Контакт

Економија

(Видео) Бајден: Америка спречи економски колапс, Трамп: Попрво би дозволил банкрот

Објавено пред

Американскиот претседател Џо Бајден го искористи својот прв говор во Овалната канцеларија на неговото претседателствување за да прогласи победа откако двопартискиот договор за зголемување на плафонот на долгот помина во двата дома на Конгресот, со што се избегна економски хаос.

dobivaj vesti na viber

Претседателот ги пофали републиканските и демократските преговарачи и го пофали претседателот на Претставничкиот дом Кевин Мекарти за соработката со него на договорот, кој двајцата го финализираа само неколку дена пред Министерството за финансии да остане без пари за плаќање на сметките на владата.

Но, дури и кога им се заблагодаруваше на своите политички противници, Бајден укажа на разликите. Тој потсети на претходните повици на републиканците за намалување на социјалното осигурување и Медикер и остро ги осуди нивните предложени кратења на Медикеид, на инвестициите во чиста енергија и финансирањето на даночната управа.

„Можеби тоа нема да им се допадне на републиканците, но ќе се погрижам богатите да го платат својот фер дел. Ќе се вратам и со ваша помош ќе победам“, рече Бајден.

Обраќањето во Овалната соба му овозможи директно да разговара со американскиот народ, не во време на непосредна криза, туку да извести, како што ѝ кажа на нацијата, за време на избегната криза.

„Никој не доби сè што сакаше, но американскиот народ го доби она што му беше потребно. Спречивме економска криза, економски колапс“, нагласи тој и рече дека планира да го потпише компромисниот закон за плафонот на долгот.

Предлог-законот, кој вклучува ограничувања на трошоците и некои промени во енергетските дозволи и програмите за социјална помош, ги усвои двата дома на Конгресот со големо мнозинство. Претседателот може да ја искористи оваа победа. Неговата популарност сега е околу 40 отсто поддршка, а падна поради стравот од последиците од непостигнувањето договор.

Освен тоа, Бајден се сопна и падна на бината откако во четвртокот им се обрати на дипломираните студенти на Академијата за воздухопловни сили на САД. Соработник на Белата куќа подоцна објави на Твитер за да ја увери јавноста дека 80-годишниот претседател е добро.

Трамп: Би дозволил банкрот ако треба

Сепак, потенцијалниот републикански противник на Бајден го осуди договорот за плафонот на долгот. Поранешниот претседател Доналд Трамп изјави дека попрво би дозволил банкрот отколку да се согласи со отстапките што ги направија републиканците.

Низ историјата, претседателите ја користеле Овалната соба за да испраќаат пораки од големо значење во време на национални кризи и трагедии. Претседателот Џорџ В. Буш ѝ се обрати на земјата од функцијата веднаш по нападите од 11 септември.

Претседателот Џорџ Х.В. Буш го искористи својот прв говор во Овалната канцеларија за да пренесе порака за опасностите од дрогата додека држеше торба со она што тој го опиша како крек кокаин. Претседателот Барак Обама го одржа својот прв говор во Овалната соба во јуни 2010 година, откако го посети местото на големото истекување нафта во Мексиканскиот залив.

Пред говорот на Бајден, последното обраќање на Трамп во Овалната канцеларија беше на 13 јануари 2021 година, кога Трамп го осуди насилството по нападот на американскиот Капитол на 6 јануари и повика на смиреност пред инаугурацијата на Бајден, настан што ниту го призна, ниту присуствуваше.

Економија

За доматите, краставиците и пиперот не се намалуваат увозните давачки во октомври и ноември оти тогаш производството е најголемо, вели Николовски

Објавено пред

Министерот за земјоделие Љупчо Николовски денеска објасни дека за доматите, краставиците и пиперот не се намалуваат увозните царински давачки во октомври и ноември зашто тогаш производството е најголемо. Со тоа, рече, ќе се оневозможи маркетите и пазарите да бидат преплавени со домати, пипер и краставици од други земји.

dobivaj vesti na viber

Според Николовски, земјава секогаш ќе увезува и ќе извезува, но мора, пред се, да се штити домашното производство и да се овозможи, како приоритет, најпрво домашниот пазар да се снабди со наши, македонски производи.

