Контакт

Вести

Советот за безбедност на ОН бара итен преки на огнот во Газа, борбите сопреа

Објавено пред

Советот за безбедност при Обединетите нации ноќта кон понеделникот на итно свиканата седница едногласно ја прифати декларацијата со којашто се повикува на моментален и безусловен прекин на огнот во палестинската енклава Појасот Газа каде во меѓувреме борбите престанаа со приближувањето на муслиманскиот празник Рамазански бајрам, а израелската армија официјално потврди дека ги сопира „активните дејствија“ во енклавата на неопределено време.

Петнаесетте земји членки на Советот за безбедност при ОН се состанаа на итното заседание во седиштето на светската организација во Њујорк и во изјавата изразија „целосен моментален и безусловен хуманитарен прекин на огнот кој ќе овозможи доставување на итната и неопходната помош“. Ги повикуваат Израел и палестинското исламистичко движење Хамас кое од 2007 година ја контролира енклавата Појасот Газа „целосно да го применат“ прекинот на огнот во текот на муслиманскито празник Рамазански бајрам со кој завршува месецот на постот за муслиманите „и по празниците“.

Советот за безбедност на ОН со споменатата изјава ги повикува страните „целосно да го почитуваат меѓународното хуманитарно право, во прв ред одредбите за заштита на цивилите“, како да „спроведат траен и целосно почитуван траен прекин на огнот врз основа на посредничката египетска иницијатива“. Со изјавата, исто така, се повикува и на доставување хуманитарна помош на палестинското население во Појасот Газа, како и на зголемување на помошта за UNRWA, агенцијата на ОН за палестинските бегалци.

Три дена по крвавото бомбардирање на едни училиште на ОН во Газа во кое загинаа дваесетина луѓе од кои барем половината деца, Советот за безбедност „истакнува дека цивилните и хуманитарни институции, меѓу кои се и оние на ОН, мора да бидат почитувани и заштитени, и исто така се повикуваат сите страни да се придржуваат до тоа начело“. Израелската армија ка отфрла одговорноста за нападот врз училиштето во Беит Ханин во четвртокот.

„Претседателската декларација (на Советот за безбедност на ОН) ги повика сите страни и меѓународната заедница да постигнат глобален мир“ на Блискиот исток, заснован на решението за двете држави, израелска и палестинска, кои мирно живеат една крај друга.

Американскиот претседател Барак Обама во неделата доцна навечер лично интервенираше барајќи од израелскиот сојузник да прифати „безусловен и моментален“ прекин на огнот со Хамас во Појасот Газа, каде што според агенциските извештаи опаѓа интензитетот на борбите со приближувањето на празникот.

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун повика да биде продолжен 12-часовнито хуманитарен прекин на огнот прогласен во саботата.

Од почетокот на израелската офанзива „Линија на одбраната“ во Појасот Газа на 8-ми јули, чијашто цел е сопирање на ракетирањата на Хамас врз јужните и централните области на Израел, како и уништување на подземните тунели и инфраструктурата на исламистичкото движење, загинаа над 1.060 Палестинци, од кои повеќето се цивили, како и 43 израелски војници и тројца цивили.

Агенцијата AFP, повикувајќи се на портпаролот на израелската армија, пренесува дека ниедна ракета не е истрелана од Појасот Газа кон израелските територии, како да ниту Израел извел напад од 23 часот во неделата по локално време.

Во понеделникот претпладне Војската за одбрана на Израел официјално го потврди стопирањето на активностите во Појасот Газа на неопределено време. Новиот формат на операцијата претпоставува само реагирање на секој палестински напад, а исто така и ограничување на трагањето и уништување на палестинските подземни тунели кои излегуваат дури на израелска територија.

„Армијата ги сопира сите активни дејствија во Појасот Газа. Работата за ликвидација на тунелите продолжува. На секој обид за агресија ќе биде одговорено“, изјави за РИА Новости портпаролката на израелските сили. Соговорничката на агенцијата прецизирала дека рокот на прекинот огнот не е временски определен.

