Контакт

Македонија

(ВИДЕОИНТЕРВЈУ) Јовановиќ: Путин преку своите дипломати сака да го сруши договорот помеѓу Македонија и Грција

Објавено пред

Претседателот на српската Либерално-демократска партија, Чедомир Јовановиќ, во интервју за „Макфакс“ вели дека има руско влијание на Балканот и дека тоа е нужност на руската политика и начинот на кој Русија функционира и гледа на светот. Според него, претседателот на Русија, Владимир Путин, ги испраќа своите дипломати во Атина да ја поткупуваат екстремната десница да го руши договорот помеѓу Македонија и Грција.

„Што му смета на Путин договорот помеѓу Скопје и Атина, па ги праќа своите диполмати да ја плаќаат најекстремната грчка десница да го руши тој договор. Во што е тука неговиот интерес, ако некој некогаш бил благонаклонет кон Путин, тоа е Ципрас. Зошто на Путин му смета мирот во Македонија, што сте направиле толку лошо. Зошто е проблем да ѝ се овозможи на Србија да се трансформира, зошто Србија не може во НАТО. На тој начин Русија смета дека трајно се стабилизира Балканот, сè си доаѓа на свое место, а ние сме топовско месо и така планираат да остане во иднина, според нив, добро би ни дошло една балканска војна, секому по малку“, вели Јовановиќ.

За договорот помеѓу Македонија и Грција за промена на името, Јовановиќ вели дека му е мило што е постигнат бидејќи тоа е решение на историско прашање што отвора нови хоризонти за Македонија.

„Вие бевте под притисок од сите страни, Српската православна црвка ви ја оспорува црквата, Грција ви го оспоруваше идентитетот, бевте во спор со Бугарија за јазикот, под притисок бевте и по тоа отворено албанско прашање што се простира во Косово и северна Грција, а сè тоа се прелеваше на Македонија. Бевте потполно изолирани во такви околности со обѕир на ветото за влез во НАТО и почнување на преговорите за членство во Европската Унија. Тоа за вас беше Чернобил, а регионот како да не беше доволно свесен, како да се адаптиравме на сите тие ужасни факти, го прифативме како тоа да е нешто неминовно. Заев донесе големи одлуки, мене ми е мило што наиде на поддршка од Македонците и Албанците и што ја доби поддршката од светот“, вели Јовановиќ по што додаде дека проблемот за името на Македонија и проблемот помеѓу Србија и Косово се двете прашања што претставуваат закана за регионалната безбедност, а со нивно решавање тоа ќе биде надминато.

За насилниот упад во Собранието, кој се случи на 27 минатата година, Јовановиќ вели дека тоа се случило со причина да биде убиен сегашниот премиер Зоран Заев, а потоа во Македонија да биде предизвикана граѓанска војна. За припадникот на БИА, Горан Живаљевиќ, кој беше виден на 27 април во Собранието, Јовановиќ вели тој е посебен вид човек, професионалец, и не бил во Собранието само од љубопитност.

„Тоа беше ноќ кога требаше да се убие Заев и да се однесе Македонија во граѓанска војна. Јас многу добро го знам Горан Живаљевиќ, тој беше заменик-директор на БИА во периодот на вонредна состојба кога јас бев потпретседател на владата и со него соработував. Тоа е посебен вид човек, тоа што можам да го кажам за него е дека станува збор за човек кој е професионалец, не е авантурист, не е егзибиционист, не бил во вашето Собрание затоа што немал што друго да прави, па наминал од љубопитност. Кога ќе видите што прави Путин во Атина за да го сруши договорот помеѓу Македонија и Грција, можете да замислите што прави во Белград, каде што руската служба за безбедност има поголем возен парк од нашата БИА“, вели Јовановиќ.

Претседателите на Србија и Косово минатата недела се сретнаа во Брисел, каде што разговараа за проблемот со Косово. Во пресрет на оваа средба како едно од можните решенија во јавноста излегоа шпекулации за евентуални промени на границите и замена на територии. Според лидерот на српската ЛДП, Косово е одамна загубено поради погрешната политика и злосторствата на Србија над албанскиот народ.

„Не може едно исто да се изгуби двапати. Ние поради погрешна политика, поради злосторствата над албанскиот народ, влеговме во војна од која излеговме со капитулација. Резолуцијата 12/44 беше само средство за амортизација и трансфер од таа воена во некоја нова состојба на која не можеше да се гради трајна иднина ниту за Косово ниту за Србија. Нашето криење зад таа резолуција е показател за нашата немоќ и неспособност да го поставиме прашањето што е тоа во внатрешноста на Србија што ја придизвика војната, и тоа првин во Хрватска, потоа во Босна и на крајот во Косово. Одговорот на тоа прашање ќе нè уништи нас. Тоа е тој национализам, тоа е таа руска орбита од која не можеме да излеземе со векови“, вели Јовановиќ.

Според него, регионалната безбедност и европската иднина на Србија, Македонија, Косово и на Албанија може да бидат загрозени доколку Белград и Приштина не добијат доволна поддршка по склучувањето на договорот.

