Контакт

Свет

Вес Мичел поднесе оставка, идниот месец заминува од Стејт департментот

Објавено пред

Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини.

„Две години од почетокот на оваа администрација чувствувам дека го завршив сето она што го планирав кога ја презедов функцијата“, напиша Мичел. Според тоа, како што вели самиот, дошло време да поминува повеќе време со семејството, кое во изминатите месеци било многу време без него.

Како што објави „Вашингтон пост“, Мичел оставката му ја поднел на државниот секретар Мајк Помпео на 4 јануари, а последен ден на работа ќе му биде 15 февруари. Со оставката на Мичел во Стејт департментот се испразнува уште едно место на висок функционер. Моментно, 6 од 24 места чекаат потрвда од Сенатот.

За време на 16-те месеци што ги помина во европското биро во Стејт департментот, Мичел беше одговорен за односите со 50 држави и организации, како што се и НАТО и ЕУ. Мичел беше голем поддржувач на Македонија и на договорот од Преспа.

Свет

Захарова: Русија ќе ги разгледа предлозите за враќање во Г7

Објавено пред

Русија мора да ги разгледа конкретните предлози да се врати во Групата 7, доколку тоа биде предложено, рече портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

„Тешко е да се разбере за што станува збор сега. Затоа, неопходно е разговорите да се пренесат од сфера на јавна забава во професионална, доколку Г7 сака да се постави како сериозен формат“, рече Захарова.

Во меѓувреме, анонимен француски дипломат изјави дека враќањето на Русија во Г7 зависи од нејзиниот напредок во политичкиот процес со Украина.

Прикажи повеќе...

Регион

Обвинителството на БиХ ги испитува заканите против Додик

Објавено пред

Обвинителството на БиХ води истрага за смртните закани упатени кон српскиот член на претседателството на БиХ Милорад Додик, изречени во коментарите на телевизискиот портал БН, соопшти судската институција.

„Обвинителството на БиХ доби известување од Агенцијата за истраги и заштита на БиХ (СИПА) за заканувачката содржина упатена кон Додик во коментарите на телевизијата БН. Предметот се истражува, не можеме да дадеме повеќе информации или детали“, рече Адиша Карачиќ, висок стручен соработник за односи со јавноста на Обвинителството.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Шокантен облак во форма на печурки се формира над езерото Балатон во Унгарија

Објавено пред

Џиновски атомски облак се формирал над унгарското езеро Балатон во селото Алсоорс во петокот, пренесува „Спутник“.

Спектакуларниот феномен се нарекува влажен микроизлив. Дел од облакот над езерото се измешал со силен локализиран дожд, што довело до зашеметувачко виножито на површината на водата.

„Во тоа време имаше луѓе што пливаа во езерото. Облакот беше спектакуларен. Не сум видел такво нешто порано“, вели режисерката Александра Грегор.

Ваквите микроизливи може да бидат катастрофални за авионите што летаат во тој дел, а тие генерират моќни вертикални удари од ветер, бура или дожд. Обично се видливи од неколку секунди до неколку минути.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

Полицијата ја изнесе Катица Јанева од дома

Полицијата ја изнесе специјалната обвинителка Катица Јанева од нејзиниот дом во Козлe. Во 14 часот ќе биде одржана прес-конференција во...

Топ3 часа

Скопјанец загина при пад на кран кај зградата на ФФМ, оштетени се и две возила

Скопјанец на возраст од 56-години загинал при работен зафат на зградата на ФФМ во попладневните часови на 20 август. Како...

Регион4 часа

Опозицијата во Албанија го обвини Рама дека украл милијарда евра

Лидерот на албанската опозиција, Љуљзим Баша, во нова видеопорака на социјалната мрежа „Фејсбук“ го обвини албанскиот премиер, Еди Рама, за...

Свет4 часа

Преродба на големата осумка, Трамп и Макрон ја поканија Русија на Г7

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одобри предлогот на Емануел Макрон да ја покани Русија на самитот Г7 во САД в...

Македонија5 часа

Сончево и топло време со температури до 38 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Минималната температура ќе...

Регион5 часа

Помпео ѝ се закани на Атина со санкции поради иранскиот танкер

САД ќе преземат сѐ што е можно за да спречат иранскиот танкер да достави нафта во Сирија, изјави американскиот државен...

Македонија5 часа

На Богородица и Табановце се чека до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, информираат од Автомотосојузот на Македонија. На граничните премини...

Hitech16 часа

„Фејсбук“ ќе престане да ве следи на интернет, но ќе мора да го побарате тоа

Социјалната мрежа „Фејсбук“ објави дека ќе ја промени својата досегашна политика и ќе им овозможи на корисниците да ги гледаат...

Македонија23 часа

(Видео) Јанева по распитот за „Рекет“: Сведок сум и не чувствувам вина

Катица Јанева, по распитот кај обвинителката Вилма Русковска, рече дека таа засега е сведок во случајот „Рекет”. Таа најави дека...

Македонија1 ден

ОЈО отфрли иницијатива на антикорупциската за вработување судски соработник, застарело делото

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање на иницијативата за кривично гонење поднесена од Државната...

Македонија1 ден

Спасени две лица што заталкале на Шар Шланина

Полициски службеници спасија двајца браќа на Шар Планина што заталкале упатувајќи се со мотоцикли кон Титов Врв по што планирале...

Македонија1 ден

Почнува трансформацијата на ординациите по општа медицина во ординации по семејна медицина

Специјалистите по семејна медицина од денеска може да почнат постапка за трансформација на своите ординации по општа медицина во ординации...

Македонија1 ден

Изгаснати пожарите кај селата Љубин и Кондово

Локализирани се пожарите што избувнаа вчера кај селата Љубин и Кондово, соопшти полицијата. До пожарот на потегот помеѓу селата Љубин и...

Свет1 ден

Епстејн потпишал тестамент два дена пред самоубиството

Новите судски податоци покажуваат дека милионерот Џефри Епстејн, кој беше вклучен во педофилија, потпишал тестамент само два дена пред самоубиството...

Свет1 ден

Макрон по средбата со Путин: Иднината на Русија е врзана за Европа

По средбата со рускиот претседател Владимир Путин во тврдината Брегансон, францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека иднината на Русија е...

Свет1 ден

Коалициската влада на Џузепе Конте пред распаѓање

Италијанскиот премиер Џузепе Конте се очекува, денеска, во 15 часот, по локално време, да поднесе оставка пред Сенатот. Доколку Конте...

Свет1 ден

Британија најави укинување на слободата на движење

Во случај на тврд брегзит или брегзит без договор, на 31 октомври, Велика Британија најави дека ќе ја укине слободата...

Македонија1 ден

На дел од граничните премини задржување до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, соопшти АМСМ во утринскиот извештај. На граничните премини...

Регион2 дена

Според Мета, Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија

Албанскиот претседател Илир Мета вели дека „Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија“. Во изјавата што...

Свет2 дена

Литванија со јод ќе се бори против радијацијата

Литванската влада соопшти дека ќе купи повеќе од четири милиони таблети јод во вредност од 900.000 евра, бидејќи соседна Белорусија...

Досие