Сепак, израелски воени извори изјавиле дека во понеделникот претпладне е регистрирани само еден случај на ракетирање од палестинските позиции, на кои имало соодветно дејствување на израелската армија, што биле досега единствените воени дејствија. /крај/мф/сн

Извор: Макфакс

Вести

Макрон: Брегзит е историски аларм за ЕУ

Објавено пред

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави денеска дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ е историски аларм што треба да ја принуди Унијата да се подобри.

Макрон рече дека на европските граѓани повеќе од кога и да било им е потребна обединета Европа за да ги бранат своите интереси што ги загрозуваат САД и Кина и да се справат со предизвиците како што се климатските промени, миграцијата и технолошкиот напредок.

„Овој излез е шок. Тоа е историски аларм што мора да се чуе во секоја од нашите земји, низ цела Европа и да нè натера да размислиме“, рече Макрон.

Тој ги критикуваше, како што рече, лагите, претерувањата и поедноставувањата што ја одбележаа кампањата за брегзит во 2016 година.

„Денес е тажен ден, да не го криеме тоа. Но, исто така, и ден што мора да нè натера да ги правиме работите поинаку“, рече францускиот претседател.

Тој додаде дека наскоро ќе ја посети Велика Британија со надеж дека двете земји ќе изградат нов, што е можно поблизок однос.

Велика Британија ја напушти Унијата на полноќ минатата ноќ. Од денеска почна транзиционен период во кој Лондон ќе преговара за условите за нов однос со ЕУ и нејзините членки.

Прикажи повеќе...

Вести

Рекордно топло време во Австралија

Објавено пред

Во Австралија вчера биле измерени рекордни 40,9 степени Целзиусови, со што е надминат претходниот рекорд од 40,3 степени Целзиусови, поставен на 7 јануари во 2013 година, соопшти Бирото за метеорологија, објави Би-би-си.

Овие температури се просек од максималните температури измерени во целата земја.

Австралија во изминатиов период се бори со сериозна суша и пожари. Според најавите од метеоролозите, во текот на неделата ќе биде уште потопло, што значи дека рекордот може повторно да се сруши.

На почетокот на неделата Перт, главниот град на Западна Австралија, забележа три дена по ред над 40 степени, рекорд за декември.

Премиерот Скот Морисон се соочува со јавна критика за неговиот одговор на природните непогоди и климатските политики на неговата влада.

 

Прикажи повеќе...

Вести

Пентагон тестира балистичка ракета

Објавено пред

Пентагон тестираше балистичка ракета, што е забранета со Договорот за нуклеарни боеви глави со среден дострел (ИНФ). Тестирањето било извршено вчера од базата Ванденберг во Калифорнија.

„Во моментот сме во фаза на оценување на резултатот од тестирањето“, соопшти Пентагон.

САД во август се повлекоа од договорот кој во 1987 година го потпишаа со Русија, откако утврдија дека Москва го прекршува истиот. Кремљ ги отфрли таквите обвинувања.

Договорот го потпишаа поранешните американски и советски претседател Роналд Реган и Михаил Горбачов и со него беа забранети проектили на копно со дострел од 500 и 5.500 километри.

Пентагон во август тестираше крстосувачка ракета со дострел поголем од 500 километри.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион7 часа

Се запали авион со 164 патници и членови на екипаж, принудно слета во Грција

Авион на ирската компанија „Рајанер“ со 164 патници и членови на екипаж принудно слета на аеродромот во Солун, бидејќи во...

Свет8 часа

Тенгел: Наместо да се смеетe на шведскиот модел, научете нешто од нас

Наместо да се смеете на нашиот модел на борба против Ковид-19, подобро би било да научите нешто од нашето искуство,...

Свет9 часа

СЗО: Засега Ковид-19 нема мутација што го прави посилен

Вирусот Ковид-19 досега нема мутации што ќе го направат посилен или ќе доведат до потешка болест, вели главниот епидемиолог на...