„Се изборивме клучните производи, за кои имаме производство во октомври и ноември, целосно да бидат изземени овие два месеца од Одлуката за намалување на царинските давачки. Тоа се доматите, краставиците и пиперот зашто, ако ги прочитате бројките, немаме поголем увоз, туку имаме три пати поголем извоз во овие два месеца. И во периодот кога е извозот, односно кога го имаме производството, царината нема да биде намалена. И оризот е целосно исклучен од Одлуката зашто беше предлог и оваа култура да биде со намалена царинска стапка. Наша надлежност е да ги поддржуваме домашните производители. Проверете ги количините, да зборуваме со факти. Зборувам за најголемото домашно производство и ќе повторам сто пати, дека пиперот, доматите и краставиците се најголемото македонско производство со кое треба да се гордеееме. Тие се бренд на државата. Има три пати поголем извоз во овој период и затоа не дозволивме да се намалат царините, за да не бидат пазарите и маркетите преплавени со други поризводи од надвор“, изјави тој.

Прикажи повеќе...

Економија

ФЕЦ Новаци е далеку од најголема фотоволтаична електрана во регионот, вели ВМРО-ДПМНЕ

Објавено пред

ФЕЦ Новаци е далеку од најголема фотоволтаична електрана во регионот, вели опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„Ако свесно не лажат СДС и Бектеши, тогаш воопшто поим немаат дека во регионот веќе има далеку поголеми фотоволтаични централи, како 204 МВ електрана во Грција и 123 МВ електрана во Бугарија. Нејасно е зошто СДС и Бектеши се обидувааѕ да манипулираат со работи кои се лесно проверливи. Со СДС и Бектеши, Македонија плаќа најскапа струја до сега, а тоа е зошто владата не влезе во реализација на ниту еден значаен капитален проект кој ќе обезбеди поефтина базна енергија, и ќе влијае на пад на цените. СДС и Бектеши се национална катастрофа за енергетиката. Потребни се промени“, пишува партијата.

Прикажи повеќе...

Економија

Битиќи – Дуџак: Она што нема да го направиме денес, ќе не чини многу поскапо утре

Објавено пред

По повод овогодинешното Генерално Собрание на Обединетите Нации кое се одржа минатата недела во Њујорк, заменик-претседателот на Владата, Фатмир Битиќи, заедно со постојаната претставничка на Обединетите Нации во нашата земја, Росана Дуџак напишаа заедничка колумна.

dobivaj vesti na viber

„За да можеме да зборуваме за одржливост на економскиот развој, мораме да го хармонизираме со природата, да го остваруваме во мир и безбедност, но и да ги споделуваме неговите придобивки со сите, односно никого да не оставиме зад себе (Leave no one behind), ова е една од суштинските пораки кои произлегуваат од Политичката декларација на Самитот за одржлив развој, а која беше усвоена од 193 земји-членки на Обединетите наци. Во Њујорк ја афирмиравме посветеноста на нациите во светот на остварувањето на 17-те целите за одржлив развој, дефинирани во Агенда 2030“, вели Фатмир Битиќи, Заменик на Претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции

„Иако сакаме да ги препознаеме и да ги пофалиме добрите резултати, сите ние мора да прифатиме дека тоа не е ни доволно одблиску. „Business-as-usual“ ќе ги држи ЦОР подалеку од дофат дури и до 2050 година, со особено влошени еколошки аспекти. Од друга страна, порешителните и поамбициозни сценарија за „притискање на SDG“ можат да извлечат 124 милиони дополнителни луѓе од сиромаштија и да генерираат придобивки од другите ЦОР, преку подобрување на социјалната заштита, зајакнување на владеењето, промовирање зелена економија, справување со дигиталните нарушувања и подобрување образованието и науката. Оттука, за да им се помогне на креаторите на политиките, Извештајот за глобален одржлив развој за 2023 година дава примери за клучните трансформативни промени потребни во шест различни влезни точки, како што е управувањето; економија и финансии; наука и технологија, индивидуална и колективна акција и градење капацитети за стратешки насоки и предвидување; иновации и генерирање на нови алтернативи“, изјави Росана Дуџак, Постојан координатор на Обединетите нации во Северна Македонија.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион14 часа

Тензиите растат: борбени возила на српската армија во околината на Прокупље, се упатуваат кон внатрешноста на централна Србија

Колона борбени возила на Војската на Србија денеска повторно е забележана, овојпат во околината на Прокупље. Репортерите на српски Курир...