„Не е доведена во опасност регионалната безбедност поради прашањето за Косово. Приштина и Белград не може да ја загрозат регионалната безбедност, таа е загрозена со остатокот од договорот, безбедноста може да биде жртва доколку Белград и Приштина не добијат доволна поддршка од Европа за денот по тој договор. Европа од нас бараше да се менуваме и тоа не е спорно. Но, одбивајќи Европа сама да се промени, дозволи времето да ја згази, па денеска во 2018 година на самитот во Софија, посветен на Западен Балкан, ги слушаме истите реченици што ги слушавме во Солун 2003 година. Кога тоа го кажува Хан, наидува на тишина. Нема ништо од европска Србија 2025 година ако тоа не значи европска Македонија, европско Косово, европска Босна“, вели Јовановиќ.

Виктор Јованов

Македонија

Скопје ќе добие pumptrack полигон кај Олимписки базен

Објавено пред

Вљубениците во велосипедизмот, ролерите и скејтбордите наскоро ќе имаат можност да ги покажат своите вештини на новиот pumptrack полигон што Градот Скопје почна да го гради на површината пред Олимпискиот базен „Центар”. Полигонот претставува сплет на кривини и контури кои овозможуваат забавна, но пред се, безбедна спортска активност.

Предвидениот pumptrack полигон е со вкупна површина од 1.690 квадратни метри и е поделен на два дела – детски полигон со површина од 290 квадратни метри и полигон за возрасни со површина од 1.400 квадрати. Детскиот полигон е специјално прилагоден за деца, за почетници и за лица во инвалидски колички. Тој е одделен од полигонот за возрасни и е составен од помали контури и кривини со што е овозможено безбедно возење. Полигонот за возрасни, пак, има различни елементи – двојни и тројни контури, скокови, брзи кривини и друго, кои овозможуваат поискусните да ги подобрат своите вештини.

Полигонот е погоден за сите типови и големини на велосипеди, ролери, скејтборди, како и за лица во инвалидска количка.

Овој простор кој што досега беше неуреден, наскоро ќе стане ново и уредено катче со зеленило, урбана опрема и содржини за забава.

Прикажи повеќе...

Македонија

Општина Прилеп: Земјоделците ќе бидат обесштетени по вчерашното невреме

Објавено пред

Невремето што вчера зафати повеќе населени места од Прилепско зад себе остави катастрофални последици, информираат од Општина Прилеп. Штети на земјоделските површини се направени во атарот на селата Канатларци и Ерековци, како и во други населени места. Оштетени се нивите со тутун, бостан, житни култури и пипер.

„Вчерашното невреме, кое беше проследено со пороен дожд и град, направи штети во атарите на населените места Канатларци и Ерековци, како и во другите населени места во овој регион. Најмногу се оштетени тутунопроизводителите, но штета има и во земјоделските посеви на житото, бостанот и пиперот. Комисијата за процена на штетите од елементарни непогоди при Советот на Општина Прилеп е веќе формирана и уште од денеска сите оштетени земјоделци може да достават барања за направената штета, а веќе од утре комисијата да излезе на терен и да направи процена“, изјави градоначалникот Илија Јованоски.

Заедно со градоначалникот Јованоски во посета на погоденото подрачје беа и раководителот на подрачната единица за земјоделство, Зоран Пачешкоски, и претседателот на Комисијата за процена на штетите од елементарни непогоди при Советот на Општина Прилеп, Жарко Северкоски.

Пачешкоски рече дека комисијата за утврдување штети е веќе излезена на терен и побара од земјоделците веќе од утре во Општина Прилеп да доставуваат барања, имотен лист од нивите, копии од трансакциска сметка и лична карта.

„Од утре во Општина Прилеп треба да достават трансакциска сметка, копија од лична карта и имотен лист. Сè што може, ќе направиме за да бидете соодветно обесштетени“, изјави Зоран Пачешкоски, раководител на подрачната единица за земјоделство.

„Формирана е комисија за посебна процена на штетите и како што веќе истакна градоначалникот Јованоски, од денеска земјоделците може да доставуваат барања во Општина Прилеп за нивна процена. Комисијата е веќе формирана и штом ќе излезе на терен, ќе почне да прави процени на земјоделските култури што се оштетени. Веднаш потоа се изготвува еден вкупен елаборат, кој се испраќа до Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во Скопје, каде што се прават конечните процени и се врши исплата за направената штета“, изјави Жарко Северкоски, претседател на комисијата за процена на штетите од елементарни непогоди при Советот на Општина Прилеп.

Во моментот штетата не е утврдена за што комисијата работи на терен.

Прикажи повеќе...

Македонија

Владата му додели помош од 1,5 милион евра на Државниот студентски дом „Скопје“

Објавено пред

Владата на редовна седница донесе одлука за доделување средства на Државниот студентски дом „Скопје“ – Скопје. Со оваа одлука на Државниот студентски дом „Скопје“ му се доделуваат вкупно 94.109.521,00 денар или приближно 1,5 милион евра од буџетот за 2019 година. Средствата се наменети за намирување на трошоците за тековно работење во однос на режиски трошоци за потрошена електрична енергија, парно/мазут, комунална хигиена и вода.

