Контакт

Свет

WSJ: Досието на Трамп го составил поранешен разузнавач од компанијата Orbis Business

Објавено пред

Автор на ткн тајно досие за наводното руско прибирање компромитирачки материјали за избраниот американски претседател Доналд Трамп е компанијата „Orbis Business Intelligence Ltd.“ со седиште во Лондон, составена главно од поранешни соработници на британските разузнавачки служби и врши деликатни задачи по нарачка на приватни компании, пишува американскиот весник The Wall Street Journal.

dobivaj vesti na viber

Во спорниот извештај се говори за наводна размена на разузнавачки податоци меѓу Доналд Трамп, неговите блиски соработници и Кремљ во текот на повеќе години, како и за видео снимки со проститутки кои руските служби тајно ги снимале за да ги користат за уценување.

Компанијата „Orbis Business Intelligence Ltd.“ ја водат двајцата поранешни британски разузнавачи Кристофер Стил и Кристофер Бероуз. Како што пишува WSJ, 52-годишниот Стил, според изјавата на неговите соседи, отпатувал на неколку денови, а потоа не одговарал на барањата за коментар на досието, подготвено наводно врз основа на информативни белешки составени во периодот јуни/декември 2006 година. Од друга страна, 58-годишниот Бероуз изјавил дека „ниту ќе потврди, ниту ќе негира“, каква и да е вмешаност на неговата компанија во подготовката на споменатиот документ.

Како што појаснува весникот, за Стил е добро познато дека во 2000-те години бил припадник на структурите на британската дипломатија и оти работел во Брисел и во Њу Делхи.

Компанијата „Orbis Business Intelligence Ltd.“ е основана во 2009 година, и според информациите објавени на нејзината веб страница, се потпира на податоци и мислења од „глобалната мрежа“ експерти и истакната претприемачи, спроведува „операции за собирање разузнавачки информации“ и „тешки, често задгранични истраги“.

Телевизијата CNN претходно во вторникот, повикувајќи се двајца функционери, од кои едниот признава дека материјалот е „недокажан“, објави дека на брифингот на почетокот од јануари во Њујорк челниците на американските разузнавачки служби на Доналд Трамп му претставиле наводни докази дека руските разузнавачки служби собирале информации за него, од личени и од финансиски карактер, кои би можеле да го дискредитираат избраниот американски претседател.

Но како што истакнаа соговорниците на CNN, Федералното истражно биро (FBI) ја проверува веродостојноста на тие докази, добиени главно наводно од руски извори. Но истовремено Бирото „не потврдило многу клучни детали поврзани со Трамп и белешките изложени во извештајот“.

Потоа порталот BuzzFeed ги објави сите 35 страници од наводното досие. Порталот објави дека го составил поранешен британски разузнавач, а оти американските разузнавачки служби го оцениле за веродостоен и нарачан од политичките противници на Доналд Трамп. Според разузнавачите до нив дошле наводно руските служби за да вршат притисок врз него.

Трамп на својата прва конференција по победата одржана во средата во Њујорк информациите ги нарече „куп ѓубре“, а порталот беше критикуван од аналитичари и други медиуми поради објавувањето на овие „непроверени информации“.

CNN претходно објави дека разузнавачките служби на Барак Обама и Доналд Трамп им предале и резиме од наводниот извештај на две страници, но дека BuzzFeed сепак се погрижил да не откријат ништо за содржината на резимето.

Во средата CNN во соопштение го обвини тимот на Трамп дека „ја искористил одлуката на BuzFeed за од се извлече од информациите кои ги објави CNN а кои потоа ги потврдија и други големи медиуми“.

Уредништвото на The Wall Street Journal во текстот наведува дека се согласува со мислењето дека информациите од извештајот треба да се земат со доза на сомневање и оти треба да се проверат.

Весникот го цитира и еден од основачите на лондонската компанија за приватни истраги „Raedas“, Ендрју Вордсворт, кој оценува дека извештајот „не е сосема убедлив“. „Тој е премногу добар (за да биде веродостоен). Доколку директорот на CIA изјавил за поседување информации со сличен квалитет, во тоа ќе биде тешко да се поверува“, појаснува експертот.

