Контакт

Свет

(Видео) Шест години затвор за мајка што лажела дека синот има карцином – за 10 години му направиле 13 операции

Објавено пред

Мајка лажно тврдела дека нејзиниот син има карцином, па десетгодишното дете било подложено на 13 операции иако воопшто не било болно. По две години, судот во Далас, САД, ја осуди на шест години затвор кога се изјасни за виновна за повреда на дете.

Десетгодишниот Кристофер Боуен најголемиот дел од детството го поминал во болниците. Тој одел на лекар 323 пати и имал 13 големи операции помеѓу 2009 и 2016 година, според „Форт Ворт Стар-телеграма“. Му била ставана цевка за хранење, користел апарат за кислород, понекогаш морал да седи и во инвалидска количка. Но, ништо од тоа не му било потребно бидејќи детето било здраво. Медиумите пишуваат дека проблемот всушност е кај мајката, која боледува од синдром на Минхаузен, кој претставува сериозно ментално нарушување.

Оваа неверојатна приказна ја објавија светските медиуми, кои пишуваат дека неговата мајка Кејлин Боуен-Рајт од Далас, САД, со години го подложувала сопственото дете на непотребни инвазивни медицински третмани во Далас и Хјустон.

Во петокот Боун-Рајт беше осудена на шест години затвор кога се изјасни за виновна за повреда на дете. Болниците во Далас и Хјустон се посомневале во целиот случај и поднеле извештаи до државната Агенција за детски услуги. Службата за заштита на деца ѝ го одзеле старателството на мајката за Кристофер и неговите две полусестри. За нив сега се грижи таткото.

Со тоа завршила долгата правна битка на таткото на Кристофер, Рајан Крафорд, кој со години се обидувал да го добие старателството над синот и тврдел дека тој не е болен.

„Таа секогаш велеше дека Кристофер е болен. Секоја недела. Секој месец “, изјави Крафорд за медиумите во декември 2017 година, набргу по апсењето на Боун-Рајт. Таа секогаш ќе речеше: „Нешто не е во ред. Тој го има ова. Тој го има тоа“.

Со текот на годините мајката на Кристофер тврдела дека детето има карцином, генетско нарушување и напади, меѓу другите заболувања.

Боуен-Рајт исто така онлајн прибирала финансиски средства за лекување на Кристофер. Таа организирала велосипедска трка за него во 2014 година по тврдењето дека има ретка болест наречена артериовенска малформација, со надеж дека ќе собере 30.000 американски долари за медицински третмани.

На судењето на Боуен-Рајт оваа година, Сузан Дакил од Детскиот медицински центар во Далас изјави дека Кристофер честопати се чинел поздрав отколку што тврди мајка му и дека непотребните третмани всушност предизвикале медицински компликации.

 

Свет

(Видео) Тајната служба запре „сомнително возило“ кое се обиде да влезе во Белата куќа

Објавено пред

Американската тајна служба запре „сомнително возило“, кое се обиде да влезе во Белата куќа. Возачот бил приведен рано изутринава од агентите на тајната полиција кои запреле „сомнително возило“ кое се обидело да влезе во комплексот во Белата куќа, соопштија официјалните лица.

Инцидентот се случил околу 6 часот изутрината, соопшти Тајната служба. Возачот, чиј идентитет не е објавен, се обидел со службено возило да влезе низ влезната врата.

Припадници на тајната служба го запреле возилото и возачот е веднаш притворен. Повикани биле полицијата и единицата за експлозивни направи. Инспекторите биле забележани како пребаруваат црно теренско возило „мерцедес“ со регистарска табличка од Тексас.

Нема информации дали било пронајдено нешто сомнително во возилото.

Прикажи повеќе...

Свет

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху обвинет за корупција

Објавено пред

Израелски јавен обвинител го обвини премиерот Бенјамин Нетанјаху за мито, измама и кршење на довербата во три одделни случаи. За Нетанјаху се вели дека прифатил подароци од богати бизнисмени и им давал услуги за тие да бидат подобро застапени во медиумите, пренесува Би-би-си.

