Контакт

Европа

(Видео) Експлозија во седиштето на Лидл во Германија

Објавено пред

Три лица се повредени во седиштето на Лидл во Германија, кога експлодира една од пратките.

Полицијата ги блокираше влезовите во административната зграда во Хајлброн, а повредените веднаш беа пренесени во болница.

Повеќе од 100 работници беа евакуирани од седиштето, а според светските медиуми, постојат сомнежи дека експлодирало писмо-бомба.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Бретон: Во ред е членките на ЕУ да набавуваат кинески и руски вакцини

Објавено пред

Комесарот за внатрешен пазар на ЕУ, Тиери Бретон изјави дека е во ред доколку членките на Унијата сакаат да набават вакцини против коронавирусот од руско и кинеско производство.

Бретон го поздрави потегот на Австрија и Данска да соработуваат со Израел во врска со вакцините, пишува „Политико“.

„Немам страв дека тоа е насочено против кого било. Тоа е само подобрување на глобалната соработка”, рече Бретон.

Бретон е одговорен за разговори со претставници на компаниите „Астра зенека“, „Фајзер“ и „Модерна“, кои произведуваат вакцини против коронавирус.

Запрашан да даде коментар за интересот на Унгарија, Словачка, Полска и Чешка за руската вакцина „спутник В“, тој рече дека сите дози што ги добиваат тие земји се само капка во морето.

„Она што сега ни треба се дози, а не нови вакцини“, рече Бретон, додавајќи дека Унгарија примила 40.000 дози од руската вакцина и дека се потребни милиони, а земјите членки ќе добијат милиони дози вакцини со помош на ЕУ.

Прикажи повеќе...

Европа

Молдавија прва во Европа доби вакцини преку „Ковакс“

Објавено пред

Молдавија е прва европска земја што доби вакцини против коронавирус од глобалната програма Ковакс, објави претседателката Маја Санду.

Таа на „Твитер“ напиша дека првата транша од 14.000 дози вакцини пристигнала во Молдавија синоќа, пренесува „Ројтерс“.

Во Молдавија имунизацијата започна пред три дена со вакцините на „Астра зенека“, донирани од Романија.

Прикажи повеќе...

Европа

Австралија бара од ЕК да ја преиспита одлуката за блокирање на вакцините од „Астра зенека“

Објавено пред

Австралија бара од Европската комисија да ја преиспита одлуката за блокирање на испораката на вакцините на „Астра зенека“ во таа земја, пренесува „Ројтерс“.

Европската комисија и Италија вчера ја блокираа испораката на речиси 250.000 дози вакцини на „Астра зенека“ во Австралија бидејќи тој производител не ги исполнил обврските од договорот со ЕУ.

„Австралија го иницира прашањето пред Европската комисија преку неколку канали и конкретно побара да се преиспита одлуката“, рече австралискиот министер за здравство, Грег Хант.

Тој рече дека Австралија веќе примила 300.000 дози вакцини на „Астра зенека“ и додаде дека процесот на вакцинација не е загрозен. Австралија почна со имунизација пред две недели со вакцинирање на медицинските работници и постарите граѓани со вакцината на „Фајзер“.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 минута

Прекината свадба во Тетово, притворен сопственикот на угостителскиот објект

Полицијата вчера прекинала свадба со 110 гости угостителски објект во Тетово. Приведен е сопственикот на угостителскиот објект. „ По претходна...

Европа1 час

Молдавија прва во Европа доби вакцини преку „Ковакс“

Молдавија е прва европска земја што доби вакцини против коронавирус од глобалната програма Ковакс, објави претседателката Маја Санду. Таа на...

Свет1 час

(Видео) Во зоолошка во Сан Диего вакцинирани мајмуни против коронавирус

Девет мајмуни во зоолошката градина во Сан Диего – четири орангутани и пет бонобо – се вакцинирани против Ковид-19, со...

Македонија2 часа

Ноќеска пукање во Топанско Поле, мртви две лица

Двајцата убиени во кои ноќеска беше пукано се од Скопје, на возраст од 24 и 28 години, велат од МВР...

Регион2 часа

Словенија ги заострува условите за влез во земјата поради новите видови коронавирус

Поради опасност од внесување нови варијанти на коронавирусот, Словенија ќе спроведе засилен надзор и ќе ги заостри условите за влез...

Свет2 часа

Папата ја почна историската посета на Ирак

Папата Франциско, утрово, на аеродромот во Рим полета со авион во историска посета на Ирак, пренесоа агенциите. Како што се...

Европа3 часа

Австралија бара од ЕК да ја преиспита одлуката за блокирање на вакцините од „Астра зенека“

Австралија бара од Европската комисија да ја преиспита одлуката за блокирање на испораката на вакцините на „Астра зенека“ во таа...

Свет3 часа

Во Мексико убиени над 60 политичари пред изборите во земјата

Најмалку 64 политичари се убиени во последните шест месеци во Мексико. Се претпоставува дека тоа има некаква врска со парламентарните...

Свет15 часа

90 проценти од Израелците примиле барем една доза вакцина или го прележале коронавирусот

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес објави дека Израел, Австрија и Данска ќе формираат заедничка основа за истражување, развој и...

Македонија15 часа

Нов силен земјотрес во Грција, почувствуван и во Македонија

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди Грција, а потресот беше почувствуван и во Македонија. Според...

Свет17 часа

Путин: Руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот

Претседателот на Русија, Владимир Путин, рече дека руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот. Путин на состанокот...

Свет19 часа

Земјотрес со јачина од 7,2 степени го погоди Нов Зеланд, издадено предупредување за цунами

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд. Според првичните проценки на emsc-csem.org, земјотресот бил со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата...

Македонија21 час

Девет починати и 721 новозаболен од Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нов случај на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија21 час

„Фајзер-Бионтек“ ќе ни достави вкупно 800.280 вакцини, овој месец ќе пристигнат првите 21.000

Компанијата „Фајзер-Бионтек“ во 2021 година на Северна Македонија ќе ѝ испорача 800.280 дози вакцини, а испораката ќе се одвива во...

Македонија23 часа

МВР: Внимателно на социјалните мрежи, на „Тик-ток“ се шират повици опасни за малолетниците

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека од страна на Интерпол е добиена информација дека на профили на социјалната...

Регион1 ден

(Видео) Грција ја проценува штетата по земјотресот, десетици жители ја поминаа ноќта надвор

Експертите денес ја проценуваат штетата по земјотресот со јачина од 6,3 степени, што го погоди централниот дел на Грција, кога...

Македонија1 ден

Иницијативата за конгрес: Мицкоски лажеше дека има мнозинство, партијата доби ладен туш

Сè уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски треба да ги стави интересите на државата и на партијата пред сопствените и да...

Македонија1 ден

Мнозинството е стабилно, велат од СДСМ по гласањето доверба на Владата

Мнозинството во Собранието е стабилно, Владата има силна поддршка, велат утрово од СДСМ, откако вчера 62 пратеници гласаа за доверба...

Европа1 ден

Секој граѓанин на Германија ќе добива по еден бесплатен тест неделно

Од следната недела секој германски граѓанин ќе има неделно по еден бесплатен тест на коронавирус, најави германската канцеларка Ангела Меркел....

Македонија1 ден

56 проценти зголемен бројот на заразени од коронавирус, Пановски советува брисевите да се земаат на отворено

Вчерашните 807 новозаразени и неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, кој покажува зголемување на новозабоените од 56 отсто во...

Досие