Регион14 часа

(Фото) Проценките достигнаа 5 милијарди евра: Грција ги сумира штетите од разорните поплави

Во Грција се сумираат штетите од разорните поплави што го погодија централниот дел на земјата поради невремето Даниел на почетокот...

Македонија16 часа

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Припадниците на Армијата на Македонија кои се дел од мултинационалните сили на НАТО во Бугарија се на ниво на задачата,...

Македонија16 часа

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски е против Законот за амнестија кој го предлага Владата. „Апсолутно не е соодветно ниту...

Економија17 часа

За доматите, краставиците и пиперот не се намалуваат увозните давачки во октомври и ноември оти тогаш производството е најголемо, вели Николовски

Министерот за земјоделие Љупчо Николовски денеска објасни дека за доматите, краставиците и пиперот не се намалуваат увозните царински давачки во...

Македонија18 часа

Меџити: глукомерите се безбедни, отсега нема да доцнат лековите

„Додека сум министер, отсега натаму нема да се случи да доцни тендерирање или јавни набавки за лекови, освен во случај...

Македонија20 часа

ВМРО-ДПМНЕ објави документи за токсично млеко и јогурт, бара одговрност од Агенцијата за храна

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес конференција објави документи во врска со информациите дека во Македонија се увезува млеко кое содржи афлатоксин....

Економија20 часа

ЕСМ ги повика потрошувачите да проверат дали објектите се подготвени за грејна сезона, а не кажува дали ќе ги намести цевките под Беласица

ЕСМ ги повикува потрошувачите да ги завршат интервенциите на внатрешната грејна инсталација, да овозможат пристап на екипите на компанијата до...

Македонија20 часа

Заев: време е за нов македонски успех

Екс премиерот Зоран Заев во објава на Фејсбук по повод петгодишнината од референдумот напиша дека 30 септември 2018 година е...

Економија21 час

Нови цени на горивата

Од денеска малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се намали за 2 денари, додека цените на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95,...

Македонија21 час

Петровска – Тагaрeв: соработката во одбраната може да биде позитивен пример како да се развиваат односите меѓу двете држави

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Ново Село, Бугарија ќе ги посети припадниците на Армијата на Република Северна Македонија...

Македонија22 часа

Пендаровски ја додели специјалната награда „Камера 300“ на кинематограферот Шејмус Мек Гарви

Претседателот Стево Пендаровски присуствуваше и се обрати на затворањето на 44. издание на интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“...

Економија22 часа

СДСМ: Нова 55MW фотоволтаична електрана – најголема на Балканот

Започна со работа најголемата фотоволтаична централа на Балканот, со капацитет од 55 MW, која ги задоволува годишните потреби на 30.000...

Свет22 часа

Аеродромите во Њујорк откажаа повеќе од 40 летови: патниците се снимаа како газат во вода до колена

Патниците кои се обидуваа да побегнат од Њујорк со евтини авиокомпании надвор од аеродромот ЛаГвардија беа соочени со вода на...

Македонија23 часа

Со потпис на Груби е овозможено формирање на три нови фирми за коцкање, тврди ВМРО-ДПМНЕ

„Дали Артан Груби ја направи Македонија партнер во бизнис со бугарски мафијаш дел од кривични постапки кој се наоѓа во...

Регион2 дена

Милан Радоичиќ призна дека ја организирал групата во Бањска: „Лично ги направив сите подготовки“

Потпретседателот на Српската листа, Милан Радоичиќ, ја презеде целосната одговорност за настаните во селото Бањска на северот од Косово. Неговата...

Македонија2 дена

Млекото со афлатоксин се враќа во Србија, Трипуновски лажно шири паника, велат од АХВ

Неосновано ширење паника и доведување на граѓаните во заблуда е последната објавена вест на Цветан Трипуновски, претседател на Комисија за...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: Згрозен сум од неморалниот чин на Маричиќ

Како човек сум згрозен со гадење од овој сексистички и неморален чин на Маричиќ, човекот се прослави со сè, само...

Македонија2 дена

(Видео) Трипуновски: Во Македонија е увезено канцерогено млеко од Србија и пуштено во промет

На 21 септември оваа година во Македонија е увезено над 20 тони трајно млеко од Република Србија, со рок на...

Македонија2 дена

Зголемениот број мечки проблем во Маврово и Ростуше: жителите бараат кризна состојба

По вонредната седница од страна на Советот на Општина Маврово и Ростуше, Општината до Владата поднела информација со барање за...