Контакт

Регион

(Видео) Спасено тригодишно дете во Грција – додека лежело на душек струите го однеле далеку од брегот

Објавено пред

Луѓето кои се возеле на траект во близина на градот Патрас во Грција биле шокирани од глетката кога забележале дете на душек како плови на отворено море, далеку од брегот.

Според грчките медиуми, девојчето имало три години, а струите го однеле далеку од плажата во Антири. Исто така, тие велат дека девојчето сега е во добра состојба и дека „патувањето“ на отворено море не оставило никакви последици по нејзиното физичко здравје.

Детето било забележано од траектот што поминува помеѓу Грција и полуостровот Пелопонез, а екипажот реагирал веднаш и го спасил детето од отворено море. Девојчето седело тивко на душекот, а на рацете имало гумени мускули. Кога екипажот со ферибот го извадил од водата, девојчето останало мирно.

Во повеќето коментари на социјалните мрежи се осудуваат родителите, поради чија небрежност детето се одалечило од брегот. „Страшно!” „Го гледам ова видео одново и одново и не можам да се изначудам“. „Срце мило … Среќна што е живо и здраво. Една огромна казна за родителите!” – се само некои од коментарите на револтираните корисници на социјалната мрежа Фејсбук.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Во Хрватска 213 нови случаи на коронавирус и петмина починати

Објавено пред

Во последните 24 часа, во Хрватска се регистрирани 213 нови случаи на коронавирус, пет лица починале, а бројот на активни случаи е 1.256, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Меѓу активните случаи, 288 пациенти се наоѓаат во болница, од кои 23 се на апарати за дишење. Во последните 24 часа се тестирани 6.592 лица.

Оздравеле 110 пациенти, а во самоизолација се 8.155 лица.

Од 25 февруари, кога е регистриран првиот случај во Хрватска, регистрирани се 16.593 лица заболени со коронавирус, од кои 280 починале. Вкупно оздравеле 15.057 лица.

До денес се тестирани вкупно 307.084 лица.

Прикажи повеќе...

Регион

„Гардијан“: Судењата во Хаг ќе влијаат на односите меѓу Белград и Приштина

Објавено пред

Судењето на поранешните лидери на ОВК во Хаг ќе влијае на веќе напнатите односи меѓу Белград и Приштина, се оценува во коментарот на лондонскиот дневник „Гардијан“.

Британскиот весник наведува дека почетокот на долго одложуваните судски постапки би можел да има значајно влијание на Косово и на напнатите односи меѓу Белград и Приштина.

За време на минатата недела Специјалниот суд за злосторства на ОВК, нареди апсење на тројца поранешни и влијателни припадници на терористичката Ослободителна војска на Косово.

Се работи за шефот на здружението на ветерани на ОВК, Хусни Гуцати, неговиот заменик Насим Харадинај и Сали Мустафа.

Тие се појавија пред судот во посебно припремена судница, опремена со заштитни стакла, а Насим Харадинај се изјасни дека не го признава судот во Хаг.

„Не го признавам овој суд и вашата работа. Го прекршивте секој човечки закон и право на изразување. И да ме осудите на казна од 500.000 евра, не можете да го промените мислењето на моите луѓе за овој суд“ порача Харадинај.

Прикажи повеќе...

Регион

Продавниците во Словенија нема да бидат отворени во недела и за празници

Објавено пред

Продавниците во Словенија ќе бидат затворени во недела и за празници, одлучија членовите на парламентот.

Измените и дополнувањата на Законот за трговија, за чие усвојување 72 од 88 пратеници гласаа во Националното собрание во вторникот, со ретки исклучоци, забрануваат работа на продавници во недела и на празници.

Продавниците со продажна површина до 200 квадратни метри на бензински пумпи, гранични премини, пристаништа, аеродроми, железнички и автобуски станици и болници се изземени од забраната, пренесува Индикатор.ба.

Исто така, во недела и на државни празници ќе бидат отворат и преостанатите помали продавници со површина до 200 квадратни метри, доколку дејноста ја вршат трговски субјекти, односно нивни претставници, но и студенти и пензионери.

Прашањето дали продавниците треба да бидат затворени во недела и празници ја мачи јавноста во Словенија со децении. Со него се занимаваше Уставниот суд, а во септември 2003 година граѓаните беа прашани за тоа на референдум. Забраната за работа во недела тогаш беше поддржана од нешто повеќе од 57 проценти од гласачите кои излегоа на гласачките места.

