Контакт

Вести

УНИЦЕФ: Речиси 50 милиони деца се раселени низ светот

Објавено пред

Низ светот се раселени речиси 50 милиони деца – 28 милиони од нив се протерани од своите домови поради конфликти што не се по нивна вина, како и милиони други кои мигрираат во надеж дека ќе најдат подобар, побезбеден живот, покажува извештајот на УНИЦЕФ.

dobivaj vesti na viber

Често истрауматизирани од конфликтите и насилството од кои бегаат, тие се соочуваат со дополнителни опасности на патот, вклучувајќи го и ризикот од давење при преминување на морето, потхранетост и дехидрација, трговија со луѓе, киднапирање, силување, па дури и убиство. Во земјите низ кои патуваат и на дестинациите, тие често се соочуваат со ксенофобија и дискриминација, се додава во извештајот.

Во новиот извештај објавен од УНИЦЕФ во средата, насловен „Откорнати“: растечката криза за децата-бегалци и мигранти, се изнесуваат нови податоци кои ја отсликуваат отрезнувачката слика за животот и состојбата на милиони деца и семејства погодени од насилни конфликти и други кризи, што прават да изгледа побезбедно сè да се ризикува на опасно патување отколку да се остане дома.

„Неизбришливите слики на поединечни деца – малото тело на Ајлан Курди исфрлено на брегот по давењето во морето или вчудовиденото и крваво лице на Омран Дакниш додека седи во амбулантата откако неговиот дом беше уништен – го шокираа светот“, изјави извршниот директор на УНИЦЕФ Ентони Лејк. „Но, секоја слика, секое девојче или момче, претставува многу милиони деца во опасност – и ова бара да се погрижиме нашето сочувство за поединечни деца да се совпадне со акција за сите деца“, додава тој.

„Откорнати“ покажува дека:

·   Децата претставуваат непропорционален и сè поголем процент од луѓето кои бараат засолниште надвор од земјата на раѓање: тие сочинуваат околу една третина од светската популација, но околу половина од сите бегалци. Во 2015-та година, околу 45 проценти од сите деца-бегалци под заштита на УНХЦР потекнуваа од Сирија и Авганистан.

·   28 милиони деца биле протерани од своите домови поради насилство и конфликт во и надвор од границите, вклучувајќи 10 милиони деца-бегалци; 1 милион баратели на азил чиј бегалски статус сè уште не е утврден; и проценети 17 милиони деца раселени во сопствените земји – деца во очајна потреба од хуманитарна помош и пристап до критичните услуги.

·   Сè повеќе и повеќе деца ги минуваат границите сами. Во 2015 година, повеќе од 100.000 непридружувани малолетници поднеле барање за азил во 78 земји – трипати повеќе од бројот во 2014-та година. Децата без придружба се меѓу оние во најголем ризик од експлоатација и злоупотреба, вклучително и од шверцерите и трговците со луѓе.

·   Околу 20 милиони други деца-мигранти на меѓународно ниво ги напуштиле домовите поради различни причини, вклучувајќи и екстремна сиромаштија или насилство на банди. Многу од нив се изложени на посебен ризик од злоупотреба и затворање, бидејќи немаат документи, имаат несигурен правен статус, и бидејќи не постои систематско следење и мониторирање на нивната благосостојба – деца кои се лизгаат низ пукнатините на системот.

Според „Откорнати“, Турција е домаќин на најголемиот вкупен број скорешни бегалци, и многу веројатно, на најголемиот број деца-бегалци во светот. Во однос на бројот на население, Либан е домаќин на најголем број бегалци од огромен размер: приближно 1 лице од 5 лица во Либан е бегалец. За споредба, има по околу 1 бегалец на секои 530 лица во Велика Британија; и по 1 на секои 1.200 во САД. Кога пак се разгледуваат земјите-домаќини на бегалци според нивото на приход, Демократска Република Конго, Етиопија и Пакистан се домаќини на најголема концентрација на бегалци.

Во извештајот се тврди дека кога постојат безбедни и легални патишта, миграцијата може да понуди можности и за децата кои мигрираат и за заедниците во кои се приклучуваат. Анализата на ефектите од миграцијата во земјите со висок приход покажува дека мигрантите придонесуваат повеќе во даноците и социјалните давачки отколку што добиле; ги пополнуваат и високо и ниско-квалификуваните празни работни места на пазарот на трудот; и придонесуваат за економскиот раст и иновациите во земјите-домаќини.

Но, во суштина, децата кои заминале или биле насилно раселени од домот често ги губат потенцијалните придобивки од мигрирањето, како што се образованието – главен движечки фактор за многу деца и семејства кои сакаат да мигрираат. Дете-бегалец има петпати поголеми шанси да не оди на училиште во споредба со дете кое не е бегалец. Ако и воопшто можат да посетуваат училиште, тоа е место каде децата-мигранти и бегалци најверојатно ќе се соочат со дискриминација – вклучувајќи и неправедно постапување и малтретирање.