Вордсворт смета дека е бесмислено самото поставување на прашање, дека руските разузнавачки служби одлучиле да му доверат такви сензационални податоци на поранешен соработник на британското надворешно разузнавање MI-6, бидејќи во Русија „сметаат дека ако еднаш си агент, тогаш остануваш тоа засекогаш“./крај/мф/сн

Свет

Поранешниот премиер на Австралија тајно раководeл со пет министерства

Објавено пред

Поранешниот австралиски премиер Скот Морисон изјави дека тајно раководел со пет клучни министерства за време на пандемијата на коронавирусот, бидејќи верувал дека одговорноста за нацијата е само негова.

dobivaj vesti na viber

„Управував со бродот среде бура. Само јас можев вистински да ја разберам тежината на одговорноста и да го понесам товарот врз свои рамења“, им рече Морисон на новинарите.

Додаде дека тој не ги презел министерствата и не се мешал во работата на ниту еден од министрите, освен во еден случај кога одбил проект за гасовод.

Актуелниот премиер Ентони Албанесе рече дека Морисон го нападнал Вестминстерскиот систем на владеење со тоа што тајно се назначил себеси за шеф на пет ресори во 2020-2021 година, вклучувајќи ги внатрешните работи, трезорот, здравството, финансиите и ресурсите.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Песочна бура го зафати Дубаи, песокот го покри речиси целиот град

Објавено пред

Силна песочна бура го погоди Дубаи во неделата на 14 август, а службите за итни случаи предупредуваат на потенцијална опасност.

dobivaj vesti na viber

Областите на Абу Даби и Дубаи беа покриени со дебел слој прашина откако метеоролозите предупредија на песочна бура во Северните Емирати – пишува Arab News.

Возилата се движат со слаба видливост по улиците на заливскиот емират Дубаи, бидејќи големи делови од Обединетите Арапски Емирати се погодени од прашина и песочни бури, поради што властите повикаа на претпазливост на патиштата.

Прикажи повеќе...

Регион

Аналитичарот Спахиу: Многу Албанци не веруваат дека Косово ќе постои како држава

Објавено пред

Политичкиот аналитичар Неџмедин Спахиу рече дека Србите не можат така лесно да го прифатат државјанството на Косово бидејќи, според него, голем дел од албанската заедница не верува дека таа „држава ќе постои за неколку години“, пренесува Клан Косова.

dobivaj vesti na viber

„Мислам дека не е проблем што голем дел од српското малцинство не ја признава државата Косово, туку проблемот лежи во албанската заедница, поради што е создадена државата Косово и која на Косово гледа со скептицизам“, оценува Спахиу.

Политичкиот аналитичар отиде чекор понатаму за да го опише својот песимизам.

„Имам неколку десетици облози со мои блиски луѓе дека по три, десет или 20 години нема да постои држава Косово, што значи дека луѓето не веруваат во држава Косово. Како ќе го убедиме српското малцинство, кое не може така лесно да ја прифати новата реалност, не може така лесно да ја прифати државата Косово, кога голем дел од Албанците не веруваат дека државата Косово ќе постои“, изјави Спахиу за магазинот Инфо.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Од 1 јануари уверението за државјанство ќе може да се издава и во електронска форма преку Националниот портал за електронски...

Македонија3 часа

Не е пријатно, но провокации имало секогаш, рече Маричиќ за исвиркувањето на македонскиот јазик на забавата за Рамковниот договор

На вицепремиерот Бојан Маричиќ не му било пријатно кога чул како група граѓани на прославата за Рамковниот договор ја исвиркаа...

Македонија3 часа

Таравари бара формирање техничка влада

Потпретседателот на Алијанса за Албаниците и градоначалник на Гостивар Арбен Таравари бара итно формирање на техничка влада. Во објава на...

Македонија4 часа

Каде и да сме, мора да бидеме горди дека сме родени во Македонија, порача Стојменова, која стана министерка во словенечката влада

Емилија Стојменова Дух, доктор на науки и вонредна професорка на Електротехничкиот факултет во Љубљана, од неодамна е министерка за дигитализација...

