Контакт

Свет

Берлин: Постигнат договор да се почитува ембаргото за оружје во Либија

Објавено пред

Земјите кои имаат интереси во долгогодишната граѓанска војна во Либија се договорија во Берлин да го почитуваат ембаргото за оружје кое повеќепати беше прекршено и повеќе да не им даваат помош на завојуваните страни. Договорот е постигнат по четиричасовни разговори чиј домаќин беше германската канцеларка Ангела Меркел.

Во Берлин учествуваа лидерите на 11 земји вмешани во конфликтот во Либија, претставници на ОН, на ЕУ, на Африканската унија и на Арапската лига. Беа присутни и лидерите на двете главни завојувани страни, премиерот на меѓународно признатата влада Фајез Сараџ и командантот на силите кои го контролираат истокот на земјата Халифа Хафтар, но не учествуваа на конференцијата.

Учесници на самитот беа претседателите на Франција, Русија и Турција, Емануел Макрон, Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган, премиерите на Велика Британија и на Италија, Борис Џонсон и Џузепе Конте и американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Меркел рече дека целта на самитот е „да зборуваат на еден јазик сите страни што на кој било начин се поврзани со конфликтот во Либија, затоа што тогаш сите страни во Либија исто така ќе сфатат дека има само не-воен пат до решение“, додавајќи дека „денеска е постигнат тој резултат“.

Таа рече дека резултатите од конференцијата треба да бидат усвоени од Советот за безбедност на ОН и додаде дека учесниците на самитот ќе продолжат да одржуваат редовни состаноци за да им дадат на либиските граѓани право да живеат во мир.

Германската канцеларка, која се состана со двајцата либиски лидери пред самитот, рече дека и Сараџ и Хафтар назначиле пет члена на воениот комитет да ги застапуваат на разговорите за постојан прекин на огнот.Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш рече дека комитетот ќе се состане во Женева во наредните денови.

Во завршната изјава на самитот се наведува дека учесниците „ги повикуваат сите актери да се воздржат од какви било активности што би го влошиле конфликтот или се во спротивност со ембаргото за вооружување или прекинот на огнот, како и финансирање на воените ресурси или регрутирање платеници“.

Свет

Трамп: Русија и Саудиска Арабија малку да запрат со нафтата

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп очекува Саудиска Арабија и Русија да го намалат своето производство на нафта, што е сигнал дека војната за овој енергент меѓу двете држави би можела да заврши, а цените да се зголемат на претходното ниво.

Трамп на Твитер објави дека разговарал со саудискиот принц Мохамед бин Салман, кој, пак, потоа разговарал со рускиот претседател.

Двете страни ќе го намалат производството за 10 до 15 милиони барели, тврди Трамп. Цената на нафтата, по објавата, порасна за речиси 47 отсто, пишува „Фајненш тајмс“.

Саудиска Арабија, која е најголем извозник на нафта во светот, по тоа свикала вонреден состанок на произведувачите за да се стабилизира глобалниот пазар.

Портпаролот на Кремељ, Дмитриј Песков, за ТАСС изјавил дека претседателот Владимир Путин во последно време не разговарал со саудискиот принц, по што цените на нафтата повторно паднале.

„Не, немало таков разговор“, изјавил Песков.

Нафтената војна меѓу Москва и Ријад драстично ја спушти цената на енергентот, кој веќе поевтини со намалената побарувачка поради пандемијата на коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Свет

Британија го зголемува бројот на дневни тестирања на 100.000

Објавено пред

Британскиот министер за здравство вети за десетпати дека ќе го зголеми бројот на дневните тестирања на коронавирус, со што до крајот на април тој ќе достигне 100.000 на ден, по критиките дека не спроведува доволно тестирања.

Мет Хенкок, кој се појави во јавност за првпат по излекувањето од Ковид-19, ја претстави новата британска стратегија за тестирање.

„Сега поставувам цел од 100.000 тестови на ден до крајот на месецов. Тоа е целта и сигурен сум дека ќе го постигнеме тоа“, изјавил Хенкок. Во моментов Велика Британија дневно тестира околу 10.000 луѓе.

Британскиот премиер, Борис Џонсон, кој исто така има коронавирус, на почетокот одлучи да не наметнува остри мерки на населението, па стратегијата беше како во Шведска, стекнување колективен имунитет.

Велика Британија го промени пристапот и воведе мерки, карактеристични за другите европски земји, по проценките дека без рестриктивни мерки од коронавирус би можеле да умрат 250 илјади луѓе.

Прикажи повеќе...

Свет

Над еден милион луѓе се заразени со коронавирус во светот

Објавено пред

Бројот на заразени со коронавирус во светот достигна еден милион и сега изнесува 1.000.168, покажуваат податоците на страницата „Ворлдометерс“. Од пандемијата починаа над 50.000 луѓе, а половина од човештвото се наоѓа во изолација.

Само во последните 24 часа во Италија починаа 760 луѓе, во Шпанија 950, а во Велика Британија 569.