Надвор од училницата, правните бариери ги спречуваат децата-бегалци и мигранти да добиваат услуги на еднаква основа со децата кои се родени во земјата. Во најлош случај, ксенофобијата може да ескалира во директни напади. Само во Германија, властите откриле 850 напади врз бегалски прифатилишта во 2015-та година.

„Каква цена ќе платиме сите ние ако не успееме на овие млади луѓе да им дадеме можност за образование и понормално детство? Како тие ќе можат позитивно да придонесат за своето општество? Ако не можат, не само што ќе биде уништена нивната иднина, туку и нивните општества ќе опаднат“, рече Лејк.

Извештајот укажува на шест конкретни активности со кои ќе се заштитат и ќе им се помогне на раселените деца-бегалци и мигранти:

·         Заштита на децата-бегалци и мигранти, особено на децата без придружба, од експлоатација и насилство.

·         Ставање крај на притворањето на децата кои бараат статус на бегалци или кои мигрираат, преку воведување на неколку практични алтернативи.

·         Задржување на семејствата заедно, како најдобар начин за заштита и давање правен статус на децата.

·         Задржување на сите деца-бегалци и мигранти на училиште и обезбедување пристап до здравствени и други квалитетни услуги за нив.

·         Притисок за акција околу основните причини за големите преселби на бегалците и мигрантите.

·         Промовирање мерки за борба против ксенофобијата, дискриминацијата и маргинализацијата.

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Вести

“Во основа е пекол на земјата”: Градот Газа оставен тотално без здравствената заштита

Објавено пред

Во раните утрински часови во саботата, над купови бетон и урнатини, толпа лекари и пациенти пешачеа километри низ уништените улици на градот Газа, принудени да се евакуираат пеш од она што остана од болниците. Здравствените работници велат дека се плашат да ги оставаат критично болните пациенти зад себе во град кој сега во голема мера е сведен на урнатини, преземен израелските сили, со болници кои работат без струја, гориво, вода или храна, пишува британски „Гардијан“.

dobivaj vesti na viber

“Тоа е во основа пекол на земјата”, вели Вилијам Шомбург, шефот на Меѓународниот комитет на Црвениот крст во Газа, опишувајќи го она што остана од животот во градот.

Со недели, десетици илјади луѓе се надеваа дека во болниците во Газа ќе најдат засолниште кое е најблиску до безбедно бидејќи енклавата издржа интензивирачки бомбардирања.

Но, откако израелските сили се приближија до објектите и потоа ја нападнаа најголемата болница во Газа, Дар ал-Шифа минатата недела, илјадници луѓе беа раселени заедно со медицинскиот персонал, шетајќи низ уништените улици на југ од енклавата.

Палестинското министерство за здравство во Газа соопшти дека израелските сили побарале евакуација на болницата Ал Шифа вчераутро, три дена откога влегоа во објектот. Здравствените лица сведочат дека им им било кажано дека имаат еден час да ја евакуираат болницата која беше центар на здравствениот систем на Газа.

Најмалку 12.000 луѓе загинаа во израелскиот напад врз Газа по нападот на Хамас на 7-ми октомври, во кој загинаа 1.200 Израелци, а околу 240 луѓе беа заложници.

Прикажи повеќе...

Вести

Борел: Целосно е невозможно да се евакуираат милиони луѓе од северот на Газа

Објавено пред

Првиот човек на ЕУ-дипломатијата Жозеп Борел утринава на прес-конференција изјави дека евакуацијата на милиони луѓе од северниот дел на Газа е целосно невозможна.

dobivaj vesti na viber

Десетици илјади цивили почнаа да бегаат од јужниот дел на Газа вчера, откако Израел им порача на луѓето да ја напуштат областа пред очекуваната копнена офанзива.

„Да се ​​замисли дека можеш да преселиш милион луѓе за 24 часа во ситуација во каква што е Газа, може да биде само хуманитарна криза“, рече Борел на последниот ден од тридневната дипломатска посета на Кина.

И покрај изјавата на ЕУ за поддршка на Израел, тој исто така предупреди дека и Израел е должен да го почитува меѓународното хуманитарно право во одбранбениот процес.

„Позицијата е јасна“, рече Борел. „Но, како и секое право, тоа има граница. А таа граница е меѓународното право“.

Прикажи повеќе...

Вести

Проценки на ОН: Десетици илјади луѓе веќе ја напуштија Газа

Објавено пред

Во текот на ноќта беа објавени најновите проценки на ОН за бројот на луѓе кои ги напуштиле своите домови во северниот дел на Газа.

dobivaj vesti na viber

Тие велат дека веруваат дека станува збор за десетици илјади кои се упатиле кон југ по предупредувањето за евакуација на Израел.

Пред наредбата за евакуација, повеќе од 400.000 Палестинци беа внатрешно раселени, според хуманитарната канцеларија на ОН OCHA.

Израелската војска им порача на околу 1,1 милион луѓе во северниот дел на Газа да заминат пред очекуваната копнена инвазија. Хамас, пак, ги повика луѓето да останат на место и да пркосат на израелската воена наредба.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш рече дека наредбата од Хамас е „исклучително опасна – и во некои случаи едноставно не е возможна“.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ49 минути

Затвореник од „Шутка“ итно префрлен на клиника каде што починал

Гостиварец кој бил во затворот Скопје во Шуто Оризари почина на комплексот клини Мајка Тереза. „На 04.12.2023 во 07.43 часот...

