Контакт

Свет

Австралиските власти повикаа на масовна евакуација: Опасно е да се остане во домовите

Објавено пред

Австралиските власти повикаа на нова масовна евакуација на густо населеното подрачје на северот на земјата по повторното зголемување на температурите што дополнително ги разгоре пожарите коишто загрозуваат неколку градови и други населени подрачја.
        
Премиерот на државата Викторија, Даниел Ендрјус рече дека населението мора да ја напушти областа доколку добијат такви инструкции.
        
„Тоа е единствениот начин да се гарантира вашата безбедност. Опасно е да се остане во некои населени места. Не можеме да ја гарантираме вашата безбедност“, рече Ендрус во телевизиското обраќање до јавноста.
        
Најмалку 27 луѓе загинаа во пожарите коишто зафатија површина од 10,3 милиони хектари, што е еднакво на површината на Јужна Кореја.Илјадници луѓе останаа без покрив над главата, илјадници од нив во неколку наврати беа евакуирани заради заканата од пожарите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Пекинг град на духови поради смртоносниот вирус

Објавено пред

Улиците на Пекинг и други кинески градови, во кои вообичаено има гужва и сообраќај, денеска се пусти. Во Кина овој период вообичаено е време кога милиони Кинези патуваат до своите домови за да со своите семејства ја прославата Кинеската нова година.

Но, оваа година, сезоната на празници, кои траат до 4 февруари, стана сезона на страв поради појавата на корона вирусот низ земјата, вклучително и главниот град Пекинг. Поради тоа откажани се новогодишните прослави и традиционалните пазари во близина на храмовите, а многумина Кинези нема да можат да патуваат до нивните домови.

Вухан, градот од 11 милиони жители во централната провинција Хубеи, кој е жариштето на вирусот и уште неколку околни градови со вкупно 50 милиони граѓани, се наоѓаат во изолација.

Шангај привремено го затвори Дизниленд, а во кината се откажани премиерите на седум блокбастери. Најголемите и најважни прослави се откажани и во Макау и Хонгконг, во кои се забалежани по два случаи на заболени од новиот вирус.

Досега до вирусот починаа 41 човек, а заболеа повеќе од 1.300 луѓе во светот.

Прикажи повеќе...

Свет

Франција и САД планираат да ги евакуираат своите државјани од Вухан поради корона вирусот

Објавено пред

Франција планира да ги евакуира француските државјани од Кина, откако кинеската влада реши да го стави градот Вухан во карантин по избувнувањето на епидемијата на корона вирусот, објавија денеска кинеските медиуми, повикувајќи се на е-пошта од францускиот конзулат.

Во меѓувреме, Соединетите американски држави организираат чартер лет за да ги вратат своите граѓани и дипломати од Вухан. Авионот, со околу 230 места, ќе ги превезе странските дипломати од американскиот конзулат, како и американските државјани и нивните семејства, објави „Вол стрит журнал“, повикувајќи се на неименуван извор.

Вашингтон добил одобрение од кинеското Министерство за надворешни работи и другите владини агенции по неколкудневните разговори дека може да ја организира операцијата, наведе весникот.

САД исто така планираат привремено да го затворат својот конзулат во Вухан.

Прикажи повеќе...

Свет

Вонредна состојба во Хонг Конг поради новиот коронавирус

Објавено пред

Лидерката на Хонг Конг, Кери Лам, денеска објави вонредна состојба и мерки за ограничување на врските на градот со континентална Кина поради новиот коронавирус.

Училиштата ќе останат затворени до 17 февруари, а летовите до и од Вухан, каде почна инфекцијата, ќе бидат стопирани, како и движењето на брзите возови.

Исто така, сите официјални посети на Кина и настани поврзани со новогодишната прослава се откажани, пренесува АП.

Лам рече дека побарала помош од кинескиот државен совет да продолжи со набавка на заштитни маски.

Пет случаи на заболени од коронавирус се потврдени во Хонг Конг од локалните здравствени власти. Други 122 лица се лекуваат од сомнителна инфекција.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Нова жртва на иста измама – ѝ рекле да даде пари или синот ќе лежи во затвор поради сообраќајка

„Син ти направи сообраќајна несреќа во која загина дете. Да ни дадеш пари и ќе средиме тој да не лежи...

