Контакт

Топ

Автоматско оружје, пригушувач и куршуми пронајдени кај двајца велешани

Објавено пред

Автоматско оружје, пригушувач и куршуми се пронајдени при извршен претрес кај двајца велешани. Полицијата информира дека вчера во периодот од 10 до 12 часот во Градско, Велес со наредба од Основен Суд Велес извршени се претреси во домовите на лицата О.П.(36) и П.К.(54).

,,Во домот на О.П. од Градско пронајдени се 9 куршуми 9 мм додека кај П.К. исто така од Градско пронајдени и одземени се едно автоматско оружје со пластична рамка, еден пригушувач на звукот, 11 куршуми 9мм. По целосно документирање на случајот против лицата ќе биде поднесена кривична пријава по член 396 од КЗ за ,,неовластено изработување, држење, поседување и тргување со оружје или распрскувачки материи”, информира МВР.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Заев: Ниту една земја-членка на ЕУ не е против отворање преговори со Северна Македонија

Објавено пред

Ниту една земја – членка на Европската Унија не е против отворање на преговори со Северна Македонија, изјави премиерот Зоран Заев, на новинарско прашање кои земји вчера на советот на министри за надворешни работи на ЕУ биле против отворање преговори со Северна Македонија.

„Порано имаше земји против и ГАК (Совет за општи работи на Унијата) не носеше вакви заклучоци. Нема ниедна земја против. Напоменувам нема земја против отворање преговори за да може ГАК да донесе ваков заклучок и да му го предложи на европскиот совет, така да имаме консензуална одлука“, рече Заев.

Тој апелира до граѓаните да се радуваат за оваа историска одлука за нашата земја. Заев рече дека преговорите ќе почнеле во јуни ако не биле изборите за Европскиот парламент.

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, претходно на „Твитер“ објави дека против отворање на преговорите вчера гласале Франција, Холандија, Германија, Данска, Луксембург, Белгија и Шпанија. Според него, 12 земји членки биле „за“ преговори: Полска, Унгарија, Словачка, Чешка, Италија, Словенија, Хрватска, Бугарија, Романија, Естонија, Латвија, Литванија. Другите, меѓу кои и  Грција, биле воздржани.

Министрите за надворешни работи на Европската Унија вчера не се согласија за доделувањето датум за почеток на преговорите за Северна Македонија, но и за Албанија. Тие се договорија најдоцна до октомври да се навратат на ова прашање.

„Потврдувајќи ги своите заклучоци од 26 јуни 2018 година, Советот силно го поздравува историскиот преспански договор, како и договорот за добрoсоседски односи со Бугарија, и се осврна на препораките на Комисијата за отворање пристапни преговори со Република Северна Македонија врз основа на нејзината позитивна оценка за постигнатиот напредок и исполнувањето на условите утврдени од Советот. Поради ограниченото време на располагање и важноста на предметот, Советот ќе се врати на ова прашање со цел да се постигне јасна и суштинска одлука што е можно побргу и не подоцна од октомври 2019 година“, се наведува во заклучокот на Советот за општи работи на Унијата.

Прикажи повеќе...

Топ

Откриени злоупотреби со службени возила во општина Велес, полицијата поднесе пријави

Објавено пред

Поранешен градоначалник и поранешен претседател на Советот на Општина Велес се обвинети за злоупотреба на службената положба. Според велешкото Обвинителство, ексградоначалникот на тогашниот претседател на Советот му овозможил да користи две службени возила за приватни цели, со што ѝ предизвикал финансиска штета на Општината.

Првиот обвинет, како градоначалник на општината, со искористување на својата службена положба и овластувањето за вториот обвинет прибавил имотна корист од поголема вредност. Спротивно на одредбите од Правилникот за користење и одржување на службените моторни возила и на наредбата за користење и одржување на службените моторни возила, тој со усно одобрение допуштил тогашниот претседател на Советот во периодот од 23.2.2014 година до 9.8.2016 година во повеќе наврати да користи две службени моторни возила за лични приватни потреби, без реверс за нивно користење и без притоа да достави пополнет евидентен лист за патувањето.

Вториот обвинет, пак, како претседател на општинскиот Совет, без поднесено писмено барање, возилата ги управувал самостојно и со искористување на својата службена положба и овластувањето за себе прибавил имотна корист од поголема вредност. Тој во повеќе наврати вршел и набавка на гориво за двете возила во количина од 2.880 литри и во вредност од 170.598,00 денари за кои била извршена исплата од сметката на оштетената Општина Велес по доставени фактури изготвени врз основа на испратници своерачно потпишани од обвинетиот.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија претстави доказ дека терористите се обидуваат да добијат биолошко оружје

Објавено пред

Меѓународните терористи се обидуваат да добијат пристап до нуклеарно и биолошко оружје, а и до токсични хемикалии за да ги искористат во своите напади, изјави секретарот на рускиот заменик-секретар за безбедност, Јуриј Коков, на десеттиот меѓународен состанок на високи делегати што ги надгледуваат безбедносните прашања во Уфа, пренесува ТАСС.

„Многу тенденции во тактиката на меѓународните терористички организации заслужуваат посебно внимание и анализа“, рече Коков.

„Прво, ова се однесува на континуираните обиди да добијат пристап до податоци за производството на нуклеарно, хемиско и биолошко оружје, нивното зголемено внимание кон прашањата поврзани со употребата на патогени биолошки агенси и токсични хемикалии за терористички цели. Зголеменото користење на модерните високотехнолошки технички средства создава дополнителни ризици, а терористите се обидуваат бргу да ги стекнат и да ги користат за да извршат злосторства“, додаде тој.