Топ12 часа

Во Охридското Езеро се удави 49-годишен маж

Во водите на Охридското Езеро денеска околу 14.30 часот е пронајдено безживотно тело на плажа на кејот Македонија. На местото...

Македонија13 часа

Регистрирани 165 новозаразени – починаа 7, а оздравеа 128 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на...

Европа14 часа

Во ЕУ дозволен прв лек против Ковид-19

Европската комисија издаде условна дозвола за ставање во промет на лекот ремдесивир, кој стана првиот медикамент за лекување на Ковид-19...

Македонија15 часа

Јовановски поднесува кривични пријави за триесеттина лица, бара вклучување на меѓународните институции

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски  продолжи со поднесување кривични пријави во скопското обвинителство поврзани со предметите „Рекет“ и „Меѓународен...

Топ15 часа

Вработен во МВР станал и советник во Општина Арачиново – внатрешна контрола го разгледува случајот

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе иницијатива за поведување постапка за утврдување дициплинска одговорност против Ф.Х....

Свет16 часа

(Видео) Најмалку 41 повреден во експлозија во фабрика за огномети во Турција

Најмалку 41 лице е повредено по експлозијата во фабрика за огномети во северозападната турска провинција Сакарија, пренесува „Хуриет дејли њуз“....

Македонија17 часа

Засега нема затворање на границите со Србија и Косово

Границите со Србија и Косово остануваат отворени, откако Комисијата за заразни болести не даде препорака тие да бидат затворени поради...

Свет18 часа

Научниците докажаа: Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет, до 6 пати позаразна

Мутирана верзија на новиот коронавирус што предизвикува Kовид-19, која е распространета денес во светот, во лабораторија се покажа дека е...

Македонија18 часа

Принуден карантин за поранешната манекенка Накова, која место во самоизолација била на базен

Поранешната манекенка Александра Накова-Гајдаџиев вчера попладне била уапсена на базен во Гевгелија бидејќи не го почитувала решението за самоизолација, потврдија...

Македонија18 часа

Директорката на кумановската болница е позитивна на коронавирус

Директорката на Општа болница Куманово, Снежана Захариева, утрово на социјалните мрежи објави дека е позитивна на Ковид-19. „Како за добро...

Регион19 часа

Прогласена вонредна состојба во Белград

Во Белград денеска е прогласена вонредна состојба како резултат на влошената епидемиолошка состојба. Ваквата одлука е донесена на седницата на...

Европа19 часа

Падна француската влада, премиерот поднесе оставка

Францускиот премиер, Едуард Филип, денеска поднесе оставка пред реконструкцијата на владата што ќе ја спроведе претседателот Емануел Макрон за зајакнување...

Свет19 часа

СЗО: Во моментов на луѓе се тестираат 17 потенцијални вакцини против коронавирус

Седумнаесет можни вакцини против коронавирусот во моментов се тестираат на луѓе, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Од нив најмногу напредува...

Македонија20 часа

Хоспитализирани над 400 пациенти поради коронавирус во земјава, меѓу нив 6 се деца

Во Македонија засега хоспитализитани се 407 пациенти заболени со Ковид-19. Според последните податоци, на Инфективната клиника вкупно се примени 90...

Свет20 часа

Бројките вртоглаво растат – 10,53 милиони заболени во светот и 176 илјади новозаразени со коронавирус за еден ден

Во светот се регистрирани повеќе од 176.000 нови случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени надмина 10,53 милиони. Според Светската...

Македонија21 час

Епидемиолозите ќе одлучуваат дали ќе се затворат границите со Србија и Косово

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести  се очекува денеска да разговара за...

Регион21 час

(Видео) По протестите во Белград, надлежните тврдат дека студентите ќе останат во домовите

По синоќешните протести во Белград, надлежните тврдат дека студентите нема да бидат иселени од домовите поради експанзијата на заболени од...

Досие