Контакт

Свет

WikiLeaks: Штабот на Клинтон првично планирал да му помага на Трамп

Објавено пред

Изборниот штаб на поразената претседателска кандидатка на Демократската партија, Хилари Клинтон, во раните етапи од кампањата планирал да му помага на Доналд Трамп како кандидат за партиската номинација кај републиканците, сметајќи дека тој ќе биде посакуван слаб противкандидат, покажува еден од интерните документи кои во вторникот ги објави WikiLeaks.

dobivaj vesti na viber

Документот адресиран на членовите на Националниот комитет на Демократската партија (DNC), меѓу кои и шефот на изборниот штаб на Хилари Клинтон, Џон Подеста, е датиран од 7-ми април 2015 година. Во него се резимираат предлози за изборната стратегија во однос на кандидати на Републиканската партија.

Главниот заклучок е дека цел е „да се избере некој од републиканските кандидат кој е неприфатлив за поголемиот дел од гласачкото тело“. За таа цел се планирало „да се стераат сите републикански кандидати во крајно конзервативни позиции“, што требало да им наштети на општите избори, „да се поткопа довербата“ во нив за да не можат да ги напаѓаат демократите, како и „да се замати водата“ во случај на какви и да се можни напади на Клинтон.

За реализирање на овој план се предлага да се спроведе стратегија со којашто всушност ќе ѝ се подметнат кандидати на Републиканската партија, кои биле планирани да се употребат во ваквата сложена политичка игра.

Во САД под терминот кој се употребува за ваквите кандидати „rat-catchers”, се подразбира популистички политичар, кој иако зборува уверливо, ги води гласачите кон катастрофа. Меѓу таквите републикански кандидати штабот на Клинтон во 2015 година ги претпочитал милијардерот и шоумен Доналд Трамп, конзервативниот сенатор Тед Круз и пензионираниот хирург од Флорида, афроамериканецот Бен Карсон. Во тој период демократите многу повеќе стравувале од традиционалните политичари како Џеб Буш и Марко Рубио, па во дописите се препорачува потопување на нивниот кредибилитет.

„Мора да ги издигнеме таквите (подметнати) кандидати, за тие да станат лидери на оваа група (кандидатите за републиканската номинација – з.р.) и да им се препорача на медиумите да се однесуваат сериозно кон нив“, се наведува во документот. На кој начин требало да бидат „издигнати“ тие кандидати, не се прецизира.

Според исходот од изборите од 8-ми ноември, Трамп стана претседател според поголемиот број ткн електорски гласови, иако Клинтон вкупно освоила околу 2,9 милиони гласови повеќе.

Еден месец пред гласањето WikiLeaks започна да објавува серија преписки меѓу челниците на Демократската партија, и особено од серверот на Подеста, што предизвика голем револт во американската јавност. Разузнавањето и администрацијата на сега поранешниот демократски претседател Барак Обама го обвинија руското воено разузнавање дека под директна на наредба на кремљ ги хакирала серверите на Демократската партија и преписките му ги доставила на WikiLeaks./крај/мф/сн

Свет

Исповед на човекот кој упадна во Виндзор со самострел: Сакав да ја убијам кралицата

Објавено пред

Еден човек беше уапсен со самострел во домот на кралицата Елизабета, во замокот Виндзор на Божиќ минатата година. Тој рекол дека бил таму „за да ја убие кралицата“, беше презентирано на британскиот суд.

dobivaj vesti na viber

Џасвант Синг Чаил (20), кој е обвинет според Законот за предавство на Велика Британија, се појавил во просторот на замокот Виндзор со качулка и маска, беше кажано на судот.

Полицаецот рече дека изгледало како на филм.

Кралицата Елизабета била во замокот во моментот на инцидентот на 25 декември, заедно со принцот Чарлс, неговата сопруга Камила и други блиски членови на семејството.

По истрагата на полицијата за борба против тероризмот, Чаил беше обвинет за закани за убиство, поседување навредливо оружје и прекршок според член 2 од Законот за предавство од 1842 година.

Овој дел од законот ја детализира казната за „нишанење или пукање со огнено оружје, или фрлање или користење на навредливи материи или оружје, со намера да се повреди или алармира нејзиното височество“.

На сослушувањето во лондонскиот Вестминстерски суд, Чајл од Саутемптон во јужна Англија, рекол дека сака да се одмазди на естаблишментот, пренесува „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Свет

Турција и Израел ги обновуваат дипломатските врски

Објавено пред

Израел и Турција целосно ги нормализираат односите.

dobivaj vesti na viber

Двете земји повторно ќе назначуваат меѓусебно амбасадори, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

„Именувањето амбасадор е еден од чекорите за нормализирање на односите. Таков позитивен чекор дојде од Израел како резултат на тие напори, а ние како Турција, исто така, одлучивме да назначиме амбасадор во Израел, во Тел Авив“, рече Чавушоглу, пренесе „Ројтерс“.

Говорејќи на прес-конференција во Анкара, тој додаде дека Турција почнува процес за одлучување кој ќе биде назначен на функцијата.

Двете земји протераа амбасадори во 2018 година, откако израелските сили убија 60 Палестинци за време на протестите на границата со Газа против отворањето на американската амбасада во Ерусалим.

Одлуката доаѓа додека Израел се обидува да ги подобри врските со регионалните сили, а беше договорена две години по таканаречениот Абрахамски договор, со кој се нормализираа односите меѓу Израел, Бахреин, Обединетите Арапски Емирати и Мароко.

Прикажи повеќе...

