Контакт

Свет

Во Алепо стивнаа борбите, Турција очекува бегалци

Објавено пред

Стивнаа борбите во вторникот навечер во северниот сириски град Алепо и веќе неколку часа не се слушаат артилериски и минофрлачки детонации, пренесуваат агенциите, а Турција најави дека ќе постави шаторски логор за прифаќање на околу 80 илјади бегалци од порано над двомилионскиот град.

Претходно во текот на целиот вторник во Алепо продолжиле интензивните борби. На линијата на фронтот во источните квартови, кои беa сé уште под контрола на бунтовничките групи, се користеле минофрлачи и оружје со голем калибар. Агенциите јавуваат дека повеќе од еден час можеле да се слушнат само повремени истрели од пешадиско вооружување од позициите кои ги држат малубројните бунтовници.

Бунтовниците со претставниците на Русија, од нејзиниот Центар за национално помирување во Сирија, која е сојузни на сирискиот претседател Башар ал-Асад, договорија прекин на борбите за да можат да се извлечат цивилите и преостанатите борци на вооружената опозиција која ја поддржува Западот од преостанатите бунтовнички квартови каде што остануваат уште мали групи борци на радикалните исламистички групации. Првите автобуси за евакуација се очекуваат околу 5 часот утрото во среда по локално време.

Отпорот на бунтовниците во Алепо заврши во вторникот со согласноста на опозицијата во текот на примирјето да се повлече од третината од градот која под контрола ја имаше од 2012 година и речиси цел месец жестоката офанзива на сириската владина војска и сојузничките милиции.

Бунтовничките претставници објавија претходно дека борбите ќе завршат во вторникот вечерта, а нивните борци и цивилите кои беа во опсада во источно Алепо ќе го напуштат градот и ќе заминат во областите под контрола на опозицијата кои се западно од градот.

Предавањето или повлекувањето на бунтовниците од Алепо претставува крај на бунтот во овој град кој до почетокот на вооружениот бунт од март 2011 година беше најголемиот сириски град и финансиска престолнина на земјата, во која живееја многу арапски христијани.

Со разбивањето на последниот отпор во Алепо, сирискиот претседател Башар ал-Асад и неговата коалиција во којашто се и руските воздухопловните сили, локални и шиитски милиции од Ирак и Иран, како и либанското шиитско движење Хезболах, според аналитичарите, најверојатно е направен пресврт во оваа граѓанска војна.

Истовремено постојаниот претставник на Русија во ОН Виталиј Чуркин, на седмицата на Советот за безбедност изјави дека се прекинати сите борбени операции во источно Алепо.

„Најпоследната информација којашто ја добивме во текот на последниот час, е дека воените дејствија во источно Алепо се прекратени“, изјавил Чуркин. Според дипломатот „сириската влада ја воспоставила контролата над источно Алепо“ и „во моментов започнуваат хуманитарните активности“,

Чуркин додал дека милитантите, заедно со членовите на нивните семејства и ранетите ги напуштиле источните квартови на градот преку договорените коридори кон места кои самите ги одбрале, вклучително и кон соседната покраина Идлиб. .

Турските власти најавија дека ќе постават шаторски град за прифаќање на 80.000 бегалци од Алепо. Во Турција во моментов се наоѓаат околу 2,7 милиони Сиријци, поради што заменикот премиер Мехмет Шимшек на Twitter истакна дека неговата држава е дом на најмногу беглаци во светот./крај/мф/сн

Свет

Ердоган предлага нов владејачки модел за Ерусалим

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вчера предложи формирање комисија со еврејски, муслимански и христијански претставници, која би управувала со Ерусалим, пренесуваат агенциите.

Ердоган исто така ги повика ОН, Советот за безбедност на ОН, Организацијата за исламска соработка (ОИЦ) и другите меѓународни тела да се обединат против угнетувањето на цивилите во Палестина.

„Во овој момент веруваме дека има потреба од посебен аранжман во Ерусалим. За да се постигне траен мир и спокој во Ерусалим, кој содржи неизоставни религиозни симболи на муслимани, Евреи и на христијани, секој мора да направи жртви“, рече Ердоган.

