Контакт

Регион

Амфилохие префрлен во Клиничкиот центар во Подгорица откако тестот потврди дека е позитивен на Ковид-19

Објавено пред

Митрополитот црногорски-приморски Амфилохие е префрлен во Клиничкиот центар во Подгорица, откако вчера беше објавено дека е позитивен на коронавирус. Амфилохие најпрво престојувал во болницата „Данило I“ во Цетиње, каде што, според неофицијални информации на подгоричките медиуми, му била извршена стандардна процедура – земање примероци, епидемиолошко испитување, клинички преглед и скенирање на белите дробови.

„Иако е утврдено дека неговата општа здравствена состојба е во ред (без значителни потешкотии), и тој лично се чувствува добро, тестот за Ковид потврди дека владиката е заразен со овој вирус, па поради овие причини, тој е пренесен во КБЦ ‘Подгорица’. Поради поповолни услови за лекување, тој ќе биде сместен сè додека трае инфекцијата“, е наведено на веб-страницата на Црногорско-приморската митрополија.

Амфилохие има 82 години, па спаѓа во ризичната група. „Вијести“ објави дека тој не бил виден во јавноста со заштитна маска, освен кога гласал на парламентарните избори на 30 август.

Регион

Во БиХ секој втор граѓанин позитивен на коронавирус, 20 нови смртни случаи

Објавено пред

Во последните 24 часа во Босна и Херцеговина се регистрирани 1.534 новоинфицирани со коронавирус, а биле тестирани вкупно 3.137 лица.

Тоа практично значи дека секој втор тестиран граѓанин е позитивен на коронавирус.

Во БиХ, во понеделникот се регистрирани 703 случаи, а тестирани се 1.833 лица.

Во последните 24 часа дури 20 лица починале од последиците на коронавирусот.

Во Институтот за јавно здравје на Федерацијата БиХ се пријавени 1.720 примероци, од кои 909 биле позитивни на коронавирус.

Регистрирани се нови случаи во сите кантони во Федерацијата БиХ.

Досега се тестирани вкупно 196.308 примероци, а вирусот е потврден кај 27.649 лица.

Од денес, во Федерацијата БиХ се излечени 18.567 пациенти, а во изминатите 24 часа е забележано закрепнување кај 275 пациенти. Во моментов има активни 8.358 позитивни случаи на коронавирус.

Прикажи повеќе...

Регион

Лавров: Русофобните земји на ЕУ се пречка за зајакнување на руско-хрватските односи

Објавено пред

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека русофобните земји од ЕУ и санкциите се пречка за понатамошно зајакнување на руско-хрватските односи.

„Санкциите или, подобро кажано, виорот на санкции што го промовираат Брисел и бројни русофобни земји во рамките на ЕУ по директна наредба на Вашингтон, продолжуваат да бидат сериозна пречка за натамошно зајакнување на руско-хрватските врски. Неодамна, ваквата антируска линија стана многу поактивна”, рече Лавров во интервју за загрепски „Вечерњи лист“.

Тој така одговори на прашањето што доведе до ќор-сокак во руско-хрватските односи и кои се препреките за да се  подобри соработката на ниво што го имаат Словенија или Србија.

Лавров, сепак, рече дека нема да ги квалификува билатералните односи како ќор-сокак, потсетувајќи на низата состаноци што ги имаше со хрватските власти во последните неколку години, како и на економската соработка.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Словенија 1.499 новозаболени од Ковид-19, стапија во сила нови мерки

Објавено пред

Според најновите податоци, во Словенија во последните 24 часа се потврдени 1.499 нови случаи на коронавирус, засновани на 5.756 тестирани примероци.

Тоа значи дека 26 проценти од испитаниците се позитивни.

Во Словенија од полноќ стапија во сила нови мерки, вклучително и забрана за движење меѓу општините, што ќе важат низ целата земја.

Забраната, која ќе биде во сила седум дена, постепено ќе се олеснува во оние региони кои најуспешно ќе се борат против пандемијата на коронавирус.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Позитивни на Ковид-19 биле 24% од тестираните во текот на изминатата недела

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од минатата недела...