Македонија2 часа

САД му забрани влез на Кочо Анѓушев и семејството, поради вмешаност во корупција

Соединетите Држави го означуваат Кочо Анѓушев, поранешен вицепремиер на Северна Македонија, како генерално неподобен за влез во Соединетите држави, поради...

Македонија3 часа

Таткото на убиената Вања и денес негира дека кажал на грабнувачите кога таа ќе излезе од дома, заврши распитот

И на денешниот распит кај јавен обвинител Александар Ѓорчевски, таткото на убиеното 14-годишно девојче негира дека дал информации кога и...

Македонија4 часа

За градоначалникот обид за киднапирање во Карбинци, за полицијата покана за кафе за ученичка

Министерството за внатрешни работи демантира дека утрово имало обид за киднапирање двајца ученици во основното училиште „Страшо Пинџур“ во Карбинци,...

Македонија6 часа

Каратист од Велес, е еден од осомничените за убиството на Вања

Пет лица се осомничени за убиството на Вања Ѓорчевска, а меѓу нив е и каратист од Велес. Велешкиот спортист Боре...

Македонија6 часа

(Видео) Ковачки: До убиството на Вања можеби немало да дојде, ако Спасовски не направил пропусти во истрагата

Оливер Спасовски вчера ја излажа македонската јавност, а МВР под негово раководство е испреплетено односно поврзано со криминогени структури, истакнува...

Македонија6 часа

„Денеска ја очекуваме првата кривична пријава, се соочуваат со најмалку 10 години затвор“, вели обвинителот Бубевски

Обвинителот Гаврил Бубевски во утринската програма на српската ТВ Нова изјави дека на осомничените за убиството на тинејџерката Вања и...

Топ8 часа

Спречен обид за шверц на 50 тони дизел гориво, декларирано како базно масло

Царинските службеници на Ќафасан спречија обид за шверц на 50 тони дизел гориво декларирано како базно масло, а кое било...

Топ8 часа

(Видео) Тешка сообраќајна незгода кај Соборна, возило излета од булевар и турна столб

Сообраќајна несреќа во центарот на Скопје направи хаос во движењето на возилата. Автомобилот марка „голф“ излетал од булеварот, при што...

Македонија8 часа

30-дневен притвор за Љупчо Палевски, од денот кога ќе биде уапсен, определи Кривичниот суд

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство Скопје, донесе решение со...

Македонија9 часа

СДСМ: МВР и ЈО покажаа професионалност и го расветлија случајот со грозоморните убиства

Според партијата на власт, Министерството за внатрешни работи и Јавното обвинителство како надлежни институции покажале посветеност и професионалност на високо...

Македонија9 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Оставка од Спасовски веднаш, вети враќање на безбедноста во маалата, 5 години потоа киднапирано и убиено е дете среде Скопје

Спасовски вети враќање на безбедноста во маалата, 5 години потоа киднапирано и убиено е дете среде Скопје, а тој недела...

Европа9 часа

Орбан ја блокира Украина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан побара на претстојниот самит на лидерите на Европската унија следната недела да се избегне донесување одлука...

Свет9 часа

Израел подготвува систем на пумпи за вода за да ги избрка борците на Хамас од тунелот

Израел подготвува голем систем на пумпи за вода со кои би можел да ги поплави тунелите на Хамас под Појасот...

Македонија20 часа

Одреден притвор од 48 часа за таткото на убиената Вања

Кривичниот суд го прифати предлогот на Основното јавно обвинителство и определи краткотраен притвор од 48 часа за таткото на Вања...

Топ22 часа

Од вечерва и Интерпол трага по двојниот убиец Палчо, објавена меѓународна потерница

Љупчо Палевски Палчо од вечерва е објавен на веб страницата на МВР дека се бара со потерница. „Љупчо Палевски род.12.12.1964...

Македонија1 ден

Таткото негира дека кажал кога Вања ќе излезе од дома, Обвинителството и за него ќе бара притвор

Таткото на убиената Вања во истрагата негирал дека тој му ги дал информациите на организаторот, кој истовремено е и извршител...

Македонија1 ден

Од неовластено прислушување, држење оружје, даночно затајување: МВР за Палевски, првоосомничениот за убиството на Вања

Министерството за внатрешни работи со појаснување за тоа кој е и какво криминално досие има осомничениот за трагичната смрт на...

Македонија1 ден

Лога: Смртната казна е забранета кај нас, но мислам дека би била спас за тие монструми

Министерот за правда, Кренар Лога, изрази сочувство до семејствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски и жалење за големата...

Македонија1 ден

„Велешанецот е ‘прометна жртва’ за да му се одземе ‘ситроенот’ и поради долг од 500 евра“, вели обвинителот

Велешанецот Панче Жежовски имал долг од 500 евра, а според обвинителот Гаврил Бубевски, тој е „прометна жртва“. „Не можам до...