„Во сегашните околности најправилно и најконзистентно би било со Ерусалим да раководи комисија од претставници од трите религии. Во спротивно, нема да биде лесно и можно да се постигне траен мир во овој древен град“, додаде тој.

Турција, продолжи тој, ќе даде политички и воен придонес во меѓународните напори за ослободување на Ерусалим и за заштита на палестинскиот народ. Од таму во неделата предложија и формирање „меѓународен механизам за заштита за народот на окупираната Палестина“.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Највисокиот облакодер во Кина почна да се ниша, луѓето во паника бегаа, причината непозната

Објавено пред

Еден од највисоките облакодери во Кина беше евакуиран кога почна да се ниша, а луѓето во паника бегаа на сигурно во јужниот град Шенжен.

Облакодерот „СЕГ плаза“, висок речиси триста метри, необјасниво почна да се ниша околу 13 часот по локално време, а евакуацијата на луѓето што беа во него беше веднаш организирана, додека минувачите на околните улици гледаа со неверување и уплашено.

Зградата е затворена во 14.40 часот, објавија локалните медиуми.

Зградата е завршена во 2000 година во срцето на еден од кинеските градови со најбрз раст. Во кулата се наоѓа еден од главните пазари за електроника и разни канцеларии.

Агенцијата за управување со вонредни состојби истражува зошто се нишаше облакодерот во областа Футијан во Шенжен, се наведува во соопштението на платформата „Веибо“.

„По проверката и анализата на податоците од повеќето станици за набљудување земјотреси во градот, беше заклучено дека денес немало земјотреси во Шенжен“, се вели во соопштението.

„Причината за новонастанатата состојба со облакодерот ја проверуваат разни институции.

Во моментот не е познато што ќе стори владата во овој случај, пишуваат медиумите.

Видеа на минувачи објавени од локалните медиуми покажуваат како облакодерот се ниша, додека стотици преплашени минувачи бегаат.

„СЕГ е целосно евакуиран“, напиша еден од минувачите во описот на видеото.

Според Советот за анализа на високите згради, ова е 18-та највисока кула во Шенжен. Минатата година кинеските власти забранија изградба на облакодери повисоки од 500 метри. Уривањето на зградите не е невообичаено во Кина, каде што градежните стандарди се слаби, а поради урбанизацијата, изградбата се одвива набрзина, пишуваат медиумите.

Прикажи повеќе...

Свет

Фаучи: Упатството за неносење маски предизвика забуна кај граѓаните

Објавено пред

Водечкиот американски епидемиолог Ентони Фаучи призна дека е предизвикана забуна откако Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) минатата недела издадоа упатство дека целосно вакцинираните луѓе во повеќето случаи не мора да носат заштитни маски, дури ни во затворен простор.

Фаучи, кој е и советник на претседателот Џо Бајден, за „Еј-би-си њуз“ изјави дека проблемот е во тоа што не е можно со сигурност да се знае кој од граѓаните е вакциниран, а кој не е, пренесува АП.

Тој изјави дека е сосема оправдано и разбирливо што некои компании или административни области во САД сè уште бараат да се носат заштитни маски, бидејќи тие не можат да бидат сигурни во историјата на вакцинација на секоја индивидуа, и тој особено истакна дека овие мерки треба првенствено да ги заштитат невакцинираните едни од други, дека вакцините обезбедуваат високо ниво на заштита на оние кои ги примиле.

Фаучи исто така рече дека децата кои не се имунизирани, вклучително и оние помлади од 12 години кои нема да ги исполнуваат условите за вакцина со месеци, треба да продолжат да носат маски во затворено.

Американскиот епидемиолог исто така верува дека оваа препорака ќе се менува во согласност со истражувања што ќе ги спроведува ЦДЦ и бројот на Американците имунизирани против Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет24 минути

(Видео) Највисокиот облакодер во Кина почна да се ниша, луѓето во паника бегаа, причината непозната

Еден од највисоките облакодери во Кина беше евакуиран кога почна да се ниша, а луѓето во паника бегаа на сигурно...