Македонија3 часа

(Видео) Мицкоски: Ќе продолжиме со разговорите за законот за Јавното обвинителство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања денеска кажа дека ќе продолжат со разговорите за законот за Јавното...

Македонија5 часа

Дескоска: Жалам што ВМРО-ДПМНЕ избега од разговорите за законот за Јавното обвинителство

Министерката за правда, Рената Дескоска на социјалните мрежи напиша дека жали што преговарачката тројка на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавното...

Топ6 часа

Возило прегази 10-годишно дете на булевар во Скопје

Синоќа на булеварот „Мито Хаџи Василев-Јасмин“ патничко моторно возило управувано од 32-годишниот Д.Д. од Скопје удри во дете пешак на...

Свет7 часа

(Видео) Вознемирувачки снимки по земјотресот во Турција, луѓето панично бегаат на улиците

Бројот на загинати во силниот земјотрес што ја погоди Турција порасна на 21 лице, а над 900 се повредени. Земјотресот...

Свет8 часа

Проширен регионот што е во карантин во Кина, пријавени нови 15 смртни случаи поради вирусот

Дополнителни 15 смртни случаи се пријавени во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми...

Свет8 часа

Австралија и Малезија потврдија први случаи на заразени со коронавирусот

Австралија и Малезија ги потврдија првите случаи на новиот коронавирус на нивната територија, додека од Кина стигна информација дека досега...

Европа8 часа

Во Франција потврден трет случај на новиот корона вирус

Во Франција е потврден трет случај на новиот смртоносен корона вирус, што се први пријавени случаи од ова заболување на...

Македонија8 часа

Пендаровски и Спасовски со сочувство до турскиот народ поради земјотресот

Претседателот Стево Пендаровски и техничкиот премиер, Оливер Спасовски, преку социјалните мрежи изразија сочувство до турскиот народ поради силниот земјотрес во...

Свет9 часа

(Видео) Во земјотресот во Турција загинаа 20, повредени се 920 лица

Бројот на загинати од силниот земјотрес што вчера го погоди источниот дел на Турција се искачи на 20, со 920...

Македонија19 часа

(Видео) Пендаровски: Посетата на Шарл Мишел уверува дека имаме силна поддршка на европскиот пат

Претседателот Стево Пендаровски оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој престојува во работна посета на земјава. На...

Македонија23 часа

(Видео) Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ го користи Јовески како лошо алиби за напуштање на преговорите

ВМРО-ДПМНЕ очекувано ја напушти средбата, по вчерашната изјава на Христијан Мицкоски, кој кажа дека има забелешки и од сите 9...

Македонија24 часа

Еден месец притвор за заканувачот Емил Јакимовски

Кривичниот суд му го продолжи притворот на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар, за закани упатени кон новинарката Мери...

Македонија1 ден

(Видео) Милошoски: Не преговараме за законот за Јавно обвинителство без присуство на Јовески

ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија средбата на работните групи за законот за Јавно обвинителство во Собранието, откако министерката за правда, Рената Десковска,...

Македонија1 ден

(Видео) Дебата: Како во законот освен производителите, корист да имаат и консументите на канабисот

Пациентите на кои им е потребно маслото од канабис се сосема заборавени во предлог-законот за опојни дроги и психотропни супстанции,...

Македонија1 ден

Заев: ВМРО-ДПМНЕ да го прифати законот за Јавното обвинителство и да се надмине себе си

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, побара од ВМРО-ДПМНЕ да се надминат себе си и да го прифатат законското решение за...

Македонија1 ден

Поповска: Во институциите има луѓе заинтересирани за бизнис со отпад, увозот не се врши контролирано

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Попвска, која е една од иницијаторите на законот за забрана за увоз на отпад, рече дека...

Македонија1 ден

УХМР објави оглас за авионско засејување на облаците за превенција од природни непогоди

Управата за хидрометеоролошки работи го објави јавниот оглас „Услуги за модификација на време со авионско засејување“. Се работи за нов...

Свет1 ден

Словачки министер пијан демолирал кинески ресторан, најави оставка

Словачкиот министер за животна средина објави дека поднесува оставка кога наводно пијан со својот брат учествувал во демолирање кинески ресторан...

Свет1 ден

Вухан гради болница за заболените, планира да ја заврши за 5 дена

Градот Вухан, кој е жариште на новиот корона вирус, забрзано гради болница со 1.000 кревети за лекување на заразените пациенти....

Досие