Македонија4 часа

Деветнаесет пожарникари се справувале синоќа со штетите од невремето кое го погоди Неготино

Тринаесет пожарникари со 3 противпожарни возила од ТППЕ Неготино и 6 пожарникари со 2ПП возило и 2 пумпи за испумпување...

Свет5 часа

Шолц: Војната е на Путин, а не на рускиот народ

„Граѓаните на Русија не ја почнаа војната, но мора јасно да кажеме дека ја поддржуваат“, изјави во понеделникот вечерта финската...

Европа5 часа

(Видео) Шумски пожар зафати патнички воз во Шпанија, патниците скокале од вагонот, повеќе од 20 луѓе се повредени

Повеќе од 20 патници се здобиле со изгореници откако скокнале од воз кој бил зафатен од шумски пожар во близина...

Свет6 часа

Жена од Саудиска Арабија е осудена на 34 години затвор поради користење Твитер

Салма ал Шебаб (34) е осудена на 34 години затвор бидејќи користела Твитер за да ги следи неистомислениците и активистите,...

Свет6 часа

Алигатор убил жена откако не сакајќи паднала во езеро додека работела

88-годишна жена е убиена од алигатор откако случајно паднала во езеро додека работела во градината на заедница на постари лица,...

Свет6 часа

Северна Кореја лансираше две крстосувачки ракети

Денеска Северна Кореја најверојатно тестирала две крстосувачки ракети кон Жолтото Море, изјави јужнокорејски воен претставник, а пренесува „Јонхап“. Лансирањето се...

Свет6 часа

Бајден го потпиша Законот за климата вреден 430 милијарди долари

Американскиот претседател Џозеф Бајден ја потпиша сметката од 430 милијарди долари, која се смета за најголем пакет климатски мерки во...

Македонија19 часа

(Видео) Невреме во Неготино – паднати дрвја, бандери, поплавени дуќани и автомобили

Големото невреме кое денеска го зафати Неготино зад себе остави паднати дрвја, бандери, поплавени дуќани и автомобили. Силниот ветер носел...

Топ20 часа

Скопјанка киднапирала бебе во ГТЦ и со такси го однела во Ѓорче Петров

Денеска полициски службеници од СВР Скопје ја лишија од слобода С.С. од Скопје, набрзо по добиена пријава околу 11.30 часот...

Македонија23 часа

Вилма Русковска е суспендирана, дисциплинска за уште две обвинителки

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска добила решение за суспензија.  Според информации на „Макфакс“, одлуката е...

Македонија1 ден

Обвинителството ќе го испитува регистрирањето на бугарските здруженија во Македонија

Основното јавно обвинителство Охрид денеска по допрен глас оформи предмет за да ги испита наводите за евентуални пропусти при регистрацијата...

Македонија1 ден

ВМРО-НП: Тие што гласно се чудат да се прашаат зошто некој манипулирал и ги учел со лажни податоци

ВМРО-Народна партија го поздравува напредокот на двете историски комисии како чин на позитивниот пат на Северна Македонија кон Евро-атланската интеграција....

Економија1 ден

Од септември мерки за штедење на струја, државните институции ќе мора да ги намалат сметките за 15 отсто

Државните институции од септември ќе мора да ги намалат сметките за електрична енергија за 15 отсто во однос на истиот...

Македонија1 ден

Регистрирани 590 нови случаи на коронавирус, починаа 2 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.593 тестови,...

Македонија1 ден

Бугарските историчари прогласија победа: „Ќе продолжиме да ги браниме позициите и за јазикот, браќата Миладиновци и Гоце Делчев“

Двегодишната битка за одбрана на позицијата на Бугарија во историските спорови со Северна Македонија ја достигна првата победа. Ова се...

Регион1 ден

Ќе требаат нови операции за децата повредени во автобуската несреќа во Бугарија

Двете повредени деца, кои вчера од Стара Загора беа пренесени во болницата „Пирогов“ во Софија, сè уште се во тешка...