Премиерот Нетанјаху ги негира овие обвинувања и рече дека тој е жртва на лов на вештерки од левичарските противници и медиумите. Тој потенцира дека нема да поднесе оставка и не е законски должен да го стори тоа.

Ова обвинение доаѓа во услови на политички судир во Израел по неуверливите општи избори во април и септември.

Вчера, ривалот на Нетанјаху за премиерската позиција, Бени Ганц, изјави дека не е во состојба да командува со мнозинството во парламентот и да формира владејачка коалиција.
Претседателот Реувен Ривлин му даде можност да се обиде да формира влада кога Нетанјаху не успеа да го стори тоа.

Ривлин денес официјално ги замоли пратениците да се договорат за кандидат за премиер во рок од 21 ден и да избегнат трети избори за една година.

Прикажи повеќе...

Регион

Захарова тврди дека видеото за шпионите е провокација

Објавено пред

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, изјави дека снимката за наводниот руски разузнавач, е само последна во низата провокации.

„Сега доаѓа средба на врвот, меѓу Путин и Вучиќ, и ние сме навикнати една недела или неколку дена пред ваквите состаноци да се појават интересни приказни, некакви сензации. И, тогаш времето минува и сето тоа завршува и се утврдува дека се работело за евтина провокација“, рече Захарова и додаде:

„Со ова видео треба да се занимаваат оние на кои тоа им е наменето, а за пошироката јавност е очигледна задачата поставена од авторите на овој таканаречен филм – тоа е провокативна акција, обид да се провоцира соодветно расположение кај луѓето пред цела низа разговори, средби, посети. Вакво нешто веќе имаме видено. Во последната година можам да наведам десетина слични случаи кога или пред посети, разговори, самити или веднаш потоа, се одвиваа слични провокативни приказни, хибридни гестови, лажни вести“.

Според неа, првин мора да се потврдат информациите кога е снимено видеото, кој е прикажан на снимката и кој го монтирал. Во врска со случајот денес се огласи и Кремљ преку портпаролот Дмитриј Песков.

Кремљ е уверен дека ништо не може да ги наруши односите меѓу Русија и Србија и покрај тоа што претседателот Александар Вучиќ отвори истрага за снимката која наводно покажува како руски агент му дава пари на припадник на српските безбедносни служби.

На социјалните мрежи беше објавено видео на кое се гледа како руски разузнавач наводно му дава пари на високопозициониран српски службеник. Видеото го објави бугарски новинар, а автентичноста на снимката и идентитетот на рускиот агент, кој работел во Амбасадата на Русија, го потврди Безбедносно-информативната агенција (БИА).

Министерот за одбрана, Александар Вулин, рече дека ситуацијата е многу сериозна, а претседателот на Србија, Александар Вучиќ, за денеска закажа итна седница на Советот за национална безбедност по што се очекуваат повеќе информации.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

(Видео) Приведена негувателката којашто тепаше дете во игротека во Скопје

Жената којашто претепа дете во игротека, а беше пријавена од сопстеникот на кафулето „Дежаву“, е приведена од страна на полицијата....

Свет6 часа

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху обвинет за корупција

Израелски јавен обвинител го обвини премиерот Бенјамин Нетанјаху за мито, измама и кршење на довербата во три одделни случаи. За...

Македонија7 часа

МЖСПП: Малите и евтини сензори не даваат сигурни резултати за квалитетот на воздухот

Во врска со сè позачестената појава на набавка и мерења на квалитетот на воздухот со мали и евтини сензори, кои...

Македонија7 часа

Зоран Заев е добитник на меѓународната награда „Иса-бег Исаковиќ“ за 2019 година

Премиерот Зоран Заев е добитник на годинашната меѓународна награда „Иса-бег Исаковиќ“, која ќе му биде врачена на традиционалната церемонија во...