Македонија34 минути

Регистрирани 83 нови случаи на Ковид-19, починати се 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.704 тестирања, а регистрирани се 83 нови случаи на...

Македонија3 часа

Дипломат од руската амбасада во Македонија прогласен за непожелна личност

Министерството за надворешни работи одлучи да прогласи еден дипломат од руската амбасада за непожелна личност и тој треба да ја...

Македонија4 часа

Џамбаски го критикува хрватскиот претседател поради Македонија: „Тој зазема страна во спорот, ова е антибугарска кампања“

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски остро го критикуваше хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, кој, како што рече, ја обвини Софија за мешање...

Топ5 часа

Тешка сообраќајна несреќа синоќа во Скопје, неколку лица завршија во болница

Синоќа во 23:50 часот, десетина минути пред почетокот на полицискиот час, во Скопје се случила тешка сообраќајна несреќа на  крстосницата кај...

Македонија7 часа

Пристигна нова пратка од 9.360 дози вакцини на „Фајзер“

Министерството за здравство соопшти дека вчера во нашата земја стигнаа 9.360 дози вакцини од производителот „Фајзер“. „Од нив 4.680 се...

Свет7 часа

(Видео) Израел го гранатираше Либан, поради одмазда истрела 22 гранати

Израелската армија ја гранатираше територијата на Либан како одмазда за истрелувањето на неколку ракети од нејзината територија кон Израел. Шест...

Македонија7 часа

Пендаровски и бугарскиот претседател заедно ќе заминат во Рим на чествувањето на Кирил и Методиј

Претседателот Стево Пендаровски и бугарскиот претседател Румен Радев заеднички ќе оддадат почит на делото на светите браќа Кирил и Методиј...

Свет8 часа

Денеска во Брисел вонреден состанок на ЕУ за конфликтот во Газа

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ денеска во Брисел ќе одржат вонреден состанок на кој ќе биде...

Свет8 часа

Во налет на циклонот во Индија загинаа најмалку 21 човек, исчезнати се 96 луѓе

Најмалку 21 човек загинаа, а 96 се водат за исчезнати во голем удар на циклон во западна Индија, носејќи им...

Свет8 часа

Израел ја уништи единствената лабораторија за испитување коронавирус во Газа

Со денови се интензивираат судирите меѓу Израел и Палестина, а во еден од нападите на Појасот Газа израелските сили ја...

Свет8 часа

Испалени над 90 ракети од Појасот Газа кон Израел

Во текот на ноќта од Појасот Газа беа истрелани околу 90 ракети кон Израел, објави израелската армија. Се наведува дека...

Регион21 час

Лидерите на Западен Балкан со заедничка декларација: Итен почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Декларацијата усвоена од лидерите на Процесот „Брдо – Бриони“ на самитот укажува на важноста од брзото проширување на ЕУ за...

Македонија22 часа

Хрватскиот претседател: Членка на ЕУ навлегува во интимниот простор на Северна Македонија

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, најави дека ќе се спротивстави на условите што ги поставува Бугарија за почеток на преговорите...

Македонија22 часа

Заев: Следните парламентарни избори ќе се одржат во 2024 година, нема да има предвремени

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека предвремени парламентарни избори нема да има и дека следните ќе се...

Европа22 часа

ЕМА: Вакцината на „Фајзер“ може да се чува во обичен ладилник до еден месец

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек“ на стандардни температури во...

Македонија1 ден

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Економија1 ден

Oд полноќ се намалува цената на еуросупер БС-95 и на мазутот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет1 ден

Индија почна со дистрибуција на свој лек против коронавирус

Индија почна со дистрибуција на нов, домашен лек за лекување на симптомите од Ковид-19. Властите го одобрија лекот 2-ДГ, кој...

Македонија1 ден

Захариева: Властите во Македонија ќе направат сѐ што можат Бугарите таму да се сѐ помалку

И Европа и ние ќе го следиме пописот во РСМ и очекуваме да се спроведе според сите европски стандарди и...

Досие