне на сунитските бунтовници кои ги смета за „умерени“ да им испорачува оружје и муниција, и во неделата со падобрани достави муниција за нив во северниот дел на Сирија.

Зборувајќи за американското вооружување на некои групи од сириската опозиција, Путин рече дека се поставува прашањето дали тоа оружје не доаѓа во рацете на терористите од Исламската држава. Имено, програмата за обука на сириските опозициски борци, САД ја сопреа токму затоа што првата група од стотина борци кои ги обучија го предаде оружјето или сосе него мина во редовите на другата џихадистичка групација Џебхат ан-Нусра, сириското крило на Ал Каеда.

Русија побарала од САД да ги покаже целите кои според нив се „стопроцентно терористички“ и каде треба да нападен, но не добила одговор, истакна натаму Путин во говорот кој директно беше пренесуван онлајн. Покрај тоа, дејствувањето на Русија е целосно во согласност со Повелбата на ОН и со меѓународното право, за разлика од операциите на САД и коалицијата коишто ја предводат, продолжи рускиот претседател.

Сегашната соработка со Западот во поглед на Сирија не е доволна, смета Путин и истакнува дека САД и ЕУ треба да го охрабрат политичкиот дијалог меѓу судрените страни во Сирија.

Имено некои западни земји, кои првично го држеа цврстиот став дека преговорите и политичката транзиција на Сирија мора да се одвива без претседателот Башар ал-Асад, кој е руски сојузник, во последно време се согласни тој да учествува во преговорите, но дека потоа мора да замине од политичката сцена. Самиот Асад, во што ја има поддршката од Москва, смета дека за тоа мора да одлучуваат само Сиријците.

„Доколку сакаме ефикасно да дејствуваме, треба таа работа да ја подигнеме на сериозно, на конкретно ниво“, смета Путин.

Според него, исто така е многу важно да се работи и со земјите во регионот, како Турција, Јордан, Обединетите Арапски Емирати, Ирак… „Потребно е да се видик како на антитерористичкиот план може да се градат односите со Турција, приоритетниот партнер на Русија, која е загрижена поради курдскиот фактор и борбата против тероризмот“, рече Путин.

Споменувајќи ги состојбите со Украина, рускиот претседател изјави дека нема алтернатива за мировниот договор кој во февруари го парафираше во белоруската престолнина заедно со колегите од Украина, Франција и Германија. „Веќе имам кажано, и сакам да кажам уште еднаш нема алтернатива за договорот од Минск“, порача Путин.

Смета дека кулминацијата на кризата во руската економија е мината, и оти таа се прилагодува на променетите услови, што е првиот знак на стабилизирање. Владата и Руската народна банка покажаа доследност и дека се способни да постигнат резултати во кризни ситуација, заклучи Путин.

Тој го спомена и проектот на гасоводот „Северен ток 2“, кој всушност го удвојува количеството руски природен гас испорачан за Германија од сегашното ниво, истакнувајќи дека неговата цел е да се снабдува Европа со гас, а некому да му се одземе приходот од транзитот, како што во прв ред стравува Украина, а и Словачка./крај/мф/сн

Извор: Макфакс

Вести

Болниците во Белгија преполни, бараат помош од Германија

Објавено пред

Белгија побара од Германија да прими пациенти со коронавирус во своите болници за да го намали притисокот врз сопствените единици за интензивна нега, кои се преполни со пациенти поради пандемијата од Ковид-19, објавуваат белгиските новински агенции.

Тие ја цитираат изјавата на шефот за итна медицинска помош Марсел Ван дер Авере, кој рече дека нема повеќе резервни кревети за пациентите во неколку болници во земјата.

Според официјалните податоци, во Белгија се регистрирани скоро 450 новозаразени лица со коронавирус на 100.000 жители во последните две недели. Иако бројот е малку помал отколку пред неколку недели, бројот на починати во меѓувреме се зголеми на просечно околу 40 смртни случаи на ден.

Прикажи повеќе...

Вести

Меркел: Tенка e границатa помеѓу војната и мирот

Објавено пред

Како никој да не разбира колку е тенка границата помеѓу воениот конфликт и мировното решение, изјави германската канцеларка, Ангела Меркел, во Бундестагот.

Тоа го изјави по повод зголемените тензии во источен Медитеран меѓу Турција и Грција и Турција и Кипар.

Пред денешниот самит на ЕУ со Турција, Меркел се осврна на поплаките за кршење на човековите права во Турција, но не пропушти да ѝ оддаде признае на официјална Анкара за спектакуларните и забележителни заслуги за време на бегалската криза во земјата, која и самата има 4 милиони бегалци, повеќе од сите други земји во светот“, објави грчката агенција АНА.

„Во секоја пригода мора да ги редефинираме нашите односи со Турција и да инсистираме на соработка за сите важни, заеднички проблеми и отворени прашања“, истакна германската канцеларка, Ангела Меркел.

Прикажи повеќе...

Вести

Грета Тунберг се врати на протестите по пауза поради коронавирусот

Објавено пред

Младата активистка за животна средина Грета Тунберг се врати придружувајќи им се на другите млади демонстранти пред шведскиот парламент за да го одбележат Денот на глобалните протести против климата во социјално дистанцираниот свет.