Стопанската комора на Словенија се противи на амандманите донесени вчера, и најави можност за процена на уставноста на законското решение.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ35 минути

Приведена дилерка на кокаин во Тетово

Полицијата приведе 45-годишна жена од Теотово, осомничена за продажба на кокаин. Според информациите од МВР, таа ја криела и ја...

Македонија2 часа

Филипче на средба со медицинските сестри кои дадоа отказ од Инфективна – се обидел да ги убеди да останат

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово се сретнал со трите медицински сестри од Инфективната клиника кои дадоа отказ. Според објавата...

Свет3 часа

ЕУ со предупредување до Турција: Сите опции се на маса

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, предурпеди дека сите опции се на маса во одбрана на интересите на ЕУ ако...

Свет3 часа

(Видео) Хаотична прва дебата меѓу Трамп и Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат, поранешниот потпретседател и сенатор Џо Бајден, синоќа ја имаа првата од трите дебати...

Свет3 часа

Премиерот на Ерменија: За конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение

Премиерот на Ерменија, Никол Пашињан изјави дека за конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение. Пашињан за телевизијата Русија 1 рекол...

Свет17 часа

Кремљ: Путин планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус

Рускиот претседател, Владимир Путин, планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус, рече неговиот портпарол. „Путин планира да се...

Македонија18 часа

Алаѓозовски и Поповски именувани за национални координатори во Владата

Владата на денешната седница ги именува поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски и поранешниот министер без ресор задолжен за комуникации,...

Македонија18 часа

Игротеките почнуваат со работа

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на игротеките. „Владата го усвои протоколот за работа на игротеките во...

Македонија18 часа

Владата одобри целоднeвна настава во училиштата

По препорака на Комисијата за заразни болести, Владата на денешната седница одобри целодневна настава во училиштата. „Одобрена е организацијата на...

Македонија21 час

(Видео) Потпишан етичкиот кодекс, функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На седница на Владата денеска беше потпишан кодексот за етичко однесување на носителите на јавни функции. По тој повод, заменик-претседателот...

Свет21 час

(Видео) Војската на Нагорно-Карабах соборила два азербејџански хеликоптера

Војската на Нагорно-Карабах собори два азербејџански хеликоптера користејќи ракети „земја-воздух“ – „игла“, објави прес-секретарот за ерменското Министерство за одбрана, Шушан...

Македонија22 часа

Осум починати и 112 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Македонија23 часа

(Видео) Фетаи ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во Центар“

Обвинителката Фатиме Фетаи ќе бара затворска казна за Миле Јанакиески и другите обвинети со жалба во апелација откако Кривичниот суд...

Македонија23 часа

Царовска: Место да ја бојкотираат онлајн-наставата, родителите, градоначалниците и директорите да седнат и да се договорат

Бојкот на онлајн-наставата нема да им донесе ништо добро на децата, рече денес министерката за образование и наука, Мила Царовска....

Македонија23 часа

(Видео) Затворска казна за Груевски, а условна за Јанакиески и за извршителите во „Насилство во Центар“

Судот изрече казна затвор од 1 година и 6 месеци за Никола Груевски, а за Миле Јанакиески условна казна од...

Македонија24 часа

Илјадници ученици и денес не може да се приклучат за онлајн-учење, Царовска повикува на трпение

Фијаско и на генералната проба, Националната платформа за онлајн-учење и денес паѓа. Илјадници ученици, наставници и родители и утрово не...

Свет1 ден

(Видео) Гори цивилен автобус погоден од азербејџански дрон

Ерменскиот министер за одбрана објави на „Твитер“ дека гори цивилен автобус, погоден од азербејџански дрон. In #Vardenis which is located...

Македонија1 ден

Средба Османи – Вархељи: Почетокот на преговорите ќе биде јасен сигнал за европскиот курс на целиот регион

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на работната посета на Брисел оствари средба со еврокомесарот за соседство и...

Топ1 ден

Се преврте автобус со 16 војници на АРМ, пренесени се во болница со полесни повреди

Изутринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица – Штип кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници...

Македонија1 ден

МОН: За еден ден, на платформата за учење на далечина 
се пријавиле над 88 илјади корисници

„Како што беше најавено во текот на вчерашниот ден, кога почнавме со тестирање на Националната платформа за учење на далечина,...

Досие