Македонија10 часа

(Видео) Дескоска: Јанева ја носеа на маички, а ја урниса довербата на граѓаните

Министерката за правда, Рената Дескоска, во интервју, кое утре ќе биде објавено на „Макфакс“, рече дека е многу разочарана од...

Македонија10 часа

Државата ќе им плати речиси 10 илјади евра на адвокатите на Груевски во „Траекторија“

Државата ќе исплати судски трошоци 589.680 денари или 9,5 илјади евра за бранителите на експремиерот Никола Груевски на кого му...

Македонија12 часа

(Видео) Мицкоски со нејасен одговор дали го поддржува договорот со Бугарија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, не даде јасен одговор на новинарско прашање дали го поддржува договорот со Бугарија, по објавеното...

Македонија13 часа

Бесплатната вакцинација против сезонски грип почнува од утре

Министерот за здравство, Венко Филипче, и директорот на Здравствен дом – Скопје, Виктор Исјановски, денеска информираа дека бесплатната вакцинација против...

Македонија14 часа

Франција го ратификува протоколот за членство во НАТО

Францускиот парламент го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО, објави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на „Фејсбук“....

Македонија16 часа

Борисов објави видео од средбата со Мицкоски: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ кажа дека го поддржува договорот со Бугарија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов, во Загреб, му кажа дека партијата го поддржува...

Македонија16 часа

Јане испрати порака: Сакам да пораснам во човек кој ќе биде независен

Јане Велковски, 11-годишен застапник за правата на децата со попреченост, испрати силна порака до светските лидери: мене не ми пречи мојата...

Македонија16 часа

Боки 13 имал 25 прегледи во затворската болница, санитарните инспектори не нашле недостатоци

Државниот санитарен здравствен инспекторат информира дека вчера извршил вонреден инспекциски надзор во ординацијата што се наоѓа во склоп на затворот во...

Свет17 часа

Зеленски: Бродовите што ги врати Русија се во лоша состојба и без опрема

Украинскиот претседател Володимир Зеленски тврди дека на бродовите на украинската морнарица, кои Русија ги врати на неговата земја оваа недела,...

Свет17 часа

Лајен: Стоиме покрај Западен Балкан без оглед на сите процеси

Идната претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, им порача на земјите од Западен Балкан, неодамна блокирани од Франција...

Македонија17 часа

ЕПП донесе резолуција со која ја повикува ЕУ побрзо да ги почне преговорите со Скопје и Тирана

Европската народна партија (ЕПП) синоќа на собир во Загреб донесе резолуција за зајакнување на европската перспектива на Југоисточна Европа. Документот,...

Македонија1 ден

Меркел: Не би било добро да нема ЕУ-перспектива за Северна Македонија и Албанија

Германската канцеларка, Ангела Меркел, во Загреб порача дека Германија е спремна за разговори за она што би можело да се...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски на самитот на ЕПП: Македонија припаѓа во ЕУ, барам од вас да ја ширите оваа порака

Македонија припаѓа во Европската Унија и затоа барам од вас да ја извршите својата улога во ширењето на оваа порака....

Македонија1 ден

Даул: Неотворањето на преговорите со Скопје и Тирана ја отвора вратата на други големи светски сили

Неотворањето на преговорите на ЕУ со Северна Македонија и Албанија е стратешка грешка со која е изгубен кредибилитетот на Унијата...

Европа1 ден

Путин: Moжеби уште некои земји размислуваат за излез од ЕУ

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека не е исклучено оти некои источноевропски земји можеби размислуваат да ја напуштат Европската...

Македонија2 дена

Судот не им додели времени пасоши на Камчев и Панделески

Кривичниот суд во Скопје информира дека судијата не ги прифатил барањата за издавање времени пасоши за осомничените во предметот „Империја”,...

Досие