„Главната надеж, како и секогаш, е да се обидеме да имаме влијание врз нивото на свесност и јавното мислење, така што луѓето ќе станат посвесни“, им рече на новинарите 17-годишната активистка.

Пандемијата на коронавирусот го спречи одржувањето  масовни собири во рамките на движењето „Петок за иднината“ што го инспирираше Тунберг и ја намали јавната видливост на движењето во последните месеци.

Тунберг ги започна самостојно протестите пред шведскиот парламент во Стокхолм на 20.8.2018 година. Студентите ширум светот наскоро почнаа да ја следат, организирајќи редовни големи протести, а таа беше поканета да разговара со политичките и деловните лидери на конференциите на ООН и на годишниот Светски економски форум во Давос.

Нејзините пораки без двоумење испратени до претседателите и премиерите, заедно со научни факти за потребата од итно намалување на емисиите на стакленички гасови, ѝ донесоа пофалби и награди, но и повремени критики, па дури и закани по живот.

Таа ги повикува пратениците да останат на историскиот договор за климата во Париз од 2015 година, според кој богатите и сиромашните земји треба да преземат мерки за сузбивање на зголемувањето на глобалните температури поради кои се топат глечерите, се зголемува нивото на морето и се менува начинот на врнежи.

Парискиот договор бара од владите да презентираат национални планови за намалување на емисиите со цел да се ограничи зголемувањето на глобалните температури на под два Целзиусови степени.

Денес протести за климата се планирани и на други места.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Парична награда за матичните лекари ако имаат 70% вакцинирани пациенти

Во насока на стимулација на интересот за вакцинација за заштита од Ковид-19 и за спречување на ширењето на пандемијата, Владата...

Македонија8 часа

Пријава за напад во МНТ – блокирани улици во центарот на Скопје

Министерството за внатрешни работи не кажува дали има дојава за бомба во Македонскиот народен театар, но потврдуваат дека полицајци се...

Регион9 часа

Убиство во Сплит: Вработена во продавница убиена со нож, напаѓачот уапсен

Маж нападнал жена со нож додека таа била на своето работно место во продавница во Сплит. Жената починала во болница,...

Свет9 часа

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, изрази загриженост дека некои земји воведуваат општи ограничувања против ширењето на варијантата на коронавирус...

Македонија11 час

Уште 43 Авганистанци си заминаа од Македонија

Нова група од 43 авганистански граѓани замина од Македонија откако за нив беше подготвена потребната документација за влез во трета...

Македонија12 часа

460 нови случаи на Кoвид-19 и вкупно 12 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на...

Топ13 часа

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември...

Македонија14 часа

Бугарската министерка Комитова: Патот „Струма“ има недостатоци, но тие не се причина за пожарот во автобусот

Заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите што важеле во 2002 година кога се реконструирал патот, а денеска...

Европа16 часа

ЕМА: Вакцини против омикрон може да се одобрат за три месеци

Европскиот медицински регулатор денеска објави дека може да одобри вакцини приспособени за заштита од омикрон-варијантата на коронавирусот за три до...

Европа16 часа

(Видео) Австрискиот државен врв затекнат на журка, без маски, најавени кривични пријави

Партијата на слободата на Австрија (ФПО) поднесе жалба против австрискиот канцелар, како и други политичари, за забава по учеството во...

Регион16 часа

Грција со казни за невакцинираните, 100 евра ќе платат повозрасните што не примиле ниту една доза

Грција денеска соопшти дека со 100 евра ќе ги казни лицата на возраст од 60 години, како и постарите што...

Европа17 часа

Блинкен: Потребно е поголемо присуство на ЕУ и САД на Балканот

Австрискиот министер за надворешни работи, Мајкл Линхарт, и министерот за надворешни работи на САД, Антони Блинкен, сметаат дека е потребно...

Македонија1 ден

Повреден возач кога македонски камион се превртел на автопат во Хрватска

Камион со платформа за превоз на други возила се превртел на 130-тиот километар од јужната страна на автопатот А3 Брегана...

Македонија1 ден

Сопственикот на „Беса транс“: Си велам зошто не бев и јас во автобусот

Сопственикот на туристичката агенција „Беса транс“, Беким Хаџиу, првпат по стравотната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, во интервју за...

Македонија1 ден

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност за можна соработка, во тек се консултации за кадровски решенија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, имаа работна средба...

Македонија2 дена

22 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а...

Македонија2 дена

Филипче: Нема потреба од рестрикции поради новиот сој

Минитестерот за здравство, Венко Филипче, смета дека нема потреба од рестрикции поради појавата на новиот сој омикрон. Вели дека епидемиолошката...

Македонија2 дена

Гаши: Не е одговорно да бараме од СДСМ кој ќе биде мандатар

За нас е битно да се договориме кој е концептот, а не да ги принудуваме политичките партии на решенија, вели...

Европа2 дена

Владимир Гушчин: Постојните вакцини штитат и од сојот омикрон

Постоечките вакцини против коронавирус ќе обезбедат заштита од потешки форми на Ковид-19, како што е и новиот сој омикрон, изјави...

Македонија2 дена

Бурим Сејдини реизбран за претседател на Управен суд

На денешната седница Судскиот совет го избра судијата Бурим Сејдини за претседател на Управен суд. Во соопштението за седницата се...

Досие