Свет

Поранешниот премиер на Австралија тајно раководeл со пет министерства

Објавено пред

Поранешниот австралиски премиер Скот Морисон изјави дека тајно раководел со пет клучни министерства за време на пандемијата на коронавирусот, бидејќи верувал дека одговорноста за нацијата е само негова.

dobivaj vesti na viber

„Управував со бродот среде бура. Само јас можев вистински да ја разберам тежината на одговорноста и да го понесам товарот врз свои рамења“, им рече Морисон на новинарите.

Додаде дека тој не ги презел министерствата и не се мешал во работата на ниту еден од министрите, освен во еден случај кога одбил проект за гасовод.

Актуелниот премиер Ентони Албанесе рече дека Морисон го нападнал Вестминстерскиот систем на владеење со тоа што тајно се назначил себеси за шеф на пет ресори во 2020-2021 година, вклучувајќи ги внатрешните работи, трезорот, здравството, финансиите и ресурсите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија42 минути

Бугарските историчари: Она што за нас е буквална вистина, за многу луѓе во Македонија звучи како вистинска револуција

Бугарската вистина ќе биде револуција во Македонија затоа што досега сме учеле сосема други факти во нашите историски учебници. Ова...

Македонија49 минути

Обвинителството започна истрага за грабнатото бебе во Скопје

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 28-годишна скопјанка осомничена за кривично дело...

Македонија5 часа

Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Од 1 јануари уверението за државјанство ќе може да се издава и во електронска форма преку Националниот портал за електронски...

Македонија5 часа

Не е пријатно, но провокации имало секогаш, рече Маричиќ за исвиркувањето на македонскиот јазик на забавата за Рамковниот договор

На вицепремиерот Бојан Маричиќ не му било пријатно кога чул како група граѓани на прославата за Рамковниот договор ја исвиркаа...

Македонија5 часа

Таравари бара формирање техничка влада

Потпретседателот на Алијанса за Албаниците и градоначалник на Гостивар Арбен Таравари бара итно формирање на техничка влада. Во објава на...

Македонија5 часа

Каде и да сме, мора да бидеме горди дека сме родени во Македонија, порача Стојменова, која стана министерка во словенечката влада

Емилија Стојменова Дух, доктор на науки и вонредна професорка на Електротехничкиот факултет во Љубљана, од неодамна е министерка за дигитализација...

Македонија6 часа

Деветнаесет пожарникари се справувале синоќа со штетите од невремето кое го погоди Неготино

Тринаесет пожарникари со 3 противпожарни возила од ТППЕ Неготино и 6 пожарникари со 2ПП возило и 2 пумпи за испумпување...

Свет7 часа

Шолц: Војната е на Путин, а не на рускиот народ

„Граѓаните на Русија не ја почнаа војната, но мора јасно да кажеме дека ја поддржуваат“, изјави во понеделникот вечерта финската...

Европа7 часа

(Видео) Шумски пожар зафати патнички воз во Шпанија, патниците скокале од вагонот, повеќе од 20 луѓе се повредени

Повеќе од 20 патници се здобиле со изгореници откако скокнале од воз кој бил зафатен од шумски пожар во близина...

Свет7 часа

Жена од Саудиска Арабија е осудена на 34 години затвор поради користење Твитер

Салма ал Шебаб (34) е осудена на 34 години затвор бидејќи користела Твитер за да ги следи неистомислениците и активистите,...

Свет7 часа

Алигатор убил жена откако не сакајќи паднала во езеро додека работела

88-годишна жена е убиена од алигатор откако случајно паднала во езеро додека работела во градината на заедница на постари лица,...

Свет8 часа

Северна Кореја лансираше две крстосувачки ракети

Денеска Северна Кореја најверојатно тестирала две крстосувачки ракети кон Жолтото Море, изјави јужнокорејски воен претставник, а пренесува „Јонхап“. Лансирањето се...

Свет8 часа

Бајден го потпиша Законот за климата вреден 430 милијарди долари

Американскиот претседател Џозеф Бајден ја потпиша сметката од 430 милијарди долари, која се смета за најголем пакет климатски мерки во...

Македонија20 часа

(Видео) Невреме во Неготино – паднати дрвја, бандери, поплавени дуќани и автомобили

Големото невреме кое денеска го зафати Неготино зад себе остави паднати дрвја, бандери, поплавени дуќани и автомобили. Силниот ветер носел...

Топ21 час

Скопјанка киднапирала бебе во ГТЦ и со такси го однела во Ѓорче Петров

Денеска полициски службеници од СВР Скопје ја лишија од слобода С.С. од Скопје, набрзо по добиена пријава околу 11.30 часот...

Македонија1 ден

Вилма Русковска е суспендирана, дисциплинска за уште две обвинителки

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска добила решение за суспензија.  Според информации на „Макфакс“, одлуката е...

Македонија1 ден

Обвинителството ќе го испитува регистрирањето на бугарските здруженија во Македонија

Основното јавно обвинителство Охрид денеска по допрен глас оформи предмет за да ги испита наводите за евентуални пропусти при регистрацијата...

Македонија1 ден

ВМРО-НП: Тие што гласно се чудат да се прашаат зошто некој манипулирал и ги учел со лажни податоци

ВМРО-Народна партија го поздравува напредокот на двете историски комисии како чин на позитивниот пат на Северна Македонија кон Евро-атланската интеграција....

Економија1 ден

Од септември мерки за штедење на струја, државните институции ќе мора да ги намалат сметките за 15 отсто

Државните институции од септември ќе мора да ги намалат сметките за електрична енергија за 15 отсто во однос на истиот...

Македонија1 ден

Регистрирани 590 нови случаи на коронавирус, починаа 2 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.593 тестови,...