„Станува збор за средства што Државниот студентски дом ‘Скопје’ не може да ги предвиди и планира од сопствениот буџет, со оглед на состојбата во која се наоѓаа сите студентски домови предходните години. Ова е трета финансиска помош од Владата и со оваа поддршка Државниот студентски дом ‘Скопје’ го затвора долгот за режиските трошоци“, соопшти Државниот студентски дом „Скопје“.

Исто така, минатата недела Собранието го усвои и дополнувањето на Законот за студентскиот стандард, во кој, покрај режиските трошоци како досега, Владата може финансиски да помогне и кај другите трошоци, кои се однесуваат на исхраната и одржувањето.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Ердоган: Ако е потребно, ќе направиме ревизија на владата, но без надворешни притисоци

Не можеме да ги предвидиме пораките на народот и да се оглушиме на нив, истакна денеска турскиот претседател, Реџеп Таип...

Македонија2 часа

Здравствениот инспекторат побара проверка на стручноста на лекарите за смртта на родилката

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) вчера извршил вонреден инспекциски надзори во сите здравствени установи каде што била лекувана родилката од...

Македонија2 часа

(Видео) Арсовски: Советник од ДУИ незаконски гради бетонска база во Охрид

Безвластието и самоволието на локалните шерифи во Охрид е само слика и прилика од владеењето на Зоран Заев и СДСМ,...

Македонија4 часа

Кавадарчани фалсификувале американски долари, обвинение против 12 лица, меѓу кои и вработени во банка

Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинителен акт за фалсификување американски долари. Од Обинителството информираат дека обвинението се однесува на 12...

Македонија5 часа

Поднесено е обвинение против Ел Чека

Основното јавно обвинителство Кичево поднесе обвинение против Ел Чека за, како што се наведува, продолжено кривично дело – неовластено прислушување...

Македонија5 часа

Финансиската полиција спроведе акција во скопско Љуботен, жителите вознемирени

Финансиската полиција од утрово спроведува акција во скопското село Љуботен, каде што со помош на припадници на МВР се врши...

Свет7 часа

Иран: САД го затвори патот на дипломатијата засекогаш

Техеран порача дека со воведувањето на нови американски санкции кон ирански претставници значи постојано затворање на патот на дипломатијата меѓу...

Свет7 часа

Русија се враќа во Советот на Европа

Русија доби поддршка од Парламентарното Собрание на Советот на Европа, по неколку години да се врати во тоа тело, пренесе...

Македонија22 часа

Герила акција: Скопските дрвја во синџири

О2 иницијативата во соработка со Институтот за комуникациски студии спроведе герила акција со цел да укаже дека е неопходна слобода на...

Топ23 часа

Две лица се обиделе да запалат кафуле во Лисиче

Синоќа во 22 часот во СВР Скопје било пријавено дека пред кафе бар на улицата „Горно Лисиче“ во Скопје две...

Македонија24 часа

Тројца стружани со државни пари точеле гориво во своите приватни возила

Полицијата поднесе кривична пријава против три лица од струшко кои се сомничат за злоупотреба на службена положба и овластување. Од МВР...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Атанасов направи храбар чекор и ѝ кажа „не“ на неработливата и криминална Влада

ВМРО-ДПМНЕ ја поздрави одлуката на Петар Атанасов да се повлече од функцијата заменик-министер за образование. „ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува одлуката на...

Македонија1 ден

Јанкулоска не оди во затвор, Врховен ѝ го прифати барањето за одлагање

Врховниот суд ѝ го прифати барањето на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, за одлагање на извршувањето на казната...

Македонија1 ден

Атанасов до Заев: Поднесувам оставка

Заменик-министерот за образование, Петар Атанасов, на „Фејсбук“ му се обрати на премиерот Заев порачувајќи му дека поднесува оставка од функцијата...

Топ1 ден

Камион поклопи маж при истовар на стока

Педесет и седумгодишен маж од село Скудриње вчера почина кога бил поклопен од неговиот камион ТАМ. Несреќата се случила кога...

Регион1 ден

Напнато на Медитеранот, грчките воени сили во состојба на готовност

Грчките вооружени сили се во состојба на готовност поради продолжување на можниот турски провокативен настап на истокот од Медитеранот, пишува...

Регион1 ден

(Видео) Во Банат падна град со големина на тениско топче

Само во Белград во попладневните часови за помалку од еден и пол час падна повеќе дожд од просекот за овој...

Регион1 ден

(Видео) Белград под вода, бликнаа ,,фонтани” на улиците

Невреме проследено со пороен дожд, а во некои места и град со големина на тениски топчиња, го погоди северниот, западниот...

Свет1 ден

Ердоган и ја честиташе победата на опозицијата, на улиците еуфорично се славеше

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган му ја честита на кандидатот на опозицијата Екрем Имамоглу победата на повторените избори за...

Македонија2 дена

,,Октомври е близу, наскоро ќе добиете датум”, порача Вајгл

Тројката европратеници Едвард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл, доцна вечерва заедно со претседателот на Собранието, Талат Џафери, од законодавниот...

Досие