Наука2 часа

Научниците предупредуваат: нема мраз на Арктикот

Научниците предупредуваат дека поголемиот дел од Арктикот сè уште не почнал да замрзнува, иако е крајот на октомври, што е...

Македонија2 часа

ИЈЗ дневно ќе прави до 1.000 теста, од денеска ќе функционираат две одделенија

Во Институтот за јавно здравје од денеска, покрај постојното приемно одделение, ќе функционира уште едно одделение за прием со лаборант...

Македонија3 часа

„Фронт 21/42“: Експанзијата на мали хидроцентрали се заканува трајно да ги уништи нашите реки

„Фронт 21/42“ се приклучува кон манифестот потпишан од над 150 европски невладини организации, со кој се бара од Европската Унија,...

Македонија3 часа

Мицкоски: Поради пандемијата и загаденостa, хронично болните да се ослободат од работа

„Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата од #COVID апелирам до Владата, министерот за здравство, Филипче, и до политичката...

Македонија4 часа

МОН: Помалку од еден процент од учениците и наставниците се позитивни на Ковид-19

Министерството за образование и наука информира дека помалку од еден процент од учениците и кадарот во основните и средните училишта...

Регион4 часа

Коронавирус и во детското одделение во болница во Хрватска

Коронавирус има и во Хрватска на одделот за рехабилитација на деца во Специјалната болница за медицинска рехабилитација во Крапинска Топлица...

Регион4 часа

Во Бугарија 1.948 лекари се заразиле со Ковид-19

Во последните 24 часа во Бугарија се потврдени 2.243 нови случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс од почетокот...

Свет5 часа

Норвешка воведува нови ограничувања на јавни собири и божикни забави

Норвешка воведе ограничување на јавни собири од 50 лица далеку под претходниот максимум од 200 лица, а во исто време...

Свет5 часа

Кина воведува санкции за американските компании

Кина одлучи да воведе санкции за неколку американски компании поради нивната улога во продажба на оружје на Тајван. Портпаролот на...

Европа5 часа

Чешка воведува седумдневен полициски час

Чешката влада одлучи од утре да воведе седумдневен полициски час во земјата, од 21 до 5 часот наутро, и дополнително...

Македонија14 часа

Министерот Спасовски позитивен на коронавирус

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вечерва на социјалните мрежи објави дека добил позитивен тест на Ковид-19. „Би сакал да...

Свет17 часа

СЗО: Луѓето се уморни, но не смееме да се откажеме

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека човештвото не смее да се откаже од борбата...

Европа18 часа

Во Белгија се бара заразени лекари да продолжат со работа за да го спасат системот од колапс

Од докторите заразени со коронавирус во белгискиот град Лиеж е побарано да продолжат да работат за да се избегне колапс...

Македонија19 часа

15 починати и 247 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 737 тестирања, а регистрирани се 247 нови случаи на...

Македонија23 часа

Филипче: Коморбидитетите и доцното доаѓање во болница се причина за зголемената смртност

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека зголемениот процент на смртност од Ковид-19 се должи на коморбидитетите и доцното доаѓање...

Македонија24 часа

Караџовски: Ја разгледувавме и опцијата да се прават тестови преку Фондот во приватните лаборатории

Комисијата за заразни болести ја разгледува одлуката граѓаните да може да се тестираат на Ковид-19 во приватните лаборатории, а на...

Европа24 часа

Австриски инфектолог: Секој од нас, порано или подоцна, ќе се зарази со коронавирус

Австрискиот инфектолог Франц Алербергер не верува дека коронавирусот ќе се искорени и верува дека секој од нас ќе се зарази...

Свет1 ден

Во Мелбурн нема нови случаи на коронавирус по повеќе од четири месеци

По повеќе од четири месеци во Мелбурн денес не се пријавени нови случаи на коронавирус. Владата на австралиската држава Викторија...

Економија1 ден

Бензините поевтинуваат

Од вечерва на полноќ малопродажните цени на бензините и на екстра-лесното масло за домаќинство се намалуваат половина денар, а цената...

Досие