Како пример Коков ги наведе нападите врз руските воени објекти во Сирија извршени со употреба на беспилотни летала. Овој март, со цел да се спречат ваквите напади, руските воздухопловни одбранбени сили уништија складиште на терористичката група Хајат Тахрир ал-Шам во сириски Идлиб, во кој беа складирани борбени беспилотни летала.

Според него, терористите почнале да користат самоубиствени групи составени од членови на едно семејство со малолетни деца за поактивно да проникнуваат во заштитени објекти. Една од новите облици на терористичка активност беше обид да се нападне крајбрежната инфраструктура користејќи саботерски пливачи, кои се обучени и имаат вештини за рударски пристаништа и заробување цивилни бродови, првенствено танкери и превозници на гас.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Заев: Ниту една земја-членка на ЕУ не е против отворање преговори со Северна Македонија

Ниту една земја – членка на Европската Унија не е против отворање на преговори со Северна Македонија, изјави премиерот Зоран...

Топ46 минути

Откриени злоупотреби со службени возила во општина Велес, полицијата поднесе пријави

Поранешен градоначалник и поранешен претседател на Советот на Општина Велес се обвинети за злоупотреба на службената положба. Според велешкото Обвинителство,...

Свет47 минути

Русија претстави доказ дека терористите се обидуваат да добијат биолошко оружје

Меѓународните терористи се обидуваат да добијат пристап до нуклеарно и биолошко оружје, а и до токсични хемикалии за да ги...

Свет3 часа

Во земјотресот во Јапонија повредени 26 лица

Најмалку 26 лица се повредени, од кои едно критично, кога земјотрес со јачина од 6,7 степени го погоди во вторникот...

Европа3 часа

Џонсон вети дека Британија ќе излезе од ЕУ до 31 октомври

Водечкиот кандидат за британски премиер и поранешен министер за надворешни работи, Борис Џонсон, го потврди своето ветување дека ќе ја...

Свет4 часа

(Видео) Запленети 16,5 тони кокаин во Филаделфија вреден една милијарда долари

Американските власти открија 16,5 тони кокаин во товарен брод „МСЦ Гајан“ во пристаништето во Филаделфија. Станува збор за една од...

Македонија16 часа

Заев очекува формален почеток на преговорите со ЕУ до крајот на годинава

Задоволни сме од денешниот заклучок на Советот на министри, но тој ќе значи целосен успех во октомври, кога ќе се...

Свет17 часа

Трамп на „Твитер“ најави масовни апсења на мигранти

Претседателот на САД, Доналд Трамп, на „Твитер“ најави масовни апсења на мигранти. Иронично за објавата на Трамп е дека големите миграциски...

Топ19 часа

Маж и жена од Тетово сексуално експлоатирале 15-годишно девојче

Жена од Тетово и нејзиниот сосед сексуално експлоатирале 15-годишно девојче. Тие договарале сексуални услуги на интернет и го носеле девојчето...

Македонија19 часа

ЕУ не определи датум за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на Европската Унија на Советот за општи работи на Унијата во Луксембург не се согласија околу доделувањето...

Европа21 час

(Видео) Меркел, поради дехидрација, неконтролирано се тресеше на пречекот на Зеленски

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изгледаше како да не ѝ е добро и нејзиното тело неконтролирано се тресеше додека денеска во...

Македонија23 часа

Грујевски наредил опремата за прислушување да се сече на парчиња

Ни беше кажано од Горан Грујевски дека опремата за следење на комуникациите ќе ја исечка на парчиња од 5 сантиметри,...

Македонија24 часа

УБК прислушувала од аероклубот во Центар

Сведокот Сашо Трајковски во продолжението на сведочењето за предметот за масовното прислушување на СЈО – „Таргет – Тврдина“, рече дека,...

Свет24 часа

ОН: Светското население ќе порасне на 9,7 милијарди до 2050 година

Населението во светот старее и иако бројот на жители расте со побавно темпо, сепак се очекува негово зголемување од сегашните...

Регион1 ден

(Видео) Тројно убиство во Белград, жртвите биле мачени и фрлени во септичка јама

Во текот на изминатата ноќ по пријава на граѓани, српската полицијата открила три тела во септичка јама зад шопинг-центар во...

Македонија1 ден

Сведок на СЈО: Знаевме каде и како Мијалков и Грујевски се логираат за да прислушуваат

Сашо Трајковски, инженер во поранешната УБК, сведок на СЈО во предметот „Таргет – Тврдина“, во исказ пред судот рече дека...

Спорт1 ден

Мишел Платини уапсен за доделување на СП во 2022 на Катар!

Поранешниот претседател на УЕФА и легенда на францускиот фудбал, Мишел Платини, е уапсен во Нантер, предградие на Париз, поради одлуката...

Свет1 ден

(Видео) Во земјотресите во Кина загинаа 12, а повредени се 134 лица

Бројот на загинати во двата силни земјотреса во Кина се искачи на 12, а бројот на повредени на 134. Спасителите...

Свет1 ден

(Видео) Четворица повредени, пукотници и стампедо на прослава во Торонто

Четири лица се ранети при пукање на прославата на првата шампионска титула во НБА-лигата на Торонто репторс на плоштадот „Нејтан...

Македонија1 ден

Судир во ЕУ за почетокот на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Членките на ЕУ во понеделникот се судрија во однос на почетокот на преговорите за членство на Албанија и Северна Македонија,...

Досие