Холандија и Белгија исто така бележат смртност во еден ден, така што во Холандија во последните 24 часа починале 166 луѓе, а во Белгија 183.

Што се однесува до нашиот регион, во Србија во еден ден од коронавирус починале три лица, во Словенија двајца, а во Хрватска еден човек.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Над еден милион луѓе се заразени со коронавирус во светот

Бројот на заразени со коронавирус во светот достигна еден милион и сега изнесува 1.000.168, покажуваат податоците на страницата „Ворлдометерс“. Од...

Македонија4 часа

На коронавирус позитивен психијатар од Демир Хисар, колегите од болницата испратени во изолација

Во Психијатриската болница во Демир Хисар доктор психијатар кој работел во болницата е позитивен на коронавирусот, информираше министерот за здравство,...

Свет6 часа

СЗО: Над 95 отсто од починатите од коронавирус во Европа се лица над 60 години

Шефот на канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге, рече дека официјалните податоци покажуваат дека повеќе од...

Економија7 часа

Финансиска помош и за занаетчиите и вршителите на самостојни дејности

Владата денеска ја донесе уредбата со законска сила за финансиска поддршка на физички лица што вршат самостојна дејност, а кои...

Економија7 часа

(Видео) По 14.500 денари месечно за вработен за април и мај или 50 отсто од трошоците за придонеси

Државата спасува работни места, 14.500 денари месечно за вработен за април и мај за сите фирми погодени од кризата или...

Економија7 часа

Спасовски: Со уредба ќе ги замрзнеме кредитите ако банките го гледаат само својот интерес

По понудените решенија за одложување на кредитите, техничкиот премиер, Оливер Спасовски, вели дека чекаат да видат какви ќе бидат ефектите....

Македонија8 часа

Потврдени 30 нови случаи на коронавирус, вкупниот број се искачи на 384

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 30 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови:...

Топ9 часа

Уапсени насилниците што тепаа девојче во влез на зграда во Штип

Во врска со видеото со насилство врз девојче, кое од утрово се споделува на социјалните мрежи, штипската полиција информира дека...

Свет10 часа

Австралија почна со тестирање на две потенцијални вакцини против коронавирусот

Научници од Австралија почнаа со тестирање на две потенцијални вакцини против новиот коронавирус, што може да биде голема пресвртница која...

Свет10 часа

Новите процени покажуваат дека од 25 до 50 проценти од носителите на вирусот се без симптоми

Податоците од Исланд покажуваат дека 50 проценти од позитивните на коронавирусот биле без симптоми, а САД проценуваат дека до 25...

Македонија11 час

Скопјанец знаел дека има коронавирус, шетал низ Охрид и дома примил вработени кај еден оператор

Четириесет и четиригодишен скопјанец, кој се вратил од странство и кој бил позитивен на коронавирусот, наместо да биде во строга...

Македонија11 час

Министерството за здравство: На располагање има повеќе од 1.000 кревети за хоспитализирање пациенти со коронавирус

Здравствениот систем е подготвен да апсорбира поголем број пациенти, кој се очекува со пикот на коронавирусот кон крајот на април,...

Македонија11 час

Во болницата „Плодност“ во Битола двајца доктори и една медицинска сестра позитивни на Ковид-19

Двајца доктори, еден анестезиолог и еден гинеколог, и една медицинска сестра од приватната болница „Плодност“ во Битола се позитивни на...

Регион12 часа

Србија ја укина одлуката со која се цензурираа информации за коронавирусот

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, објави дека ја повлекува одлуката за информирање во време на пандемијата на коронавирусот, со која...

Свет12 часа

ЕУ: Во Западен Балкан пандемијата се користи за промоција на антиевропски ставови

Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) оцени дека кризата во врска со пандемијата на коронавирусот во Западен Балкан се користи...

Македонија13 часа

Во Битола 55 сантиметри снег, во Крушево 47

Снежната покривка во Битола достигна до 55 сантиметри, а во Крушево има 47 сантиметри снег. Во Маврови Анови има 40...

Свет13 часа

Руски воен транспортер со медицинска опрема пристигна во САД

Руски воен транспортен авион пристигна во Њујорк носејќи медицинска опрема и маски како помош за САД во борбата против коронавирусот....

Забава13 часа

Во НАСА пристигнале 12.000 апликации за идни астронаути

Американската вселенска агенција (НАСА) објави дека примила 12.000 апликации за идната генерација астронаути за десетина слободни места, а резултатите од...

Свет15 часа

„Ламборгини“ ќе произведе хируршки маски за да помогне во борбата против Ковид-19

Италијанскиот производител на луксузни автомобили „Ламборгини“ претвори некои оддели во својата фабрика „Сант’Агата болоњезе“ во погони за производство на хируршки...

Македонија1 ден

Се забрануваат нови вработувања во јавниот сектор

Во јавниот сектор времено се забрануваат новите вработувања, нови ангажирања преку агенции за привремени вработување и нови договори на дело,...

Досие